Gönderen Konu: Efes-2009  (Okunma sayısı 4984 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Efes-2009
« : 26 Mayıs 2009, 19:43:15 »
Efes-2009 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, Ege Ordusu Komutanlığı'nın idaresinde İzmir Seferihisar'ın Doğanbey Körfezi'nde yapılıyor.

http://galeri.internethaber.com/gallery.php?id=3949&no=7

Tatbikatta, 'Çelik' ve 'Demir' adlı ülkeler arasındaki sorunların barışçıl yollardan çözümlenememesi
üzerine tırmanan gerginliği konu alan senaryo uygulandı.

Tatbikatı Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da izledi.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Efes-2009
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2009, 19:45:37 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2009, 19:47:03 »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2009, 21:19:16 »
Ah bu ''N'' harfleri bir eksik bir fazla.Ne zaman tam yerinizde olacaksınız.ALTINPARMAK iyi ama ALTIPARMAK olsaymış Murat'a eş çıkacakmış.  ;) ;D

Çevrimdışı eraser

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • VATANIMDA GÖZÜ OLANIN GÖZÜ ÇIKSIN
TSK
« Yanıtla #4 : 26 Mayıs 2009, 22:48:56 »

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından, ‘Efes 2009 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın, basına açık ikinci safhası, İzmir'in Seferihisar İlçesi Doğanbey Mevkii'nde yapılıyor. Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı'nın da izlediği tatbikatta yeni silahlar denendi.

‘Çelik’ ve ‘Demir’ adlı ülkeler arasındaki sorunların barışçıl yollardan çözümlenememesi üzerine tırmanan gerginliği konu alan senaryonun uygulandığı tatbikatı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da izlerken, korumalarının, alana gelmeden önce çevrenin fotoğraflarını çekmesi dikkat çekti. Tatbikat, ilk kez şehit aileleri ve muharip gaziler tarafından da yerinde izlendi.

6 Mayıs'ta startı verilen ve 29 Mayıs'ta sona erecek olan Efes 2009 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nın basına açık ikinci safhası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kuvvet komutanları, Vali Cahit Kıraç ve aralarında, Yunanistan'ın da bulunduğu 31 ülkenin 35 askeri ateşesinin katılımıyla başladı. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine ait birlik ve unsurların iştiraki ile Seferihisar İlçesi Doğanbey Mevkii'nde gerçekleştirilen tatbikatı, ilk kez, kendi istekleri doğrultusunda 10 şehit ailesi ve 5 muharip gazi de izledi. Tatbikat alanına önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları, ayrı ayrı helikopterlerle geldi.

Geceyi İzmir Karataş'taki Polisevi'nde geçiren Başbakan Recep Erdoğan ise saat 09.15'te makam aracıyla ayrılarak, Üçkuyular Hava Eğitim Komutanlığı'nda bekleyen ‘Oba’ helikopterine bindi. Başbakan Erdoğan'a İzmir Valisi Cahit Kıraç, AKP İl Başkanı Aydın Şengül de eşlik etti. Başbakan Erdoğan, saat 09.25'te Seferihisar Doğabey'deki tatbikat alanına helikopterle gelirken, Orgeneral Başbuğ ve komutanlar tarafından kurulan tribünde karşılandı.

Başbakan Erdoğan'ın, alana gelmeden önce korumalarının tribünün çevresini ve askerlerin fotoğraflarını özenle çekmesi dikkat çekti. Orgeneral Başbuğ ve Başbakan Erdoğan'ın kısa süreli sohbet ettikleri görüldü. Komutanlar ve tatbikata katılan askerlerin, Arzu Kaprol imzalı nano teknoloji üniformaları giydikleri görülürken, bölgede, sinyal kesici jammer cihazlarının da çalıştırıldığı dikkat çekti. Açılış brifinginin ardından keşif uçaklarının bölgeyi havadan fotoğraflamasıyla tatbikata geçildi.

‘ÖNCE VATAN’ DİYEREK BOMBALADILAR

Efes 2009 Fiili Atış Tatbikatı'nın ikinci safhasında, hava ve yer unsurları hedefleri ağır silahlar ve bombalarla imha etti. İkinci safhada, ilk önce Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçak ve Süper Kobra helikopterler, yerdeki hedeflere bomba yağdırdı, denizdeki gemiler ve topçu birlikleri de atış yaptı. Hedeflerin imhası sırasında, pilotların kendi aralarındaki telsiz konuşmalarda, ‘Önce vatan’ diyerek atış yaptıkları duyuldu.

Deniz birliklerinin çıkarması sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerinden sürekli kalkarak yapılanları dikkatle izlediği görüldü. Komutanlar ve Başbakan Erdoğan, dürbünlerle çıkarmayı da yakından izledi.

ŞEHİT EŞİNİN ALYANSIYLA İZLEDİ

Tatbikatı izleyen ve ilk defa katıldıkları bildirilen şehit aileleri ile muharip gaziler de faaliyetleri heyecanla izledi. Tatbikatı izleyen ailelerden, eşi Yüzbaşı Çetin Ünsal'ı, geçen 23 Nisan'da, Şırnak'ta mayına basınca şehit veren Serap Ünsal'ın, duygu dolu anlar yaşadığı gözlendi. Eşinin alyansını kendisininkinin yanına takarak tatbikatı izleyen Ünsal, “Eşimi daha çok yeni şehit verdim. Acım gerçekten çok büyük. Ancak bu ortamlarda, eşimin meslektaşlarının yanında kendimi çok daha huzurlu hissediyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücünü ve başarısını da görünce çok gurur duyuyorum” dedi.

14 yıl önce Şırnak Gabar Dağları'ndaki çatışmada yaralanıp gazi olan astsubay Atalay Uçar da “Türk askeri çok ilerlemiş. Onlarla gurur duymak elde değil” diyerek duygularını dile getirdi.

ÖZELLİKLİ BOMBALAR KULLANILACAK

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan Efes 2009 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, Ege Ordu Komutanlığı koordinesinde Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine ait birlik ve unsurların iştiraki ile Doğanbey bölgesinde icra ediliyor. Her yıl planlanan Efes serisi tatbikatlar, birlik ve karargahların müşterek harekat ortamında ve birarada çalışma yeteneklerini geliştirmek, işbirliği usüllerini denemek, temel muharebe görevlerine yönelik eğitimleri icra etmek, komuta, kontrol sistemini denemek, komutan ve liderlerin sevk ve idare yeteneklerini geliştirmek maksadıyla icra edilen bir tatbikat. Bu tatbikatta, Çelik ve Demir ülkeleri arasındaki sorunların barışçıl yollardan çözümlenememesi üzerine tırmanan gerginliği konu alan jenerik bir senaryo uygulandı. Tatbikatta, özellikle hava hücum harekatı, amfibi harekat, ateş desteğinin koordinasyonu, elektronik harp, özel kuvvet harekatı gibi harekat yöntemleri icra ediliyor. Evantere yeni giren silah ve sistemler de tatbikatta etkin olarak kullanıldı. Tatbikata, toplam 10 bin personel, 950 değişik cinste araç, 5 bin 230 değişik çapta silah ile katılım sağlandı.

Tatbikatta, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 59 uçak, 241 sorti gerçekleştirirken, maliyeti yüksek, çok özellikli bir tane, kızılötesi güdümlü havadan yere Maverick AGM 65B bombası, iki de GBU 1 lazer güdümlü biner kiloluk bombalar kullanıldı.
                                                                                                                                                                                      http://www.yazete.com/TSKya-yeni-agir-silah-ve-bombalar_13192.html
VATANIMDA GÖZÜ OLANIN GÖZÜ ÇIKSIN

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #5 : 27 Mayıs 2009, 09:28:01 »
Ah bu ''N'' harfleri bir eksik bir fazla.Ne zaman tam yerinizde olacaksınız.ALTINPARMAK iyi ama ALTIPARMAK olsaymış Murat'a eş çıkacakmış.  ;) ;D

Belki "N" harfi Photoshop dur. Kimse cakmasın diye..  8)
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #6 : 27 Mayıs 2009, 11:56:12 »
Herhangi bir fotomontaj vs yoktur. Hanımefendiyle aynı milletten olmak dışında, tanışıklığımız vs söz konusu değildir.

Ayrıca fotoğraf kadın-erkek eşitliğinin güzel bir delili...