Gönderen Konu: IDEX 2015  (Okunma sayısı 9823 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: IDEX 2015
« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2015, 09:37:50 »
İdex 2015 te Çin yeni LPD gemisini sergiledi.

Alıntı
The China Shipbuilding and Trading Company (CSTC) used the IDEX show in Abu Dhabi to reveal a model of a new landing platform dock (LPD) that it could build for export.

A CSTC official told IHS Jane's that the concept was not developed to meet any current customer requirement, but was done to "show we have these capabilities".

The CSTC official could not confirm reports that China had offered a version of its Type 071 LPD in 2006 to meet a Malaysian requirement, but did not discount them.

CSTC's export LPD concept appears to be slightly smaller than the Type 071, the fourth of which was launched for the Chinese navy on 22 January. The model's vehicle and well deck contained 18 main battle tanks and 16 smaller utility vehicles.

Its hangar appears to hold two helicopters the size of the Changhe Z-8. Defensive armament included a 76 mm gun on the foredeck and two automatic cannon.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #11 : 27 Şubat 2015, 09:43:37 »
Raytheon BAE üretimi NIMR aracına monteli Talon laser güdümlü roket kulesini sergiledi.Cirit'in ZMA üstü kulesi ile karşılaştırınca daha küçük boyutlu ve hafif araçlara entegre edilebilir yapıda görünüyor,üstelik pod başına iki kat roket taşıyor,üstelik her pod üzerinde birde antitank füze var.

Alıntı

Raytheon's Talon guidance kit for 70 mm rockets appears to have been given a new lease of life through a collaboration with the Emirati company that produces the Nimr range of armoured vehicles.

Raytheon announced at the IDEX show in Abu Dhabi that it was working with Nimr Automotive, which is part of the Emirates Defence Industries Company (EDIC), to integrate the Talon with its vehicle.

"In partnership with EDIC, we are providing an affordable, near-term, and reliable solution," said Michelle Lohmeier, vice-president of Raytheon Land Warfare Systems.

A 6x6 Nimr was displayed at the show with a launcher for 16 Talon missiles and two anti-tank guided missiles, as well as electro-optical sensors mounted on a retractable mast, which would allow the weapons to be fired from a concealed position.

Nimr CEO Dr Fahad Saif Harhara provided an overview of the tactical situations where a Talon launcher on a light armoured vehicle might be useful, saying it could be used for armed reconnaissance, infrastructure defence, defensive fire suppression, and border security.

"It can also support rapidly advancing infantry," he added. "The mobile and fixed firing modes enhance the vehicle's effectiveness and provide a significant advantage over existing heavy artillery."

http://www.janes.com/article/49352/idex-2015-raytheon-partners-with-nimr-on-talon

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #12 : 27 Şubat 2015, 12:47:59 »
Nereden,sizin mahallede mi oturuyor ?

Yok. Tam çıkaramadım ama bir şeye benzetiyorum.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #13 : 27 Şubat 2015, 15:39:24 »
bu arada krAZ firması da rus değil ukrayna firmasıymış. otokar firmasında özgün tasarımlar yerine böyle kolaya kaçma çok oluyor nedense.

http://www.autokraz.com.ua/index.php/uk/

Çevrimdışı GOGURYEO

• DefenceTurk
  • *
  • -1
« Yanıtla #14 : 27 Şubat 2015, 18:09:14 »
İlginç bir tasarım olmuş. Değişik tiplerde araç geliştiren ve üreten tecrübeli  bir firma

« Son Düzenleme: 27 Şubat 2015, 18:10:59 Gönderen: GOGURYEO »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 27 Şubat 2015, 20:49:16 »

Patria

Şu aracın kesinlikle sürücüsü olmak istemezdim .Savaş ortamında kendini armut bir ortalıkda hissedersin. Herkes zırhın içinde , sen armut gibi dışında !  :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #16 : 27 Şubat 2015, 22:56:41 »
Şu aracın kesinlikle sürücüsü olmak istemezdim .Savaş ortamında kendini armut bir ortalıkda hissedersin. Herkes zırhın içinde , sen armut gibi dışında !  :)

Muhtemelen sürücü eğitimi için kullanılıyordur.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #18 : 27 Şubat 2015, 23:37:51 »

titresim ve ses olcum icin test bed olabilir. Uzerinde bayagi bir sensor ve kamera var sanki
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #19 : 28 Şubat 2015, 08:17:42 »

titresim ve ses olcum icin test bed olabilir. Uzerinde bayagi bir sensor ve kamera var sanki

Haklısın. Büyük ihtimalle askeri operasyon görevlerinde kullanılmayan bir araç kısacası. :)