Gönderen Konu: ASELSAN Leopard-2NG  (Okunma sayısı 108677 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: ASELSAN Leopard-2NG
« Yanıtla #160 : 28 Mayıs 2023, 05:36:11 »
Bizim ALTAY tankı Leo2 A7 Merkava3 M1 gibi tanklar ile aynı jenerasyonda. Bir sonraki tank jenerasyonu ise Rusya nın Armata tankı yaklaşımı ile insansız kuleli aktif koruma sistemli 55 ton civarı tanklar olacak gibi görünüyor. Rusya yaptı Amarika lafını etmeye başladı Almanya İsrail de emin olun çalışıyor şu anda. Bizde yapacağız Armata yaklaşımı ile yeni jenerasyon tankı. Yani dediğin rakamlarda tanklar zaten dünyada yeni jenerasyonun rakamları

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 69
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #161 : 15 Aralık 2023, 21:29:56 »
Leo 2a4 t1 modernizasyonu devam etmekte imiş
İlk 40 tank teslim edilmiş
Buyıl sonu 80 tank teslim edilecek
2026 da ise 160 tank teslim edilmiş olacak

Roketsan balistik koruma zırh sistemlerini üstlenmiş

Buna göre

Şasi ön kule ön ve kule yan pasif zırh ile
Şasinin ön yan ve orta taraf reaktif zırh ile
Şasi arka şasi yan arka ile birlikte kule arka ve arka yan kafes zırh ile

Zırhlandırılmış

Ayrıca pulat aktif koruma sistemi montesi sözkonusu.

Eğer bir tankın sonuna t ekleniyorsa bu modernizasyon anlamına gelir ve bunun yanına 1,2,3 gibi rakamlar ekleniyorsa buda kaçıncı kez modernizasyonu girdiği anlamına gelir TSK'nın Tanklarda ki modernizasyon kodlaması bu şekildedir.

Sahi biz neden hiç leo2a4 T1 modernizasyonuna hiç değinmedik merak ettim doğrusu .
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2023, 23:32:52 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #162 : 24 Mart 2024, 00:14:20 »
Leo 2a4 t1 modernizasyonu devam etmekte imiş
İlk 40 tank teslim edilmiş
Buyıl sonu 80 tank teslim edilecek
2026 da ise 160 tank teslim edilmiş olacak

Roketsan balistik koruma zırh sistemlerini üstlenmiş

Buna göre

Şasi ön kule ön ve kule yan pasif zırh ile
Şasinin ön yan ve orta taraf reaktif zırh ile
Şasi arka şasi yan arka ile birlikte kule arka ve arka yan kafes zırh ile

Zırhlandırılmış

Ayrıca pulat aktif koruma sistemi montesi sözkonusu.

Eğer bir tankın sonuna t ekleniyorsa bu modernizasyon anlamına gelir ve bunun yanına 1,2,3 gibi rakamlar ekleniyorsa buda kaçıncı kez modernizasyonu girdiği anlamına gelir TSK'nın Tanklarda ki modernizasyon kodlaması bu şekildedir.

Sahi biz neden hiç leo2a4 T1 modernizasyonuna hiç değinmedik merak ettim doğrusu .

Şu an envantere giren Leo2a4t1 mevcut. Benim beklentim ve isteğim 80+ tankın Roketsan kitleri ile modernize edilip belirli bir süre batıda beklemesi, akabinde geri kalan tüm leoların leotay modernizesinden geçerek batıya kayması, böylece batıda (250 leotay+ 250 altay + leopard 1'ler ) doğuda (80+ Leopard 2a4t1 + 160+ M-60T Sabra + Diğer M-60'lar belki mzk) Kıbrıs içinde bir miktar mzk ve nefer kuleli zma.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 69
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #163 : 24 Mart 2024, 00:26:42 »
Umarım dediğiniz gibi bir modernizasyon yapılır.önceden leotay için pahalı tutar diye düşünürdüm şimdi ise modern tank envanteri oluşturmak adına mantıklı buluyorum

Fakat leotay daki kulenin namlusu l44 bunu l55 yaparsak süper ,benim aklımda l44 diye kalmış

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #164 : 24 Mart 2024, 01:34:51 »
Umarım dediğiniz gibi bir modernizasyon yapılır.önceden leotay için pahalı tutar diye düşünürdüm şimdi ise modern tank envanteri oluşturmak adına mantıklı buluyorum

Fakat leotay daki kulenin namlusu l44 bunu l55 yaparsak süper ,benim aklımda l44 diye kalmış

L-44 var. Ama emin olun Dm-63/53 standart mühimmatla onlarda çok etkili toplar. Ki şu an yeni nesil sayılan bir çok tankta bu standartta top yok.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #165 : 24 Mart 2024, 02:25:29 »
Modernizasyonun bir ekonomik ahlağı var. Siz yeni tankın onda yedisi fiyata mesela modernizasyon istiyorsunuz. Edebiyle modernizasyon Roketsan ın yaptığı gibi olur. Kule yerinde duruyor top yerinde duruyor biraz dışardan zırh eklediler içerdede elektronikleri değiştirdiler belki hidrolik yerine servolar filan yaptılar ama makine esas itibarı ile aynı duruyor. Sizin önerinizde kuleyi söküp atıp yerine yeni kule konuyor üstelik bunu da beğenmeyip topuda çıkma top yerine yeni top istiyorsunuz. Doğru iş budur arkadaşlar. M60 da bunu yaptık ama orada tankın aşırı eskiliğinden ileri gelen bir oluru vardı çöpe atmaktansa kuleyi yenilemenin mantığı oluşmuştu. Gerçi oda mütevazi bir kule aslında

On numara modernizasyon bu hastasıyım bu modernizasyonun görür görmez bravo demiştim. Hiç yeni moda olan sükseye esir olmadan en ekonomik şekilde layığıyla tamda endüstriyel tasarım güzelliğinde yapmışlar hastasıyım. Öyle A4 modernizasyonları varki Leo 2 A7 leri kıskandırır abartıdalar.

« Son Düzenleme: 24 Mart 2024, 02:28:08 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 69
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #166 : 24 Mart 2024, 02:50:50 »
Aslında piyasadan 1 milyon dolara leo2a4 toplayan burda modernize edeceksen sahi biz neden 339 leo2a4 ile yetindik ki? Daha fazla alabilirdik alamandan

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #167 : 24 Mart 2024, 02:54:55 »
Leotay'ın mantıki olabilitesi biraz Altay tankı ile bağlantılı bir durum. Eğer ciddi sayılarda Altay tankı kısa vadede gelebilecekse amenna. Ancak gecikecek daha sonra lrip ve kademeli üretim vs olacaksa Leotay neden olmasın?

Sonuçta Leo2a4'ün kulesi zırh dizilimi ve mantalitesi eskiye dayanıyor. Söz konusu tankında Şasisinin alt kısmındaki bir zırh açığı ve L-44 top dışında bir falsosu yok ki yine belirteyim L-44 kaliteli sabotla iş görür.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 69
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #168 : 24 Mart 2024, 03:56:42 »
Konusu açılmışken ABD l44 namlu ile sabotta ki m829 A3 mermisi ile 780-800 mm zırh delebiliyor

Sıkıntı bizim MKE'de kaliteli sabot üretimi yok MKE 120 mm sabot ile 500 mm deliş gücüne sahip mermi üretebiliyoruz yoksa l44 kötü bir namlu değil ama l55 de değil.