Gönderen Konu: İran saldırı helikopteri ''Shahed 285''  (Okunma sayısı 98037 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: İran saldırı helikopteri ''Shahed 285''
« Yanıtla #20 : 26 Mayıs 2009, 10:04:10 »
Rekarno'ya kismen katiliyorum, tamam Iranin yaptigi helikoptere savas helikopteri demek icin insan biraz sarhos olmasi gerek ancak yinede birseyler yapiyorlar eldeki kisitli imkanlari ile.

Araba sanayiinde bile adamlar Samand markasi ile kendi arabalarini uretiyorlar ustelik bize Turkiyeye bile ihrac ediyorlar, gel de kahrolma!

Biz bu kadar ucak ve araba sanayi altyapisina sahip oldugumuz halde bunlari yapmiyorsak biraz aynaya bakma zamani gelmistir diye dusunuyorum.

MKEK'in HK416 tufegini cikarip bize dunya standardinda ozgun tufek urettim palavrasina sevinemiyorum. 160 tane irili ufakli silah ureten firmalara sahip bir ulkeyiz. Dunyada kac ulkede bu kadar silah sanayi altyapisi var? Amma velakin gelin gorun ki dogru durust Turk mali silah yok piyasada! Birileri yapmamakta veya yaptirmamakla inat ediyor.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #21 : 26 Mayıs 2009, 12:14:36 »
İran bu.. jet ranger elden gecirip alın size taaruz helisi..  8)

Bizim yıllar önce UH1H helikopterlerine imkansızlıklar sebebiyle silah monte etmemize benzemiş..

İranın yaptığı tamamen prestij için. Devlet veriyor paraları üniversitelere bana ses getirecek birşeyler yap diyor. O kadar.

Yanlız şunu taktir ediyorum. Askerlik bir gösteri sanatıdır. Hasmına göz dağı vermektir. Acemlerin en iyi yaptığı iş bu.

ABD den çok ortadoğu ülkelerine karşı yapılmış GÖVDE kaporta gösterisi..

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #22 : 26 Mayıs 2009, 13:12:46 »
ABD den çok ortadoğu ülkelerine karşı yapılmış GÖVDE kaporta gösterisi..

Bu kısmına özellikle katılıyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #23 : 26 Mayıs 2009, 17:12:46 »
Tamam abi adamlar dunyanın en cahıl mılletı kendılerını kandırıyorlar. en sacma malları yapıyorlar. bızım yanımızda lafları gecmez onlardan kat kat ıyıyız.. ok mı tamamsa, sorun yok... :-\

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #24 : 26 Mayıs 2009, 18:50:37 »
Tamam abi adamlar dunyanın en cahıl mılletı kendılerını kandırıyorlar. en sacma malları yapıyorlar. bızım yanımızda lafları gecmez onlardan kat kat ıyıyız.. ok mı tamamsa, sorun yok... :-\

Bu kadar abartma istersen Süpergüç İran'ı ha!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı ustanisanci

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #25 : 27 Mayıs 2009, 14:13:19 »
Bence İran'ın bu helikopteri kendi konseptinin doğal dışavurumudur.
İran asimetrik bir güçtür.
Geleneksel yüksek teknoloji içeren saldırı helikopterleri ile yarışamayacağını biliyor.
Bunun yerine basit, ucuz ve üretimi kolay sistemler üretiyor.
Bunlardan bolca üreterek bu konudaki eksikliğinizi azaltabilirsiniz.
Ayrıca PJAK terörüyle mücadelede de saldırı helikopteri ihtiyacı olmuştur sanıyorum.
Düşer mi?
Bence bolca düşer.
Savaşta vurulur mu?
Uçağın adı şehit zaten... Adam helikopteri daha başında gözden çıkarmış.
Bu helikopterlerin miktarını arttıracak. Bunları canlı bomba gibi bir asimetri olarak kullanacak. Yaklaşan ABD tehlikesine karşı başka çaresi de yok...
Diğer yandan kendi kamuoyunu da tatmin ediyor. Eğer başarırsa, ben Saddam gibi kolay lokma değilim diyor, kendince...
Bir de, tabii ABD'yi durdurma adına kendi polis devletinin emniyetini de sağlamış oluyor mu?
Tankına bakın, teneke kutusu gibi,
Helikopterine bakın, UH-1 bozması,
Peki bunlardan yüzlerce, binlerce yaparsa?
Bunların bir anlamı olmaz mı?
Bence olur. Zaten ambargo altındaki bir ülkede başka bir çaresi de yoktur.
Saygılar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #26 : 27 Mayıs 2009, 14:33:22 »
Teknolojik olarak bizden çok ileri olan, kendi arabasını, hatta helikopterini üretebilen Ultra Süper Güç İran iki sene içerisinde aşağıdaki gibi bir helikopterin, bir prototipini yapıp uçurmayı başarsın da görelim. (Not: o helikopter, Şehit, üzerindeki sistemlerle birlikte Pjaka karşı canlı bomba değil, ancak yem olur.)

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #27 : 28 Mayıs 2009, 03:23:13 »
Flare filan yoksa pjak indirir bunları rahat rahat.
orta doğu terör örgütlerinde RPG-7 nin kankası bi sistem var;
SA 7

Çevrimdışı ustanisanci

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #28 : 28 Mayıs 2009, 13:52:42 »
İran Irak savaşı gösterdi ki,
Personel kaybı İran için mesele değildir.
Hassas vuruşlar da çok gerekli değildir.
Teröristin oldugu köye bomba atıverir iranlılar olur biter.
İnsan hakları, demokrasi, hak hukuk falan bunları en azından kısa vadede unut.
Bu fikri savunmuyorum. İnsani de bulmuyorum. Ama pragmatik İran'ın mantığını anlamaya çalışıyorum.
O zaman İran'a ne lazım?
Bir görüş gözlüğü,
Bir pilot,
Bir roket lanceri,
X 1000
Flare falan takarlar yahu! Bu çok zor iş değil biliyoruz.
Asıl konu motor gücüdür. Keşke çift motorlu yapsalardı.

Yalnız bu bizim Anadol ya da Devrim otomobilleri gibidir.
Başlar ve gaza gelirsin, gaza geldikçe de geliştirirsin.
Bizde bu böyle olmaz. Maalesef olamaz.
Başlarsın, sonra konsorsiyumlar gelir. Bize bırak der. Teknoloji de transfer edeceğiz der. (Ne demekse?)
Bırakırsın. İş uzar, uzaaaaaaaaar,
Uzaaaaaaaar, bitmez. Mükemmellik için güya prototip süner durur. Bu arada ihtiyaç kendini iyice dayatır. Hazır alım yapmak zorunda kalana kadar dayatır. Satan kimdir? Aynı konsorsiyumlar.
Kritik sistemleri nasıl aldığımıza bakın. Ne dediğim daha iyi anlaşılır.
Neden bizim mükemmel sistemlerimiz fuar panolarında kalır da, yüzlerle binlerle sahaya yansımaz?

Son olarak bir katkı daha:
Herkesin herkesten öğreneceği şeyler vardır. Geçmişte biz de ambargolardan çektik. LASSA, ASELSAN vb. hep bu ambargoların sayesinde büyüdü, gelişti.

Örneğin terörle mücadelede en çok ne lazım?
Silahlı helikopter, İnsansız hava ve kara aracları.
Bunların temin edilmesi kararı kaç yıllıktır? On? Onbeş?Alabildik mi? Yapabildik mi? Fuar panolarından bahsetmiyorum.Neden?

İran'a gelince...
Bu kendince bir tutumdur. Caydırıcılığı ve ulusal teknoloji gelişimi açısından başarıdır. Mukayese etmeyiz. Çünkü başında dediğimiz gibi asimetriktir.
Sonucu daha belli değildir. Zaman gösterecektir. Bize düşen, İranlı kardeşlerimizi tebrik etmek ve kendi projelerimizde sağlayabileceğimiz pozitif girdiler var mı ona bakmaktır. ::)
Saygılar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #29 : 28 Mayıs 2009, 20:52:30 »
Örneğin terörle mücadelede en çok ne lazım?
Silahlı helikopter, İnsansız hava ve kara aracları.
Bunların temin edilmesi kararı kaç yıllıktır? On? Onbeş?Alabildik mi? Yapabildik mi? Fuar panolarından bahsetmiyorum.Neden?

Herşeyden önce milli iradeye sahip, başkalarının dayatmalarına boyun eğmeyen bir hükümet lazım.
Sonra para vs lazım.

Terörle mücadele için silahlı helikopter ve kara araçları aldık. Hatta o kara araçlarının bazıları kendi tasarım ve üretimimiz. Bunun dışında kendi silahlı helikopterimizi üretme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Pek çok sistemi geliştirildi ve test edildi. Fuar panolarında değil, gerçekte...

Soru: Dünya üzerinde kaç ülke bir hava aracının görev bilgisayarını üretebiliyor?