Gönderen Konu: NATO Mayın Görev Grubu Komutası, Türkiye’ye geçti  (Okunma sayısı 909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

  • SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 38957
  • 328
NATO Mayın Görev Grubu Komutası, Türkiye’ye geçti
DHA
2 Temmuz 2015
NATO'yu denizlerde Türkiye koruyacakBALIKSER’in Erdek İlçesi’nde düzenlenen törenle daha önce İtalya’da olan NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’nin komutası Türkiye’ye devredildi.

Erdek Deniz Üssü’nde yapılan devir teslim törenine İtalyan Deniz Kuvvetlerinden Albay Giovanni Piegaja, NATO Deniz Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Arian Minderhoud ve Türk Deniz Kuvvetlerinden Albay Ramazan Kesgin katıldı. Tören öncesi TCG Barbaros gemisinde basın mensuplarına açıklama yapan NATO Deniz Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Arian Minderhoud, NATO’ya denizde sürekli harekat ve diğer olanaklar için daimi deniz görev gruplarının NATO’nun belkemiği olduğunu ifade etti. "NATO her zaman olduğu gibi üye ülkelerin güvenliğine kendine adamıştır" diyen Minderhoud, "Eminim ki NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2, NATO’nun birliğinin ve bağımlılığının güvencesi olmaya devam edecektir" dedi.

Mayın harekatından her türlü zorlu harekata hazır olan SNMCMG2’nin görevini Türk bir komutana vermekten gurur duyduğunu ifade eden İtalyan Deniz Kuvvetlerinden Albay Giovanni Piegaja, "Bu görevimizi başarıyla tamamladık. Üye ülkelerin ortak savunmaya ve birliğe olan inancını pekiştirerek, denizlerdeki güvenliği artırarak katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN’DA KATILACAK

İtalya’dan komutayı devralan Türk Deniz Kuvvetlerinden Albay Ramazan Kesgin, personelle birlikte göreve hazır olduklarını ifade etti. Grubundaki gemilerin profesyonelliğinden şüphesinin olmadığını ifade eden Kesgin, 1 yıllık görevi başarıyla tamamlayacaklarını ifade etti.

Görevi devraldıktan sonra bazı ülke gemilerinin de Türk gemilerine eşlik edeceğini söyleyen Albay Kesgin, "Romanya, Yunanistan, Almanya ve İspanya’dan bir gemi grubumuza katılacak" dedi.

Uluslararası sularda bir yıl boyunca görev yapacak olan ’TCG Barbaros’ ve ’TCG Enez’ gemileri, NATO’nun sorumluluğundaki Akdeniz, Karadeniz ve Kuzey Deniz’de mayınlara karşı güvenliği sağlayacak.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/29445205.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneANKA

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 165
  • 2
Akdeniz'de Türk gemilerine kritik görev
« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2018, 21:44:13 »
Akdeniz'de Türk gemilerine kritik görev
Türk gemileri, NATO'nun barış, kriz ve çatışma süreçlerinde güvende olmasını istediği Akdeniz'de büyük önem taşıyor. Güvenlik alan, mayın avlayan Türk gemileri aynı zamanda karakol görevi de görüyor.
NATO'nun Akdeniz'deki talimlerine iştirak eden Türk gemileri aynı zamanda Lübnan kara sularında karakol görevi de görüyor. Mayın avlama gemisinden korvete kadar birçok Türk gemisi, Akdeniz'de göreve devam etmekte.

TÜRK GEMİLERİ AKDENİZ'DE GÖREVDE

Türk Deniz Kuvvetleri NATO’nun dört daimi deniz grubundan üçüne TCG GEMLİK ve TCG GEDİZ Firkateynleri ile TCG ANAMUR Mayın Avlama gemisi ile katıltı.

Türkiye'ye ait gemiler Akdeniz'de görevlerine devam ediyor.
GÖKÇEADA DENİZ MUHAFIZI ODAK GÖREVİNDE

TCG GÖKÇEADA Fırkateyni NATO’nun Akdeniz’de icra ettiği Deniz Muhafızı Odak harekâtına iştirak ediyor. NATO'nun Akdeniz'deki en büyük gücü Türk gemileri ortak harekatlarda yer almaya devam edecek.
KARAKOL GÖREVİ KORVETTE

Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan kara suları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı’na iştirak eden bir korvet Lübnan açıklarında karakol icra etmektedir.
YABANCI GEMİLER ÇANAKKALE'DE

NATO Daimi Deniz Görev Grupları'nda görevli farklı ülkelere ait savaş gemileri, Çanakkale, Aksaz ve Mersin'deki askeri limanlara uğradı.

NATO Daimi Deniz Görev Grubu-1’de görevli TCG GEDİZ; İngiltere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ev sahipliğinde, 23 Nisan-03 Mayıs 2018 tarihleri arasında icra edilen “JOINT WARRIOR-18” Tatbikatı’na iştirak etti.
http://www.ensonhaber.com/akdenizde-turk-gemilerine-kritik-gorev.html
--------------------------------------------------------------