Gönderen Konu: Devlet-Millet Üzerine Düşünceler  (Okunma sayısı 3568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı azarax

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 295
 • 0
Ynt: Devlet-Millet Üzerine Düşünceler
« Yanıtla #10 : 15 Ekim 2015, 20:07:01 »
bugnkü durumun sebebi üzerinde fikir ayrılığımız yok. bu yazını okuyunca bunu anlıyorum.

Çevrimdışı Partikül

 • 2017 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1241
 • 134
 • DefenceTurk.com
Ynt: Devlet-Millet Üzerine Düşünceler
« Yanıtla #11 : 15 Ekim 2015, 21:35:26 »

...Kusura bamasın ama, bir otobüs dolusu insanı bir yere götüren şöfor, kurallara uymayıp, uyarılarda bulunanları da tersleyip, sonunda kaza yaptığında, sorumluluk da kendisine aittir!

Aynen katılıyorum, insanlar yaptıkları şeylerden sorumludur. '' Hayır efendim ben sorumlu falan değilim. Benim yaptığım hukuksuzluktan veya yanlış işten dolayı sorumlu olan kişi Çar Deli Petro' dur !.. Çar Deli Petro- ismi üzerinde- deli olduğu için zaten cezai ehliyeti yoktur. İşbu nedenle benim yapmış olduğun hukuksuzluk nedeniyle Deli Petro' da sorumlu tutulamaz ve ceza verilemez'' şeklinde akıl dışı bir mantık olabilir mi ya...!?  Gelin görün ki, aynen bu örnekteki mantık çerçevesinde davranan siyasetçiler ülkemizi yönetiyor. İyi bir şey olduğu zaman- eeee-  '' ben yaptım '' derler,  kötü bir şey olduğu zaman ise suçu başkasının üzerine atarlar. Tam anlamıyla ergen davranış modeli.

Lise çocukları da aynı şeyi yapar. İyi not aldıklarında; mesela matematik dersinden 100 üzerinde 85 aldıklarında; '' matematik dersinden 85 ALDIM '' derler. Zayıf not aldıklarında ise '' matematik hocası 15 VERMİŞ veya ALMIŞIM '' derler.  :)

İş sıkıya gelince '' Askerlik yan gelip yatma yeri değildir '' derler; kendi sorumluluk alanları içerisine giren bir konuda ki başarısızlığı- mesela İsmet Paşa' nın üzerine atarlar falan...

Ciddiye alınacak halleri yok aslında. Ancak prim veren de bir kitle var. Demek ki aynı kafa yapısını yaşıyorlar ! 
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2015, 21:39:46 Gönderen: PARTİKÜL »

Çevrimdışı BATTLESTAR

 • 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2127
 • 242
 • DefenceTurk.com
Ynt: Devlet-Millet Üzerine Düşünceler
« Yanıtla #12 : 28 Kasım 2018, 21:20:12 »
Belki bilmiyenler vardır. Türkler tüm tarihlerinde silah üretmekte usta ve mahir bir millettir. Çok ciddiyim. Milattan önceleri bile orta asya da Türklerin yaptığı ok, yay, üzengi, zırh ve özellikle demirden savaş araçlarının kalitesi eşsizdi. Özbekler ve kazaklar demir işleme kabiliyeti zamanında günümüzdeki almanlardan çok ötedir.  Türkler barış zamanı en büyük düşman çine savaş aletleri satmaktadır düşünün. Şimdi amrikanın ruslardan silah aldığını düşününsene. Şimdi siz bu silahları sakın küçümsemeyin bunlar zamanının makialı tüfeği, tankı, uçağı, füzesi herşeyi . Çoğu ülkenin kapsamlı sahip olup kullamadığı şeyler.

Orta asya' dan  orta çağa kadar hunlar, avarlar, hazarlar yanlarındaki silahlarla yerel otoriteler tarafından dünyanın en gelişmiş silahlarını üreten ve bunu kabiliyetle kullanan bir millet olarak ortaya çıktılar. Türk silahlları hep zamanının en yüksek teknolojisini bozkırın verdiği tecrübeyle kullanmışlardır.

Tabi iş hazarla, avarla selçukluyla bitmiyor. Osmanlılar . Osmanlı baruthane-i amire, tophane-i amire, cebehane-i amire, tüfekhane-i amire, tershane-i amire ve bunların anadoludaki daha ufak imalathaneleri veya faktürileriyle DÜNYANIN İLK DEVLET GÜDÜMLÜ SAVUNMA SANAYİSİNİ kurmuş bir devlettir.

Onun yanında Osmanlı Ordusu dünyanın ilk top ve tüfeği standartize olarak birimlerinde kullanan ordusudur. Bu müthiş hassa ordusu yine döneminde makineli tüfek veya tank görevi gören görece zırhlı hızlı ve sayısal olarak devasa anadolu ve rumeli atlı okçu sipahileriyle birleşince ara kesintiler dışında kuruluşundan 1600-1650 lere kadar ki 300-350 yıl eder bu süreçte dünyanın en teknolojik ve güçlü ordusunu kullanmış olma sıfatına sahiptirler.

Sonrasında ne oldu çok şey oldu . Bunları uzun uzun anlatamam yarın hazırlanmam gereken bir sınav var. Ama şu durumumuzu açıklar ;


Kimin sözü unuttum ama; Milletler ilk böbürlenirler, sonra geriye düşerler ve daha sonra üstünlüğü kabul ederler. Bunu hayranlık ve daha sonraları da eziklik psikolojisi izler.


Ne yazıkki bizler zamanında bu işin biri olarak ve bu olay bizim genlerimizde olarak bu işi yaptık böbürlendik üstünlüğü kaybettik daha sonra ayak uyduramadık bir hayranlık yaşadık lale devridir vs. Benzemeye çalıştık yeniliklerle . Şimdide halk da ciddi bir biz yapamayız eziklik psikolojisi var. Bu üretilenler bu psikolojiden bir çıkışın örneği ve timsali.

Eğer ister ve çalışırsak kartları da doğru oynarsak herşeyi başarabiliriz. Çünkü bu bizim GENLERİMİZDE var.
Savaş Var Denildiğinde Biz;


Çevrimdışı Partikül

 • 2017 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1241
 • 134
 • DefenceTurk.com
Ynt: Devlet-Millet Üzerine Düşünceler
« Yanıtla #13 : 28 Kasım 2018, 23:44:20 »

...Ne yazık ki bizler zamanında bu işin biri olarak ve bu olay bizim genlerimizde olarak bu işi yaptık böbürlendik üstünlüğü kaybettik daha sonra ayak uyduramadık bir hayranlık yaşadık lale devridir vs. Benzemeye çalıştık yeniliklerle . Şimdide halk da ciddi bir biz yapamayız eziklik psikolojisi var...

Böbürlenmekten değil de özünü kaybetmekten, kendini bilmemekten... Ne diyor; EY TÜRK TİTRE VE KENDİNE DÖN!. Türk milleti tarihin belli dönemlerinde benliğini kaybetmiş ve neticede esarete düşmüştür. Benzemeye çalışmıştır; Batıcı olmuştur, Arapçı olmuştur... Türklüğünü unutmuştur. Dikkat edilirse, ne zaman ki Türklüğünü unutmuştur; berbat olmuştur. Örneğin Osmanlı' nın yükseliş dönemine bakıyorsunuz; Türklüğün diri olduğunu, törenin ayakta olduğunu görüyorsunuz. Ne zaman ki Arapçılık başlamıştır, Türk milleti geri kalmıştır.

İki nedeni var

1-Benliğini kaybetmek
2-Benzemeye çalışmak

Oysaki sadece Türk olman, Türk gibi davranman, Türk gibi düşünmen, Türk gibi yaşaman yeterliydi. Çünkü Türk' ün tabiatında, düşünce dünyasında inancıda; sevgi, saygı, cesaret, mertlik ve akıl vardır. Orhun kitabelerin de diyor ki;

'' Akılsız hakanlar tahta oturmuş, kötü hakanlar tahta oturmuş. Kumandanları da akılsızmış, kötüymüş. Çin halkı hilekar ve sahtekar olduğu için, beylerle halkı karşılıklı kışkırtığı için, Türk halkı kurduğu devleti elden çıkarıvermiş''

demiş. Yarabbi, şu kadarcık yazıda bile ne büyük dersler var!

Hemen akıllara Büyük Atatürk' ümüzün ''Gençliğe Hitabesi'' geliyor. Ne diyordu;Kötü gidişatı sayıyor, sayıyor, sayıyor; nedenlerini sıralıyor, sıralıyor, sıralıyor...

'' Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine giriş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bir fiil işgal edilmiş olabilir ''

MEDED YA RABBEL ALEMİN - YETİŞ YA MUHAMMED, YETİŞ YA ALİ

Ve dualar kabul oluyor; nurlu göklerden, büyük kumandanımızı ''Hızır Aleyhisselam'' misali imdadımıza yetiştiriyor. Türk' ü titretip kendine getirdikten sonra; şimşek olup, kasırga olup düşman üzerine çullanıyorlar. Türk milleti işbu şekilde yok olmaktan kurtuluyor. 

Fakat sonra ne diyor; BÜTÜN BUNLARDAN DAHA ELİM VE DAHA VAHİM OLMAK ÜZERE...

Demek ki beterin de beteri varmış...

Ancak kurtuluş reçetesi de her daim hazırdır; Ey Türk Titre ve Kendine Dön!

Gençliğe Hitabenin son cümlesinde aynen şu şekilde ifade edilmiştir;

EY TÜRK İSTİKBALİNİN EVLADI!... MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Sanırsın ki ''Bilge Kaan'' Mustafa Kemal olup tekrar yeryüzüne indi!

Anlayana büyük ibretler vardır, vesselam.


Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41118
 • 414
Ynt: Devlet-Millet Üzerine Düşünceler
« Yanıtla #14 : 28 Kasım 2018, 23:51:41 »
Atam ne güzel demiş; Türk, öğün, çalış, güven.

Buradaki öğün kelimesi, öğden , yani akıldan geliyor. Öğün derken "aklını kullan" diyor atam. Ancak bunu övünmek olarak algıladı pek çoğu.  Bu nedenle aklını kullanmak yerine sadece biz Türküz, biz şöyleyiz, biz böyleyiz diye oturdukları yerden böbürlenen bir kaç nesil geldi geçti!

Maalesef cehalet kötü birşey. İnsanlar pek çok şeyi bilinçsiz yapıyor. Daha da kötüsü bilinçsiz yaptıkları bu şeyleri kalıplaştırarak kanuna bir çevirdikleri oluyor!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com