Gönderen Konu: AVRUPA FCAS (FUTURE COMBAT AİR SYSTEM) PROJESİ  (Okunma sayısı 17935 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: AVRUPA FCAS (FUTURE COMBAT AİR SYSTEM) PROJESİ
« Yanıtla #50 : 01 Aralık 2022, 21:10:20 »
https://www.savunmasanayist.com/fcas-programinda-sancilar-devam-ediyor/
Bunlar prototip yapana kadar biz tfx uçağını yerli motorla hizmete almış oluruz eğer temel kotilin dediği gibi f35 den daha iyi bir uçak olursa Avrupa ülkelerine satabiliriz bence tfxi hatta belki Almanya bile bizden alır uçağını

Almanya'ya değil uçak vermek, maketini bile satmamak lazım. Avrupa'daki Türk karşıtlığının amiral gemisi, PKK/PYD terör örgütlerinin hamilerinden birisi. Ne uçak vermesi? Kaldı ki onların abisi Amerika var F-35 alıyorlar. Bizden uçak istemeyi kendilerine zül addederler.

Bizden uçak almalarina gerek yok ama fantezi yapalim...

Satarız niye satmayalim...bazı sartlarla;

1. Rusyaya ve belirleyecegimiz diğer ülkelere karşı kullanamazsin
2. Bütün yedek parca bizden alınacak
3. Bakimlari bizde yapılacak
4. Silahları bizden alınacak
5. Kullanım kodları dost düşman tanımlanan bizde olacak
6. Eğer ve doğu akdenizde kullanamazsiniz..

:)
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2022, 21:14:24 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 01 Aralık 2022, 21:18:24 »
Tarihinde hiç jet uçağı yapmamış hadi onu da geçtim hedef uçak dışında jet motoru bile yapmamış bir ülkede bu özgüven nereden geliyor gerçekten şaşırıp kalıyorum...

Yahu hele bir uçabilen savaş uçağı yapalım da F-35'den iyi F-22'nin bir tık altı gibi saçmalıkları sonra kovalarız...

Zamanında SİHA'da yapmamıştık. ABD, Irak ve Afganistan'da patır patır SİHA'lar ile av yaparken biz bunlara uzay teknolojisi gözüyle bakıyorduk. Şimdi? Aynısını hatta daha etkin şekilde biz de yapıyoruz, ihraç ediyoruz.

Bu kadar küçümsemeyin kendinizi. Bak Çin'e. 20 yıl önce neredeydiler şimdi neredeler. 20 yıl önce Çin'in J-20 gibi bir uçak yapabileceğini kim tahmin edebilirdi? Rusya gibi bir ülke SU-57'yi eline yüzüne bulaştırdı. 1 filo dahi üretebilmiş değil. Yani şimdi yüzlerce farklı tip uçak üretmiş Rusya da var Su-57'yi batırmış, Çin gibi bir ülke de var J-20 gibi bir uçak yapmış.

Ayrıca uçak yapmak zor bir şey değil. TUSAŞ bunun altından çok rahat kalkar. Siz motordan bahsedin. Onu da yaptık mı 6. nesil 7. nesil aklına ne gelirse gelsin bu ülke altından kalkar kafanız rahat olsun.

Bakın Fransa-Almanya-İspanya-İtalya ortaklığındaki Eurodrone projesine ellerinde patladı. Biz şimdi jet İHA'lar geliştiriyoruz. Kendinizi gömmeyi, eli de yüceltmeyi artık bırakın. Biz geç başladık ama çok hızlı yok aldık hatta öyle hızlı yol aldık ki dev denilen ülkelerin önüne geçtik. Evet, ne gereksiz özgüvene sahip olmalıyız ne de kendimizi çok küçümsemeliyiz. Türk Milleti Zekidir!

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 01 Aralık 2022, 21:19:51 »
https://www.savunmasanayist.com/fcas-programinda-sancilar-devam-ediyor/
Bunlar prototip yapana kadar biz tfx uçağını yerli motorla hizmete almış oluruz eğer temel kotilin dediği gibi f35 den daha iyi bir uçak olursa Avrupa ülkelerine satabiliriz bence tfxi hatta belki Almanya bile bizden alır uçağını

Almanya'ya değil uçak vermek, maketini bile satmamak lazım. Avrupa'daki Türk karşıtlığının amiral gemisi, PKK/PYD terör örgütlerinin hamilerinden birisi. Ne uçak vermesi? Kaldı ki onların abisi Amerika var F-35 alıyorlar. Bizden uçak istemeyi kendilerine zül addederler.

Bizden uçak almalarina gerek yok ama fantezi yapalim...

Satarız niye satmayalim...bazı sartlarla;

1. Rusyaya ve belirleyecegimiz diğer ülkelere karşı kullanamazsin
2. Bütün yedek parca bizden alınacak
3. Bakimlari bizde yapılacak
4. Silahları bizden alınacak
5. Kullanım kodları dost düşman tanımlanan bizde olacak
6. Eğer ve doğu akdenizde kullanamazsiniz..

:)

Bu şartları kabul etsinler MMU'yu ben sırtımda götürürüm Almanya'ya.  ;D

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 01 Aralık 2022, 21:26:11 »
Tarihinde hiç jet uçağı yapmamış hadi onu da geçtim hedef uçak dışında jet motoru bile yapmamış bir ülkede bu özgüven nereden geliyor gerçekten şaşırıp kalıyorum...

Yahu hele bir uçabilen savaş uçağı yapalım da F-35'den iyi F-22'nin bir tık altı gibi saçmalıkları sonra kovalarız...

Zamanında SİHA'da yapmamıştık. ABD, Irak ve Afganistan'da patır patır SİHA'lar ile av yaparken biz bunlara uzay teknolojisi gözüyle bakıyorduk. Şimdi? Aynısını hatta daha etkin şekilde biz de yapıyoruz, ihraç ediyoruz.

Bu kadar küçümsemeyin kendinizi. Bak Çin'e. 20 yıl önce neredeydiler şimdi neredeler. 20 yıl önce Çin'in J-20 gibi bir uçak yapabileceğini kim tahmin edebilirdi? Rusya gibi bir ülke SU-57'yi eline yüzüne bulaştırdı. 1 filo dahi üretebilmiş değil. Yani şimdi yüzlerce farklı tip uçak üretmiş Rusya da var Su-57'yi batırmış, Çin gibi bir ülke de var J-20 gibi bir uçak yapmış.

Ayrıca uçak yapmak zor bir şey değil. TUSAŞ bunun altından çok rahat kalkar. Siz motordan bahsedin. Onu da yaptık mı 6. nesil 7. nesil aklına ne gelirse gelsin bu ülke altından kalkar kafanız rahat olsun.

Bakın Fransa-Almanya-İspanya-İtalya ortaklığındaki Eurodrone projesine ellerinde patladı. Biz şimdi jet İHA'lar geliştiriyoruz. Kendinizi gömmeyi, eli de yüceltmeyi artık bırakın. Biz geç başladık ama çok hızlı yok aldık hatta öyle hızlı yol aldık ki dev denilen ülkelerin önüne geçtik. Evet, ne gereksiz özgüvene sahip olmalıyız ne de kendimizi çok küçümsemeliyiz. Türk Milleti Zekidir!

Aynen katılıyorum..Bizim MMU , F-22'den de F-35'den de çok daha iyi olacaktır...ABD'ye veya İngiltere'ye de satarız inşallah
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2022, 21:27:50 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 01 Aralık 2022, 21:28:24 »
Hata olmasın F-22 radar gizliliği konusunda daha iyi, termal izi bilmiyorum belki daha kötü. Neymiş bu F-35 kardeşim ya. F -22 av önleme için yapısal ve havacılık değerleri ve fiili olarak daha iyidir ama 20+ yıllık bir uçak olarak modernizasyon ihtiyacı vardır.
Tama hocam F22 daha iyi olsun. her şeye rağmen USAF değerlerine göre 0,0015 RCS'si (bence yeterli bir değer) olan F-35 teknolojik olarak F22'nin önüne geçiyor. F22 20-30 yıl öncesinin teknolojisi modernize edilmeden önce F35 ve J20'deki bir çok yeni kabiliyetten mahrum idi. Veya ben F35'i fazla övüyorum, bilemedim.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 01 Aralık 2022, 21:42:28 »

Aynen katılıyorum..Bizim MMU , F-22'den de F-35'den de çok daha iyi olacaktır...ABD'ye veya İngiltere'ye de satarız inşallah

Benim yorumumda F-35 ve F-22 geçmiyor. Ben şu iyi bu kötü de demiyorum. Bunu böyle anladıysan o senin düşüncen. Benim yorumumda F-35 ve F-22'den iyi olacak dediğim yeri gösterir misin?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 01 Aralık 2022, 21:58:19 »
Bu milletin bir çocuğu olarak diğerlerinden çok daha iyi uçaklar, tanklar, silahlar yapmamızı dilerim. Ama iyi yapsak bile ABD ve Avrupa ülkelerinin de bizden uçak alacağını zannetmem.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 01 Aralık 2022, 22:06:48 »
Bu milletin bir çocuğu olarak diğerlerinden çok daha iyi uçaklar, tanklar, silahlar yapmamızı dilerim. Ama iyi yapsak bile ABD ve Avrupa ülkelerinin de bizden uçak alacağını zannetmem.

Biz kendi göbeğimizi kendimiz keselim önce kafidir. Yoksa kimsenin aman İngilizler bizden uçak alsın, Almanlara uçağımızı pazarlayalım, Fransızlar uçak nasılmış görsün kafasında olduğu yok. Biz ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde giderelim, üstüne dost ve kardeş ülkelere de satalım kafi.

Ha ileride Avrupa'dan bir ülke bu uçağı almak isterse elbette kapıyı tamamen kapatmayız. Nasıl ki Polonya TB2 aldıysa belki 10 yıl sonra Macaristan gibi, Romanya gibi, Ukrayna yine Polonya gibi ülkeler kapımızı çalıp ya kardeş sizin şu MMU güzel uçak ha keşke benim de olsa diyebilir. Ama biz bu uçağı önce kendi göbek bağımızı kesmek için geliştiriyoruz.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #58 : 02 Aralık 2022, 05:03:28 »
Yerli silahın özellikle içinde yazılım olan silahları üretmenin üretici ülkeye sağladığı avantajı daha şahane olan ithal silah ile yakalamak çoğu zaman mümkün olmaz. Mesela tipik bir örnek olarak uçak değil de Atmaca füzesi örnek verirsek bu füzenin Harpoon dan daha iyi olmadığı tespit edilse bu Harpoon alan Yunanistan'ı bizim karşımızda üstün yapmaz aksine bizim Atmaca karşısında bir dolu sebeple zavallı duruma acınası duruma düşürür. Biz silahı üretirken onunla birlikte taktik üstünlükleri de üretiyoruz. Atmacayı Harpoon dan on kat daha iyi kullanabiliyoruz hatta biz Harpoon u bile Yunanistan dan bu yüzden on kat daha iyi kullanıyoruzdur. Aynı şekilde füzemizin elektronik karıştırmaya direncini mutlaka ama mutlaka Harpoon dan kat kat iyi hale getirebiliyoruz. Bu kabiliyet Atmaca yı üretirken ki öğrendiklerimiz düşman füzesini aldatırken bastırırken de işimize yarıyor. Bu kabiliyete sadece Amerika İsrail gibi üretici ülkeler sahip olabilir satın alan hiç bir ülke sahip olamaz yolu yöntemi yoktur bunun. Sadece silahı geliştirirken yıllarca çalışırken kazanılabilecek kabiliyet bütünü bu. Öyle bir şey ki bu avantaj bütünü istense bile ikinci ülkeye kazandırılamaz ancak kendi insanının ekiplerinin aklının orda olması gerekir. Söz konusu olan uçak gemi filan gibi sistemler bütünü olunca bu faktörü onla yüzle çarpın o derece üretene avantajları vardır. Bu yüzden herkesin uçağı gemisi platformu kendine şahanedir ama gerçekten de avunma değil şahanedir parasını verip o kabiliyeti almanın bu dünyada kimse için imkanı ihtimali yoktur. Buna ihraç sürümü kısıtlamalarını hiç eklemedim bile aslında eklenmesi şart ama diyelim ki Amerika Yunanistan a kendi kullandığı ile aynı füzeyi uçağı sattı farz edelim o durumda bile kendi akıllı silahını avantajı elde edemez.

Sonuç olarak evet dünyanın en iyisini belki her zaman üretemeyiz ama satın alabileceğimizin daha iyisini oldukça muhtemel üretiriz. Tekrar ediyorum hemen her akıllı silahta olan ihraç sürüm kısıtlamalarını yok sayarak bu kadar avantaj sağlarız diyorum ihraç kısıtlaması ile aradaki fark acınası bile olur çoğu zaman. Arkasında on bin mühendis olan yerli şeyden hiç bir yabancı akıllı silah daha iyi olamaz. Hatta biz Amerikan silahını bile bu öğrendiklerimiz yüzünden Yunanistan dan kat kat etkili kullanabiliriz. Atmaca yaptığımızdan beri emin olun Harpoon larıda çok daha iyi kullanabiliyoruzdur hatta üstümüze gelen Harpoon ile savunmayı da eskisinden çok daha iyi yapabiliyoruzdur. Tabi silahta şart olan asgari fayda eşiğini aşacak kadar maharetli olmak kaydı ile bu geçerli yoksa yerli olsun dandik olsun la olmuyor. Bizde maharetli ülkeyiz çok şükür. Bu nitel kabiliyetler buna nicel yani sayısal avantajları eklemedim bile. Yunanistan torpido almış bizimkinden iyiymiş Harpoon almış bizimkinden iyiymiş seyir füzesi almış Som dan iyiymiş.  Amerika Almanya en meşhur silahıymış biz daha dünkü üreticiymişiz vs.  Zavallılar daha başlarına gelenin farkında değiller demek ki.

Bu yazıdan sonra müsaade edin doğruyu anlatmak için mübalağa sanatı kullanacağım biraz karikatürize edeceğim. Çok inanarak iddia ediyorum bu çerçevede yorumlarsak muharip yerli aviyonikli silahlı Hürjet çok büyük ihtimal ile Yunan F16 sından daha avantajlı olabilir aramızdaki bir savaşta. Ve bu üstünlüğü Amerika bile tersine çeviremez kendi kadrolarını savaşa sokmadıkça. Gümbür gümbür geliyoruz Türkün gücünü herkes görecek inşallah
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2022, 07:46:21 Gönderen: re »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #59 : 02 Aralık 2022, 10:33:45 »
Düşün ki Afrikada bir ülkesin. Ne Nato sana silah satıyor ne de Doğu bloku isterlerini karşılayabiliyor ve iki kutuplu bu pazarda bir taraf seçme mecburiyetinden daralmışsın.

İşte bizim hedefimiz bu pazarda rekabetçi ve kaliteli üçüncü bir taraf olmak. Nato deneyiminde pişmiş ama daha ucuz ve kolay temin edilebilen silahlar. Hedefimiz bu olmasına gerek yok; kendimize yapsak bile kafi ama bir gün bakacağız SİHA konusundaki gibi milletler sıraya girmiş.