Gönderen Konu: Türkiye-Rusya İlişkileri  (Okunma sayısı 20955 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2590
 • 207
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye-Rusya İlişkileri
« Yanıtla #120 : 14 Eylül 2020, 17:20:06 »
Rusya'nın eline düşmektense 15 yıl uğraşmayı tercih ederim.

15 yılı bulsa öpüp başına koy... Bir avuca sığacak kj-3200 motoru bile ; 8 senedir envantere girmedi...

Çevrimdışı marmara

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 301
 • 23
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye-Rusya İlişkileri
« Yanıtla #121 : 14 Eylül 2020, 18:28:21 »
KTJ-3200 ömrü en fazla 5 saatlik bir motor, uçak motoruna kıyasla konserve tenekesinden yapılmış motora benzer. 1 defa kullanılır füze patlar parçalanır, seyir füzelerin ömrü çok kısadır. Uçak motoruyla aradaki teknoloji farkı uçurum, abartı değil yürüyen eşekle uçan uzay gemisi kadar fark var ortada.

Uçak motoru teknolojisine sahip değiliz, yine tekrarlıyorum 60 sene önce yapılmış F-4 motoru yapacak bilgi, altyapı ve kadromuz yok. Bizim için modern jet uçakların motorunu 15 senede yapmak mucizedir, imkansızdır. Fazla uçmayalım...
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2020, 18:33:12 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3277
 • 163
 • DefenceTurk.com
Rus basını: Putin Türkiye şokunu atlatamadı
« Yanıtla #122 : 20 Ekim 2020, 19:26:06 »
Rus basını: Putin Türkiye şokunu atlatamadı

BBC Moskova Muhabiri Steve Rosenberg, Dağlık Karabağ'daki çatışmaların ışığında Rus basınında Türkiye ile Rusya ilişkilerini ele alan haberleri derledi. Rus basınında, Türkiye'nin, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği topraklarında Rusya'nın etkisine karşı meydan okuma girişimlerine dikkat çekiliyor.BBC Moskova muhabiri Steve Rosenberg'in derlediği bazı haberlerde dikkat çeken ifadeler var.

"MOSKOVA'NIN ATLATAMADIĞI BİR ŞOK"

Moskovsky Komsomolets gazetesi şu ifadelere yer veriyor: "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Kırım'ı Rusya'nın parçası olarak tanımayı reddettiğini ilan etti. Bu yeni bir şey değil. Yeni olan, Erdoğan'ın Kırım ile ilgili ifadelerinin, Moskova'nın daima sadece kendi alanı olarak gördüğü siyasi alana Türkiye'nin görülmemiş bir atılımda bulunduğu anda geliyor olması. Bu da Ankara'nın açıklamalarını daha da kaygı verici kılıyor. Erdoğan Kırım'ı Rus olarak görmüyor. Ama aynı zamanda Ukrayna'ya ait olarak da görmüyor. Erdoğan'a göre, Rusya 1783'te Kırım'ı haksız bir şekilde Osmanlı İmparatorluğu'ndan aldı ve bu toprakların imparatorluğun devamı olan modern Türkiye'ye geri verilmesi gerekiyor. Türkiye eski Sovyet topraklarının birçoğunda güçlü bir mevzi kazandı. 2020 sonbaharı, Erdoğan'ın ne kadar etki elde ettiğini gösterdi. Dışarıdan bakıldığında, Türkiye'nin desteğiyle Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ı yeniden ele geçirme girişimleri, Moskova açısından hala atlatamadığı bir şok oldu.

"BUGÜN GÜNEY KAFKASYA'DA HERKES RUSYA'YA ÖFKE DUYUYOR! HER NE OLURSA OLSUN KAZANAN ERDOĞAN OLACAK"

Bugün Güney Kafkasya'da herkes Rusya'ya karşı öfke duyuyor. 1990'lardan beri Gürcistan'da da durum böyle ve şimdilik bunun sonu görünmüyor. Şimdi de Ermeniler Rusya'nın kendilerini kaderlerine terk ettiğine ve iki tehlikeli düşmana karşı yalnız bıraktığına inanıyor. Azerbaycanlılar ise Moskova'nın aslında Erivan'ı desteklediğini düşünüyor. Ne taraftan bakarsanız bakın Erdoğan avantajlı pozisyonda. Ermenistan ile iyi ilişkilere ihtiyaç duymuyor. Ve savaş nasıl sonlanırsa sonlansın, Azerbaycanlılar onu gerçek dost ve 'ağabey' olarak görecek. Türkiye'nin siyasi saldırısı da sadece bu bölgeyle sınırlı değil. Erdoğan Orta Asya'da da oldukça aktif... Bunlardan paniğe kapılıp casusluk fobisi atmosferi yaratmamalıyız... Ama 'Rusya'nın dostu Erdoğan'ı yakından gözlemek de iyi olur... Önceden uyarı en iyi önlemdir."

TÜRKİYE-UKRAYNA İLİŞKİLERİNE DAİR BİR GÖRÜŞ

Nezavisimaya Gazeta ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin Türkiye ziyaretine yer vererek bu ziyaretin Kiev'in Ankara ile askeri alanda derin bir entegrasyona hazır olduğunu gösterdiğini ifade ediyor: "Ukrayna liderinin basın bürosuna göre, iki ülke geçen Cuma, Türk şirketlerin ileri teknoloji silah ve askeri araç geliştirme ve imalatı konusunda Ukrayna savunma sanayi ile ortak çalışmasına izin veren anlaşmalar imzaladı" Gazete, askeri bir uzmanın şu ifadelerine yer veriyor: "Bu sadece Rusya'nın değil, tüm uluslararası toplumun çıkarlarına bir darbe vuruyor."

ASKERİ TATBİKAT BAŞLATILDI

Rusya'nın askeri gazetesi Red Star ise Moskova'nın Hazar Denizi'nde planladığı askeri tatbikatları başlattığı haberine yer veriyor. Burası Dağlık Karabağ'daki çatışma bölgesinden uzak değil.

"TÜRKİYE RUSYA'NIN RAKİBİ HALİNE GELECEK Mİ GÖRECEĞİZ"

Izvestia gazetesi ise Türkiye'den bir siyaset uzmanının şu görüşüne yer veriyor: "Karabağ çatışmasının sonucu, Türkiye'nin jeopolitik etkisini sağlamlaştırıp sağlamlaştıramayacağını ve Rusya'nın bölgedeki rakibi haline gelip gelemeyeceğini belirleyecek."

https://www.haber7.com/dunya/haber/3025380-rus-basini-putin-turkiye-sokunu-atlatamadi/?detay=2