Gönderen Konu: YENI NESIL ZMA PROJESI  (Okunma sayısı 31761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
Ynt: YENI NESIL ZMA PROJESI
« Yanıtla #40 : 25 Nisan 2020, 14:26:32 »
Farkında mısınız? Hem burada hem de başka forumlarda (yurtdışı da dahil)  tankların gerekliliğine dair fikirler günden güne değişiyor. Buna paralel olarak Batı Avrupa ordularında da bu fikir hakim gibi çünkü tank sayıları oran olarak gittikçe azalıyor.

Evet hocam, Zırhın çok kalın olması anlamını yitiriyor. Mühimmatı mühimmatla durdurabilecek tespit, ölçüm ve atış hassasiyeti teknolojiyle birlikte geliştiği için aktif koruma sistemleri ön plana çıkmaya başlıyor.

Düşük kalibreli silahlara dayanıklı hafif bir zırh ve tank topundan daha kullanışlı ve aynı öldürücü güce sahip ATGM’ler ile yeni zırhlı birlik düşüncesine hoşgeldiniz. O kadar ağır zırhı taşımak yerinede içinde piyade taşımak cabası.

(Altay tankı beklentisinden gına geldi o da var belki) 😁

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 25 Nisan 2020, 14:42:36 »
Benim gördüğüm zma, zpt lerde şu an için durumumuz vahim. Ne yaparsak fazladan kardır, kazançtır.

Bence, insanımızın, askerimizin  canını korumak için en iyisini yapma düşüncesinin akıllara yerleşmesi, ilk önceliğimiz olması en önemli kazancımız olacaktır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #42 : 25 Nisan 2020, 16:01:40 »

Gök kurt hocam, m113 lerden aliminyum oksit metal gövde ile başlanmış, daha sonra zırh çeliği, seramikler v.s şirketler çeşitli güçlendirme seçenekleri sunmuş.

Bu bilgi tamamen yanlış. Aracın gövdesi alüminyum oksit değil, bildiğin 5000 serisi alüminyumdan yapılıyor.  Üzerine çelik zırh giydiriliyor. Bazı modellerde bunun da üzerine alümina vs plakalar zırh olarak kullanılıyor. Çünkü alümina bir çeşit seramiktir. Seramikler çok sert olmalarına karşın araç gövdesi vs yapımı için uygun olamayacak kadar gevrektirler. Sertklikleri ve aşındırıcı özellikleri nedeniyle gelen mermileri aşındırarak körletirler.

https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&ved=2ahUKEwjK8OeezoPpAhUInhQKHU8UCYsQFjAHegQICRAB&url=https%3A%2F%2Fwww.savunmasanayiidergilik.com%2Fimages%2Fuploads%2FMakale%2FKonkav-ve-Duz-Yuzey-sekilli-Seramik-Zirhlarin-Balistik-Performansinin-Sayisal-Modellenmesi.pdf&usg=AOvVaw0O-0W_pow4ZwuVsyekjUox
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 25 Nisan 2020, 16:41:55 »

İkinci Aşama Savunma : Pasif Savunma ; 360 derece gözetleme sistemi + Lazer uyarı sistemi ( buna bağıl otomatik sis havanı atma +  otomatik olarak insansız kuleyi hedefe yönlendirip angajman özelliği) + otomatik sis havanı.

Aslında en önemli ve işe yarar savunma katmanı bu. Ağ tabanlı savaşa uygun olması şartıyla elbette. Yani tespiti yapan unsur bunu diğerleri ile zamanında paylaşacak. Karşı tedbir yapay zeka desteği ile derhal ve otomatik olarak alınacak.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 25 Nisan 2020, 16:51:01 »

İkinci Aşama Savunma : Pasif Savunma ; 360 derece gözetleme sistemi + Lazer uyarı sistemi ( buna bağıl otomatik sis havanı atma +  otomatik olarak insansız kuleyi hedefe yönlendirip angajman özelliği) + otomatik sis havanı.

Aslında en önemli ve işe yarar savunma katmanı bu. Ağ tabanlı savaşa uygun olması şartıyla elbette. Yani tespiti yapan unsur bunu diğerleri ile zamanında paylaşacak. Karşı tedbir yapay zeka desteği ile derhal ve otomatik olarak alınacak.

Zaten hocam sistem otomatik lazeri algıladığında sis havanı atıyor, aracın hareket etmesi konusunda uyarıyor ve yine otomatik insansız kuleyi hedefe çevirip makinelı tüfekle veya daha iyisi 40mm atom mühimmatlı bombatar ile hedefi bertaraf ediyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 25 Nisan 2020, 18:22:27 »
Aracın kendi reaksiyonu başka, o zaten olması gereken bir şey. Ben birlik bazında toplu reaksiyondan bahsediyorum. Örneğin, a aracının gördüğü tehdidin b aracı tarafından bertaraf edilmesi gibi.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2020, 20:16:30 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 26 Nisan 2020, 00:30:19 »
Gökkurt hocam, zırh konusunda belli bi döneme  tam hakim değilim, dediğiniz gibi olabilir, en son bildiğim, aliminyum gövde üzerine alumina kaplanması. Ama öncesinde sanırım gövde için aliminyum oksit li ürünlerde var diye biliyorum. Belki de buda gövde üstü bi kaplama olabilir, borkarbür gibi bi bileşik.

Hocam ağ merkezli harp için Aselsan tank komuta kontrol sistemi geliştirmişti.

Birde bu ağ merkezli harp için mutlaka zırlı araçlarda iha yada dron olmalı ki, bu haberleşme ve durumsal farkındalık imkanı azami fayda sağlayabilsin.

https://www.aselsan.com.tr/tr/cozumlerimiz/komuta-kontrol-haberlesme-ve-bilgisayar-c4i-sistemleri/muharebe-sahasi-yonetim-sistemleri/tank-komuta-kontrol-muhabere-ve-bilgi-sistemi

Bu sisteme, zma larda eklenebilir.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2020, 00:36:25 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 05 Ekim 2020, 19:01:06 »

Arkadaşlar izninizle şu resimden esinlenerek bir saptama yapmak istiyorum. Şu an seferberlik dahil tüm orduyu yürütmeden istediğimiz yere taşıyacak motorize altyapıya sahibiz.Bir kara kuvvetlerinin en önemli unsurlarından birinin zma ve zpt dediğimiz araçlar olduğunu düşünüyorum. Çünkü neden ? bir zma'da personelle birlikte 11 askeriniz oluyor.  Şu an elimizde 6 bin paletli zma ve zpt var. Yaklaşık tek seferde 66 bin askeri taşıyabilirsiniz demektir ki buda koca bir orduyu siz zpt ve zma'lara sadece tek sefer için emanet edeceksiniz demektir.

Bir zma ve zpt asker için nedir ?

+ Askerin içinde korunarak hızlı bir şekilde hareket ettiği ayaklarıdır.
+ Askerin tipine göre farklı düşmana saldırdığı koludur.
+ Askerin gerektiğinde ilk resimde görüldüğü gibi arkasına saklandığı siperidir.
+ Askerin ambulansıdır.
+ Askerin ısınma aracıdır.
+ Askerin komuta karargahıdır.
+ En önemlilerinden birisi askerin mobil yatağıdır, evidir, yük katarıdır.

Tabi zma ve zpt daha çok dağlık olmayan nizami harp sahasında uzun soluklu kullanılan bir araç, ha biz bunu nerede deneyimledik peki Bmc Kirpi ailesinde. Daha çok jandarmaların, komandoların ve anti terör muharip birliklerin kullandığı bu aracı kullanan askerlere sorarsanız bir asker için ne kadar hayati , ne kadar vazgeçilmez ve yüksek bir anlama sahip olduğunu zaten size anlatır.
----------------------------
Asıl mevzuya değinmeden kısa bir şeyde tekerlekli ayak için söyleyelim. Devamlı neden Fnss Pars, arma alınmıyor diye dövündük durduk. Bence bunun asıl sebebi Mrapların başarısıdır. Piyadeye harp sahasında en çok yönelecek silah ve patlayıcılardan koruyor. Üstüne üstlük arma ve parslarla aynı sayıda personel taşıyor. hızlarıda aynı , ve çok çok çok daha ucuz ve kullanışlı. Yapımı daha kolay. İçinde ttza'larda olan hayati bir çok şey var, teker basınç sistemleri , standart iklimlendirme, kbrn, gece görüş, jammer, silah ve havan tespit sistemleri, insansız kule vs.

Şu an Jandarma dışında  ve diğer kuvvetlerdekiler dışında sadece Türk kara kuvvetlerinde ve sadece bmc kirpi olarak son tta-  projesiyle toplam bmc kirpi sayısı 2 bin olacak. Bmc Vuran sayısı da 512 olacak. Envanterdeki 1.500 civarı kobraya falan girmiyorum. Bence tsk kararını vermiş gibi . Ha ömttza tabi olur ama daha özelleştirilmiş görevlerde ve daha az sayılarda, nbc aracı, ambulans aracı, recon ve komando aracı vb. Hani çok daha özel birliklerin kullandıkları araçlar.

Tabi tsk'da bu araçlardan aldığı verime karşılık bu araçlara yatırım yapıyor. Bmc Vuran aslında bu yatırımın en önemlilerinden. Tabi Vuran boyutları ve dört kapılı olması ile meskun mahalde  bazı dar alanlara daha hızlı girip daha hızlı reaksiyon gösterebildiği gibi, taktik anlamda da çok iyi bir  silah taşıyıcı platform olarak düşünülmüş.

Mesela örnek ;

Bmc vurana entegre lazer sistemi körmüştük. Saçma gelmişti. Ancak hiçte değil. Tsk çok açık bir şekilde drone saldırılarına karşı, eyp imhası için ve flir kullanan daha büyük hava araçlarını köreltmek için bir lazer sistemi istemiş. Çünkü çok yüksek sayıda bmc kirpi ile konvoy yapıyoruz. Bu konvoylarında havadan gelecek tehditlere karşı savunulması lazım. Biz nasıl siha ve kamikazelerle konvoyları vuruyorsak aynı akıbet yaşansın istemiyoruz.

Bu isteğin bir diğer yansıması ise bmc vurana yüklü sungur sistemi oldu. Şimdi dedik ki ne alaka, hani paletliye entegre edersin, atılgana entegre edersin gider ömttza'ya koyarsın ama ne alaka vuran ? Test için falan desek yine anlamsız birde adamlar sis havanı falan koymuşlar özel bir araç. İşte sebebi şu ki kirpi konvoylarını havadan gelecek saldırılara karşı korumak.

Ben açıkcası sungur lançerinin değişebileceğini düşünüyorum. Çünkü pek ergonomik ve f/p oranı yüksek gelmedi . Stingerdan daha az menzilli bir füze için flir mastı kullanmak saçma bence. Birde öyle bir yere koymuşlar ki en önemli özelliklerinden birisi kendi etrafında dönerek hedef taraması yapma özelliğini yapmaktan aciz. Ha tabi en önemlisi eş eksenli 7.62mm makinalı tüfeği yok ki bunu orduya kabul ettirmek zor. O yüzden bu bir test lançeri gibi geldi. Zaten roketsanda böyle bir lançer vardı onu modifiye etmişler gibi.

Ancak ben lançerin yukarıdaki atılgan veya zıpkındaki lançerin yanlarda pod-kanister olarak sungurda gördüğümüz 2'li kanisterlerden oluştuğu bir sisteme benzer olacağını düşünüyorum. Ha neden o pod çünkü kolayca vuranın arkasındaki kapaktan çıkıp doldurulabiliyor. Orta modülde eo/lazer birimleri flir gibi değilde modül gibi olur ve makineli tüfekte olur. Birde daha alçak bir sistem olur böyle çok fazla silüet verir.

Bir başka konuda Sungurun çapı ? Bu çok önemli çünkü aynı kanister bu sayede farklı füze tiplerinede ev sahipliği yapabiliyor. Peki nasıl ? Üstte paylaştığım sungur fotosunda gördüğünüz üzere füzenin ön ince güdüm kısmı stinger gibi 70 mm ama arka booster kısmı daha geniş muhtemelen mistral gibi 90 mm kadar. 90 mm olması çok iyi neden ?

Çünkü roketsan cida'nın da çapı 90mm ve aynı lançere siz cida da koyabilirsiniz. Sizi görüntüsü aldatmasın cida aslında çok ucuz bir mühimmat olacak. Ana fikri güdümlü rpg olan bir mühimmat. Zaten ağırlığı da rpg'nin anti tank modellerinden biraz fazla oda artık çok çok ucuz maliyetli olan lazer arayıcı başlık ve basit kanat kontrol güdüm ünitesinin ağırlığıdır. Bir rpg mühimmatı birim fiyatı 500 dolar olsa olsa en fazla buda onun 2 katı olsa bin dolar eder, ki buda 7 bin 700 tl maksimum eder. Askeri konjonktürde yapabildiğine oranla müthiş ucuz bir füze.

Rpg'nin anti tank başlıklarının 600-700 mm delebilmesi yani cidanın tüm zırhlı araçları ve tankların büyük bölümünü her yerden delebileceğini bir kenara bırakalım, 1 d.askeri/terörist bile öldürse maliyetini çıkartır. Yani desek ki Türkiye'ye ver 70 milyon tl yada 10 milyon dolar 10 bin teröristi öldü sayalım. Türkiye 5 katını hemen yollar ki vazgeçmeyelim diye. Kaldı ki söz konusu füze sadece Bmc vurana ve sungur kompleksine değil. Sungurdaki 2'li lançerler son zamanlarda kirpilerde standart kullanılan sarp dualların 7.62mm dual kısmına tadilatsız bile koyulabilir. Belki de o amaçlı sarp dual seçildi bilemiyorum.  Menzil 1 km yetersiz görülebilir. Ancak bu araçlar zaten rakip zırhlı araçlarla ancak 1-2 km mesafede karşılaşabilir. Sonuçta zma veya tank değiller ki 2-4 km'de zırhlı muharebe menzilinde karşılaşsın.

Hani böyle bir durum olabilir.

Yani bu işin sonu  2000 sarp duallı ve eş eksenli 2x cidalı kirpiler ve onlara eskort eden 250-500 sungurlu vurana dönebilir diye düşünüyorum. Sonunda içinde eğitimli ve tam teçhizatlı komandolara her konuda destek veren, ve performanslarını arttıran bir konsept çıkacak gibi. (umarım entegre mini uavlarda olur.)

--------------------------------------------------------------------------------

Şimdi işin asimetrik, meskun mahal ve daha konvansiyonel dışı kuvvetler kısmında durum böyle. Şimdi birde işin arazi kısmına dönelim, daha konvansiyonel, orduların araziye çıktığı, orada kaldığı ve savaştığı türden savaşa dönelim. Hani azerilerin şu an yaşadığı türden savaşlara.

Burada durumumuz pekte iyi değil. Elimizde 6 bin zma-zpt var. Ne zırh yönünden nede özellik yönünden nede donanım yönünden yeterliler, üstüne üstlük karayı geçtim tanklardan ve havadan gelecek saldırılara da açıklar.  İşin kötü tarafı modernize edilerek kapatılmayacak açıkları var. Ve en kötüsü de ben bunu atıyım da yenisini yapayım diyebileceğiniz kadar işlevsiz araçlarda değiller özellikle acv tabanlıları.

O zaman ne yapılabilir ;

1- Şu hali veya modernize ederek satmak ;

En mantıklısı budur. Elden geldiğince de yapılmalıdır.

2- Kesip biçmek ve modernize etmek ;

Eğer aracı biraz uzatma ve  500-600 hp'lik bir motor koyabilme şansımız varsa modernize edilebilir.  Korumasını stanag level 5 seviyesine çıkarsa bizim için kafi olur kanaatindeyim.

Zaten top olarak oerlikon 35mm tek namlulu halinin artık tsk'da standart hale gelmesi taraftarıyım.

Neden ?

1- Elimizde hazır akıllı mühimmat ailesi var.
2- Bu yüzden hava hedeflerine karşı ve personele karşı eşi benzersiz bir nüfus yeteneğine sahip.
3- Aynı zamanda sabot başlığada sahip.
4- 20 mm'lere göre çok yüksek atım hızı var.
5- İşid sağolsun köy ölçekli yerleşimlere karşı uçaksavarların ne kadar terör estirdiğini gördük. Bu yüksek atımı sayesinde aynı yıkıcılığı gösterebilir.
6- Menzili 20-25 mm civarına karşı daha fazla.

6. maddeye güvenip zırhta ve motorda geliştirme yapmadan sadece korhan kule çözümünü (pasif koruma dahil) + pulat ve entegre eş eksenli karaok anti tank atıcısı eklenirse işler hale getirilebilir.

3-) Bir kısmını depoya, bir kısmını satışa bir kısmını da insansızlaştırabiliriz.

Bu da mantıklı bir çözüm gibi .

Kısaca bekleyip göreceğiz ama bu böyle gitmez. Zma'lar zırh, anti tank ve anti-hava kabiliyetlerini geliştirip tankları tamamlayan ve koruyan bir forma sokmalıyız.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #49 : 05 Ekim 2020, 19:46:13 »
Seferberlik sırasında yedek kuvvetlerin ulaşımında askeri araçların kulanılacağını sanmıyorum. Tıpkı erlerin birliklerine sivil kıyafetle sivil araçlarla ulaşması gibi.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com