Gönderen Konu: MILDEN (Milli denizaltı projesi)  (Okunma sayısı 46243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: MILDEN (Milli denizaltı projesi)
« Yanıtla #80 : 14 Kasım 2023, 03:43:17 »
Demek ki kendi kendimize gelin güvey olmuşuz,S80 denizaltısı konusunda

Acaba aıp konusunda yardım almadan kendimiz becerebilir miyiz? Ne dersiniz?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #81 : 14 Kasım 2023, 05:52:08 »

Yakıt hücrelerine aşina olduğum için, evet diyorum. Özel bir yakıt hücresi tipi var, onu öneriyorum: Metal-hava yakıt hücresi. Bence bununla mümkün.

https://en.wikipedia.org/wiki/Metal%E2%80%93air_electrochemical_cell

Bu zımbırtı ne yapıyor? Basitçe ifade etmek gerekirse, aktif bir metali kontrollü şekilde paslandırıyor. Açığa çıkan enerjiyi de doğru akım formunda sistemden çekiyor. Hangi metaller uygun bu işe? En başta Lityum, Alüminyum ve Titanyum var. Ardından Sodyum, Kalsiyum geliyor. Benim denizaltı için önerim, maliyet etkinlik açısından Alüminyum olur.

"Aluminium–air batteries may become an effective solution for marine applications due to their high energy density, low cost, and the abundance of aluminum, with no emissions at the point of use in boats and ships. AlumaPower,[11] Phinergy Marine,[12] Log 9 Materials, RiAlAiR[13] and several other commercial companies are working on commercial and military applications in the marine environment."

Alaman sistemi gibi işler. Tek fark, limanda Hidrojen yüklenmez, onun yerine nano partikül formunda Alüminyum yüklenir. Ha ekleyim, bu nane de en az Hidrojen kadar tehlikelidir!

Bu sistemde aslında dizel motora da gerek yoktur. Bir nevi nükleer yakıtı çok çabuk tükenen nükleer denizaltı gibi olur. O denli verimlidir. Motorun ve yakıtın kapladığı hacme nano-alüminyum depolanabilir.
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2023, 08:20:50 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #82 : 14 Kasım 2023, 09:13:52 »

Yakıt hücrelerine aşina olduğum için, evet diyorum. Özel bir yakıt hücresi tipi var, onu öneriyorum: Metal-hava yakıt hücresi. Bence bununla mümkün.

Bu zımbırtı ne yapıyor? Basitçe ifade etmek gerekirse, aktif bir metali kontrollü şekilde paslandırıyor. Açığa çıkan enerjiyi de doğru akım formunda sistemden çekiyor. Hangi metaller uygun bu işe? En başta Lityum, Alüminyum ve Titanyum var. Ardından Sodyum, Kalsiyum geliyor. Benim denizaltı için önerim, maliyet etkinlik açısından Alüminyum olur.

"Aluminium–air batteries may become an effective solution for marine applications due to their high energy density, low cost, and the abundance of aluminum, with no emissions at the point of use in boats and ships. AlumaPower,[11] Phinergy Marine,[12] Log 9 Materials, RiAlAiR[13] and several other commercial companies are working on commercial and military applications in the marine environment."

Alaman sistemi gibi işler. Tek fark, limanda Hidrojen yüklenmez, onun yerine nano partikül formunda Alüminyum yüklenir. Ha ekleyim, bu nane de en az Hidrojen kadar tehlikelidir!

Bu sistemde aslında dizel motora da gerek yoktur. Bir nevi nükleer yakıtı çok çabuk tükenen nükleer denizaltı gibi olur. O denli verimlidir. Motorun ve yakıtın kapladığı hacme nano-alüminyum depolanabilir.
Stirling motoru ile çalışan AIP sistemlerinin sıcak kısmında radyoizotop kullanılarak menzil iyileştirilmesine dair çalışmalar yapıldığını okumuştum daha önce. Oluru var mı sizce?

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #83 : 14 Kasım 2023, 10:24:00 »
Daha yakinlarda Erdogan, bu geminin daha buyugunu yapacagiz demisti. Bu demecin arkasinda populist bir kisim da var tabi ki ama su da bir gercek ki boyle bir sey icin ilk ve en buyuk partner Ispanya olur. Bu isin oluru baska bir seylerin takasi ile mumkun olur gibi. Kisaca ben bu haberin dogru oldugunu dusunuyorum. Her ne kadar bu haber yalanlanmis olsa da bence dogruluk payi var bu haberde.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #84 : 14 Kasım 2023, 10:39:22 »
Reis dediyse Tcg Anadolu'nun büyüğünü yaparız... Yalnız bu kadar çok uçak gemisini(!) ne yapacağız onu da açıklarsa daha çok seviniriz...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #85 : 14 Kasım 2023, 11:37:36 »

Stirling motoru ile çalışan AIP sistemlerinin sıcak kısmında radyoizotop kullanılarak menzil iyileştirilmesine dair çalışmalar yapıldığını okumuştum daha önce. Oluru var mı sizce?
kusura bakmayın orasını pek takip edemedim. Radyo izotop olarak tam neyi kastettiniz ve hangi elementten?
Bunlarda radyasyon tehlikesi var
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2023, 11:49:13 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #86 : 14 Kasım 2023, 12:54:39 »

kusura bakmayın orasını pek takip edemedim. Radyo izotop olarak tam neyi kastettiniz ve hangi elementten?
Bunlarda radyasyon tehlikesi var
Plütonyum-238, Polonyum-210 gibi elementler radyoaktif ışıma yoluyla dışarıya ısı yayıyorlar. NASA bu tarz elementlerin etrafına termokupl döşeyerek uzağa giden uydulara elektrik kaynağı olarak kullanıyordu. Bu ısıyı Stirling motoruyla jeneratör çevirmek için kullanırsanız nur topu gibi bir nükleer denizaltınız oluyor.

Radyasyon riski tabii ki de var, ama standart nükleer reaktörlere kıyasla çok çok daha az. Mesela bu saydığım elementlerden yapılan bir jeneratör, en fazla 25 mm kurşun kaplamayla tamamen yalıtılabiliyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #87 : 14 Kasım 2023, 13:27:54 »
Ne kadar güç üretebiliyor?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #88 : 14 Kasım 2023, 13:36:08 »
Heatbrang benim soracağım soru biraz kapsam dışı olacak ama nükleer ile alakalı?
Son zamanlarda özellikle Rolls Royce ve birkaç şirket bu konu hakkında ciddi çalışıyor. Modüler nükleer enerji üretim tesisleri. Büyük ihtimalle haberiniz vardır aşağıya link olarak da bırakırım. Türkiye milden projesinin belki ilk başında değil ama sonraki modellerde veya Milden-2 de bu tip bir reaktör kullanabilir mi? Enerji ve tabi kaynaklar bakanı Akkuyu ile ilgili bir konuşmada Türkiye'nin bu tip modüler nükleer enerji kaynaklarına yatırım yapmak istediği ve hatta geliştirmede bulunmak istediğini söylemişti. Bu sistemler galiba kompakt yapıları ile baya teknolojik yapılar. Bide hala gelişme aşamasındalar. RR bayağı çalışıyor ve ilk testlere hazırlanıyorlar basından öğrendiğim kadarıyla.

https://youtu.be/cFFS_P3EnMk?si=QSNzmA88cieKLvdt
https://youtu.be/zU2UFsnS2aA?si=PgOKv8ElLY4BpMDp 
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #89 : 14 Kasım 2023, 14:15:26 »
Anladım teşekkürler sn Merzifonlu yani diyorsunuz ki biz tamamen sınai ve üretim hakları bize ait aıp sistemi üretebiliriz

Yakıt olarak hidrojen yerine de Nano partikül alimünyum eklemek lazım

Hy100 çeliğinide ürettik

Aklımda bir tek periskop dışarıdan geliyor diye kalmış hensdot'un ürettiği olması lazım,bunuda başka bir kaynak yada millileştirebiliriz heralde.

Peki biz bir denizaltı üretsek nereleri yabancı olmak zorunda kalır.

Hy sınıfı çelik üretmeden önce reis sınıfı%80 yerli idi ona göre düşünün.

Sn. Heartbang stirling motoru isveçlilerinde denizaltılarında düşündekleri ile birbirine benziyor mu?a26 sınıfı isveç denizaltısı olması