Gönderen Konu: Su-35 Super Flanker  (Okunma sayısı 73380 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
Ynt: Su-35 Super Flanker
« Yanıtla #50 : 12 Nisan 2019, 15:44:49 »
Yine belki hep dönüp dolaşıp ayni soruları sormaktayım, SU-35 veya muadili Rus yapısı herhangi bir uçak alımına karar verilirse .

Alınan uçağın mevcut sistemlerimize adaptasyonu için nelerin yapılması gerekir ?
Adaptasyonu kendimiz yapabilirmiyiz ve süresi ne olur?

Neticede alınacak ucak mevcut filolar ,AEW lerimiz Radarlar sistemlemrimiz, IFF vs Link16 vs kullanması gerekecek bu durumlar göz önüne alınarak ve Natodan dan kendi isteğimizle ayrılmayı planlamadığımıza göre nasıl bir çözüm düşünülebilir.  Yoksa geçici bir miktar Eurofighter alımı daha mı mantıklı?

Aslında bu konuda şöyle düşünebiliriz:

Atak helikopterini göz önüne alalım. İtalyan tasarımı gövdeyi biraz değiştirerek kendimiz üretiyoruz. O gövdeye Amerikan motorunu entegre ediyoruz. Yerli yazılımla, hem kendi ürettiğimiz silahla ve sistemleri, hem de dışarıdan alabileceklerimizi kullanabiliyoruz.

Bu sistemle Rus uçaklarını yerli yazılımla donatarak kullanmamız mümkün müdür? Şu an yapısal olarak F-16 uçağının neslinde bir uçak üretebilecek kapasitede sayılırız. Rus uçağını lisans altında, Rus motorları ve yerli yazılımla, kendi sistemlerimize uygun şekilde üretebilir miyiz?
Hocam yazdıklarınızdan aklıma T70 genel maksat helikopter projesi geldi. Onu bile 10 yıldır rayına oturtup üretime geçemedik. Bugün Su-35 için karar versek bu projenin hayata geçmesi yine 2030ları bulur heralde -ki ben daha erken olacagını sanmıyorum. Yani zamanı baz aldıgımızda değer mi ?
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #51 : 12 Nisan 2019, 15:55:08 »
Yine belki hep dönüp dolaşıp ayni soruları sormaktayım, SU-35 veya muadili Rus yapısı herhangi bir uçak alımına karar verilirse .

Alınan uçağın mevcut sistemlerimize adaptasyonu için nelerin yapılması gerekir ?
Adaptasyonu kendimiz yapabilirmiyiz ve süresi ne olur?

Neticede alınacak ucak mevcut filolar ,AEW lerimiz Radarlar sistemlemrimiz, IFF vs Link16 vs kullanması gerekecek bu durumlar göz önüne alınarak ve Natodan dan kendi isteğimizle ayrılmayı planlamadığımıza göre nasıl bir çözüm düşünülebilir.  Yoksa geçici bir miktar Eurofighter alımı daha mı mantıklı?

Aslında bu konuda şöyle düşünebiliriz:

Atak helikopterini göz önüne alalım. İtalyan tasarımı gövdeyi biraz değiştirerek kendimiz üretiyoruz. O gövdeye Amerikan motorunu entegre ediyoruz. Yerli yazılımla, hem kendi ürettiğimiz silahla ve sistemleri, hem de dışarıdan alabileceklerimizi kullanabiliyoruz.

Bu sistemle Rus uçaklarını yerli yazılımla donatarak kullanmamız mümkün müdür? Şu an yapısal olarak F-16 uçağının neslinde bir uçak üretebilecek kapasitede sayılırız. Rus uçağını lisans altında, Rus motorları ve yerli yazılımla, kendi sistemlerimize uygun şekilde üretebilir miyiz?
Hocam yazdıklarınızdan aklıma T70 genel maksat helikopter projesi geldi. Onu bile 10 yıldır rayına oturtup üretime geçemedik. Bugün Su-35 için karar versek bu projenin hayata geçmesi yine 2030ları bulur heralde -ki ben daha erken olacagını sanmıyorum. Yani zamanı baz aldıgımızda değer mi ?

Düşünce olarak haklısın. Ama onun bu kadar süre gecikmesinin nedenlerine bakmak lazım. ABD ile yürüttüğümüz her şey, özellikle son dönemde hep aksıyor.  Ama Rusya ile mesela S400 teslimatı, başlangıçta belirlenen takvimden bile önce gerçekleşeceğe benziyor. S400 konusu dışındaki ihtiyaçlarımız için de, son günlerdeki açıklamalara bakarsak, Ruslar çok istekli görünüyorlar.

Bu biraz da zorunluluk. Eğer ABD bize ciddi bir ambargo uygularsa, sadece F-35'lerden olmakla kalmayacağız, mevcut ABD malı tüm silah sistemlerimizde sorunlar yaşayacağız! Bu durumda yapabileceğimiz her şeyi kendimiz yapacağız. Yapamadıklarımızı da, yapabilen başkalarından destek alarak temin etme yoluna gireceğiz. Eğer hava kuvvetlerimiz uçamaz hale gelirse, ordumuzun gücünün hiç önemi kalmaz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 12 Nisan 2019, 16:18:23 »
Eğer gerçekten de ABD ile ilişkiler kopacaksa hiç Su-35'e falan gerek yok bana göre. 2 sistem S-400'e ilave 2 sistem daha alır bütün hava sahasını kapsayacak şekilde yapılanmaya gidilir. Bir kaç yıl sonrada 1, 2 sistem S-500 alma girişiminde bulunuruz.( Ankara ve istanbul için ) F-4'lerin alternatifi olarak. Alabiliyorsak EF-2000, Rafale olur. Oda olmadı milli aviyonikler ve silah enteğreli JF-17 alır konuyu kapatırız. Burada maksat F-4'ler servis dışina çıktığında Muharip uçak sayımız azalmasın. Geri kalan bütün parayı yerli savunma sanayiye harcarız. Bol bol muhimmat ve füze sistemi kasarız. 400, 500 adet Som, Atmaca, Bora, Yıldırım, Kasirga G çok yüksek adetlerde üretebiliriz.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 12 Nisan 2019, 17:31:40 »
Eğer gerçekten de ABD ile ilişkiler kopacaksa hiç Su-35'e falan gerek yok bana göre. 2 sistem S-400'e ilave 2 sistem daha alır bütün hava sahasını kapsayacak şekilde yapılanmaya gidilir. Bir kaç yıl sonrada 1, 2 sistem S-500 alma girişiminde bulunuruz.( Ankara ve istanbul için ) F-4'lerin alternatifi olarak. Alabiliyorsak EF-2000, Rafale olur. Oda olmadı milli aviyonikler ve silah enteğreli JF-17 alır konuyu kapatırız. Burada maksat F-4'ler servis dışina çıktığında Muharip uçak sayımız azalmasın. Geri kalan bütün parayı yerli savunma sanayiye harcarız. Bol bol muhimmat ve füze sistemi kasarız. 400, 500 adet Som, Atmaca, Bora, Yıldırım, Kasirga G çok yüksek adetlerde üretebiliriz.
Dostum Amerikayla ilişkilerin kopmasını açık söylüyeyim ben istemiyorum. ha bu Amerika ne derse "emir "kabul edip yapalım demek değil.Tabiki gereken yerde gerektiği dozda tepkimizi akli selim şekilde göstereceğiz.  ortaokulda osman adında bir sınıf arkadaşım vardı ne zaman kavga etsek tüm okula benimle konusmayı yasaklardı , konuşan olursa onuda döverdi. Amerika bu Osman işte. :)) pislik yapmakta üstüne yok ve inada binerse turizmden tut birçok konuda inanılmaz sıkıntılar yaşarız. Akdenizde kendi karasularımız dışına savaş gemisi çıkaramayız. Silah sanayimiz gelişiyor kimseye satamayız. Çünki diğer bloktaki ülkeleri Çin ve Rusya kuşatmış durumda. Bu tarafada amerika Türkiyeden silah almayın dediği an bitti.Yani amerikayla ilişkilerin kopmasını sadece F35 nezdinde ele almak çok yanlış bunun birçok konusu var ve bu konuların gerçekten uzunca tartışılıp ülkemiz için en hayırlısı ne ise öyle karar verilmesi gerekiyor. Ülkeler arasında ipler ağızdan çıkacak bir kelimeyle kopmamalı. Çok güzel yazmışsın ama bazen söylenilen yada düşünülen şey ile icra edilen aynı olmuyor. Age of mpires oynarken bile sıkıntıya giriyorsun sen hemen cephane dizdin :))
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 12 Nisan 2019, 17:39:28 »
Bu konuda kesin sana hak veriyorum. Ben de işin başından beri aynı şeyi söylüyorum. Ama madem hükümet geri adım atmayacak o zaman ne yapabilirizi söylüyorum. Bana kalsa zaten hemfikiriz.
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2019, 17:40:51 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 12 Nisan 2019, 17:55:35 »
Bizim hava kuvvetleri karar vericileri asla ; F-16'dan çok üstün olmayan ne AB ne de Rus hiçbir savaş uçağını almazlar...Bu Newton'un yer çekimi yasası kadar kesin bir bilgidir bence ...

Çünkü bizim hava kuvvetleri stratejisi ; uçak platformu edinmek  önceliğinden çok görüş ve görüş ötesi modern füze  sistemlerine  yatırım yapma eğiliminde , bunu hava kuvvetleri komutanlarının hepsinin ropörtajlarının satır aralarında çokça görürsünüz.... 

EF konsorsiyumuna neden girmedik? EF tamam güzel bir uçak ama 1/3 fiyatındaki F-16'dan bu fiyat farkına değecek bir performans farkı göremedik.

Rafale daha da pahalı ve F-16 'dan  bu fiyat farkına değecek çok çok fazla bir performansı yok.

Gripen ; EF-Rafale'den daha ucuz ama F-16 'dan  çok çok  bir performans üstünlüğü yok...

Ayrıca hiçbir Rus uçağının (SU-57 hariç) F-16'dan kat be kat iyi olduğunu hiçbir zaman düşünmedim.

Biz  elimizdeki F-16 platformundan kat kat üstün veya farklı özelliği olmayan bir uçak için ; hava kuvvetlerimizin platform çeşitliliğini neden  artıralım ki? Bu soruya sizin cevabınız mutlaka vardır ama  bizim hava kuvvetleri karar vericileri tam da böyle düşünüyor...

Yoksa 50 senelik F-4'leri niye hala uçuruyoruz ki? Alır 2 filo EF geçer gidersin...

NOT: Yukarıda yazdığım düşünceler ABD ambargosu tehditini içermeyen görüşlerimdir. Ambargo geleceği kesinleşirse bizim hava kuvvetleri karar vericileri " Muharip savaş uçağı sayımızın tehlikeli düzeyde azaldığını düşünürlerse " farklı AB veya Rus uçağı alternatiflerine ancak o zaman  yönelebilir.

Ama bence  yine de  MMU ufuktayken , çok çok çok zor durumda kalacağımızı hissetmezlerse bizim karar vericiler kesinlikle başka bir uçak platformu almazlar. Bence hava kuvvetlerimiz MMU gelene kadar  F-16 ve Hürjet  ayrıca  HSS üçlüsü ile idare edeceklerdir...

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 12 Nisan 2019, 18:19:54 »
Hocam, bizde zaten ambargo olursa diye yazıyoruz. Ambargo yoksa F-35 gibi bir uçağı almamak çok saçma olur. Veya ambargo yok ama F-35'te vermiyorlarsa, 1, 2 filo EF-2000 alabiliriz. F-4'ler servis dışına çıktığında 2. tip bir uçağa ihtiyacımız var. Eskişehir ve Malatya ana jet üstlerimizi ne yapacağız. Üstelik CAATSA yaptırımlarından F-16 uçarlarımızda çok fazla etkilenecek. Hal böyleyken bizim mutlaka 2. Tip bir savaş uçağına ihtiyacımız var. CAATSA'dan dolayı EF-2000, Rafale, Gripen olmayacağına göre. Tek seçenekcdaha fazla S-400 almak ve Jf-17 almak olur gibime geliyor. Pakistan ile aramız geyet iyi. Pakistan pilotları çok çok tecrübeli. Bizim pilotlarımızda çok kısa sürede Jf-17'ye alışabileceklerini düşünüyorum. Malum Çin sistemleri biraz batılı sistemlerin kopyası gibi oluyor. Ruslar havacılıkta  bambaşka bir konu. Tamamen bize ters. Su-57 olacak ki bu kadar probleme biraz değsin.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #57 : 12 Nisan 2019, 18:24:59 »
.
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2019, 18:26:26 Gönderen: M.B.T »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 12 Nisan 2019, 19:10:19 »
Hocam, bizde zaten ambargo olursa diye yazıyoruz. Ambargo yoksa F-35 gibi bir uçağı almamak çok saçma olur. Veya ambargo yok ama F-35'te vermiyorlarsa, 1, 2 filo EF-2000 alabiliriz. F-4'ler servis dışına çıktığında 2. tip bir uçağa ihtiyacımız var. Eskişehir ve Malatya ana jet üstlerimizi ne yapacağız. Üstelik CAATSA yaptırımlarından F-16 uçarlarımızda çok fazla etkilenecek. Hal böyleyken bizim mutlaka 2. Tip bir savaş uçağına ihtiyacımız var. CAATSA'dan dolayı EF-2000, Rafale, Gripen olmayacağına göre. Tek seçenekcdaha fazla S-400 almak ve Jf-17 almak olur gibime geliyor. Pakistan ile aramız geyet iyi. Pakistan pilotları çok çok tecrübeli. Bizim pilotlarımızda çok kısa sürede Jf-17'ye alışabileceklerini düşünüyorum. Malum Çin sistemleri biraz batılı sistemlerin kopyası gibi oluyor. Ruslar havacılıkta  bambaşka bir konu. Tamamen bize ters. Su-57 olacak ki bu kadar probleme biraz değsin.

Benim kişisel öngörüm şu: Hava kuvvetlerimiz MMU gelene kadar  F-16 ve Hürjet  ayrıca  HSS üçlüsü ile idare edecektir...
Ambargo olursa  MMU nasıl yapılacak? Ben CAATSA yaptırımlarının olmayacağını sadece F-35'lerin gelmeyeceğini düşünüyorum.
F-35 gelmemesi başka , CAATSA yaptırımları tamamen bambaşka bir aşama.
CAATSA yaptırımlarının gelmesi ABD açısından Türkiye'nin tamamen kaybedilmesi anlamına gelir. Bu durum ABD dış politikası açısından çok ağır sonuçlar yaratır.
Öncelikle Avrupa'nın güvenliği tamamen tehlikeye girer ki bu duruma AB engel olur. Adamlar Rusya'yı engelleyeceğiz diye Avrupa'nın tüm batı sınırını Polonya,Romanya ,Ukrayna silah deposuna çevirdiler. Türkiye'nin aradan çekilmesi Akdeniz havzasını tamamen Rus egemenliğine açık hale getirir ki bunu asla göze alamazlar.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 12 Nisan 2019, 19:12:43 »
Hava kuvvetlerimizde iki tip uçak aktif görevde. Bunlardan ağırlıklı kullanılanı F-16 uçakları. F-16 uçakları Mach 2 hızla uçabiliyorlar ve 15000 metre yüksekliğe kadar ulaşabiliyorlar. Daha eski olan ve artık uzatmaları oynayan F-4 uçakları ise daha hızlı ve 18000 metrenin üzerine çıkabiliyorlar. Aslında bu özellikleriyle av/önleme görevleri için uygunlar.

F-4'lerin yerini alması planlanan ve bu aralar bir kriz içerisinde bulunan F-35'ler ise Mach 1,6 hıza ulaşabilirken 15000 metre yüksekliğe çıkabiliyorlar. Yani yeni nesil bir uçak olarak pek çok üstünlükleri de olsa avcı değiller. Mesela Fransız Rafale uçağı da Mach 1,8 ve 15000 metre yükseklikte uçabilir.

Biz bu görev için TFX uçağını geliştirmeye çalışıyoruz. Ancak onun görevi almasına daha çok var.

Bu detayı da göz önüne alarak düşündüğümüzde, Yüksek hızları, yüksek tırmanma oranları, yüksek servis tavanları ve uzun menzilleri gibi özelliklere ek olarak, muhtemelen satın alma konusunda en az sıkıntı yaşayabileceğimiz uçaklar Su-30 veya Su-35 olabilir...

https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/su-30v-specs.htm

Hocam F-16 Mach-2 ye çıkıyorda bu belirli irtifada ve clean configuration yani çıplak yapıyor. Görev ekipmanıyla zor. Ayrıca F-4'ün yüksek irtifalara çıkabilmesi Av/Önleme olarak ona pek fayda sağlamaz zaten uçak radarı tespit ettiği an füzeler irtifa dinlemiyor. Amma velakin Karadan- Havaya Füzelerin tehditinden uzakta 18 bin km yukarda kolay bir şekilde operasyon ifa edebilir. Mesela irtifa düşürmediği takdirde Hisar-O'nun f-4'e angaje olması zor.

Gelelim Su-35'e evet bu uçak çok güzel, çok yakışıklı sülün gibi süzülüyor maşallah. Büyük de bir güç çarpanı kabul.
Ama bizim için stratejik olarak hata olacak bir uçak. Neden ? Çünkü gereksiz bir uçak.

Nasıl ?

Biz zaten şu an kendi F-16'larımızı yerli aesa ve göktuğ modernizesinden geçirsek zaten bu uçakla sahip olabileceğimiz bir seviyeye ulaşacağız.

Bu uçak ne kadar iyi olsa da Stealth bir uçağa karşı koyamaz. Bu bir gerçek. Nedenlerini daha önce söyledik.

Bvr olarak zaten apg-80 seviyesi bir radar ve aim-120c7 ile 4-4.5 nesil bir güç çarpanı olacak tüm envanterde.

Kısa menzilde de geniş açılı IIR füze ve JHMCS etkeni ile kısa menzilde de aynı derecede etkili olacaktır.

Kara saldırı anlamında yük eşiği su-35'lerle aynı sayılır. Tamam su-35 daha hızlı ve manevra kabiliyeti daha yüksek ama nato zaten hava stratejisini uzak menzilden bu işi tamamlama üzerine kurmuştur. Bizde o yüzden kaç zamandır f-16 ile su-27 ve mig-29'lara karşı koymayı bekliyoruz. Tamam irtifası daha fazla ama buk ikisinide vuramıyor hawk ise ikisinide vurabiliyor.

Yani o yüzden F-16'ları F-4 yerine kaydırıp ki bu iş olur, kaydırılan f-16'lar yerine de F-16'laştırılmış Hürjetleri kullanmak en mantıklısı.

Bunun bize faydası ne olur ;

+ Gereksiz bir uçağa dünya kadar para dökmeyiz.

+ Hürjeti ekstra geliştirir ve ekstra bir ihracat kalemi elde ederiz.

+ Tf-x'den önce bir tecrübe basamağı olur.

+ Tf-x'e çok daha fazla kaynak ayırabiliriz.

Tabi eğer F-35 olmayacaksa .

Ancaaakkk.....

Su-57 veya J-31 olursa o ayrı. Onlar bu oyunu değiştirir. Alınır. Çünkü Stealthler. Bizim ısrarımızda bu yönde olmalı.
Savaş Var Denildiğinde Biz;