Gönderen Konu: Çin'in Taktik Balistik Nükleer Füzesi: Dongfeng-31  (Okunma sayısı 3636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Çin'in Taktik Balistik Nükleer Füzesi: Dongfeng-31

Hong Kong merkezli South China Morning Post gazetesine göre Çin; Ekim ayındaki kurtuluş günü öncesinde nükleer kapasitesini göstermek için ABD ve Avrupa'daki  pek çok şehiri vurabilecek kapasitedeki 10.000 km menzilli bir füzeyi denediğini yazdı. Habere göre füze  DF-31A füzesinin daha da geliştirilmiş modeli olan  DF-31B. Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), Shanxi eyaletindeki Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi olarak bilinen Wuzhai Füze ve Uzay Testi Merkezi'ne 25 Eylül'de bir Dongfeng-31B füzesini fırlattı.

Bu son 3 ay içerisindeki ikinci deneme olarak biliniyor. Bu yıl bu füzelerle 4 deneme yapılmış oldu. Ancak gelişmiş mobil kıtalararası B modeli ile yapılan ilk deneme. Mobil füzeler, özellikle engebeli arazi üzerinde seyahat için ve zor yol koşullarında dizayn edilmiştir.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'ndan emekli generel Xu Guangyu, Çin'in bu tip füzeler geliştirmesinin nedeninin ABD veya diğer ülkeleri hedef almak değil, askeri kapasitesini ve nükleer caydırıcılığını artırmak istemesi olduğunu söyledi.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Çin'in Taktik Balistik Nükleer Füzesi: Dongfeng-31
« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2014, 11:57:00 »
Yeni Çin füzesinin menzili 10 bin kilometre!

Çin nükleer denemelerine büyük bir hızla devam ediyor. Yeni füzenin menzili ise tam 10 bin kilometre!

Yeni Çin füzesinin menzili 10 bin kilometre!
Hakan KILIÇ

Çin 26 Eylül’ de 10 bin kilometre menzilli DF-31 (Dongfeng) füzesinin denemesini gerçekleştirdi. Pentagon sözcüsü Cynthia Smith’in yaptığı açıklamada nükleer başlık taşıma kapasitene sahip füze denemesi için “Biz kendi denemelerimizi yaparken Çin’ i de yakından takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

NATO Kod adı CSS-9 olan füzenin ağırlığı 42 ton.

Çin’ in aynı zaman da Amerikan HTV-2’ ye benzer Hipersonik Teknoloji Aracı geliştirmeye çalıştığı iddia edildi. Sesin 10 katı hıza çıkan aracın benzerleri ile Rusya ve Hindistan da yakından ilgileniyor.

Kaynak: www.kokpit.aero

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #2 : 19 Ekim 2014, 22:54:15 »
İlk olarak füze yeni filan değil DF-31 serisi 2005-6'dan beri kullanımda olan bir ICBM. Yanlışlıkla doğru bir kısmını vermişler ama bilgiyi düzeltelim defenceturk olarak. Test edilen füze DF-31 serisinin yeni bir versiyonuna ait ve menzili 12.000 ve üzerinde bir ICBM. Mobil ve Silo'dan fırlatılabilir bir füze. 3-5 adete kadar MIRV taşıyabilir yada tekli 1megatonluk nuke taşıyabilir. Kardeşleri var DF-31A/B. Torunu yolda DF-41 80 tonluk bir füze olacak aynı zamanda çok amaçlı, 10 adete kadar MIRV taşıyabilecek. Terminalde MIRV'ler 25++mach'a erişebilecek. Birde bu ABM olayı kimyasını bozdu bu işin bunlara karşı alınmış önlemler olacak.

Bu arada bahsedilen hipersonik füze WU-14'dür. Füzenin ilk test atışı başarılıydı 10 mach üzeri bir hıza çıkarak başarı ile test edildi. Fakat 2.test aracı geçtiğimiz temmuz ayında test edildiği mevkin adını unuttum x çölü diyelim. Hipersonik hıza ulaştıktan sonra x çölü üzerinde gövde daha fazla dayanamayarak parçalandı ve düştü böylece 2.test başarısız olmuş oldu. WU-14'ün launch aşaması DF-31 ile sağlanmaktadır bu arada.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2014, 23:55:05 »
İlk olarak füze yeni filan değil DF-31 serisi 2005-6'dan beri kullanımda olan bir ICBM. Yanlışlıkla doğru bir kısmını vermişler ama bilgiyi düzeltelim defenceturk olarak. Test edilen füze DF-31 serisinin yeni bir versiyonuna ait ve menzili 12.000 ve üzerinde bir ICBM.

Yukarıdaki DefenceTurk.com imzalı haberde zaten doğru bilgi verilmiş.  8) 8)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #4 : 20 Ekim 2014, 00:06:51 »
Sağ aparkart yedik  ;D Telefondan giriyorum hocam hiç dikkat etmedim direk en son iletiye indigim icin gormemisim. :)