Gönderen Konu: Haberler  (Okunma sayısı 18117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
Ynt: Haberler
« Yanıtla #50 : 03 Şubat 2024, 22:51:57 »
ASELFLIR-500'ün de bu ayda seri üretimine başlanacaktı.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
Ynt: TAYFUN, SUNGUR, TRG-230 ve KARAOK füzeleri için sözleşme
« Yanıtla #51 : 04 Şubat 2024, 01:09:54 »
Savunma Sanayii Başkanlığı’nda “Kara Füze Sistemleri İmza Töreni” gerçekleştirildi. TAYFUN, SUNGUR, TRG-230 ve SUNGUR Füzeleri için seri üretim kararı çıktı.

“Kara Füze Sistemleri İmza Töreni”; Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu’nun katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığında (SSB) yapıldı.

Güler, buradaki konuşmasında, anlaşmalar kapsamında üretilen değişik çap ve özelliklerdeki sistemlerin ordunun ihtiyaçlarını karşılayarak harekat, imkan ve kabiliyetlerini artıracağına olan inancının tam olduğunu belirtti.

Bakan Güler, yerli ve milli savunma sanayinin birçok ülkeyle ilişkilerin geliştirilmesi ve işbirliğin arttırılması hususunda önemli katkılar sağladığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Gururla ifade etmeliyim ki, savunma sanayi ekosistemimiz, güçlü altyapısı ve ileri teknolojisiyle uluslararası sektöre de yön veren bir konuma ulaşmıştır. Ülkemiz yapılan her türlü engellemeye, uygulanan gizli ve açık ambargolara rağmen başta Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu yüksek irade ve stratejik vizyon ile tüm zorluklara meydan okudu ve muhteşem bir hikaye yazdı. Şu ana kadar elde ettiğimiz tüm bu başarılar daha büyük hedeflere emin adımlarla ilerleyeceğimizin de en açık göstergesidir.”

“Yerli ve milli savunma sanayimizi bekamızın ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz”
Milli Savunma Bakanı Güler, ordunun envanterine kazandırdıkları sistemlerin ne kadar kritik ve gerekli olduğunun,savunma ve güvenlik konularının her geçen yıl daha fazla önem kazandığı son günlerde daha da ön plana çıktığını vurguladı.

Güler, “Bir yandan ülkemizin ve asil milletimizin güvenlik ve huzuru için her türlü tedbiri proaktif bir şekilde alırken, yerli ve milli savunma sanayimizi de bekamızın ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz.” dedi.

Bakan Güler, savunma sanayi ürünleri üretilirken, değişim ve yeniliklere hızlıca uyum sağlanması, modern teknolojiye entegre şekilde geliştirilmesi, üretim, imkan ve kapasitelerinin en üst seviyeye çıkartılması, ayrıca alanda istihdam edilecek donanımlı ve yeterli sayıda personele sahip olunması gibi olgularla ulaşılan seviyenin önemine de dikkati çekti.

Durmadan, yorulmadan daha çok çalışma, daha çok üretme mecburiyetinde olduklarını söyleyen Güler, şöyle konuştu:

“Kaybedecek, boşa harcayacak tek bir günümüz dahi yok. Bu anlayışla başta Savunma Sanayii Başkanlığımız olmak üzere tüm paydaşlarımızla güçlü işbirliğimizi sürdürüyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci asrında ve Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz doğrultusunda Silahlı Kuvvetlerimizin üstün teçhizat ve sistemlerle donatılması ve savunma sanayi endüstrimizin tüm dünya çapındaki etkisi ve pazar payının geliştirilmesi yegane hedefimizdir.”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ise buradaki konuşmasında, savunma sanayiinde ulaşılan başarılara işaret ederek, “Türkiye’nin savunma sanayisinde elde ettiği gelişme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu destekle bütün dünyanın dikkatini çekiyor.” ifadesini kullandı.

Savunma sanayii alanında çalışan herkesin elinden gelenin en iyisini akıl ve alın teriyle yaptığını dile getiren Görgün, şöyle konuştu:

“Oluşturduğumuz, ürettiğimiz, ihraç ettiğimiz kara, deniz, hava platformları ve bunların üzerinde kullanılan faydalı yükler, mühimmatlar. Sadece platform üretmek, sadece bu platformda kullanılan unsurları üretmek yetmiyor, bunların birbiriyle koordineli çalışmasını ve ihtiyaç duyulduğu şekilde kullanılmasını kolaylaştıran sistemleri temin edebilmek ciddi emek gerektiriyor.”

SSB Stratejik Sistemler ve Uzay Daire Başkanı Hacı Ömer Karakuzu ise sözleşmeleri imzalanan TAYFUN, TRG-230, SUNGUR, KARAOK füze sistemleri hakkında bilgi verdi.

Karakuzu, “Var olduğu binlerce yıldır kutsal bayrağımızın özgürce dalgalanmasını sağlayan, milletimize huzur, dostlarımıza güven, düşmanlarımıza korku salan, şanlı, yenilmez, cesur, güçlü, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize sistemlerimiz hayırlı olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu tip sistemlerin hayata geçirilmesi büyük bir irade gerektiriyor”

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci de şirketin, söz konusu füze sistemlerini yerli ve milli imkanlarla geliştirmenin haklı gururunu taşıdığını ifade etti.

İkinci, “Bu tip sistemlerin hayata geçirilmesi çok büyük bir teknoloji, azim ve irade gerektiriyor.” dedi.

TAYFUN füzesinin, yurt dışına bağımlılığı ortadan kaldıracak bir sistem olduğuna dikkati çeken İkinci, TRG-230 füze sisteminin ise salgın döneminde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin talebi doğrultusunda geliştirilerek sahaya sürüldüğünü söyledi.

İkinci, SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi’nin, dünyadaki muadillerinden çok daha üst teknolojilere sahip olduğuna, KARAOK’un ise modern orduların olmazsa olmazları arasında yer aldığını anlattı.

https://www.savunmasanayist.com/tayfun-sungur-trg-230-ve-karaok-fuzeleri-icin-sozlesme/

Sayın Fırtına 06 en baş satırda Karaok yerine Sungur u 2 kere yazmışsınız…
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2024, 01:12:54 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #52 : 04 Şubat 2024, 08:21:41 »
Benim anlamadığım biz zaten TRG-230u seri üretmiyor muyduk, bqşka türlü nasıl Ukrayna ve Azerbeycan savaşlarında takır takır bu füzeyi kullandı ? Ya da bu iş de algı operasyonuydu

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #53 : 04 Şubat 2024, 09:08:36 »
Roketsan ın sitesinde seri üretilen ve geliştirmesi devam eden ürünler firmanın ürünler başlığı altında gösteriliyor ve seri üretime geçip geçmediği belirtilmiyor. TANOK mesela ürün olarak gösteriliyor ama aslında ürün değil ARGE projesi henüz. Üzücü bir durum ama her haberi arşivleyen biri değilseniz şu anda merak etseniz hangi ürün seri üretimde hangisi ARGE aşamasında tespit edemeyiz gibi görünüyor. Bu bizim için gerçekten büyük bir sorun ve ben bunu bazen dillendirdimde. Topçu roketlerinde yıllarca güdümlü topçu roketimiz var sandık sonra seri üretim haberi çıktı meğerse yokmuş. Ben mesela OMTAS ın seri üretimde olduğunu düşünmüyorum ve hatta yanlış kurgulanmış iptal edilmiş başarısızlığı bizden gizlenen bir proje olduğuna inanıyorum.
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2024, 09:11:27 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #54 : 04 Şubat 2024, 10:08:00 »
Roketsan ın sitesinde seri üretilen ve geliştirmesi devam eden ürünler firmanın ürünler başlığı altında gösteriliyor ve seri üretime geçip geçmediği belirtilmiyor. TANOK mesela ürün olarak gösteriliyor ama aslında ürün değil ARGE projesi henüz. Üzücü bir durum ama her haberi arşivleyen biri değilseniz şu anda merak etseniz hangi ürün seri üretimde hangisi ARGE aşamasında tespit edemeyiz gibi görünüyor. Bu bizim için gerçekten büyük bir sorun ve ben bunu bazen dillendirdimde. Topçu roketlerinde yıllarca güdümlü topçu roketimiz var sandık sonra seri üretim haberi çıktı meğerse yokmuş. Ben mesela OMTAS ın seri üretimde olduğunu düşünmüyorum ve hatta yanlış kurgulanmış iptal edilmiş başarısızlığı bizden gizlenen bir proje olduğuna inanıyorum.
OMTAS hakkında yanlış düşünüyorsunuz. OMTAS füzesinden belli miktar yurtdışına ihraç edildi. Sadece Kosova‘ya bir kıyamet kamyonlarca OMTAS satıldı. Bu satışa Sırbistan cumhurbaşkanı Vuciç  çok kızmıştı.

Benim kanaatimce bu Dt formasyonlar kasti yayılıyor.
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2024, 10:11:51 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 04 Şubat 2024, 15:27:30 »
Benim anlamadığım biz zaten TRG-230u seri üretmiyor muyduk, başka türlü nasıl Ukrayna ve Azerbaycan savaşlarda takır takır bu füzeyi kullandı ? Ya da bu iş de algı operasyonu muydu?

TRG-230 değil, TRLG-230 seri üretimdeydi galiba. Ona da seri üretim denilebilirse. Az ama öz olsun diye tadımlık miktarlarda ve lazer güdümlü versiyonunu üretmişler, ben öyle anladım. Ukrayna ve Gazze Savaşlarında mühimmatların yetmediği anlaşılınca jeton düşmüş olmalı.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #56 : 04 Şubat 2024, 15:38:52 »
Benim anlamadığım biz zaten TRG-230u seri üretmiyor muyduk, başka türlü nasıl Ukrayna ve Azerbaycan savaşlarda takır takır bu füzeyi kullandı ? Ya da bu iş de algı operasyonu muydu?

TRG-230 değil, TRLG-230 seri üretimdeydi galiba. Ona da seri üretim denilebilirse. Az ama öz olsun diye tadımlık miktarlarda ve lazer güdümlü versiyonunu üretmişler, ben öyle anladım. Ukrayna ve Gazze Savaşlarında mühimmatların yetmediği anlaşılınca jeton düşmüş olmalı.

Gazze mi?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 04 Şubat 2024, 15:56:27 »

Gazze mi?

Yanlış anlaşıldım galiba. TRLG-230 Gazze'de kullanılmadı. Kastım o değil.

Ukrayna ve Gazze savaşları şunu gösterdi ki, güdümlü bile olsa mühimmatlarda mevcut stok planlaması yetersiz. Mühimmat yetiştiremiyorlar. Onu ifade ettim.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #58 : 04 Şubat 2024, 16:02:49 »

Gazze mi?

Yanlış anlaşıldım galiba. TRLG-230 Gazze'de kullanılmadı. Kastım o değil.

Ukrayna ve Gazze savaşları şunu gösterdi ki, güdümlü bile olsa mühimmatlarda mevcut stok planlaması yetersiz. Mühimmat yetiştiremiyorlar. Onu ifade ettim.

Pardon.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 04 Şubat 2024, 16:40:30 »
Karadan atılan trlg 230 ile iha 230 arasındaki fark nedir mühimmat olarak. Seri üretim kararı ile iha 230 kastediliyor olabilirmi?
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2024, 16:41:46 Gönderen: Efes »