Gönderen Konu: Türkiye'nin Gizli PAK-FA Ortaklığı  (Okunma sayısı 21503 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye'nin Gizli PAK-FA Ortaklığı
« Yanıtla #40 : 27 Ağustos 2020, 19:32:50 »
Japonlar bizle is yapmaya yanasirmi acaba?

Onlarinda 5. nesil projesi var diye biliyorum, ondan sordum..

Mitsubishi X-2 Shinshin
Maalesef Japonlar bize veya bir başkasına savunma sanayisinde kullanmak üzere CNC tezgahı bile satamaz malum 2.Dünya Savaşı sonrası imzaladığı antlaşma.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 27 Ağustos 2020, 19:35:41 »
https://c4defence.com/Gundem/japonya-fx-fighter-projesine-yabancilara-aciyor/10641/1
Japon’lar 5. Nesil uçakları için ortak arıyorlarmış.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 27 Ağustos 2020, 19:38:45 »
Çin' le ortak proje üretme taraftarıyım. hem bu adamlar Pakistan'a JF-17 uçaklarını tasarladı... Demek ki, bizimle de çalışabilirler. Şöyle bir teklifle gidelim;

''Vakti zamanında kazanmış olduğunuz hava savunma sistem ihalesini iptal etmek zorunda kaldık ama aradan çok sular geçti. O dönem FETÖ vardı, bizimde AKP olarak aklımız başımızda değildi..! hata ettik, şimdi kim dost kim düşman öğrenmiş olduk. Gelin hep birlikte 5. nesil uçak geliştirelim. F-35' e alternatif olsun. Dost ve kardeş ülkeler var... Pakistan, Azerbaycan, Katar, Malezya... şudur budur. Hep birlikte bu işi kotarabiliriz. Eyy Çin, senin 5. nesil uçak geliştirme tecrübenden istifade etmek istiyoruz. Bu sayede sen de kuşatılmışlıktan kurtulmuş olacaksın. Doğu Türkistan meselesini de hallettik mi, senden iyisi yok..!''

dediğimiz anda, Çin' lilerin bu teklife balıklama atlayacağını umut ediyorum. Çinliler stratejiden anlar, meselenin detaylarını anlatmakta hiçbir şekilde zorlanmayız. Daha LEB demeden, 5. nesil uçak geliştirmek için ortaklık teklif ettiğimizi anlayacaklardır. Ne de olsa Sun Tzu' nun öğrencileri:)
Sn Partikül,
Çok güzel bir yaklaşım olur. Ama biz MMU ‘dan ümidimizi kestik ve BAE Systems’in bize verdiği teknik yardımın işe yaramayacağı ve bu uçağı kotaramayacağımızı mı düşünüyoruz da Çin’le beraber üretelim diyoruz?
Böyle bir yaklaşımı finansal bakımdan düşünüyorsak Çin’e biz ne vereceğiz? Böyle bir yaklaşımda, şu anda kullandığımız batı teknolojilerinin Çin’le paylaşımına ABD nasıl bakar?

İngilize, Amerikalıya olan güven bunalımı nedeniyle böyle bir yaklaşımı öne sürdüm. Bu Anglo Saksonlar aynı babanın ikiz çocuklarıdır. Bunların huyları birbirine çekmiştir. Al birini vur ötekine... bunların sağı solu belli olmaz. Bakınız, İngiltere ha' bire Kıbrıs' daki askeri üslere F-35 takviyesi yapıyor. Niye acaba? Bir diğer örnek; FETÖ kalkışması başarılı olsaydı, kendi vatandaşlarının güvenliğini bahane ederek Anadolu' ya 10 Bin İngiliz komandosuyla çıkartma yapacakları o günün medyasında yerini almıştır. İşte bu gibi ifadeler bizim beynimize mıh gibi kazınmıştır. Nasıl ki Çuval olayını unutmadık; bu 10 bin İngiliz komandosunu da ölene kadar unutmayacağız.

Açık söylemek gerekirse, ben bu adamlara güvenmiyorum. Çünkü bu adamların yaşadığımız coğrafyada yüzyıllardır düre gelen emelleri var. Osmanlı Devletini parçalayan, Yahudi Devletini kuran, Arap milletini param parça eden hep bu İngilizlerdir. İngilizler kurnaz olur, içten pazarlık yapar, sinsice yaklaşır, rengini belli etmez. Hiç beklemediğin anda darbeyi indirir. Hani bir Afrika atasözü var ya; BİR NEHİRDE İKİ BALIK KAVGA EDİYORSA, BİLİN Kİ ORADAN BİR İNGİLİZ GEÇMİŞTİR!

Ne güzel değil mi, kapak gibi söz! Afrikalı kazık yiye yiye bu atasözünü geliştirmeyi başarmış! Bunlar tecrübeyle sabittir. Tarihten misal vereceğim; biliyorsunuz bizim 1. Dünya savaşı öncesi sipariş ettiğimiz iki adet savaş gemimize el koymuşlardı. Üstelik parasını ödediğimiz halde... Aynen emmi oğullarının F-35 olayında yaptığı  gibi! Adam bi' kere yaptıysa bi daha yapar... Biliyorsunuz ki, aynı suda iki kere yıkanılmaz. Açıkçası bu adamlara güvenmiyorum. Çünkü Orta doğu' da, Akdeniz' de, Kıbrıs' da, Süveyş Kanalında falan... her yerde menfaatleri var. Eeee Türkiye' de kabuğunu kırıp bölgesel güç olmak istiyor. Kurnaz İngiliz, bölge gücü olmamızı niye istesin? Çünkü kendi bölge çıkarları zarar görecek... Velhasıl kelam uçağı geliştirirler ama son dakika vermezler. Olan bizim zamanımıza olur... Bi' 50 yıl daha bekle! O nedenle batılılarla iş yapma taraftarı değilim. Çin bile olsa, doğu milletleri daha güvenilir geliyor. Örneğin müttefikimiz Çin değilde Japonya olsa, tadından yenmez. Lakin onlar Amerikan tutsağı... Olmuyor işte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Demir: Savaş uçağı konusunda hiçbir defteri kapatmadık.
« Yanıtla #43 : 17 Ekim 2021, 14:37:14 »
Alıntı
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr.  @IsmailDemirSSB : DEMİR :

youtu.be/quI_FDohk9o
https://mobile.twitter.com/kanerkurt/status/1449695513276788743

“Savaş uçağı konusunda hiçbir defteri kapatmadık. Su-57 ve Su-35 de dahil."

https://mobile.twitter.com/Dromercay