Gönderen Konu: İran saldırı helikopteri ''Shahed 285''  (Okunma sayısı 97779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
Ynt: İran saldırı helikopteri ''Shahed 285''
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2009, 19:49:52 »
İranlıların yaptıgını gorunce aklıma bu skorsky geldı, adamlarda zamanında sadece ucan makıneyle baslamıslar ama sımdıkı durumu bılıyorsununuz. buraya kadar gelmelerıde bır basarı felix ın dedıgı gıbı kutlamak gerekır..

adamlar bu aletten,

VS-316A

bu alete kadar gelmısler..

ama aralarındakı tek fark zaman ve olanak.

bakalım zaman ne gosterecek...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #11 : 25 Mayıs 2009, 19:59:09 »
Hıı yani İran'ın da gelişmiş bir helikopter yapabilmesi için önce helikopteri baştan icad etmesi gerekiyordu diyorsun yani. :D ;D

Bırakın Allah aşkına, bu uçan tenekenin neresini başarı olarak görüyorsunuz? Saldırı görevi olarak neyi başarabilecek kapasitesi var? Bu zamanda, bir saldırı helikopterinden beklenen özellikler artık son derece gelişmiş ve netleşmişken, böyle bir tasarımla ortaya çıkıp biz saldırı helikopteri yaptık demek, ancak kendi halkını uyutmaya yönelik propaganda çalışmalarından başka hiçbirşey olamaz. Bu işten (saldırı helikopteri kavramından) biraz olsun anlayanlar için bu sadece komediden başka birşey değil.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #12 : 25 Mayıs 2009, 20:08:22 »
En azından bizden iyiler..

Abı sen bu ıselerı bılen adamsın, bılıyosun kı ıyı bır sonuc ortaya cıkana kadar deneme yanılma yontemıyle herseyı yapıcaklar.
ve en ıyısını bulana kadar yapmaya devam edecekler. sence cobralar yetseydı amerıkanlar neden ah-64 yaptılar

Adamlar ucan bısey yaptılar dıye goklere cıkarmadık. sadece ıyı yoldalar o kadar..

yanlıs mı ???

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #13 : 25 Mayıs 2009, 20:27:13 »
Adamlar Kiowa tarzı bir şey yapmışlar.Sanırım hafif saldırı helikopteri diyebiliriz.

Yada Arjantininki gibi

Zaten bana şunu söyleyin.Her helikopter yapacam diyen bir AH-64  döşeseydi ne kadar basit olurdu.Bu başarı olmazdı,bu mükemmellik olurdu.Araştıracaklar,geliştirecekler,donatacaklar...
Ne yapacaklardı?Amerikayımı bekleyeckeler zaten gelecek hemşolar,oturalım silah filan satan yok nede olsa,bekleyelim mi diyecekler?Elinden geleni yapıyor adamlar.Daha ne olsun.
Zaten neden İranı bu kadar sevmiyoruz anlamıyorum.Adamlar belki bir şey yapamıyor,ama uğraşıyor.Bir şey yapmamakla bir şey yapmaya uğraşöak arasında bence dağlar kadar fark var.
Bravo İran devam diyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #14 : 25 Mayıs 2009, 20:27:37 »
Ne demek bizden iyiler? Böyle bir şaklabanlık yapmadığımız için mi bizden iyiler? Kusura bakma ama şu an benzer bir ambargo ile karşı karşıya kalsak, biz bu helikopterin kat kat daha iyisini üretebilecek kapasitedeyken bizden iyi olduklarını, kendi halkını uyutmak için yaptıkları bu garip saldırı (!) helikopterine bakarak mı söylüyorsun? Bunu söylerken ciddi misin?

Deneme yanılma yöntemi için bu kadar işe yaramaz birşey yapmak mı gerekiyor?
Bir saldırı helikopterinin görevleri nelerdir?
Modern bir saldırı helikopterinden beklenenler nelerdir?
Modern bir saldırı helikopterinin bu görevleri yerine getirebilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir?
(Örnek: tanksavar görevleri için yeterli sayıda füze taşıma kapasitesi (bilmek için uzman olmaya gerek yok), bu kapasiteyi taşıyabilecek motor (muhtemelen çift olması tercih edilir ki motorlardan biri arızalandığında sağlam motor aracın güvenli bir şekilde geri dönmesini ve inmesini sağlayabilsin), FLIR vb sistemler ( gece görüşü ve silahların hedefe güvenli şekilde nişan almasını sağlayabilme), öz savunma sistemleri (IR bastırıcılar vs), helikopterin güvenli bir şekilde uçmasını ve silahların etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayacak uçuş ekibi (genellikle tandem şekilde oturan bir pilot ve bir silahçıdan oluşan ekip) daha sayayım mı?)

Şimdi elinizdeki herhangi bir helikopterin burnuna top, yanlarına birer kanat taktığınıda bunu bir saldırı helikopteri yapyı başardık diye sunuyorsanız, ya bu işlerden zerre kadar anlamıyorsunuz, ya da kandırmayı düşündüğünüz oldukça aptal insanlar var demektir.

Soruyorum sana Rekarno, bu konuda bizden iyi olduğunu iddia ettiğin adamlar, bu helikopterin görev bilgisayarını da yapmışlar mı acaba? Yoksa "o da ne" mi derler sorduğumuzda?
İstersen silah sistemleri bölümündeki saldırı helikopterlerini (özellikle de ATAK ve ATAK için yerli olarak yapılanları) bir okuyuver.

Böyle bir şaklabanlık yapmadığımız için biz İran'dan kat kat ilerdeyiz. Emin ol...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #15 : 25 Mayıs 2009, 20:42:49 »
En azından bizden iyiler..

Abı sen bu ıselerı bılen adamsın, bılıyosun kı ıyı bır sonuc ortaya cıkana kadar deneme yanılma yontemıyle herseyı yapıcaklar.
ve en ıyısını bulana kadar yapmaya devam edecekler. sence cobralar yetseydı amerıkanlar neden ah-64 yaptılar

Adamlar ucan bısey yaptılar dıye goklere cıkarmadık. sadece ıyı yoldalar o kadar..

yanlıs mı ???
Kesinlikle ilk 5 de olan bir sistem üzerinde çalışıyoruz.Bizden iyi olmaları imkansız.

Çevrimdışı amiral

• DefenceTurk
  • *
  • 0
    • Askeri Tasarımlar - konsept dizaynlar
« Yanıtla #16 : 25 Mayıs 2009, 21:59:04 »
""iranı neden sevmiyoruz.""" kısmınada ben yanıt vereyim.Çünkü tarihin her döneminde bölgede bize rakip ve düşman olmuşlardır. bu günkü rejimleri bizim için tehlikedir. geçmişte de tehlikeydi.

Helikopter işine gelince Bell-206 serisi helolardan oyuncak helolar yapmak çok zor olmasa gerek. Bir zamanlar Ellerinde bulunan Uh-1D ve Ah-1 serisi saldırı helikopterlerini kopyaladıklarını ina etmişlerdi, işte esas iş buradadır. madem sen AH-1 Cobra serisi heloları kopyaladın, ondan bir sonuca varmaya çalış, böyle saçka sonuçlara gitme... işte o zaman komik duruma düşersin. zaten halkın ser sefil yaşıyor. kaynaklarını böyle saçma sapan yerlere çarçur eden yöneticiyi ben "... tavana asar""" bu da senden sonrakilere örnek olsun derdim, ama neyse...

saygılar...
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2009, 22:23:41 Gönderen: Felix »

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #17 : 25 Mayıs 2009, 22:36:04 »
Ne demek bizden iyiler? Böyle bir şaklabanlık yapmadığımız için mi bizden iyiler? Kusura bakma ama şu an benzer bir ambargo ile karşı karşıya kalsak, biz bu helikopterin kat kat daha iyisini üretebilecek kapasitedeyken bizden iyi olduklarını, kendi halkını uyutmak için yaptıkları bu garip saldırı (!) helikopterine bakarak mı söylüyorsun? Bunu söylerken ciddi misin?

Deneme yanılma yöntemi için bu kadar işe yaramaz birşey yapmak mı gerekiyor?
Bir saldırı helikopterinin görevleri nelerdir?
Modern bir saldırı helikopterinden beklenenler nelerdir?
Modern bir saldırı helikopterinin bu görevleri yerine getirebilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir?
(Örnek: tanksavar görevleri için yeterli sayıda füze taşıma kapasitesi (bilmek için uzman olmaya gerek yok), bu kapasiteyi taşıyabilecek motor (muhtemelen çift olması tercih edilir ki motorlardan biri arızalandığında sağlam motor aracın güvenli bir şekilde geri dönmesini ve inmesini sağlayabilsin), FLIR vb sistemler ( gece görüşü ve silahların hedefe güvenli şekilde nişan almasını sağlayabilme), öz savunma sistemleri (IR bastırıcılar vs), helikopterin güvenli bir şekilde uçmasını ve silahların etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayacak uçuş ekibi (genellikle tandem şekilde oturan bir pilot ve bir silahçıdan oluşan ekip) daha sayayım mı?)

Şimdi elinizdeki herhangi bir helikopterin burnuna top, yanlarına birer kanat taktığınıda bunu bir saldırı helikopteri yapyı başardık diye sunuyorsanız, ya bu işlerden zerre kadar anlamıyorsunuz, ya da kandırmayı düşündüğünüz oldukça aptal insanlar var demektir.

Soruyorum sana Rekarno, bu konuda bizden iyi olduğunu iddia ettiğin adamlar, bu helikopterin görev bilgisayarını da yapmışlar mı acaba? Yoksa "o da ne" mi derler sorduğumuzda?
İstersen silah sistemleri bölümündeki saldırı helikopterlerini (özellikle de ATAK ve ATAK için yerli olarak yapılanları) bir okuyuver.

Böyle bir şaklabanlık yapmadığımız için biz İran'dan kat kat ilerdeyiz. Emin ol...

ooo abı sen ne yaptın yaa.. ;D kızıyosun ama adamların yaptıgı en azından somut bısey var. bızımkıler daha yapıyorlar. sımdı adamlar bı helıkopter yaptılar dıye ıllakı olumsuz mu dusunelım. bızden ıyıler dedıgım sey ıse somut olarak. teknolojı veya kalıte bakımından bızden zaten ıyı olamazlar. adamlar yapmıslar ıste bunda ne var kotumser olmanın. ne kadar ıranlı ne kadar gerıde olsalar onlarda bı bakıma kardeslerımız. sımdı sen, ben ya da baskası kotulesek yanlıslarını ya da dogrularını soylemesek son nasıl olur.

Onlara gore saldırı helıkopterı bıze gore degıl. sorun buysa ne yapalım sımdı, gıdıp ben mı yardım edım...

herkez de bana patlıyo kardesım.. :'(

Bıraz olumlu olalım gosunuzu seveyım..
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2009, 22:41:06 Gönderen: REKARNO »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #18 : 25 Mayıs 2009, 22:48:38 »
Anlatamıyorum galiba. Onlara göre ve bize göre değil bu. Bir şeyin bir tanımı vardır ve ona uygun olup olmamasına göre değerlendirlir.

Adamlar hiç olmazsa yapıyorlar diyorsun. Biz o maskaralığı yapmayacak ve kendi egomuzu tatmin etmeyecek kadar akılcıyız desek şuna. Yapacaksan gerçekten işimize yarayacak birşey yapacağımız için bu tip saçmalıklarla uğraşmıyoruz da diyebiliriz. Bizim amacımız işimizi görecek gerçek bir saldırı helikopteri yapmak, göz boyamak değil... Gerçek olan, doğru olan bu işte.  Her zaman gerçeği söylemekten yanayım. İran'ın bugüne kadar yaptığı gibi halkının gözünü boyama propagandaları ne yazık ki Türk savunma forumlarındaki bazı arkadaşların da gözlerini boyuyor.

Herhalde biz  o kadar yerli firma ürünlari arasında ATAK helikopteri ile ilgili bilgiler alırken senin aklın sarsılmazda kaldı. O helikopterle ilgili görev bilgisayarının da test edildiğini, silah sistemlerinin, flır, kask, iç donanım vs pek çok şeyin hazır olduğunu, ve hepsinden önemlisinin gerçek bir saldırı helikopteri olacağının halen farkında değilsin anlaşılan.
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2009, 01:27:13 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı amiral

• DefenceTurk
  • *
  • 0
    • Askeri Tasarımlar - konsept dizaynlar
« Yanıtla #19 : 26 Mayıs 2009, 01:48:09 »
Sarsılmazdaki hatunlardandır o  :D esas siz ostimin standını gezecektiniz. TAI nın arkasında kalmıştı ama kabiliyetleri birleştirince ortaya neler çıkacağını tahmin bile edemezsiniz ama kaporta anlamında Ostim bundan bin kat daha iyi çıkartır. inanın bana  ;) bunlar oldukça komik.  :D