Gönderen Konu: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Teknik Donamımı  (Okunma sayısı 5999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 102
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Teknik Donamımı
« Yanıtla #60 : 08 Kasım 2023, 00:13:46 »
hadi 10.000 uçağı yapacak kaynaktı sanayi id buldun yaptın ettin. pilotlar ne olacak? 10000 uçak demek 8 saatlik mesailerle 30.000 pilot demektir.pilot maaşı ne kadar şu an 50.000 miydi? çarpalım bakalım.
50000x30000=1.500.000.000 tl aylık x 12 ay 18.000.000.000 tl/yıl.
ordunun bütçesi gitti üstelik sadece maaşa. idame, yakıt, bakım, mühimmat maliyetlerini de ekleyin bu rakama.
sonuç iflas eden bir ülke enflasyonu çoşmuş bir ekonomi bitik bir ordu

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #61 : 08 Kasım 2023, 00:45:41 »
Teşbihte hata olmazmış, delinin biri kuyuya taş attı saatlerdir çıkarmaya çalışıyoruz. ;D

10,000 uçağı geçtim arkadaş 2,500-3,000 nakliye uçağından bahsediyor. Bugün A400M'in birim maliyeti 200 Milyon $ dolar civarında. Buna benzer bir uçak ürettik diyelim 3,000 adeti 600 Milyar $ demek. Yine uçuş ve bakım maliyetlerini de eklersek ortaya bir kez daha akıl almaz bir rakam çıkıyor.

10,000 savaş uçağı, 3,000 nakliye uçağı sahibi olmak için 50-60 Trilyon $'lık bir ekonomin, Kişi başına 100,000 dolar milli gelirin ve 500 milyon civarı bir nüfusun olması lazım. Bunun yanında tüm dünyada gözün, her bölgede çıkarın olması lazım. Yine bu büyüklükte bir ülkeysen en az 50 uçak gemin olması lazım ki dünyanın her noktasına askeri gücünü götürebilesin.

Tabii yüzlerce destroyer, yüzlerce nükleer denizaltın, on binlerce tankın, on binlerce zırhlı aracın, on binlerce saldırı, genel maksat helikopterin olması lazım. Kısaca tüm bunları düşündüğümüz zaman ordu için yılda 4-5 Trilyon $ para harcaman lazım.

Şu kertede bunu yapabilecek bir ülke yok dünyada. ABD bile 800 Milyar $ civarı bir askeri bütçeye sahip. Çin bile 300 Milyar $ civarı bütçeye yeni yeni geliyor.

Türkiye'nin kapasitesi belli. Hiç bir zaman 500 milyon nüfusa sahip olmayacağız. 60 Trilyon $'lık ekonomiye sahip olamayacağız. Tüm simülasyonlarda Türkiye'nin 2075 yılında milli geliri 5-6 Trilyon $ olarak gösteriliyor.

Kısacası bunlar tamamen çocukça beklentiler ve hayaller. Kimse bu kadar büyük bir orduyu, bu kadar büyük bir savaş makinesini besleyemez. ABD ve Çin bile bir araya gelip güçlerini birleştirse bu büyüklükteki bir ordu onların da belini büker.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #62 : 08 Kasım 2023, 02:17:24 »
Acaba yönetim kf21 boremae harici konuları temizlerse daha güzel olacak.İçerik baslikla cok alakasiz.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #63 : 08 Kasım 2023, 10:02:54 »
Kuyudan taşı çıkardınız mı? Vallahi bana fenalık geldi artık.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #65 : 08 Kasım 2023, 11:51:15 »
Vermiş olduğum rahatsızlıktan dolayı özür dilemeyeceğim platform sayesinde platforma üye olan bir çok arkadaşın piskolojik ve sosyolojik karakterinin gayet iyi röntgenini çektim ve bu platformun ne sinerji nede inevasyon odaklı olmadığını sadece insanların fikirlerini birbirine bazen dikte ettiği bir platform olduğunu gördüm.
Yukarda belirttiğim sebeplerden dolayı bu platformun bana uygun olmadığını düşündüğümden platforma olan üyeliğimin sayın SKYWOLF tarafından silinmesini talep etmekteyim kalın sağlıcakla....

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #66 : 08 Kasım 2023, 12:37:55 »
Vermiş olduğum rahatsızlıktan dolayı özür dilemeyeceğim platform sayesinde platforma üye olan bir çok arkadaşın piskolojik ve sosyolojik karakterinin gayet iyi röntgenini çektim ve bu platformun ne sinerji nede inevasyon odaklı olmadığını sadece insanların fikirlerini birbirine bazen dikte ettiği bir platform olduğunu gördüm.
Yukarda belirttiğim sebeplerden dolayı bu platformun bana uygun olmadığını düşündüğümden platforma olan üyeliğimin sayın SKYWOLF tarafından silinmesini talep etmekteyim kalın sağlıcakla....

Kırılan kalp bırakmak istemem geride. Geri zekalılarla kongre üyelerine kastettim sizi diye sakın haşa

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #67 : 08 Kasım 2023, 12:42:52 »

Burası özgür bir forum. İstediğinizi yazabilirsiniz lakin çocukça paylaşımlar konuların dağılmasına neden olur.

Burada herkes istediğini yazıyor ama 10 bin uçak, 3 bin nakliye uçağı gibi hayalperest ifadeler yazıp psikolojik tahlil yapmanız da ayrıca ironik.