Gönderen Konu: CV-90  (Okunma sayısı 6427 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
CV-90
« : 03 Ekim 2014, 02:21:53 »
CV-90

Hollanda Estonya'ya CV-90 Satıyor

Hollanda 2013 yılında maliyet azaltma önlemine kadar vermişti. Bu karar kapsamında Hollanda Savunma Bakanlığı kullanmakta oldukları 192 CV-90 piyade muharebe aracının 44 adedini Estonya'ya satıyor. Hollanda Savunma  Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert ve Estonyalı meslektaşı Sven Mikser Tallinn bu sabah açıkladı. İki bakan ayrıca CV90 alanında kapsamlı işbirliği için bir anlaşma imzaladı. Kesin sözleşme Aralık ayında imzalanacak. Ayrıca iki ülke Şubat ayında ortak bir tatbikat yapacaklar. Böylelikle CV-90 aracının Estonyalı askeri personel tarafından daha iyi tanınması sağlanacak.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2014, 08:14:27 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
BAE Systems CV90 MultiC Aracını Norveç'e Teslim Etti
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2014, 08:13:55 »
BAE Systems CV90 MultiC Aracını Norveç'e Teslim Etti

CV90'ın MultiC olarak bilinen üçüncü türevi çoklu taşıyıcı araç, teslimat programına uygun olarak Norveç'e teslim edildi. Bu yılın başlarında ikinci türev olan mühendislik aracı STING de teslim edilmişti.

Norveç Ordusu CV90 Proje Lideri Albay Ragnar Wennevik Norveç'in yeni nesil CV-90'lar ile dünyanın en gelmiş zırhlı piyade araçlarına sahip olacağını söyledi. Norveç Ordusu'nun 2015 yılından itibaren beş farklı model CV-90 ile görev yapacağını da ekledi.

Norveç Hükümeti 2,5 yıl önce BAE Systems ile 103 CV9030 aracının modernizasyonu ve 41 yeni aracın üretilmesi için anlaşma imzalamışlardı. 74 piyade savaş, 21 keşif, 15 komuta, 16 mühendislik, 16 çok amaçı ve iki sürücü eğitimi araçlarından oluşan 144 araçlık anlaşmadan bugüne kadar üç araç teslim edildi.

DefenceTurk.com

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Estonya Norveç'ten de CV-90 Alıyor
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2016, 22:52:47 »
Estonya Norveç'ten de CV-90 Alıyor

Estonya, Cuma günü imzalanan bir anlaşmayle Norveç'ten ikinci el CV-90 araçları alıyor. Anlaşmaya göre Norveç eskiden Sovyetlerin bir parçası olan ancak bugün NATO üyesi olan Estonya'ya 35 CV-90 zırhlı muhrebe aracını satacak.

Estanya daha önce de Hollanda'dan 44 CV-90 aracı almıştı. CV-90 İsveç BAE Systems Hagglunds AB şirketinin bir ürünüdür. Yaklaşık 190 millik bir menzile ve saatte yaklaşık 43 mil maksimum hıza sahiptir.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hollanda İlk parti CV-90'ı Teslim Etti
« Yanıtla #3 : 11 Ekim 2016, 08:59:42 »
Hollanda İlk parti CV-90'ı Teslim Etti

Hollanda, Estonya Silahlı Kuvvetleri tarafından satın alınan 12 CV9035 zırhlı piyade aracını teslim etti. Araçları taşıyan nakliye gemisi 7 Ekim Cuma sabahı  Paldiski'nin Kuzey Limanında demirledi. Araçlar Tapa Kara Üssünde 1. Piyade Tugayı tarafından kullanılacaklar. Araçların kullanımına önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde başlanacak. Bu amaçla 8 Estonya'lı askeri personel Hollanda'da eğitim görecek.

Estonya 2014 yılında 113 milyon Euro değerinde bir sözleşme ile Leopard 1 tankı şasisi üzerine inşa edilmiş 44 CV9035NL  zırhlı piyade aracının satın alınması konusunda Hollanda ile anlaşmıştı. Araçların teslimatı 2018 yılına kadar tamamlanacak.

CV9035 zırhlı piyade aracı İsveç'de bulunan BAE Systems Land Systems Hägglunds ve Saab Bofors Dynamics tarafından geliştirildi. Bilgisayarlı atış kontrol sistemi ile kumanda edilen Bushmaster III 35/50 silah ile donatılmış iki kişilik bir tarete sahiptir. Bu silahı soluna bir 7,62 mm makineli tüfek de eş eksenli olarak yerleştirilmiştir.

Hollanda daha önce İsveç'ten piyade taşıma ve komuta/kontrol görevlerinde kullanmak üzere 193 CV90 aracı sipariş etmişti. Bu aaçlrın teslimatı 2008 ile 2011 yılları arasında tamamlandı. 2013 yılında Hollanda hükümeti maliyet azaltma çalışmaları nedeniyle bu araçların 44 adedinin Estonya'ya satılmasına karar vermişti.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Ynt: CV-90
« Yanıtla #4 : 24 Ocak 2018, 13:16:48 »
BAE systems Çek ordusu için geliştirdiği yeni CV90 varyantını sundu

https://www.shephardmedia.com/news/landwarfareintl/bae-systems-unveils-new-cv90-mkiv-czech-army/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
CV9035 Zırhlı Muharebe Aracı
« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2022, 21:16:55 »
Slovakya’dan CV9035 zırhlı muharebe aracı tedariki

İsveç ve Slovakya 152 adet CV9035 zırhlı muharebe aracı için 1.37 milyar dolarlık sözleşme imzaladı

Army Recognition tarafından aktarıldığı üzere CV9035 ZMA BAE Systems’in ana endüstri ortağı ZTS-ŠPECIÁL dahil olmak üzere Slovak endüstrisinin de tam işbirliği ile çeşitli konfigürasyonlarda üretilecek ve Slovakya Ordusu’na teslim edilecek. Diğer Slovak devlet kuruluşları ve özel şirketleri, araçların üretilmesinde ve programın uzun vadede desteklenmesinde kritik roller üstlenecek.

Slovak Ordusu, CV9035’in CV90 MkIV olarak bilinen en yeni modelini alacak. Slovak CV9035’leri 35 mm’lik topa sahip yeni D serisi taretle donatılacak ve araçlarda İsrail menşeili “Iron Fist” aktif koruma sistemi (AKS) çözümü ile SPIKE LR tanksavar füzeleri yer alacak.

152 araçtan 122’si ZMA konfigürasyonunda teslim edilecek. 12 adeti personel taşıma maksatlı yeni bir konfigürasyonda inşa edilecek. Kalan araçların muharebe desteği sağlamayı amaçlayan komuta ve kontrol, keşif ve kurtarma türevleri olduğu açıklandı. Sözleşme, eğitim ve öğretim sistemlerinin yanı sıra taktik simülatörleri de kapsıyor.

Anlaşma sonrası Slovakya Savunma Bakanlığı yetkilileri CV90 ZMA tedariki hakkında açıklamalarda bulundu.

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Naď:

“Kara kuvvetlerimiz için bir başka büyük modernizasyon projesi için heyecanlıyım. Bu araçlarla, birkaç yıl önceki taahhüdümüzü yerine getiriyoruz – ağır mekanize bir tugay inşa etmek. Halihazırda İsveç araçlarını kullanan ortaklarımızla yakın işbirliğini sabırsızlıkla bekliyorum”.

Slovakya Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Marian Majer:

“İsveç CV90 ZMA, Slovak Silahlı Kuvvetlerinin kriterlerini karşılıyor. Bugün sadece silahlı kuvvetlerimiz arasındaki değil, ülkelerimiz arasındaki iş birliğini de başka bir seviyeye çıkardık. Slovak Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonunun hızla ilerlemesinden memnunum. Son iki yılda ordumuzun modernleşme hızı, on yıllardır görülmemiş seviyelere ulaştı.”

Bu anlaşma ile Slovak Cumhuriyeti, CV90 ZMA ailesinin 8. kullanıcısı oldu. CV90 şu anda dördü NATO üyesi olan 7 ülke tarafından kullanılıyor: Danimarka, Estonya, Finlandiya, Norveç, İsveç, İsviçre ve Hollanda.

CV90 Zırhlı Muharebe Aracı

CV90, silahlı kuvvetlerin mekanize / zırhlı birimleri tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiş zırh, hareket kabiliyeti ve ateş gücüne sahip, İsveç Ordusunun belirli operasyonel gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış bir paletli zırhlı araçlar ailesidir.

CV90 muharebe aracının gövdesi, ön solda oturan sürücü, sağında güç paketi, merkezde taret, gövdenin arkasındaki asker bölmesi ile tamamen kaynaklı çelik zırh konstrüksiyona sahiptir. CV90 muharebe aracının standart zırhı, 14.5 mm zırh delici mermilere karşı çok yönlü koruma sağlar.

CV9030N de dahil olmak üzere bazı varyantlara, 30 mm Zırh Delici Sabot Mermilere (APFSD) karşı koruma sağlayan seramik aplikeli bir zırh olan MEXAS takılabilir. Bu zırh kitinin, El Yapımı Patlayıcılara (IED) 30 mm kalibreli zırh delici mermilere karşı daha fazla koruma sağlaması amaçlanmıştır. Tüm CV90 muharebe araçları, iç mekanları kaplayan ve içerideki askerlere şarapnel ve anti-personel mühimmatlarına  karşı koruma sağlayan bir Spall astarı takılmıştır.

Temel CV90 muharebe aracı, 40 mm Bofors otomatik top ve eş eksenli 7.62 mm makineli tüfekle donanmış iki kişilik bir taretle donatılmıştır. CV90 ayrıca, üç fırlatıcıdan oluşan iki grup halinde düzenlenmiş altı adet 76 mm’lik bombaatar havanı taşımaktadır.  Havanlar sis bombaları için tasarlanmıştır ancak aynı zamanda çeşitli bombalar ile de yüklenebilir.

https://www.defenceturk.net/slovakyadan-cv9035-zirhli-muharebe-araci-tedariki