Gönderen Konu: Deniz kuvvetleri yeniden yapılanma çalışmaları  (Okunma sayısı 9214 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: Deniz kuvvetleri yeniden yapılanma çalışmaları
« Yanıtla #20 : 11 Temmuz 2023, 04:18:00 »
Bir diğer proje ise kıyıbaşında bulunan mayınların temizlenmesi...

Bu görevi sas komandoları gerçekleştirmekte

Bence gelişen teknoloji ile bu görevi robotik ve insansız denizaltı sistemleri ile tehlikesiz ve risksiz bir biçimde gerçekleştirmekte fayda var..

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 11 Temmuz 2023, 09:19:06 »
Anadolu gibi amfibi hücum gemileri bu nedenle var zaten. Deniz aşırı güç projeksiyonunu tam teşekküllü yapabilmek amaç. Anadoludan tb3 ve kızılelma kalkması çok iyi olacak. F 35 b ise harika olurdu. Ama bahsettiğiniz kıyı başının hangi kıyı olduğu faha doğrusu hangi devletin savunduğu kıyı olduğu da çok önemli. Uçak gemisi görev grupları bile yetmeyebilir bazı kıyılara :)

Bunun dışında dişimize göre bir kıyı başı için (tobruk-bingazi hükümeti) üzerinden siha kalkan anadolu ve kıyıya kara atmaca ve kamikaze atabilen görev grubu unsurları yeterli olacaktır. Su üstü harp gemileri için kamikaze senaryolarının deniz kuvvetlerimiz tarafından çalışıldığını duyuyorum. Bence büyük çıkarma gemileri, roketsanın trg 230, 300 ve bora atabilen ortak akıllı lançeri denizcileştirilerek ve stabilizasyonu sağlanarak donatılırsa iyi olur. Yer var mı bilmiyorum ama

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 11 Temmuz 2023, 09:31:09 »
Tabi şunu da düşünmek lazım. Günümüzde klasik amfibi saldırı yapılmasına ihtiyaç kaldı mı? Amfibi saldırı hem geçmişe göre daha riskli hale geldi, zira düşman kim olursa olsun modern silahlara bir şekilde sahip oluyor (atgmler, akıllı mühimmat atan havan ve toplar, varsa uçan unsurlar) hem de eldeki hava gücü ve satıhtan atılan stand off mühimmat çeşitliliği böyle riskli bir hücuma gerek bırakmıyor. Adam zaten bırak kıyı başını tüm ülkeyi yumuşatan bombardıman yapabiliyor. Abd nin böyle bir şeye ihtiyacının olmamasına şaşıracak bir durum yok. Peki bizim var mı? Mesela Ege için. Olur da savaş çıkarsa, savaş bu, bulgaristan gürcistan için, suriye kıyıları için, kıbrıs için ve daha uzaklar için mesela bingazi tobruk. Bunun tartışılması lazım ama ben emin değilim buralara başka şekillerde de müdahale edilebilecekken neden sadece amfibi güce dayanarak bir harekat planlayalım. Bu tarz kuvvet aktarmaları artık müşterek harekat konsepti olmadan yapılamıyor. En basiti bile. Bence sadece amfibi güç ve deniz kuvvetleri kullanılarak yapılacak nir harekat zarar ziyan olur.
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2023, 09:35:20 Gönderen: ocelot »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 11 Temmuz 2023, 09:49:33 »
Elimizde

1 adet amfibi Tugay var
1 adet hava indirme Tugay var

Hava kuvvetleri uçakları ve fırkateynler var..

Nasıl bir operasyon düşünüyorsunuz..

Mesele hassas vuruş yada uzun menzil vuruş kabiliyeti değil ...orda toprak ele geçirmek ve kontrol etmek olarak bakabilirsiniz..

Herşeyi paramiliter grup yada halkı örgütleyerek yapamazsınız...

Doğrudan asker göndermeniz gereken durumları ele alarak düşünelim ve kurgulayalım.

F35B olsa çok farklı imkan ve kabiliyette hatta daha büyük tonajlı bir uçak gemisi yerine ikinci Juan Carlos alımını inşasını konuşuyor olurduk..

İki Juan Carlos 40 f35 B bize yeterdi...

Akdeniz'in en büyük deniz hava gücü olurduk.

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 11 Temmuz 2023, 12:46:31 »
Amfibi harekat ve hava indirme harekatı, diğer kara deniz ve hava unsurları olmadan (denize kıyısı olan bir hasım için söylüyorum) hasım kim olursa olsun çok riskli olmayacak mı? GKRY'yi düşünün adamlar bizimle karşılaştırılamayacak ölçüde zayıf bir ordu ama ellerinde manpads, alçak ve orta irtifa hssler, atgmler, havan ve obüsler çnralar varken kıbrısa sadece amfibi bir güç ve deniz kuvvetleriyle ve hava indirmeyle dalmamız çok yanlış olur buna siz de katılacaksınız. Ama yukarıda deniz kuvvetlerinin kendi kendine yetmesi gerekecek durumlar olabilir demişsiniz. Ben de o durumlarda bile hava kuvvetlerinin ve hatta karadan topçu sınıfı desteğinin (gezgin kara atmaca kuzgun, boosterlı tolun, balistik füzeler vb imkanları da düşününce) alınması gerekeceğini düşünüyorum. Zayıf  veya çok zayıf dediğimiz bir düşmana bile sadece deniz piyadesi ve hava indirme kullanarak saldırabileceğimiz bir durum yok ortada. Aslında geçmişte de olmadı. Ama günümüzde hiç yok. Yani zulu kabilesi güney afrika sahilinde 500 km kareyi kontrol altına alsa ve biz oraya çıkartma yapmak zorunda kalsak bile ..

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 11 Temmuz 2023, 13:24:25 »
Bugün ekonomik güç olmak ve ki pazar olarak tercih ettiğimiz küçük ve zayıf ülkeleri çeşitli darbe ve askeri müdahalelere korumak için asker kullanmaya ve bulundurmaya mecburuz..

Ki bu ülkeler Afrika,G.Amerika,Asya-pasifik,orta Asya Türk cumhuriyetleri ile Arap yarım adası'dır...

Bu pazar olan ülkelerde ilgili hak ve menfaatleri korumak için gerektiğinde asker kullanımı ile askeri müdahale gerektiren durumlarla karşılaşabiliriz..

Çünkü bu ülkelerde hükümet ve başkanlar darbe iç karışıklık ve dış müdahale devre dışı bırakılabiliyor..

Evet şu an için herşeye razı ve Evet diyen hükümet ve yönetim ile yönetiliyoruz...Bu durumda asker kullanmaya yada Askeri methodlara ihtiyaç duymayabiliriz...Fakat Şahin bir yönetim anlayışı ve askeri güç kullanımından yana olan hükümet ve yönetim anlayışı ile işler değişebilir..

Şimdi basitçe Libya'ya geri dönelim...
Orada Askeri danışmanlık ve Askeri eğitim veriyoruz.Belirli miktarda siha ve mühimmat veriyoruz...hatta eskide olsa hava savunma sistemi verdik hawk ile..
Peki muhalifleri desteklemek bize gerekli olan antlaşmaları yada üstünlüğü sağladı mı?

Cevap: Hayır

Hafter hala ülkenin çoğunluk yerinde kontrolü sağlıyor...

Kaddafi'den kalan müteahhit'lerimize ait borcu tahsil edebildik mı? Hayır.

Akaryakıt istasyonlarında litresi 26 olan benzini Libya ile yapılacak antlaşmalarla ucuzlatabiliyor muyuz? Hayır.

Libya'da İnşaat altyapı sanayi ve ticaret antlaşması yapabiliyor muyuz? Hayır...

Ee o zaman sadece istediğimiz adama cansuyu olabiliyoruz...

Peki Türk Askeri Orda Muharip olsa ne olurdu? Hiç düşündünüz mü?

Tüm Arkadaşlardan cevap bekliyorum konu biraz kaycak ama neyse..

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 11 Temmuz 2023, 13:40:54 »
Sn ocelot size katılıyorum sadece amfibi tugay ve hava indirme Tugay'ı ile risk olabilir..

Kastım Tıpkı ABD gibi Deniz kuvvetleri'ni en önemli güç haline getirmek olmalı amaç

Bizde sıralama

Kara kuvvetleri
Hava kuvvetleri
Deniz kuvvetleri

Şeklinde sıralama gidiyor

Şimdi elimizde

İki Juan Carlos
40 f35 b
8 tf2000
16 istif
8 type214 olsa idi
12 LST olsa idi
6 amfibi tugay olsa idi

Libya da sadece deniz kuvvetleri ile Savaşı kazanamazmıydık

Bae F16 block60 ları gelip bizim hava savunma sistemlerimizi vurmaya cesaret edebilir miydi?
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2023, 13:43:56 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 11 Temmuz 2023, 17:54:15 »
Zaten muhariptik siha + mutabakat askerleri hafterin içinden geçti. Mevcut kamuoyu ve uluslararası baskı ile istesek de çatışmalara bir fiil asker sokamadık.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 12 Temmuz 2023, 19:33:23 »
Arkadaşlar

1-Kıyı bombardıman ve yumuşutma gemisi dedik..

2-kıyı bölgesindeki mayınların temizlenmesi için robotik sistemler dedik

3-Özellikle Barış zamanı afet ve felaketlerde de kullanmak üzere...
Lpd yada transatlantik gemilerini andıran helikopterleri de olan Hastane gemi...Bence Ülkemiz böyle bir gemi'yi hak ediyor...30-40 ameliyat odalı 5-10 bin yatak kapasiteli 1-2 gemi..

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 12 Temmuz 2023, 20:23:14 »
Arkadaşlar

1-Kıyı bombardıman ve yumuşutma gemisi dedik..

2-kıyı bölgesindeki mayınların temizlenmesi için robotik sistemler dedik

3-Özellikle Barış zamanı afet ve felaketlerde de kullanmak üzere...
Lpd yada transatlantik gemilerini andıran helikopterleri de olan Hastane gemi...Bence Ülkemiz böyle bir gemi'yi hak ediyor...30-40 ameliyat odalı 5-10 bin yatak kapasiteli 1-2 gemi..

Keşke para olsa da daha ne sistemler yapılır ama keşke.....