Gönderen Konu: Türkiye'nin Gizli PAK-FA Ortaklığı  (Okunma sayısı 20883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye'nin Gizli PAK-FA Ortaklığı
« Yanıtla #30 : 27 Ağustos 2020, 13:42:52 »
Ruslarin Su57 yi bize satmak isteyebilirler, ama ortak uretime falan yanasacaklarini sanmiyorum. Bizi NATOdan uzaklastirmak icin Rus propagandasi. Hani S400 ve S500 leri bile ortak uretmiyormuyduk bir ara :)

Rusya, Amerika gibi ulkeler en son teknoloji ya da kritik onem sahibi olan silah sistemlerini en iyi muttefiklerine bile vermiyorlar. Ingiltere ve Amerika can ciger ama Amerika bagzi sistemleri onlara bile satmiyor misal.

MMU'da arkadaslar gibi iyimser degilim, Altayin ucan versyonu olacagi kanattindeyim, ki tank yapmak ucak yapmaktan daha kolay olsa gerek..

Savas ucagi ihtiyacininda SIHA ile kapatilamayacagi kanaatindeyim. Dogu Akdenizde ve Egede karsimizda terrorist degil, ordular olacak..F-16 ya da Typhoonlara SIHA ile mi karsilik vereceksiniz?

Onun icin kesinlikle (son olmasi dilegiyle) ya isbirligine ya da hazir alima gitmeliyiz. Isbirligine bile gitsek yeni projeler de MMU gibi yillar sureceginden en mantiklisi hali hazirda piyasada olan ve kanitlanmis seceneklerden en uygunun almaktir diye dusunuyorum (Su57 ve Cinli taklitler bence kanitlanmis degiller)

Burada uzmanlari var, onlar seceneklerden hangisi bize daha uygun anlatsin..

Ucak gemisinede lazim, herhalde onda tek secenek 2. el Harrier kaldi
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2020, 13:47:58 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #31 : 27 Ağustos 2020, 15:03:17 »

Onun icin kesinlikle (son olmasi dilegiyle) ya isbirligine ya da hazir alima gitmeliyiz. Isbirligine bile gitsek yeni projeler de MMU gibi yillar sureceginden en mantiklisi hali hazirda piyasada olan ve kanitlanmis seceneklerden en uygunun almaktir diye dusunuyorum (Su57 ve Cinli taklitler bence kanitlanmis degiller)

Bu mantığa göre kanıtlanmış 5. nesil tek uçak F-22. Onu da bırakın bizi hiç kimseye satmıyorlar.  :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 27 Ağustos 2020, 16:20:38 »
Savas ucagi ihtiyacininda SIHA ile kapatilamayacagi kanaatindeyim. Dogu Akdenizde ve Egede karsimizda terrorist degil, ordular olacak..F-16 ya da Typhoonlara SIHA ile mi karsilik vereceksiniz?

Bu durum kullanılış yerine, konsepte, sensör ağına ve elbette SİHA'sına göre değişir. Tıpkı tanklar gibi, jet motorlu uçaklar da yeri dolmaz araçlar değildir. Yeter ki kurmay aklınız ve buna uyum gösterecek esnek bir savunma sanayiniz olsun.

Yine tıpkı tank tartışmasında tank yerine kullanılabilecek zırhlı araçlara gereken 1000-1200 HP dizel motor gibi, MİUS için de mütevazi bir jet motoru lazım ve çok acilen lazım. Bence öncelikle Siper ve akabinde Akıncı'ya eşlik edecek iki ayrı tip MİUS şart. Kara saldırıları ve hava önleme için.

Diğer yandan, TFX'in "Uçan Altay" namzeti olduğu fikrine katılıyorum. Seri üretimler için F110 veya muadili bir motorun tedariği sağlanamazsa, garanti gibi bir şey bu...

Ben olsam Çin'e motoru takılmış ve içi boş MİUS gövdeleri sipariş ederdim peşin peşin. Silahlarını ve sensörleri ve yazılımını biz ekleriz burada.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2020, 16:29:04 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 27 Ağustos 2020, 16:48:18 »

Bu mantığa göre kanıtlanmış 5. nesil tek uçak F-22. Onu da bırakın bizi hiç kimseye satmıyorlar.  :)

5. Nesil olsun diye bir sey soylemedim, ihtiyaci gorsun yeter..

"Son model" olsun diyorsaniz, o zaman baska..

Son model olsun bizim olsun derken yaya kalmayalim da..

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 27 Ağustos 2020, 16:58:29 »
Eldeki F-16'ları neden blok 70 seviyesine çıkartmıyoruz ki anlaşalım yapalım. Yada Viper siparişi verelim madem F-35 yok yapacak bişey yok.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 27 Ağustos 2020, 18:22:34 »
Çin' le ortak proje üretme taraftarıyım. hem bu adamlar Pakistan'a JF-17 uçaklarını tasarladı... Demek ki, bizimle de çalışabilirler. Şöyle bir teklifle gidelim;

''Vakti zamanında kazanmış olduğunuz hava savunma sistem ihalesini iptal etmek zorunda kaldık ama aradan çok sular geçti. O dönem FETÖ vardı, bizimde AKP olarak aklımız başımızda değildi..! hata ettik, şimdi kim dost kim düşman öğrenmiş olduk. Gelin hep birlikte 5. nesil uçak geliştirelim. F-35' e alternatif olsun. Dost ve kardeş ülkeler var... Pakistan, Azerbaycan, Katar, Malezya... şudur budur. Hep birlikte bu işi kotarabiliriz. Eyy Çin, senin 5. nesil uçak geliştirme tecrübenden istifade etmek istiyoruz. Bu sayede sen de kuşatılmışlıktan kurtulmuş olacaksın. Doğu Türkistan meselesini de hallettik mi, senden iyisi yok..!''

dediğimiz anda, Çin' lilerin bu teklife balıklama atlayacağını umut ediyorum. Çinliler stratejiden anlar, meselenin detaylarını anlatmakta hiçbir şekilde zorlanmayız. Daha LEB demeden, 5. nesil uçak geliştirmek için ortaklık teklif ettiğimizi anlayacaklardır. Ne de olsa Sun Tzu' nun öğrencileri:)

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 27 Ağustos 2020, 18:36:55 »
J-20 olmaz ama J-31 var prototipi 2021 yılında ilk uçuşunu yapacak  2023 gibi seri üretime girer. İhraç versiyonu ve en iyisi. Zaten 2023'e kadar hava-hava füzelerimiz hazır olacak aesa radar da hazır olacak. En iyisi uçağı alıp kendimiz koyacağız her şeyini daha iyi uçak olacaktır.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2020, 19:15:20 Gönderen: Commander »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 27 Ağustos 2020, 18:38:44 »
Japonlar bizle is yapmaya yanasirmi acaba?

Onlarinda 5. nesil projesi var diye biliyorum, ondan sordum..

Mitsubishi X-2 Shinshin
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2020, 18:39:40 Gönderen: Gökbörü »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 27 Ağustos 2020, 19:02:30 »
Çin' le ortak proje üretme taraftarıyım. hem bu adamlar Pakistan'a JF-17 uçaklarını tasarladı... Demek ki, bizimle de çalışabilirler. Şöyle bir teklifle gidelim;

''Vakti zamanında kazanmış olduğunuz hava savunma sistem ihalesini iptal etmek zorunda kaldık ama aradan çok sular geçti. O dönem FETÖ vardı, bizimde AKP olarak aklımız başımızda değildi..! hata ettik, şimdi kim dost kim düşman öğrenmiş olduk. Gelin hep birlikte 5. nesil uçak geliştirelim. F-35' e alternatif olsun. Dost ve kardeş ülkeler var... Pakistan, Azerbaycan, Katar, Malezya... şudur budur. Hep birlikte bu işi kotarabiliriz. Eyy Çin, senin 5. nesil uçak geliştirme tecrübenden istifade etmek istiyoruz. Bu sayede sen de kuşatılmışlıktan kurtulmuş olacaksın. Doğu Türkistan meselesini de hallettik mi, senden iyisi yok..!''

dediğimiz anda, Çin' lilerin bu teklife balıklama atlayacağını umut ediyorum. Çinliler stratejiden anlar, meselenin detaylarını anlatmakta hiçbir şekilde zorlanmayız. Daha LEB demeden, 5. nesil uçak geliştirmek için ortaklık teklif ettiğimizi anlayacaklardır. Ne de olsa Sun Tzu' nun öğrencileri:)
Sn Partikül,
Çok güzel bir yaklaşım olur. Ama biz MMU ‘dan ümidimizi kestik ve BAE Systems’in bize verdiği teknik yardımın işe yaramayacağı ve bu uçağı kotaramayacağımızı mı düşünüyoruz da Çin’le beraber üretelim diyoruz?
Böyle bir yaklaşımı finansal bakımdan düşünüyorsak Çin’e biz ne vereceğiz? Böyle bir yaklaşımda, şu anda kullandığımız batı teknolojilerinin Çin’le paylaşımına ABD nasıl bakar?

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 27 Ağustos 2020, 19:07:15 »
Japonlar bizle is yapmaya yanasirmi acaba?

Onlarinda 5. nesil projesi var diye biliyorum, ondan sordum..

Mitsubishi X-2 Shinshin

O proje yürütülmüyor galiba ama F-3 Savaş uçağı projeleri var 2027-28 gibi üretime girecekmiş.