Gönderen Konu: YENI NESIL ZMA PROJESI  (Okunma sayısı 31696 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: YENI NESIL ZMA PROJESI
« Yanıtla #30 : 18 Nisan 2020, 22:12:51 »
ZMA yerine demedim. ZMA 'ya herzaman ihtiyaç vardır. Tank üzerinden türetilen ZMA için diyorum. Bukadar bütçe sıkıntısı çekerken gereksiz bence. Tulpar, Arma 6x6, 8x8 türü araçlar bu ihtiyacımızı karşılar. Tanka gerek yok derken de 500 tank yeterli. Tanka dayalı değilde durumsal farkındalığı iyi, ateş gücü yüksek, efektif kara platformları gerekli. Bunların maliyetleri taktir edersiniz ki uygun. 1 Altay an itibariyle 15 milyon dolar civarı. Leopard 2A7 kalitesinde 150 tank + M60TM + Leopard 2A4 yeterlidir diye düşünüyorum. Buda 600/650 civarında tank yapıyor. 350 Altay için harcanacak para diğer saydıklarıma kaydırılmalı bence.

Daha önümüzde MMU, Hürjet Atak-2, TF-2000, Hisar, Siper, o kadar proje varki. 15 milyon dolardan 500-1000 Altay ne demek heke bide yanına Namer gibi tank üzerinden türetilen ZMA hangi birini yapıcaz ? Birinden vazgeçmem veya sayısal olarak düşürmem lazım vs. Bende diyorum ki buna en uygun Altay projesi.
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2020, 22:26:07 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 25 Nisan 2020, 04:24:15 »
Tekerlekli zma yada zpt lerin başına gelebileceklere örnek

Bunlarda alümina zırhlı  paletli tabutlar.

Siz hangisinin içinde görev yapmak istersiniz. Yada evladınız cephede olsa hangisinin içinde görev yapmasını istersiniz. Bunların içinde mi, yoksa Altay tank gözdeli bir zma nın içinde mi?
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2020, 12:15:16 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #32 : 25 Nisan 2020, 06:11:38 »
Sayin alpars,

Tanklarin devri kapandi. Siz bize 30 yil oncenin teknolojisini satmaya calisiyorsunuz. Ethem sancak da projeyi zamaninda yetistiremedi zaten. Memleket insaat-banka ikilisinin ciftligi olmus. Elimizde mortgage'lari odeyecek para kalacak mi o bile belli degil.

Tekraren: Tank falan yok. Bitti.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #33 : 25 Nisan 2020, 11:11:15 »
Bunlarda alumuna zırhlı  paletli tabutlar.

Alumuna derken?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 25 Nisan 2020, 11:59:34 »
Çevirisi;
**M113'ün ana özelliği, tamamen kapalı alüminyum alaşımlı zırh yapısının gövdesidir. Alüminyum zırh kullanan ilk seri üretim zırhlı araçtı. Taşıt bileşenlerinin% 40'a kadarı hafif alaşımlardan üretilmektedir. Alüminyum gövde çelikten çok daha fazla sertliğe sahipti. Takviye edici yapıların sayısını azaltmaya ve daha kullanışlı bir iç mekan yaratmaya izin verdi. Ancak M113'ün korunması oldukça sınırlıydı. Çok yönlü koruma 7.62 mm bilyalı mermi ve topçu mermi atellerine karşıdır. Yakın mesafeden M113'e 12,7 mm ağır makineli tüfek mermileri girecekti.**

Orijinal metin;
**The main feature of the M113 is a fully enclosed hull of aluminum alloy armor construction. It was the first mass-produced armored vehicle which utilized aluminum armor. Up to 40% of vehicle components are manufactured from light alloys. Aluminum hull had a far greater rigidity than steel. It allowed to reduce the number of reinforcing structures and create a more useable interior. However protection of the M113 was rather limited. All-round protection is against 7.62 mm ball rounds and artillery shell splinters. At close range the M113 would be penetrated by 12.7 mm heavy machine gun rounds.**

http://www.military-today.com/apc/m113.htm

Alümina: aliminyum oksit metal ve sertleştirilmiş seramik bileşimi hafif zırh sistemi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #35 : 25 Nisan 2020, 12:36:24 »
Bunlarda alümina zırhlı  paletli tabutlar.

Yalnız ben bunların üzerinde Alümina zırh göremiyorum. Bence bunlar alüminyum gövde üzerine çelik zırh giydirilmiş araçlar!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 25 Nisan 2020, 13:02:07 »
Bir ara Uğur Dündar , bu FNSS zırhlı araçlarının G-3 mermisiyle bile delindiğiyle ilgili program yapmıştı...Sonra zırhları güçlendirildi mi bilmiyorum...

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 25 Nisan 2020, 13:03:38 »
Uyvar hocam, tankların zamanı geçmeyecek gibi. Çünkü avrupa yeni yank projelerine başlamazdı, rusya yeni tank yapmazdı, abd nasıl yeni bir tank yapmalıyızın derdine düşmezdi diye düşünüyorum.

Hocam benim bi şey sattığım yok,  asimetrik savaş ortamına, hibrit vekalet savaşında askerimiz için daha güvenli araçlara ihtiyacımız var. Bunu savunuyorum sadece. Amaç mehmetçiğin can güvenliği. Yoksa benim bu durumdan cebime birşey girmeyecek.

Bu araçlar için para yok haklısınız diyemem, para çok ama bizde insan canı için buraya harcayacak zihniyet yok maalesef diye düşünüyorum.

Bakın tv de, nette suriyede ki gözlem noktalarında ki çadırları görünce dedim ki, ülkemizde aselsan ın lego gibi parça parça kurulup sökülen geçici üs bölgeleri var, bazı şirketlerin zırhlı yaşam konteynırlerı varken neden askerimiz orada korumasız duruyor. Heleki oralar planlı bir şekilde oluşturulmuşken! Daha öncede malum güneydoğuda böyle karakollar ve üs bölgeleri vardı.

Bunlar varken neden riske atalım evlatlarımızı. İşde benim kabullenemediğim bu durum.

Gök kurt hocam, m113 lerden aliminyum oksit metal gövde ile başlanmış, daha sonra zırh çeliği, seramikler v.s şirketler çeşitli güçlendirme seçenekleri sunmuş.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2020, 13:09:20 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 25 Nisan 2020, 14:01:33 »
Error 404 (Not Found)!!1

Videonun da bize gösterdiği gibi , tanklar ve tank gövdeli zpt'ler kesinlikle personele tam bir koruma vermezler.  Yani o anti tank füzesi tanka değdiğinde önden olmadığı sürece geçmiş olsun. Hele top attack vs. söz konusuysa düşünemiyorum bile.

Yani ne yapmak lazım ? O füzeyi zırhlıya değdirmemek lazım. Bunun içinde ;

İlk Aşama Savunma : Önleyici saldırı ; Hedefin menzilinden daha öte bir saldırı ve tespit altyapısı .  (Yükseltilebilir mast optroniği [arama modu] ve/veya araç konuşlu acar radarı+ eş eksenli umtas-L veya Cirit veya Tanok olabilir. )

İkinci Aşama Savunma : Pasif Savunma ; 360 derece gözetleme sistemi + Lazer uyarı sistemi ( buna bağıl otomatik sis havanı atma +  otomatik olarak insansız kuleyi hedefe yönlendirip angajman özelliği) + otomatik sis havanı.

Üçüncü Aşama Savunma : Aktif Savunma ; Minimum Pulat seviyesi veya akkor seviyesi savunma.

Bu 3 aktif savunma aşamasından geçip tankı vuran bir füze 'de hatta bu aşamalara havadan gelen anti tanklara karşı korkutu da ekleyelim. Bunlara rağmen o füze geliyor ise ve tank vuruluyor ise bu mukadderattır. Zaten tankın içinde personel varken ve aktifken bu önlemleri geçebilmesi çok zor. Tabi burada personelin eğitimi'de önemli.

Toparlarsak anti tank füzesi tanka değdiği an iş bitmiştir. Önemli olan onu tanka veya zpt'ye değdirmemek. Bu kaide de zpt'yi öyle ağır bir zırhla kaplamaya çok gerek yok.  En mantıklısı zma ise eğer ön taraftan düşman tankının en gelişmiş sabot mermisinin, zmamızda olacak anti tank füzesinin en uzak menzilindeki mm deliş değeri  oranında mm dayanımlı ön zırh  + yanlar ve arkalar da 14.5mm + rpg dayanımlı ve üstte saydığım 3 aşama savunma sistemlerine sahip olması yeterlidir.

İşe yaramayacak bir zırh çözümü için ekstra zırh + daha büyük beygirli motor + daha büyük şasi eklemeye gerek yok. Bu daha hantal bir araç + daha uzun üretilen bir araç + daha pahalı bir araç demektir.

Kısaca askerlerimizi bu yolla çok daha mantıklı koruyabiliriz. Bize daha çok 2'li atgm li ve akkorlu korhan gibi bir zma lazım.M-113 , acv-s ve acv-300'ler yerine.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 25 Nisan 2020, 14:17:26 »
Alpars Hocam aynı şeyi söylüyoruz. M110, Avc-15'ten biz memnun muyuz sanıyorsunuz ? Daha Tulpar, Arma, Pars gibi araçlar envantere girememiş. Biz nasıl olurda Namer gibi araçları envantere alırız. Afrin, BPH, idlib, BTÖ  ile mücadele'ye bakın şehit askerlerimizin nasıl şehit olduklarını görürsünüz. FK harekâtında zırhlı birliklerde askerlerimiz şehit oldu. Oda tamamen kurmay hata. Birazda imkânsızlıklar. Şehitlerimiz; havan ve canlı bomba saldırıları ile şehit oluyor. Buğün bile haftanin de havanlı saldırı olmuş 1 şehit 3 yaralı var. Idlib harekâtında konvoylara havan saldırıları topçu saldırıları ve hava saldırıları ile 60 şehit verdik. Emin olun yurt dışında 500 şehit verdikse %10 bile etmez zırhlı araçlar içinde verilen şehitler. Havan, topçu atışları, canlı bombalar, hava saldırıları ile şehitler veriliyor.

Canlı bomba saldırılarına karşı bölgede ki askerlerin ve konvoyların durumsal farkındalığını artırarak 30-40 mm UKSS ile ateş gücünü artırmak lazım. Benim önerim;
Bmc vuran araçları ve Otokar cobra 2 araçları 30 mm + 12.7 mm UKSS 1. Versiyon araç ilave 12.7 mm + Omtas kabiliyetli 2. Versiyon araçlar ile kirpi araçları ile yapılan konvoyların canlı bombalara karşı ateş gücü artırılabilir ki Arma ve Pars 6x6, 8x8 araçları eklense çok iyi seviyelere çıkarız.

Hava saldırıları içinde tabi HSS sistemleri şart. Bu 2 konuyu çözersek o zaman işte askerlerin can güvenliğini ciddi oranda sağlarız.

Havan, Topçu, roket atışlarına ABD ordusu bile çokta birşey yapamıyor.  C-Ram var ama o kadar etkili değil. Irakta yeni kayıplar verdiler roket saldırılarından sebeb.

Bizim için öncelikler yukarda saydıklarım Şehitlerimizin çoğu bu şekilde oluyor.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2020, 14:21:09 Gönderen: Mermi »