Gönderen Konu: TÜBİTAK  (Okunma sayısı 19111 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: TÜBİTAK
« Yanıtla #60 : 29 Aralık 2023, 16:19:46 »
Yazılıp çizilene göre en önemli nedenlerden birisi, Tubitak SAGE'nin kendi öz kaynaklarıyla geliştirdiği bir mühimmatına başka bir şirketin/kurumun bedelsiz çökmesine karşı verdiği mücadeleymiş. İlgili mühimmat için Siper diyorlar ayrıca.

SANların yıllardır süre gelen karakteri, ya da başka bişeyi işte
Asıl sorun üst tarafın buna müsaade etmesi.

Benim bir merakım var TÜBİTAK SAGE’nin bir üretim kabiliyeti var mı. Benim bildiğim SAGE ürünlerini Roketsan kendi tesislerinde üretiyor. Hatta Çorum Sungurlu’da özellikle Hava-Hava ve Hava-Savunma mühimmatlarımız için sırayla faz şeklinde büyük bir üretim üssü kuracaklar. MAM ailesinin de üretiminde ciddi artış hedefleniyor ki zaten şu an yok satıyor. Son fazda Roketsanın birçok mühimmat ailesini üreteceği bir üretim üssüne dönüşecek. Galiba Uzaya gönderilecek platformlar bile burda üretilmesi hedefleniyor.

Bu işi yakından takip edeceğim, tahminen bu aylarda veya sürecin takibinde TÜBİTAK SAGE’den ciddi mühendis kayıbı gerçekleşecektir. Hem değerli müdürlerini kaybetmeleri, hem projelerine çökmeleri sonucu oluşan durumun getirdiği hoşnutsuzluk, hem de maaşların düşük kalması derken ciddi adam kaybedeceğimize inanıyorum. En son yayında çok değinmezdi, Kozan Selçuk bile Kuantum konusunda sert eleştirmişti. Demekki çok başka boyutlara ulaştı bu gidiş sayısı.

Tek kristal, NEB MAM gibi birkaç mühimmat, belki GaN modülleri vs konularda butik üretim yapıyor diye biliyorum.

Malesef yerli know how, ARGE konularında bilhassa özel sektörde sıkıntılar var. Adam know how ve buna bağlı geliştirme sözleşmesi yapıyor, 6 ay sonra ürüne ve ürüne bağlanmış bir bilgi birikimi yok. Karşı taraf know how olmadı ARGE olarak devam edelim diyor,  hukuk bilse gayet mantıklı aslında.

SAGE Türkiye'nin gerçek ARGE merkezi , buna göre makine cihaz, testler için girdi vs ihtiyaçları yüksektir, finanse edilmesi gerekir. Bu bakımdan döngüyü kendi içinden ve ARGE sözleşmeleri artı yukarıda belirttiğim kaynaklardan  gelecek para ile sağlayabilmesi sağlıklı olacaktır.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #61 : 29 Aralık 2023, 17:36:37 »
Tübitak personelin maaşını tesis yatırımını ARGE masrafını devletin kasasından yapacak sonra ortaya ürün çıkınca bunun karını bana verin diyecek. Oldu gözlerim doldu

Çevrimdışı salimc

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #62 : 29 Aralık 2023, 18:01:59 »
Gürcan Okumuşun ayrılması gerçekten büyük kayıp. Sadece bir Göktuğ projesinin gerçekleştirilmesi büyük başarı idi. Umarım bu kurum etkilenmez ve mühendisleri sağa sola dağılmaz. Ama tabi bu kolay değil.

Çok değerli insanlarımızı çok kolay harcıyoruz, çok değerli kurumlarımızın dağılmasına yol açıyoruz. İşte üniversitelerimizin durumu ortada. Bu anlayış çıkmaz bir yol. Bu yol değil. Bunu anladığımızda artık geriye dönüş mümkün olmayacak. Ülke çok zarar görüyor. Ve biz bunu göz ardı ediyoruz.

Çevrimiçi mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #63 : 29 Aralık 2023, 18:49:55 »
Tübitak personelin maaşını tesis yatırımını ARGE masrafını devletin kasasından yapacak sonra ortaya ürün çıkınca bunun karını bana verin diyecek. Oldu gözlerim doldu

O personel cebine mı atacak karı öyle bir yazmışsın ki. Tam tersi boyutu SAGEnin fikri hakları ile geliştirilen sistemleri kullanan şirket ortakları hakları olmayan bir kar payını cebine atıyor ama.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #64 : 29 Aralık 2023, 19:20:30 »
Sn Mehmet05,
Çok sert vurdu, haklıysa ayıptır…