Gönderen Konu: Çin devleti ses hiziyla giden denizalti yapma pesinde  (Okunma sayısı 4757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teskilati-Mahsusa

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Çin devleti ses hiziyla giden denizalti yapma pesinde
« : 28 Ağustos 2014, 01:00:35 »
Çin bilim adamlari sesten daha hizli giden deniz alti yapmanin yollarini ariyor.
bilim adamlari bir cözüm buldular gibi ama henüz bir kac engel var.

Suyun sürtüsmesi en büyük engellerden biri. Bu sürtüsmeyi azaltan bir yagli sivi gelistirmisler. Bu sivi ile denizalti gemisinin yüzeyini kapsayacaklarmis. Hesaplarina göre 70-80 km/h hiza ulasinca kavitasyon (kavitasyon: suyun icinde olusan gaz. gemi pervanelerinde olusuyor örnegin. eger geminin pervanesi suyun icinde cok hizli dönerse) olusuyormus. kavitasyon'un icinde gemiyi ses hizindan hizli bir hiza ulastirmak istiyorlar.

kaynak almanca. google translator ile tercüme ettirirseniz, kaba sekilde anlarsiniz.

http://www.golem.de/news/ueberschall-u-boot-von-shanghai-nach-san-francisco-in-100-minuten-1408-108787.html
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2014, 11:04:17 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Cin devleti ses hiziyla giden denizalti yapma pesinde
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2014, 01:36:27 »
Kavitasyon torpili gibi denizaltı ha! İlginç... :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: Çin devleti ses hiziyla giden denizalti yapma pesinde
« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2014, 17:05:42 »
itki sistemini nasıl yapacaklar acaba ? (tekne yüzeyindeki akımları kavitasyon ile kaldırdıktan sonra)

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3 : 29 Ağustos 2014, 13:45:39 »
Denizaltıyı o hıza çıkarmak için ne tür bir güç kullanmayı planlamışlar ? yada o hızı ne kadar süreyle devam ettirebilecekler acaba düşünen var mı ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2014, 14:24:28 »
Denizaltıyı o hıza çıkarmak için ne tür bir güç kullanmayı planlamışlar ? yada o hızı ne kadar süreyle devam ettirebilecekler acaba düşünen var mı ?

Sürtünmeyi o seviyeye düşürdükten sonra güç sorun değil. Suyun kaldırma kuvveti ile zaten havadaymış gibi hareket eden bir uçaktan pek farkı olmayacak. Yani bir yolcu uçağını uçuran motorlar gibi güç kaynağı ile hareket edebilir. Teorik olarak mümkün.

ABD uzun yıllardır köpekbalıklarını bu amaçla inceliyor. Mevcut deniz araçlarında, aracı harekete geçirmek için gerekli olan güç, aracın metalik gövdesi ile su arasındaki sürtünme kuvveti. Köpekbalıklarında ise derilerinin yapısından kaynaklanan farklı bir durum söz konusu. Yaptıkları inceleme ile köpekbalığı derilerindeki gözeneklerde hava kabarcıkları bulunduğu, dolayısıyla balığın hareket için harcaması gereken enerjinin bu hava kabarcıkları ile su arasındaki sürtünme kuvvetini yenmek için gerekli enerji olduğu. Bu sürtünme kuvveti metal ile su arasındaki sürtünme katsayısından çok daha az. Kavitasyon torpillerinin çalışma prensibi de bu temelde. Ecnebiler sürtünme kuvvetini azaltacak malzemeler geliştirme peşindeler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #5 : 29 Ağustos 2014, 14:50:30 »
Eyvallah mantıklı...

Çevrimdışı Teskilati-Mahsusa

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 31 Ağustos 2014, 23:49:56 »
ruslar zaten kavitasyon torpili ürettiler. kavitasyon roket torpili denmesi bence daha dogru. itki gücünü roket motoru üzerinden elde ediyor. 400 km/s hiza ulasa biliyorlardi. bu ama o zamanlar icindi. simdi ise 500 - 600 km/s hiza ulasirlarsa hic sasirmam. problem bence menzilde. ilk modelleri 15-20 km menzile sahipdiler.
manevra kabiliyeti nasil bilmiyorum. bence standard torpillerden daha düsük.

gelelim denizaltiya. nasil bir denizalti olacak bu ? roket motoru olmayacagi kesin.
dizel yakitli motor olacagini sanmiyorum ama bu konuda pek birsey diyemicem.

aklimda olan daha cok, nükleer enerjiyle calisan bir motor. bu belki buhari dogrudan mekanik enerjiye ceviren bir sistem ola bilir yada buhari elektrige ve elektrik ile elektrik motorunu calistiran bir sistem.

itis gücünü su jeti ile elde edecegini düsünüyorum.

aklimda olan ikinci konu ise, denizalti'nin büyüklügü. koca bir denizalti olacagini hic sanmiyorum.
1. o büyüklükteki bir demizaltiyi
2. 1200 ton agirligindaki denizaltiyi

NAH ses hizina hizlandira bilirler x-)

ücüncü bir konu da, kaza orani. suyun icinde ses hizi yaklasik 5000 km/s. havada ses hizi yaklasik 1200 km/s.
simdi 5000 km/s bir hizla bir baliga, balinaya vs. carptiginizi düsünün suyun icinde.
hadi 1200 km/s. bir hizla oldugunu var sayalim. yunus baligina yada köpek baligina carptigini düsünelim.
belki bu baliklarda birsey olmaz, ama bir balina ile carpistiginda kesinlikle denizaltina güle güle diye biliriz.

aklimda olan bir seyde, haberin bir sazanlama olma ihtimali.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #7 : 01 Eylül 2014, 00:12:33 »
Bence hedefleri suyun içerisindeki sesin hızı değil. Havada ses hızı. ;)