Gönderen Konu: Tobol Elektronik Harp Sistemi  (Okunma sayısı 1380 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tobol Elektronik Harp Sistemi
« Yanıtla #10 : 24 Ocak 2024, 19:20:12 »
Sn.putty

Etken devlet ve edilgen devlet olayını anlamazsak

Kimin imparatorluk bakiyesi kimin normal bir devlet olduğunu anlamazsak

Kimin neyi üretip kimin neyi üretemediğini anlayamayız

Şimdi benim elimde bu bilgiler yok siz verirseniz sevinirim....

Bulgaristan
Türkiye
Yunanistan

Ekonomi büyüklüğü ne?
Sanayi büyüklüğü ne?
En gelişmiş enstitüsü ne?(Tübitak,Sage vesaire)
En büyük üniversiteleri ne?
Tarihte hangi bilimsel gelişmelerde rol almışlar

Şimdi bunları bir kenara bırakalım

Etken devlet ve edilgen devlet konusuna girişmişken

Acaba Fransa Almanya İtalya İngiltere ABD ve Rusya gibi devletler Bulgaristan ve Yunanista gibi ülkelere sanayide ve silah sanayinde kendi kendine yeten hatta dev ülkeler haline gelmelerini ister mi?

Bu ülkelerin bazıları bizim tıpkı bir zamanlar olduğu gibi tüm sinir uçlarına kadar ele geçirilmiş mıdır yoksa ele geçirilememiş midir?

Yani bir yunanlı uçak üreticem dese acaba ne kadar bürokratik engelle karşılaşacak...

Veyahut sabotajlara,saldırılara,suikastlere,iftiralara,şantajlara maruz kalıcak

Yada
Bu ülkelerden bazıları daha ucuz ve fahiş fiyatlar vererek sizi tarihin tozlu sayfalarına gömmeyeceği garantisi yok,veya projeniz finanse edilmek istendiğinde bu finans kaynaklarının önü kesilebilir,engellenebilir yada çeşitli mazeret öne sürülerek ödenek çıkmayabilir

Şimdi Yunanistan ve Bulgaristan böyle bir yola çıkması için

Çesitli darbeler yaşaması lazım
Devrim gibi bir yarı yola çıkıp eli boş dönmesi lazım
Nuri Demirağ gibi aynı kaderi yaşıyan adamlar lazım
Suikastlere kurban giden lider ve bürokratlar lazım

Dünya düz değil sn putty hiçbirimiz Alice harikalar dünyasında yaşamıyoruz...

Herkezin herkezi biryere gelebilmek için karnını bile deşip ,karnını deldiği kişinin kendi etini kendisine yedirtmekten çekinmediği acımasız dünyada yaşıyoruz ..

Dünya düz değil sn putty yuvarlak....

Bu sözümü hatırlayın ve bu ülkelerin hiçbirşey üretmiyeceğini ürettiği zaman Dünya üzerinde hiçbir anlam ve değere sahip olmuyacağını bilin isterim
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2024, 19:27:14 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 24 Ocak 2024, 19:51:12 »
fırtına ben sana bir şey anlatmaya çalışıyorum devir değişti diyorum artık bilgiye erişim eskisi gibi değil diyorum küçük ülkelerde isterlerse bir çok şeyi artık yapabilirler diyorum Bulgaristan bile istese yapabilir diyorum sen koca paragraftan dikkatini Bulgaristan ın bir şey yapabilme kapasitesine kafa yormayı seçiyorsun. Bir adam hakkında bir paragraf yazı yazsam sonuna da ayı gibi güçlü biri yazsam sen o paragraftan sonuç çıkarabilmek için ayının gücünü mü araştırırsın. Bunu yazana sen yanlışsın ayı bir ton güçte dedim mi adam kızar yani. Söyleneni anla diyorum kötü bir şey demiyorum Müslüman akıllı olur

Yahu hocam anladık devir değişti madem isteseler her şeyi yapabilecek kapasitedeler neden yapmıyorlar? Yunanistan'da boy boy Türkiye savunma sanayi hakkında yazılar çıkıyor adamlar yemiyor, içmiyor Türk savunma sanayisi ile yatıp kalkıyorlar ellerinde olsa yapmazlarmı zannediyorsunuz? Sırf bizim yerli ürettiğimiz sistemlerde bize yetişebilmek için hazır sistemler satın alıyorlar sırf batma pahasına yapabilecek durumda olsalar o kadar para döküp hazır sistemlere niye yatırım yapsınlar? Sizin değiminizle müslüman akıllı olur!

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 24 Ocak 2024, 22:12:10 »
Yunanlıların asıl problemi şu ki bize karşı dıydukları güvensizlik ve korku, zamana yayılmış planı bir savunma programı oluşturmalarına engel oluyor. Bir gece ansızın söylemleri karşıda travmaya yol açtı. Doğru adımlarla elbette Yunanistan'da ilerleme sağlayabilir ancak köşeye sıkışmışlık hissi buna engel oluyor.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 24 Ocak 2024, 22:31:44 »
Yunanlıların asıl problemi şu ki bize karşı dıydukları güvensizlik ve korku, zamana yayılmış planı bir savunma programı oluşturmalarına engel oluyor. Bir gece ansızın söylemleri karşıda travmaya yol açtı. Doğru adımlarla elbette Yunanistan'da ilerleme sağlayabilir ancak köşeye sıkışmışlık hissi buna engel oluyor.

Size bir örnek vereyim mi? O kadar hazırcı bir millet olmuşlar ki  Türkiye ile baş edebilmek için SİHA geliştirmeye çalışmışlardı sonuç?

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/yunanistanin-ihasi-alay-konusu-oldu-nereden-almislar-oyuncak-gibi-42180747

İkinci örnek Bayraktar TB 2'lere karşı anti dron sistemi geliştiren bir Yunan savunma sanayi şirketi vardı sonuç?

https://www.savunmasanayist.com/bayraktar-tb2-avcisi-gelistiren-yunan-savunma-sirketi-batti/

Siz bu adamların kendi başlarına bir şeyler yapabileceklerine inanıyormusunuz?

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 24 Ocak 2024, 22:46:34 »
Bulgaristan'a gelirsek hafif ateşli silah sanayisinde sükse yapan Arsenal silah fabrikaları var.
Bugün dünyanın pek çok yerinde bu silahları bulmak mümkün.
Bulgaristan niye ağır savunma sanayisinin yüküne girsin AB ülkesi şu an ve gelecekte her hangi bir savaş tehditi yok. Her hangi bir tehdit yokken bu ağır yüke kimse girmez.
Tehdit oluştu diyelim İstedileri ülkelerden silah temin edebilirler bizim gibi caatsaydi s 400tu F 35di gibi dertleri olmaz. Bizde savunma sanayisini ambargolar sayesinde kurduk yoksa Amerikan savas uçakları ihalariyla gayet mutlu mesut bir şekilde resmi geçişlerde şov yapardık ama zamanında Penguinlere bile ambargo yedik. Parasını verdiğimiz tanklar bile şartlı geldi.
Bugün bile Caatsa ve diğer örtülü ambargolar olmasa parasını bastırıp alma derdindeyiz. Almanya hafif ateşli silahlara ambargo uygulayınca aklımıza yerli silah sanayisi yeni geldi.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2024, 22:49:26 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 24 Ocak 2024, 23:06:05 »
Bulgaristan'a gelirsek hafif ateşli silah sanayisinde sükse yapan Arsenal silah fabrikaları var.
Bugün dünyanın pek çok yerinde bu silahları bulmak mümkün.
Bulgaristan niye ağır savunma sanayisinin yüküne girsin AB ülkesi şu an ve gelecekte her hangi bir savaş tehditi yok. Her hangi bir tehdit yokken bu ağır yüke kimse girmez.
Tehdit oluştu diyelim İstedileri ülkelerden silah temin edebilirler bizim gibi caatsaydi s 400tu F 35di gibi dertleri olmaz. Bizde savunma sanayisini ambargolar sayesinde kurduk yoksa Amerikan savas uçakları ihalariyla gayet mutlu mesut bir şekilde resmi geçişlerde şov yapardık ama zamanında Penguinlere bile ambargo yedik. Parasını verdiğimiz tanklar bile şartlı geldi.
Bugün bile Caatsa ve diğer örtülü ambargolar olmasa parasını bastırıp alma derdindeyiz. Almanya hafif ateşli silahlara ambargo uygulayınca aklımıza yerli silah sanayisi yeni geldi.

Coğrafya kaderdir diye bir laf vardır. Eğer bizim gibi ateş çemberinin  ortasında yer alsalar  zorunlulukla üretim yaparlardı fakat rahat oldukları için öyle dertleri yok. Yapmaya çalışsalar da yaptıklarına önem vermedikleri için bazı konular hariç çuvallıyorlar.

Neyse konuyu çok dağıttık konumuza geri dönelim artık.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2024, 23:16:05 Gönderen: fırtına06 »