Gönderen Konu: Su-24 FENCER  (Okunma sayısı 3414 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Su-24 FENCER
« : 29 Aralık 2014, 21:36:07 »
Su-24 FENCER

Rusya'dan Arjantin'e Su-24

İngiltere basınına göre Rusya, Arjantin'e Sukhoi Su-24 Fencer uçakları tedarik ediyor. Daily Express gazetesindeki bir habere göre Rusya Arjantin Hava Kuvvetleri'ne  (FAA Fuerza aerea Arjantin), gıda maddeleri karşılığında 12 Su-24 uçağı kiralıyor. Yüzey gemileri ile savaş yeteneğine sahip Su-24 uçaklarının Arjantin'e verilmesi, Güney Atlantik'de Falkland Adaları'nı savunan İngiltere güçlerine ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu durumda 2023 yılında servise girmesi beklenen iki Queen Elizabeth sınıfı uçak gemisinin 2020 yılında servise girmesinin planlandığı yine haberlerde geçen önemli bir bilgi.

Arjantin, Islas Malvinas olarak adlandırdığı adalar üzerinde egemenlik iddia ediyor. İngiltere ise bu adaları 4 Eurofighter Typhoon Savaş uçağı, Rapier yerden havaya füze sistemi ve 1200 asker ile koruyor. Kraliyet Donanması savaş gemileri de sık sık Fakland Adaları'nda görev yapıyor. Savunma katmanına nükleer güçlü saldırı denizaltıları da bulunuyor.

Arjantin ise artık çok eskimiş olan Dassault Mirage IIIEA, IAI Dagger ve McDonnell Douglas A-4 Skyhawk savaş filolarını yenilemek istiyor. Seçenekler arasında bulunan İspanyol Mirage F1s, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) Kfirs, Chengdu Aircraft Corporation FC-1 / JF-17 ve Saab Gripen E/F (ki Gripen'in pek çok sistemini İngiltere ürettiği için engel olmaktadır) alım planları ekonomik ya da politik nedenlerle gerçekleşemedi.

Soğuk savaş yıllarının tasarımına sahip olan Su-24, kağıt üzerinde Typhoonlar ve Raiper füzeleri ile kolaylıkla saf dışı bırakılacak gibi görünse de gerçekte önemli bir tehdit. 1046 km savaş yarıçapına sahip uçak 3000 ton silah yükü ve iki harici yakıt tankı ile yakıt ikmaline gerek duymadan Faklan Adaları'nı vurabilir. Sesten hızlı uçan uçağın performansı, herhangi bir saldırı durumunda İngiltere'nin tepki gösterme süresini azaltır. Dokuz pilonda taşıyabileceği geniş bir silah yelpazesine sahip olan Su-24, özellikle sahip olduğu Kh-31A (AS-17 'Kripton') anti-gemi füzesi ile İngiltere için gerçek bir sorun teşkil ediyor.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2016, 11:31:43 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya'dan Arjantin'e Su-24
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2014, 21:49:11 »
Haydi be Arjantin harekete gec artik. Yazdim ya bu Su 24 ne kadar ömrü kaldi ki.
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2014, 21:56:26 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Su-24 Düştü
« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2016, 11:30:45 »
Su-24 Düştü

İranlı Hava Kuvvetlerine ait bir Sukhoi Su-24 hava saldırı uçağı, Pazar sabahı İran'ın Güneyinde düştü. Uçak; Fars eyaletinde, Bakhtegan Gölü yakınlarında, İstehban-Herame Güney bölgesinde düştü. Uçağı düşmeden önce terk eden pilotların durumun iyi olduğu belirtildi.

NATO kod adı Fencer olan Su-24, Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen ve her hava koşulunda kullanılabilen bir hava saldırı uçağı. Değişken açılı kanatlara, iki motora ve pilotlar için yan yana yerleştirilmiş iki koltuğa sahip. Sovyetler Birliği'nin entegre dijital navigasyon/saldırı sistemini taşıyan ilk uçağıydı.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Suriye Yeni Su-24 Uçakları Aldı
« Yanıtla #3 : 27 Temmuz 2016, 00:01:04 »
Suriye Yeni Su-24 Uçakları Aldı

military-informant.com sitesinin bir haberine göre Suriye Arap Cumhuriyeti silahlı kuvvetleri Rusya'dan Su-24M2 savaş uçakları aldı. Rusya Federasyonu Hava-Uzay Kuvvetleri Suriye ordusuna isyancılar ve Işid ile mücadele için askeri teknik yardımda bulunuyor. Doğrulanmamış haberlere göre Rusya daha önce 2 Su-24M2 uçağını Suriye'ye vermişti. Yeni teslimat da 8 Su-24M2 uçağını içeriyor.

VP Chkalov Novosibirsk Uçak Üretim Kuruluşu (NAPO), Su-24M2 bombardıman uçaklarının yeteneklerini geliştirmek ve mücadele verimliliğini artırmak için yeni ekipman ve sistemlerle donattı. NAPO, 2009 yılında, ulusal savunma düzeninin bir parçası olarak, üç yıllık bir sözleşme kapsamında, SU-24M2 uçaklarına GPS, GLONASS ve head-up display (HUD) de dahil olmak üzere gelişmiş aviyoniklerle donattı.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ynt: Su-24 FENCER
« Yanıtla #4 : 09 Ekim 2022, 16:59:15 »
lt col temmuz
@temmuz1919
Rusya

Rostov

Bir Su24 savaş uçağı teknik arıza nedeniyle düştü

Pilotlar kurtuldu

https://twitter.com/temmuz1919/status/1579101388604608512

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Rusya’da Su-24 savaş uçağı düştü
« Yanıtla #5 : 12 Eylül 2023, 22:50:21 »
Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Su-24 tipi savaş uçağının planlı uçuş sırasında Volgograd Bölgesi’ndeki ıssız bir alana düştüğünü duyurdu.

Rusya’da savaş uçağı düştü. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Hava ve Uzay Kuvvetleri’ne ait Su-24 tipi bir savaş uçağının Volgograd Bölgesi’ne düştüğü aktarılarak, “Volgograd Bölgesi’ndeki planlı bir eğitim uçuşu sırasında Su-24 uçağı düştü. Mühimmatsız gerçekleşen uçuş ıssız bir alana düştü. Olay yerine arama-kurtarma ekiplerine ait Mi-8 helikopterleri gönderildi” denildi.

Açıklamada, pilotların sağlık durumu hakkında bilgi verilmezken, uçağın yakınına düştüğü Volgograd’a bağlı Kalachyovsky kentinde herhangi bir can ve mal kaybının olmadığı belirtildi.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3352291-rusyada-su-24-savas-ucagi-dustu