Gönderen Konu: Roketsan uydu uzay çalışmaları  (Okunma sayısı 17544 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Roketsan uydu uzay çalışmaları
« : 08 Temmuz 2014, 15:28:31 »
Fırlatma sistemleri ve bunların motorları ile yakıtları üzerinde çalışmalarına devam eden Roketsan'ın plasma kongresinde yayınlanan sunumu.

http://plasmacongress.org/2014/Roketsan.pdf

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
Ynt: Roketsan uydu uzay çalışmaları
« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2018, 13:34:31 »
Mikro Uydu Fırlatma Sistemi için imzalar atıldı
Uzay
Kasım 5, 2018 muhammet 3  Leave a comment
SSB ile Roketsan arasında Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) Geliştirme Projesi’ne dair sözleşme imzalandı. Proje bittiğinde 100 kilogram ve altındaki mikro uydular, yüksekliği en az 400 kilometre olan Alçak Dünya Yörüngesine yerleştirilebilecek. Türkiye, dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu uydu fırlatma, test etme, üretme altyapısı ve üs kurma yeteneğine kavuşmuş olacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan arasında Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) Geliştirme Projesi’ne dair sözleşme imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 Günlük İcraat Programında açıkladığı proje sözleşmesi, öngörülen süre içinde imzalandı. Savunma Sanayii Başkanlığı’nda gerçekleştirilen törene Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Roketsan temsilcileri katıldı.

Proje, 100 kilogram ve altındaki mikro uyduları, yüksekliği en az 400 kilometre olan Alçak Dünya Yörüngesine yerleştirebilecek kapasitedeki Mikro Uydu Fırlatma Sisteminin geliştirilmesi ve test edilmesini kapsıyor.  İmzalanan sözleşme kapsamında Roketsan, Mikro Uydu Fırlatma Aracının geliştirilmesi ve test/üretim tesisleri ve fırlatma üssünün kurulumunu gerçekleştirecek. Böylece Türkiye, dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu uydu fırlatma, test etme, üretme altyapısı ve üs kurma yeteneğine kavuşmuş olacak.

http://defenceandtechnology.com/2018/11/05/mikro-uydu-firlatma-sistemi-icin-imzalar-atildi/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2018, 14:21:20 »
Afşar'a bir +1 daha...

Acaba bu uyduları uzaya göndermek için nasıl bir sistem düşünülüyor. Sanıyorum bir roketle yerden doğrudan göndermek hedefleniyor. Peki bunun yerine, daha küçük bir roket kullanılarak bir uçakla belirli bir irtifadan gönderilemez mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2018, 15:06:00 »
Tarih belirtilmemis bu roketin geliştirilmesi ve tesisin kurulumu ne kadar sürer acaba
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2018, 15:07:20 »
Bu yöntem var hocam. Amerikada senelerden beri uygulanıyor.  Yüksek irtifa dan Tristar veya B52 uçaklardan Pegasus füzesi ateşlenip uzaya küçük boyutta uydular gönderiliyor.

Bu yöntemin başarı oranı %88.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 05 Kasım 2018, 15:08:41 »
Afşar'a bir +1 daha...

Acaba bu uyduları uzaya göndermek için nasıl bir sistem düşünülüyor. Sanıyorum bir roketle yerden doğrudan göndermek hedefleniyor. Peki bunun yerine, daha küçük bir roket kullanılarak bir uçakla belirli bir irtifadan gönderilemez mi?
Sierra Nevada corporation şirketinin sahipleri türk, bize bı kıyak geçmezler mi acaba :D
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #6 : 05 Kasım 2018, 15:22:30 »
Afşar'a bir +1 daha...

Sierra Nevada corporation şirketinin sahipleri türk, bize bı kıyak geçmezler mi acaba :D

Hiç zannetmiyorum ağızları bir kere yandı.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 05 Kasım 2018, 21:17:05 »
Ne zaman  faileyette olacak  uydu firlatma  sistemi ve nereye

kurulacak benim bildigim Datca idi

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 05 Kasım 2018, 21:20:46 »
Ne zaman  faileyette olacak  uydu firlatma  sistemi ve nereye

kurulacak benim bildigim Datca idi
Eğer tüm sistemlerin geliştirilmesine  (rokette dahil) yeni başlandı ise en az 5-6 yıl diye düşünüyorum. Oda en az. Birleşik arap emirlikleri 2020de Marsa insansız araç gönderecek biz daha yeni başlıyoruz. Lakin yadırgamıyorum en azından başlıyoruz. Lakin bugüne kadar yapılan önemli projeler kadar nedne yapıldıgını anlamadıgım projelerde vardı. keşke sıralamada daha öncelikli olsaydı demeden geçemiyorum.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 10 Eylül 2019, 13:11:08 »
Alıntı
https://mobile.twitter.com/miguyan2000/status/1171359121993588739
Roketsan #DSEI2019   fuarında  MUFA modelini sergiliyor.