Gönderen Konu: Ankara'da F-4 Yakıt Tankı TPAO Bahçesine Düştü  (Okunma sayısı 5118 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: Ankara'da F-4 Yakıt Tankı TPAO Bahçesine Düştü
« Yanıtla #50 : 08 Eylül 2023, 16:17:47 »
Konu sadece F-4 ve düşen yakıt tankı etrafında gelişseydi daha güzel olurdu ama sağlık olsun. Doğaçlama olarak konu böyle gelişmiş.

Neyse, ben şimdi yine bizim F-4'e ve düşen yakıt tankına dönmek istiyorum.

Birinci söylemek istediğim yakıt tankının pilot hatasıyla düşmesi neredeyse imkansız. F-16'dan örnek vermek gerekirse yakıt tankını uçuş esnasında uçaktan bırakmak için prosedür aşağı yukarı şöyle (F-4'de prosedür nasıl bilmiyorum ama F-16'dan çok farklı olacağını düşünmüyorum, çünkü F-4'ler modernize edilmişti):

1- MFD ana sayfası üzerinden SMS menü seçilir.

2- SMS menü ana sayfasından S-J alt menüsüne girilir. (S-J menüsünde o anda uçakta yüklü mühimmat, tank ve podlar isimleriyle pilota listelenir)

3- Pilot S-J menüsünde listelenen mühimmat ve tanklardan uçaktan serbest düşüşle bırakmak istediği mühimmat ve tankları yanındaki düğmeye basarak tek tek elle seçer.

4- Master Arm ON yapılır.

5- Lövyedeki atış butonuna basılarak ilgili tank veya mühimmat ateşlenmeksizin uçaktan bırakılır.

Bu durum genellikle bir sam füzesinden veya dogfight'ta  düşman uçaktan kaçarken uçağı hafifletmek için, acil bir iniş durumunda yangın ve patlamayı engellemek adına yakıt tankları ve mühimmatları bırakmak için vb. durumlarda kullanılır.

Yani pilot hatası olması neredeyse mümkün değil.

Diğer yandan uçaktaki mühimmat ve yakıt tankı bağlantıları hem yüklemeyi yapan yer personeli tarafından, hem de uçuş öncesinde pilot tarafından mutlaka elle ve gözle tek tek kontrol edilerek kabulü yapılır. Ben bu aşamada da bir hata olacağına ihtimal vermiyorum.

Aklıma gelen tek şey eskiyen F-4 filomuzun artık ileri derecede yorgun olması nedeniyle bir bağlantı parçasının kopmuş olması. Yani teknik arıza. Öyle çok da büyütmemek lazım...

Ama bu olay bize bir kere daha gösterdi ki bir an önce belli bir program dahilinde F-4'leri emekli etmek gerekiyor. Yoksa modern bir orduya karşı artık kullanılabileceğini düşünmüyorum bizim emektarın.

Peki bir AVM veya bir binaya çarpıp patlama olasılığı var mı? Yani füzelere mermi isabet ettiğinde patlamama testi yapılıyor(adını unuttum) peki bu yakıd podlarına düşmelerine veya isabet almalarında patlamama testi yapılıyor mu?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 09 Eylül 2023, 11:46:44 »
İçi boş yakıt yok diyor haberde yada Erdoğan Karakuş paşa yani patlamaz...

Birde F4 den mig31 gibi önleme uçağı hayalim vardı.üzerinde siper füzesi taşıyan ama artık yaşlanmış olmuyor demek yanlış olmaz.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #52 : 09 Eylül 2023, 14:08:37 »
Uçağın kendisi düşse bu kadar konuşulmazdı

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 09 Eylül 2023, 15:28:00 »
Düşen yakıt tankı değil de travel pod galiba.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 09 Eylül 2023, 16:45:00 »
Düşen yakıt tankı değil de travel pod galiba.

Millî Savunma Bakanlığı haftalık basın bilgilendirme toplantısında basın mensuplarının soruları cevaplandı.

Ankara’da bir F-4 savaş uçağının yakıt tankının TPAO otoparkına düşmesi olayı ile ilgili soru üzerine bakanlık kaynakları: “Malumunuz TEKNOFEST’te statik olarak gösterilen F-4 uçağımızın yedek yakıt tankı kendi ana üssü olan Eskişehir’e dönmek üzere Etimesgut’tan kalktıktan sonra TPAO otoparkına düştü. Onun hemen arkasından Hava Kuvvetlerimize ait ekipler hemen bölgeye sevk edildi ve teknik inceleme başlatıldı. Teknik inceleme halen devam ediyor. Teknik inceleme sonuçlandığında sizlere gerekli açıklamayı yapacağız.” dedi.

4 Eylül 2023 tarihinde Ankara semalarında uçuş yapan bir F-4E Terminatör tipi savaş uçağının harici yakıt tankı uçaktan ayrılarak TPAO’ya ait açık otoparka düşmüştü. Olayda can kaybı veya yaralanma olmazken 3 araçta maddi hasar meydana gelmişti. 07/09/2023

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 09 Eylül 2023, 17:05:54 »
İçi boş yakıt yok diyor haberde yada Erdoğan Karakuş paşa yani patlamaz...

Birde F4 den mig31 gibi önleme uçağı hayalim vardı.üzerinde siper füzesi taşıyan ama artık yaşlanmış olmuyor demek yanlış olmaz.

Yakıt tankı dolu olsaydı da %95 ihtimalle patlamazdı. Jet yakıtları zor alev alan yakıtlardır. Rastgele seçilmemişlerdir.

Önleme uçağına gelince; o dediğinizi AESA radarlı Akıncı ile yapacağız. Boşuna süpersonik füze atmadılar ondan.

Uçağın kendisi düşse bu kadar konuşulmazdı

Doğru, maalesef... Ama bir de şu var: Durduk yere düşen yakıt tankı, bu kadar eski uçaklarda akla gövde ömrünü getiriyor. Sonra da insanlı savaş uçağı kıtlığı çektiğimizi yeniden hatırlayoruz ve canımız sıkılıyor!
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2023, 17:11:41 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 09 Eylül 2023, 19:45:09 »
Biraz saçma olacak ama üstüne düştüğü araçların durumu ne olur? Sigorta , TSK  vb ödeme yapar mı?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 09 Eylül 2023, 20:06:44 »
Erdoğan Karakuş'a göre bu iş tamamen TSK'nın daha doğrusu hava kuvvetlerinin sorumluluğunda...

Daha doğrusu bu tarz felaketler için gerekli tazminatı ödeme adına gerekli fonun yada ödeneğin olduğundan bahsediyordu...

Yani basitçe oluşan hasarı hava kuvvetleri karşılayacak dedi.