Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 196645 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1550 : 04 Nisan 2024, 03:30:25 »
Merzifonlu hocam adamların 208 tane Japon üretimi Kawasaki T-4 uçağı zaten var...Ne yapacak Japonlar , Çin'i Hürjet ile mi durduracak ? Zaten fazlasıyla trainer uçağı var adamların...

Dünyada pek çok jet motorlu eğitim uçağı var. Ama özellikle F35 pilotu yetiştirmek amacıyla ve hem de sıfırdan tasarlanmış sadece iki uçak var: T-7 ve Hürjet. T-7 ise 2 yıl geriden geliyor. Ama Çin-çon 2 yıl beklemeyecek gibi. Karın ağrıları işte bu, F35 müşterisi arkadaşların.

ABD iki yıllığına bekleyebilir. Radar-silik uçaklarda yetişmiş yeterince pilotu var. Capınlar için ise iki yıl beklemek riskli bir davranış olur.
------------------------------------------------------------------------------

Çip konusunda biz neden gerideyiz. Neyi tam yapamadık anlatırmısınız. Aselsan-bilkent işbirliğinde aesa çipleri yapıldı biliyordum

Onlar çok spesifik bir konuda özelleşmiş çipler. Genel amaçlı ve seri üretimde olan çipimiz yok. Çakıl'ı bile biz üretmedik, Çakıl Malezya'da üretildi. Hatta Çakıl'ı büyük ölçüde biz tasarlamadık bile. Tasarımı açık kaynak kodlu bir projeden alındı ve o tasarımda amaca dönük bazı eniyileştirmeler (optimizasyonlar) yapıldı. Yani genel amaçlı bir çipi seri üretecek altyapımız yok. Alabileceğimiz her teknolojiyi dış kaynaklardan almalıyız.

Radar çipi üretecek olan altyapı bu nedenle çok faydalı olacak. Ama yetmez, çok daha fazlası lazım. Yapay zeka teknolojisinden yardım alabilecek olmasaydık, bu işe hiç bulaşmayalım derdim! O derece yani... Yapay zeka, eğer doğru kurgulanırsa, yetişmiş iş gücü açığımızı bir nebze kapatabilir.

Motor konusuna bu yüzden bu kadar üzüldüm. Motordaki gerilik, bizi çipte de geri bırakıyor. Motor defterini, bir an önce, tekrar açılmamak üzere kapatmalıyız. Motordaki zaaf, asıl bu konuda bize ayak bağı oluyor.
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2024, 12:50:04 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRJET Jet Eğitim Uçağı.
« Yanıtla #1551 : 06 Nisan 2024, 12:04:52 »
Alıntı
İspanya merkezli Airtificial, HÜRJET'in uçuş kontrol çubuklarının (stick) tedarik edecek
İspanya merkezli Airtificial, TUSAŞ ile teknolojik tasarım ve çeşitli uçuş kontrol çubuklarının (stick) tedariki için 4,8 milyon avroluk yeni bir sözleşme imzaladı.

TUSAŞ ile yapılan ilk anlaşmayı büyük bir farkla genişleten bu sözleşme, çubukların teknolojik, elektronik ve mekanik özelliklerinin derinlemesine geliştirilmesinin yanı sıra TUSAŞ’ın Hürjet uçakları için 46 adet üretimini de içeriyor.

Bu yeni sözleşme, çubukların uçuşa elverişli iki versiyonunun geliştirilmesi ve üretilmesi için iki aşamadan oluşmaktadır.

2020 yılında imzalanan ilk sözleşmenin maliyeti ise 1.3 milyon avro olarak belirtiliyor.

3.5 milyon dolar tutarındaki bu proje, savaş uçağı modeli için farklı mekanik, elektronik ve kontrol özelliklerine sahip aktif kontrol çubuklarının yeni teknolojik kabiliyetlerle daha fazla tasarlanmasını ve üretilmesini de içeriyor.

Hürjet için özel olarak tasarlanan ve üretilen bu elektronik ve mekanik cihazlar, sektördeki en son teknolojik yeniliklerle donatıldı.

Airtificial'ın geliştirmeleri, çeşitli beşinci nesil savunma uçağı modelleri için aktif bir ön alıcı görevi görüyor.

İlk uçuşunu 25 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştiren Hürjet, uçuşta kaldığı yarım saat içinde 14.000 feet irtifaya ve 250 knot (460km/sa) hıza ulaştı.

İlk anlaşmada olduğu gibi, TUSAŞ için uçuş kontrol çubuklarının tasarımı ve üretimi Airtificial Aerospace & Defence'ın Sevilla tesisinde gerçekleştirilecek.

Tesis, çok sayıda sivil ve savunma havacılık programı için yüksek teknolojik bileşene sahip elektrikli ve bilgisayar bileşenlerinin geliştirilmesi ve seri üretimi için gerekli araçların yanı sıra yüksek nitelikli bir işgücüne sahip.

Airtificial CEO'su Guillermo Fernández de Peñaranda, "ilk anlaşmanın genişletilmesi, Airtificial'ın müşterilerine ihtiyaçlarına göre uyarlanmış tasarımları başarıyla sunma kabiliyetini göstermektedir. Bu, özellikle endüstriyel ve teknolojik taleplerin yüksek olduğu savunma sektöründe büyük önem taşıyor.” dedi.

youtu.be/-0kODTPJAM4?si=e23NeYm4BGCaCXWB
youtu.be/OHKklTMc408?si=57_QgAMxeboRjlel

https://gdh.digital/ispanya-merkezli-airtificial-hurjetin-ucus-kontrol-cubuklarinin-stick-tedarik-edecek-108561

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1552 : 06 Nisan 2024, 16:44:42 »
Zaten önce de söylenmişti lövye , İspanya'dan geliyor diye....

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRJET Jet Eğitim Uçağı.
« Yanıtla #1553 : 18 Nisan 2024, 19:44:48 »
Alıntı
HÜRJET için sipariş kesinleşti

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün:

💢 TUSAŞ ve SSB arasında imzalanan 4 adet Blok 0 HÜRJET’e ilave olarak 12 adet Blok 1 uçağı kapsama dahil ediyoruz. Bu kapsamda 12 uçak teslimatı kesin siparişe çevrilecek. Uçak teslimat tarihleri iyileştirilecek ve 1 yıl öne çekilecek.

youtu.be/OHKklTMc408?si=UIXvuF56CsX6wJ18
https://gdh.digital/gdhdefence?fbclid=PAZXh0bgNhZW0CMTEAAaaEYxFDPL5WXd6vBr9b0F8XgOyMCnG5RGz26FpWCX2XhIpd6S9PnrDLYLQ_aem_AdM_LMac4yrSFkMmZKn4mjYZfWCapKc96Ud95jD6uIiIr9eG6oqMFA7feXitO9bgCkJ7FoHgDww-7k5nyiTF-LvW

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1554 : 18 Nisan 2024, 20:04:37 »
2025 de üretim başlıyor bu uçak ne zaman ses duvarını aşacak acaba...