Gönderen Konu: AVRUPA FCAS (FUTURE COMBAT AİR SYSTEM) PROJESİ  (Okunma sayısı 17872 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: AVRUPA FCAS (FUTURE COMBAT AİR SYSTEM) PROJESİ
« Yanıtla #60 : 02 Aralık 2022, 10:45:26 »
Sayın Re ve ACE çok doğru noktalara temas etmiş. İlaveten yerli üretimin şu avantajları da var

- Kendinize bir ittifak ağı kurabilirsiniz. Silah sattığınız ülkeler bir şekilde siez muhtaç olacaklar ve dış politikalarını ve ticaret politikalarını sizinle bir ölçüye kadar uyumlaştırmak mecburiyetinde kalacaklar. Bu şekilde o ülkeyle başka sektörlerde işbirliği ve ticaret te artacaktır

- Ekonomik faydası da büyüktür. Kaliteli emeğin ülkenizde istihdamını, katma değerli üretimi artırdığınız gibi önemli bir ithalat kalemini de azaltmış ve ihracatınız da artırmış olacaksınız. Yukarıdaki nedenle ihracatınız sadece savunma alanında değil başka sektörlerde de artacaktır.

- Askeri açıdan ise savaş esnasında taktik esneklik, sürpriz etkisi, kaybolan mühimmat ve araç gerecin yerine yenisini koyabilmek gibi avantajları da olacak yukarıda Puty'nin  anlattıkları yanı sıra. Ukrayna savaştaki başarısını sadece dışarıdan gelen ekonomik ve askeri desteğe borçlu değil arkadaşlar. Adamların bir savunma sanayii de var ve bu sanayiinin İspanyanınkinden mesela çok ta aşağı kalır bir yanı yok. Yaptıkları sürprizleri düşünün mesela..alelacele ürettikleri insansız deniz aracıyla sivastopol baskını, moskva kruvazörünün neptune füzesiyle batırılması, kendi ürettikleri tanksavarlarla birkaç ka 52 düşürmeleri...daha bilmediğimiz bir sürü küçük şey belki de..

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #61 : 02 Aralık 2022, 10:48:05 »
Yerli silahın özellikle içinde yazılım olan silahları üretmenin üretici ülkeye sağladığı avantajı daha şahane olan ithal silah ile yakalamak çoğu zaman mümkün olmaz. Mesela tipik bir örnek olarak uçak değil de Atmaca füzesi örnek verirsek bu füzenin Harpoon dan daha iyi olmadığı tespit edilse bu Harpoon alan Yunanistan'ı bizim karşımızda üstün yapmaz aksine bizim Atmaca karşısında bir dolu sebeple zavallı duruma acınası duruma düşürür. Biz silahı üretirken onunla birlikte taktik üstünlükleri de üretiyoruz. Atmacayı Harpoon dan on kat daha iyi kullanabiliyoruz hatta biz Harpoon u bile Yunanistan dan bu yüzden on kat daha iyi kullanıyoruzdur. Aynı şekilde füzemizin elektronik karıştırmaya direncini mutlaka ama mutlaka Harpoon dan kat kat iyi hale getirebiliyoruz. Bu kabiliyet Atmaca yı üretirken ki öğrendiklerimiz düşman füzesini aldatırken bastırırken de işimize yarıyor. Bu kabiliyete sadece Amerika İsrail gibi üretici ülkeler sahip olabilir satın alan hiç bir ülke sahip olamaz yolu yöntemi yoktur bunun. Sadece silahı geliştirirken yıllarca çalışırken kazanılabilecek kabiliyet bütünü bu. Öyle bir şey ki bu avantaj bütünü istense bile ikinci ülkeye kazandırılamaz ancak kendi insanının ekiplerinin aklının orda olması gerekir. Söz konusu olan uçak gemi filan gibi sistemler bütünü olunca bu faktörü onla yüzle çarpın o derece üretene avantajları vardır. Bu yüzden herkesin uçağı gemisi platformu kendine şahanedir ama gerçekten de avunma değil şahanedir parasını verip o kabiliyeti almanın bu dünyada kimse için imkanı ihtimali yoktur. Buna ihraç sürümü kısıtlamalarını hiç eklemedim bile aslında eklenmesi şart ama diyelim ki Amerika Yunanistan a kendi kullandığı ile aynı füzeyi uçağı sattı farz edelim o durumda bile kendi akıllı silahını avantajı elde edemez.

Sonuç olarak evet dünyanın en iyisini belki her zaman üretemeyiz ama satın alabileceğimizin daha iyisini oldukça muhtemel üretiriz. Tekrar ediyorum hemen her akıllı silahta olan ihraç sürüm kısıtlamalarını yok sayarak bu kadar avantaj sağlarız diyorum ihraç kısıtlaması ile aradaki fark acınası bile olur çoğu zaman. Arkasında on bin mühendis olan yerli şeyden hiç bir yabancı akıllı silah daha iyi olamaz. Hatta biz Amerikan silahını bile bu öğrendiklerimiz yüzünden Yunanistan dan kat kat etkili kullanabiliriz. Atmaca yaptığımızdan beri emin olun Harpoon larıda çok daha iyi kullanabiliyoruzdur hatta üstümüze gelen Harpoon ile savunmayı da eskisinden çok daha iyi yapabiliyoruzdur. Tabi silahta şart olan asgari fayda eşiğini aşacak kadar maharetli olmak kaydı ile bu geçerli yoksa yerli olsun dandik olsun la olmuyor. Bizde maharetli ülkeyiz çok şükür. Bu nitel kabiliyetler buna nicel yani sayısal avantajları eklemedim bile. Yunanistan torpido almış bizimkinden iyiymiş Harpoon almış bizimkinden iyiymiş seyir füzesi almış Som dan iyiymiş.  Amerika Almanya en meşhur silahıymış biz daha dünkü üreticiymişiz vs.  Zavallılar daha başlarına gelenin farkında değiller demek ki.

Bu yazıdan sonra müsaade edin doğruyu anlatmak için mübalağa sanatı kullanacağım biraz karikatürize edeceğim. Çok inanarak iddia ediyorum bu çerçevede yorumlarsak muharip yerli aviyonikli silahlı Hürjet çok büyük ihtimal ile Yunan F16 sından daha avantajlı olabilir aramızdaki bir savaşta. Ve bu üstünlüğü Amerika bile tersine çeviremez kendi kadrolarını savaşa sokmadıkça. Gümbür gümbür geliyoruz Türkün gücünü herkes görecek inşallah
+1
En büyük ve etkili silahlarımız kendi üretimimiz olan mühimmatlar ve sistemlerdir.
NOKTA.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #62 : 02 Aralık 2022, 11:25:33 »
Alıntı
Çok inanarak iddia ediyorum bu çerçevede yorumlarsak muharip yerli aviyonikli silahlı Hürjet çok büyük ihtimal ile Yunan F16 sından daha avantajlı olabilir aramızdaki bir savaşta. Ve bu üstünlüğü Amerika bile tersine çeviremez kendi kadrolarını savaşa sokmadıkça.

İşte Olay burada yatıyor. Motoru ABD malı da olsa, güçlü ve yerli Aesa radarlı, yerli aviyonikli bir Hürjet, tasarımı da RCS değeri düşük olarak yapılmışsa, çok uzaktan Gökhan gibi Gökdoğan Block 2 gibi yerli mühimmatlarla Yunan F16’larının tozunu attırır.

Biz Yunan’ın elindeki uçağı, radarını ve mühimmatlarını biliyoruz. Ona göre savunma stratejimizi hazırlıyoruz. (Sağolsun Katar sayesinde Rafale leri de öğrenmşizdir)  Onlar bizim sistemlerimizi tanımıyorlar. Elimizdeki mühimmatların menzilini uçuş karakteristiğini bilmiyorlar. Bu en büyük avantajdır.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2022, 11:29:29 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #63 : 02 Aralık 2022, 12:07:32 »
En büyük ve etkili silahlarımız kendi üretimimiz olan mühimmatlar ve sistemlerdir.
NOKTA.

Ben "NOKTA" nin NOKTA olmasi icin halen yapilmasi gerekenler oldugu kanisindayim Sn Yasar. Bu nedenle kucuk bir ekleme yapmak isterim. :)

En büyük ve etkili silahlarımız kendi üretimimiz olan mühimmatlar ve sistemlerdir " Dogru katiliyorum"
Ancak Bu muhimmat ve sistemlerin uretiminin yapilmakta oldugu noktalari icten ve distan gelebilecek her turlu saldiriya karsi etkin koruyabilmemiz sonucunda ancak NOKTA tam olarak gerceklesebilir. "Aksi durumda uretimimiz aksar,hele bir de uretimde kullanilan alet ,avadanlik, sistemlerde disa bagimlilik olabilecegini dusundugumuz zaman"

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #64 : 02 Aralık 2022, 12:07:52 »
Yaşar Bey, Katar'ın elindeki silah envanterini araştırma şansımız oluyor mudur? Daha yeni inanılmaz bir sipariş geçtiler. Gerçekten sahip olmasak bile görebilmek, incelemek çok iyi olurdu.

Artık zaten Türkiye'nin ABD'den kolay kolay silah alabileceğini sanmıyorum. Yapay sorunlar, çözülemeyen hususlar üstünden bizi kötüleştirmeye devam edecekler. Bölgede gittikçe güçlenen bir Türkiye en son istedikleri şey tabi ki. Özellikle Arap Dünyası göz önüne alırsa durum daha da açık.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #65 : 02 Aralık 2022, 14:22:52 »
NOKTA.

Ben "NOKTA" nin NOKTA olmasi icin halen yapilmasi gerekenler oldugu kanisindayim Sn Yasar. Bu nedenle kucuk bir ekleme yapmak isterim. :)

En büyük ve etkili silahlarımız kendi üretimimiz olan mühimmatlar ve sistemlerdir " Dogru katiliyorum"
Ancak Bu muhimmat ve sistemlerin uretiminin yapilmakta oldugu noktalari icten ve distan gelebilecek her turlu saldiriya karsi etkin koruyabilmemiz sonucunda ancak NOKTA tam olarak gerceklesebilir. "Aksi durumda uretimimiz aksar,hele bir de uretimde kullanilan alet ,avadanlik, sistemlerde disa bagimlilik olabilecegini dusundugumuz zaman"
+1

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #66 : 02 Aralık 2022, 14:33:33 »
Yaşar Bey, Katar'ın elindeki silah envanterini araştırma şansımız oluyor mudur? Daha yeni inanılmaz bir sipariş geçtiler. Gerçekten sahip olmasak bile görebilmek, incelemek çok iyi olurdu.

Artık zaten Türkiye'nin ABD'den kolay kolay silah alabileceğini sanmıyorum. Yapay sorunlar, çözülemeyen hususlar üstünden bizi kötüleştirmeye devam edecekler. Bölgede gittikçe güçlenen bir Türkiye en son istedikleri şey tabi ki. Özellikle Arap Dünyası göz önüne alırsa durum daha da açık.
Katar, enteresan ve diğer Arap ülkelerinden farklı bir Arap Şeyhliği. Zamanında Osmanlı’ya baş kaldırmayıp bilakis yardım istemiş bir Şeyhlik. Bir yerde okumuştum; Bugünkü hanedana dedelerinden kalan vasiyet olarak Türkiye ile iyi geçinmeleri konusunda tavsiye olduğuna dair.
Arap baharı ile o bölge kaynarken biz Emiri korumak için asker ve teçhizat gönderdik Katar’a.
Şimdi de sanki Emir’in “Hassa-Alayı” gibi orada bir varlığımız var.
Son yapılan anlaşma ile Katar uçakları da Türkiye’de konuşlanıp bizim savunmamıza katkıda bulunacak. Mutlaka dışarıdan aldıkları bu uçak ve benzeri ekipmana bizim de teknik olarak ulaşımımız var derim. Bizim pilotlar Rafale’leri belki uçurmamışlardır ama kokpitini ve becerilerini mutlaka yakın bir şekilde incelemişlerdir.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2022, 15:36:25 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Avrupa’nın Savaş Uçağı FCAS’te İkinci Faza Geçildi
« Yanıtla #67 : 18 Aralık 2022, 16:57:18 »
Fransa, Almanya ve İspanya ortaklığında başlatılan Yeni Nesil Hava Muharebe Uçağı Sistemi FCAS için ilk önemli adım atıldı. Projenin Faz1B aşaması toplam 3,2 milyar Euro’luk bütçe tahsis edildi. Üç ülke, projenin ana yüklenicileri Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Dassault Aviation, Airbus, Indra, Eumet’e bütçe aktarımı gerçekleştirildi. Faz1B, 3,5 yıl sürecek. Toplam bütçenin ise 100 milyar Euro’yu aşması bekleniyor.

Gelecek nesil savaş uçağı projelerinde son aylarda hızlı bir hareket dikkat çekiyor. Çin’in 5’inci nesil savaş uçağı tasarımları için kendi motorunu geliştirmesi, TUSAŞ’ın ilk MMU prototipini tanıtması ve önceki günlerde de İngiltere-İtalya’nın ortak projesi Tempest’e Japonya’nın da katılmasının ardından beklenen açıklama FCAS’tan geldi.

Halen devam eden FCAS’ın 1A aşamasına ek olarak imzalanan 1B anlaşmasında ilk uçuşu yapacak prototip uçağın tasarımının tamamlanması ve uçurulması hedefleniyor. 2028-29 yıllarında ilk uçuşun hayata geçirilmesi planlanıyor. Uçağın hem insanlı hem de insansız modeli ile ortak çalışma ile hayata geçirilecek.

Faz1B’deki ortaklıklar

Faz 1B’nin endüstriyel yönetimi hangi şirketin neler yapacağı yeni plana göre şöyle oldu:

Ana yükleniciler: Airbus, Dassault Aviation ve Indra Sistemas.

Motor: NGF Engine Projesinde, ana yüklenici olarak Fransa için Safran Aircraft Engines ve Almanya için MTU Aero Engines ile ana ortak olarak İspanya için ITP Aero arasındaki 50/50 Ortak Girişimi ile kurulan Eumet şirketi çalışmalar yapacak.

İnsansız sistemler: Ana yüklenici olarak Almanya için Airbus, Fransa için MBDA ve ana ortaklar olarak İspanya için Satnus ile Remote Carrier (RC) şirketi kuruldu.

Savaş Bulutu: Bu sistem için ana yüklenici olarak Almanya için Airbus görev yapacak. Fransa için Thales ve İspanya için Indra Sistemas Savaş Bulutu olarak adlandırılan sisteme destek verecek.

Taraflar arasında çetin pazarlık

Proje, Avrupa’nın adım attığı son yıllardaki en büyük savunma projesi özelliğini koruyor. Ancak taraflar arasında da çetin bir pazarlık var. Geçtiğimiz kasım ayında konu hakkında açıklamalarda bulunan Alman Savunma Bakanı Christine Lambrecht, anlaşmaya Ukrayna krizi sırasında varılmasının “çok önemli bir adım” olduğunun altını çizerken bu sayede Avrupa’nın askeri yeteneklerini güçlendirme hedefinde önemli bir “know-how” sağlanacağını vurgulamıştı. Bu dev pastada da özellikle Airbus ve Dassault arasında ciddi bir çekişme var. İki taraf da eşit olarak projeden pay almak istiyor.

İlk uçuş sonrasında hedef ise 2040 yılında uçağın hizmete girmesi. Almanya ve Ispanya Eurofighter’ları, Fransa da Rafale uçaklarını FCAS ile yenilemeyi hedefliyor.

https://www.savunmasanayist.com/avrupanin-savas-ucagi-fcaste-ikinci-faza-gecildi/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #68 : 20 Haziran 2023, 08:28:09 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #69 : 20 Haziran 2023, 10:31:01 »

« Son Düzenleme: 20 Haziran 2023, 10:36:59 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com