Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 178851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #530 : 23 Mayıs 2021, 21:08:45 »
Bu sistemler ici  önce gemi lazım tabi zira 6,7 ve 8. gemilerden ses seda yok.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #531 : 23 Mayıs 2021, 22:07:15 »
Bu sistemler ici  önce gemi lazım tabi zira 6,7 ve 8. gemilerden ses seda yok.

Yada gemiler için sistem...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #532 : 24 Mayıs 2021, 03:05:32 »
İyi olan kazansın o zaman...

MDAS ile EDAS farkı ne ? Sadece üretecek firmalar mı farklı?  İ sınıdında hangisi kullanılacaksa onun füzesi ESSM yerine kullanılır... Bu kadar basit...

MDAS seçilirse Hisar ; EDAS seçilirse G40   yeni ESSM muadili füzemiz olur ...
MDAS = milli dikey atış sistemi (şu anki Hisar füzelerini atacağı için sıcak atımlı)
EDAS = Esnek dikey atım (soğuk atım g40 için)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #533 : 24 Mayıs 2021, 08:40:09 »
İyi olan kazansın o zaman...

MDAS ile EDAS farkı ne ? Sadece üretecek firmalar mı farklı?  İ sınıdında hangisi kullanılacaksa onun füzesi ESSM yerine kullanılır... Bu kadar basit...

MDAS seçilirse Hisar ; EDAS seçilirse G40   yeni ESSM muadili füzemiz olur ...
MDAS = milli dikey atış sistemi (şu anki Hisar füzelerini atacağı için sıcak atımlı)
EDAS = Esnek dikey atım (soğuk atım g40 için)

İ sınıflarında veya TF-2000'lerde hangi dikey atım sistemi kullanılacak , kesin olarak belli mi?

Herhalde bir gemi üzerinde 2 farklı dikey atım sistemi kullanılmayacaktır....

G40 MDAS'tan da ; Hisar EDAS'tan da atılabilir füzeler midir?

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #534 : 24 Mayıs 2021, 10:20:55 »
g40 edastan fırlatılabilir,  ikisi de sagenin;  ama muhtemelen Roketsan ürünü  mdas ve hisar-rf kullanılacaktır,  veya mdas ile hisar aile bütünlüğü içinde geliştirilecek yeni bir hisar füzesi olur.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #535 : 24 Mayıs 2021, 10:37:54 »
g40 edastan fırlatılabilir,  ikisi de sagenin;  ama muhtemelen Roketsan ürünü  mdas ve hisar-rf kullanılacaktır,  veya mdas ile hisar aile bütünlüğü içinde geliştirilecek yeni bir hisar füzesi olur.

ASELSAN ve ROKETSAN iş birliği ile geliştirilen Milli Dikey Atım Sisteminin, ilk kez İ Sınıfı Fırkateynlerde hayata geçirileceği açıklanmıştır.

"MDAS , SAGE'nin değil ASELSAN ve ROKETSAN'ın  diyor burada...

EDAS , MDAS'ın alternatifi  , ben bunu anladım ... Ama görünen o ki MDAS'ı tercih edecek donanma komutanlığı... EDAS da bir kenarda duracak....

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #536 : 24 Mayıs 2021, 10:52:31 »
evet,  ben de onu demeye çalıştım da anlatamamış olabilirim.

edas ve g40 sageye ait iki proje.

mdas ise sagenin değil,  bunlar mdas muhtemelen hisar-rf veya hisardan türetilen başka bir füze fırlatacak olan sistem ve hisardaki gibi ateşleme yapıyor.

dünki videoda i sınıfına yetişebileceğini söylerken  bir durgunluk  hissettim ben.

muhtemelen takvim olarak alternatif sistem  daha avantajlı bir durumda.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #537 : 24 Mayıs 2021, 11:01:52 »
MDAS ve Hisar RF bir adım önde gibi duruyor...

Bence bu  bizim Karacıların mantığı olan "Alman tankı en iyisi " kafasıyla aynı...

Denizciler de aynı kafada , daha klasik sistem olan  ESSM'lerin de atıldığı sıcak fırlatma kullanan MDAS'ı tercih ediyorlar galiba ...

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #538 : 24 Mayıs 2021, 11:12:49 »
MDAS ve Hisar RF bir adım önde gibi duruyor...

Bence bu  bizim Karacıların mantığı olan "Alman tankı en iyisi " kafasıyla aynı...

Denizciler de aynı kafada , daha klasik sistem olan  ESSM'lerin de atıldığı sıcak fırlatma kullanan MDAS'ı tercih ediyorlar galiba ...

Bu bir tercih mi yoksa zorunluluk mu?İlk gemi için elde ne varsa veya daha kolay hangisine ulaşılabilecekse ona yöneliyorlar muhtemelen.

Elde hisar var, en yakın dönemde seri üretime geçebilecek sistem bu.Hisar'ın soğuk atımla fırlatılabileceğine dair elimizde henüz bir bilgi de yok.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #539 : 24 Mayıs 2021, 11:47:00 »
adam hala  pek anlaşılamadı,  aslında adam tek tek g40 diye,  kuzgun diye veya hava hava füzesi edas felan diye birşey anlatmaya çalışmıyor.
tek bir unsuru kullanarak birçok farklı işi yapmanın daha pratik olacağını anlatmaya çalışıyor,  bu  konseptin sac ayakları da g40,  göktuğ,  edas,  kuzgun ve hatta tozkoparan.
sistemden ziyade bir altyapı  vurgulanıyor;  çünkü  sistemleri tek tek pazarlamaya çalışırlarsa ,  bahsedilen şeylerin çoğu ya var,  ya da kısa süre içinde parça parça var olacak sistemler.
bu  nedenle   rekabette avantajsız konumdalar gibi duruyor. bu avantajsızlığı tersine çevirmek için  sistem değil de,  altyapı  vurgulamaya çalışıyor kendisi bence.

bahsettiği altyapı,  bana biraz delilahı anımsatıyor.  onunda  hem uçaktan,  hem helodan,  hem karadan  atılan  türlü türlü  çeşidi var.
ama,  delilahı geliştirenler dahil,  son 50 yılda aktif savaş gören hiçbir ordu tamamen bu  yöntemi seçmemiş.
bu yöntem kısmen uygulansa ve hatta gayet  faydalı olsa da yine de her şeyi tek mühimmatla yapma çözümü  bir yere kadar.
bu yöntemi seçen Avrupalı ülkeler ise zaten son 50 yılda savaş görmemiş yani.

yerli rakipleriyle tek tek rekabete sokacak olursak  mesela g40 ile hisarları karşılaştıralım.
*hisarlar ya hazır ya da hazır olmak üzere,  hatta ilk hisar a şu anda okulda.
*korkut-hisar-a-o  projeleri aile bütünlüğü içinde kurgulanmış ve birbirini  tamamlar nitelikte sistemler.  birçok ortak alt sistem kullanıyorlar ve bu yüzden de bakımı onarımı kolay
*hisarlar dikey fırlatılan ve çift darbeli  füzeler olması hasebiyle  çok kolay eskiyemeyecek sistemler
*zaten hisar-a ve o ikisi de zamanla + oldu

yani hisar da gayet iyi bir konsept.

yine de uzun süredir Gürcan beyin söyleşileri dışında  hiçbir söyleşi beni memnun edemiyor.
g40 için gemiler özelinde, ama sadece gemiler özelinde   bir şans hala var bence;  ama bekleyip göreceğiz.