Gönderen Konu: Hava Kuvvetleri üs filo durumu ve yeniden yapılanma çalışmaları  (Okunma sayısı 15044 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
O halde meteor tipi bir füzemiz olmazsa Aesa radarlı bir F-16V'nin teorik olarak tek artısı ; üzerine gelen füzeyi daha uzun mesafeden algılayıp kaçınma manevra yapması mı?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
O halde meteor tipi bir füzemiz olmazsa Aesa radarlı bir F-16V'nin teorik olarak tek artısı ; üzerine gelen füzeyi daha uzun mesafeden algılayıp kaçınma manevra yapması mı?
Tam değil! Bu bir opsiyon ve bir avantaj ama;
Özgün Murad radarlı f16 Özgür, Rafale’yi daha erken göreceğinden ona göre savaş pozisyonu alabilecektir. Bu şekilde Rafale’deki Meteor füzesinin nasıl bir uçuş profili olduğunu bildiği için, pilot ona göre kendi savunma ve hücum taktiğini çok önceden belirleyebilecektir. GaN tabanlı Murad radarı büyük ihtimalle Rafale radarını da köreltebilir. Hatta bu uçağın hassas aviyonikleri bozabilir.
(GaN tabanlı radarın bir özelliğinin de Stealth uçakları dahi belirleyebildiği yönünde.)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Yani GaN tabanlı bir AESA radarı karşısından gelen daha güçsüz bir AESA radarını bozup , köreltebilir mi?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Yani GaN tabanlı bir AESA radarı karşısından gelen daha güçsüz bir AESA radarını bozup , köreltebilir mi?
Radarı bozar mı bilemem ama, uçağın aviyoniklerini bozabilir. Radarını köreltebilir.
GaN tabanlı radarları köreltmek neredeyse imkansızdır. Çalışma frekansını devamlı değiştirebildiği için kilit atabilmek çok zordur.
Aşağıda konu ilgili güzel bir yazı var.  GaAs radarlar her ne kadar standart radarlar kadar olmasa da GaN radarlar tarafından köreltilebilecek yapıdadırlar.

https://militaryembedded.com/radar-ew/rf-and-microwave/the-benefits-and-challenges-of-using-gan-technology-in-aesa-radar-systems
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2022, 00:13:59 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
Çafrad bir ara zannedersem bir Fırkateyn veya eğitim gemisi helikopter pistinde yüklü olarak denenmişti. Bilmiyorum Doğu Akdeniz'de Fransızlarla kriz döneminde de öyle miydi, ama bir Fransız Fırkateyninin elektronik sistemlerinin felç olduğuna dair haberler vardı. İlginç. 

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Çafrad bir ara zannedersem bir Fırkateyn veya eğitim gemisi helikopter pistinde yüklü olarak denenmişti. Bilmiyorum Doğu Akdeniz'de Fransızlarla kriz döneminde de öyle miydi, ama bir Fransız Fırkateyninin elektronik sistemlerinin felç olduğuna dair haberler vardı. İlginç.
Mümkündür. Çafrad’da GaN tabanlı modüller var.

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
İngilizlerin bize Trench-1'leri, kendi radarımızı, kendi aviyoniklerimizi, kendi uçuş bilgisayarımızı vs takabilme şartı ile verme ihtimali sizce milyonda kaç? Hayali bile güzel...  ::)

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
İngilizlerin bize Trench-1'leri, kendi radarımızı, kendi aviyoniklerimizi, kendi uçuş bilgisayarımızı vs takabilme şartı ile verme ihtimali sizce milyonda kaç? Hayali bile güzel...  ::)

İş sadece ingilizlere kaldıysa o kadar da uzak ihtimal olmayabilir ama bu olunca tranch 3 ya da 4 seviyesine gelir mi bilmiyorum...gelmeyecekse zaten anlamı da kalmaz

Ama ingilizler yunan hayranliginda pabucu kimseye bırakmazlar onun için genel anlamda satıp satarlar mi bilemem..Yunanistan'a ya da NATO üyelerine kullanmama şartı falan isteyebilirler..Ben olsan tabii tabii diyip dinlemem ama biz genellikle öyle yapmıyoruz
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com

İş sadece ingilizlere kaldıysa o kadar da uzak ihtimal olmayabilir ama bu olunca tranch 3 ya da 4 seviyesine gelir mi bilmiyorum...gelmeyecekse zaten anlamı da kalmaz

Ama ingilizler yunan hayranliginda pabucu kimseye bırakmazlar onun için genel anlamda satıp satarlar mi bilemem..Yunanistan'a ya da NATO üyelerine kullanmama şartı falan isteyebilirler..Ben olsan tabii tabii diyip dinlemem ama biz genellikle öyle yapmıyoruz

Bana milli aviyoniklerimizin vs bulunduğu T-2 seviye bir uçak yabancı aviyonikli T-4 ten daha çok yararlı olur gibi gelmekte.

Yunan konusunda, öyle bir isteğin ya da anlaşmanın reel de hiçbir karşılığı yok. Yani savaş durumunda "yok abi bunlarla vuramayız" gibi bir muhabbetin olacağını hiç sanmam. Ama dediğiniz gibi bizim yetkililer onaylamaz.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Tranche-1 Typhoon uçaklarının üst Tranche’lara yükseltilmesi konusunda uzmanıyla yaptığımız fikir alışverişine göre geldiğimiz nokta şu ki; tranche-1 leri ancak tranche-2 seviyesine getirebiliyorsunuz. Aesa radar da takamıyorsunuz. İngilizlerde onun için ellerinden çıkarmak istiyorlar.
Yani 52 adet Tranche-1 Typhoon işimize pek yaramaz.
Tranche-3 ve üstü bizim işimize gelir. Bilhassa tranche-4 lerde kullandıkları hibrit Aesa radarlı versiyonu ile uçak tam istediğimiz gibi oluyor.
Tranche-2 ve üstü daha üst tranche seviyesine yükseltilebiliyor ve Aesa radar da takılabiliyor.
Ama her türlü, Typhoon alımı durumunda, Alman kısıtlaması ile karşı karşıya kalabiliriz. O bakımdan, en iyi ve hızlı bu işin çözümü, RR ile bir an önce motor işini çözüp, MMU motorunun imalatına başlamaktır.