Gönderen Konu: Z-18  (Okunma sayısı 1953 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Z-18
« : 16 Ocak 2015, 21:37:16 »
Z-18

Çin'in askeri medyasına göre Çin'in Changhe Uçak Üretim Şirketi tarafından geliştirilen Z-18 serisi taşıma helikopterleri testlere başladı. Habere göre ilk Z-18A Tibet Platosu üzerinde Aralık sonunda test edildi. Bu helikopter Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) havacılık birliklerinin bu irtifada kullanacağı ikinci nakliye helikopter tipi olacak. İlk helikopter 1980'lerde ABD'nin Sikorsky firmasından satın aldıkları 18 UH-60 Black Hawk helikopterleri.

Z-18 serisi taşıma helikopterleri Changhe Şirketi tarafından üretilen ve  Fransız SA321 "Süper Frelon" helikopterinin kopyası sayılan AC-313 helikopterleriden geliştirildi. AC-313; 13.8 ton maksimum kalkış ağırlığına sahiptir. 5 ton yük taşıma kapasitesine sahip helikopter 27 yolcu taşıyabilir. AC-313 helikopteri de 2012 yılında Tibet Platosu'nda test edilmişti. 8.000 metre irtifada başarıyla gerçekleştirilen yüksek irtifa testleri nedeniyle Z-18A helikopterinin de bu konuda benzer yeteneğe sahip olduğu düşünülüyor.

Daha önce üretilen ilk üç tip Z-18 serisi helikopterler; havadan erken uyarı (AEW), VIP ve anti-denizaltı görevleri için kullanılmakta. Z-18A helikopteri de görünüş olarak önceki modellerin gövde şekline benzer. ANcak kompozit malzemelerden oluşan gövde bir cam kokpit ile donatılmıştır. Ayrıca fotoelektrik algılama cihazı ile donatılmış bir nispeten düz burun ve ana iniş takımları diğer farklılıkları arasında. Buna ek olarak Yeni modelde şamandıralar bulunmuyor.

Çin kaynakları Z-18A helikopterinin öncelikli görevleri arasında Çin Kuzey Industries Corporation tarafından geliştirilen AH-4 155 mm hafif topçu sistemini taşımak olduğunu belirtiyorlar. İngiliz BAE Systems tarafından geliştirilen M777 155 mm topçu sistemi için son derece benzer olan AH-4, 2012 yılında oraya çıktı ve 4 ton ağırlığında.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com