Gönderen Konu: Katar ile İmzalanan Anlaşma Onaylandı  (Okunma sayısı 17491 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Katar ile İmzalanan Anlaşma Onaylandı
« : 08 Haziran 2015, 20:40:56 »
Katar ile İmzalanan Anlaşma Onaylandı
8 Haziran 2015
Resmi Gazete

Resmi Gazete 8 Haziran’da yayımladığı 29380’nci sayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Konuşlandırılması Konusunda İşbirliği Anlaşmasının Onaylanması Hakkındaki 2015/7649 Sayılı Kararı Kamuoyuna duyurdu.
Karar şu şekilde:
“19 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da imzalanan ve 19.3.2015 tarihli ve 6633 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan ekli Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayii ile Katar Topraklarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Konuşlandırılması Konusunda İşbirliği Anlaşması’nın onaylanması; Dışişleri Bakanlığının 8.4.2015 tarihli ve 7638031 sayılı yazısı üzerine, 31.5.1963 tarihli ve 244 sayılı Kanunun 3 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 27.4.2015 tarihinde kararlaştırılmıştır.”
Anlaşmayı görmek için:

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/06/20150608.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/06/20150608.htm

http://www.milscint.com/tr/katar-ile-imzalanan-anlasma-onaylandi/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Ynt: Katar ile İmzalanan Anlaşma Onaylandı
« Yanıtla #1 : 08 Haziran 2015, 21:36:49 »
Bu anlaşmanın içeriğinde neler olabilir??

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İşte Katar ile askeri anlaşmanın detayları
« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2015, 08:04:23 »
Serkan DEMİRTAŞ/ANKARA 9 Haziran 2015

Türkiye ile Katar arasında imzalanan askeri işbirliği ve savunma sanayi anlaşmasının ayrıntıları, iki ülke arasında giderek derinleşen ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini gösteriyor.

Anlaşma Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK), Katar’a askeri birlik konuşlandırma; taraflara ortak askeri tatbikat ve eğitim programı gerçekleştirme ve birbirlerinin her türlü askeri tesis, birlik ve kamplarından ayrıca hava sahasından yararlanma hakkını veriyor. İki ülke savunma bakanlarının 19 Aralık 2014’te imzaladıkları, “Askeri eğitim, savunma sanayi ile Katar topraklarında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin konuşlandırılması konusunda işbirliği anlaşmasının” ayrıntıları Resmi Gazete’de dün yayımlandı. 10 sene yürürlükte kalacak anlaşmada şu unsurlar sıralanıyor:

Türk kuvvetleri eğitim ve tatbikat amacıyla Katar topraklarında konuşlandırılabilir.

Taraflar anlaşmanın uygulanması amacıyla birbirlerine liman, havalimanı, hava sahası kullanma, topraklarında kuvvet konuşlandırma ve tesis, kamp, birim, kuruluş ve askeri tesislerinden yararlanma izni verirler.

Ziyaretler, heyet değişimi, manevralara katılım ve bilgi değişimi, lojistik alanında işbirliği yapılması, insani yardım sağlanması, personel ve askeri ekipman takası ve savunma sanayi alanında işbirliği yapılabilir.

Taraflar birbirlerinin askeri kurumlarında danışman personel görevlendirebilirler.

MAHKEMEYE GİTMEK YOK

Dikkat çeken bir unsur, anlaşmanın uygulanması sürecinde ortaya çıkabilecek olası anlaşmazlıkların çözümü konusunda. “Anlaşmazlık ortaya çıktığı takdirde, bu anlaşmazlık istişare ve müzakerelerle çözülür. Bir yerel veya uluslararası mahkemeye ya da üçüncü tarafa başvurulamaz” ifadesine yer verilen metinde, sorunun çözümü için 60 günlük müzakere süreci belirleniyor. Anlaşmazlık çözülemezse anlaşma yazılı bildirimle bitirilebiliyor.

Suriye’de işbirliği yolunu açar mı?
Anlaşmanın bir başka önemi de Türkiye ile Katar ve Suudi Arabistan’ın Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı savaşan muhalif gruplara desteğini artırdığı bir döneme denk gelmesi. Muhalif grupların rejime karşı savaşırken havadan korunması konusunda aynı çizgide olan Türkiye ve Katar’ın böyle bir süreçte bu anlaşmaya varmaları dikkat çekici bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Hükümet, ABD ve diğer Batılı müttefiklerinin yanaşmaması durumunda diğer bölgesel aktörlerle birlikte no-fly zone (uçuşa kapalı bölge) uygulamasını gerçekleştirebileceği mesajını vermişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29234032.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Katar’a 3 bin Türk askeri
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2015, 08:23:49 »
Uğur ERGAN / ANKARA 10 Haziran 2015

RESMİ Gazete’de yayımlanarak kurulması kesinleşen Katar’daki Türk Askeri Üssü’nün tugay seviyesinde olacağı öğrenildi.

Bir askeri tugay en az 3 bin, en fazla 5 bin askerden oluşuyor. Bu durumda teknik ve hukuki hazırlıklarının tamamlanmasının ardından faaliyete geçecek olan askeri üste en az 3 bin Türk askeri görev yapacak. İki ülke ortak askeri operasyon ve tatbikatlarının daha genişletilmesi veya bölgede yaşanacak gelişmelere göre asker sayısının kademeli olarak artırılma olasılığı da bulunuyor.
Türkiye’nin ülke dışındaki ilk askeri üssü tugay seviyesinde kurulacağı için komutanlığına da bir tuğgeneral atanacak. Üsteki askeri varlık çoğunlukla kara, hava ve doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı birliklerinden oluşacak. Az sayıda denizcinin de olabileceği, gerekli durumlarda denizci sayısının artırılabileceği belirtildi.  Tugayda er ve erbaşlar da bulunacak. Askerler Katar’da kaldıkları süre içinde ek özel yurtdışı maaşı alacaklar.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29243735.asp

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #4 : 10 Haziran 2015, 10:51:43 »
Oradaki askeri varlığın sebebi nedir ? Katara yönelik tehdit mi var ?

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #5 : 10 Haziran 2015, 13:40:38 »
Katara yönelik tehdit ile alakası yok.Burada iki ülkede çıkarları doğrultusunda anlaşma yapıyor.Ancak koalisyon hükümeti olursa bu üssün etkin kullanımı zor olacaktır.

Bu üs etkin kullanıdığı vakit Türk devletine bu coğrafyada güç katacaktır.Bence Deniz ve Hava kuvvetleri etkin tutulmalıdır.10 savaş uçağı,1 yakıt ikmal uçağı,2 kargo uçağı,1 Deniz karakol uçağı,1 Milgem yanına 2 hücumbot önemli bir güç çarpanı olacaktır.
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #6 : 10 Haziran 2015, 13:43:45 »
Katara yönelik tehdit ile alakası yok.Burada iki ülkede çıkarları doğrultusunda anlaşma yapıyor.Ancak koalisyon hükümeti olursa bu üssün etkin kullanımı zor olacaktır.

Bu üs etkin kullanıdığı vakit Türk devletine bu coğrafyada güç katacaktır.Bence Deniz ve Hava kuvvetleri etkin tutulmalıdır.10 savaş uçağı,1 yakıt ikmal uçağı,2 kargo uçağı,1 Deniz karakol uçağı,1 Milgem yanına 2 hücumbot önemli bir güç çarpanı olacaktır.

Türkiye'nin çıkarlarına uygunsa dışarıda bir askeri üssümüzün olması iyidir. Ancak başkalarının çıkarları için; mesela Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Ortadoğu'da sürekli körüklenen Şii-Sünni çatışmasında aktif görev almak için gerçekleştiriliyorsa son derece yanlış ve tehlikelidir.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #7 : 10 Haziran 2015, 22:43:01 »
Ulan bir inanamıyorum şu projeye ayrıca bildiğim kadarıyla internette ki videoların içeriğindeki bilgilerden farklı şeyler olduğunu görmüştüm.Açıkçası ben inanmıyorum.Bu üs Yüce TÜRK MİİLETİ VE DEVLETİNE hizmet edecektir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #8 : 10 Haziran 2015, 23:03:00 »
İster inan ister inanma. Genişletilmş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi ile pek çok ülkede binlerce masum insan hayatını kaybetti, milyonlarcası da yurdundan oldu. Ülkeleri parçalandı. Acı ama gerçek! Halen de devam ediyor. Birilerinin Suriye'ye saldırma hevesi boşuna değil!

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #9 : 11 Haziran 2015, 14:15:35 »
Peki bundan sonra bu proje ye göre bizi neler bekliyor?