Anket

Işidin Bölücü Terör Örgütü ile savaşması TÜRKİYE nin çıkarları açısından olumlu olmadımı?

OLUMLU
22 (55%)
OLUMLU DEĞİL
18 (45%)

Toplam Oy Verenler: 40

Gönderen Konu: IŞİD  (Okunma sayısı 220141 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: IŞİD
« Yanıtla #870 : 07 Kasım 2016, 00:23:32 »
Akar ile Dunford Suriye ve Irak'ı görüştü
AA
06 Kasım 2016 - 16:02Son Güncelleme : 06 Kasım 2016 - 23:15
Akar ile Dunford Suriye ve Irakı görüştü

Orgeneral Akar ile ABD'li mevkidaşı Dunford'un görüşmesinde Suriye ve Irak'taki gelişmeler ele alındı. Görüşmede FETÖ'nün ABD'deki faaliyetlerinden duyulan rahatsızlık da dile getirildi. Görüşmeden bir detay ise dikkat çekti. Joseph Dunford'un dosyasında "merhaba" kelimesini söylemek için yaptığı heceleme çalışması objektiflere takıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından, Orgeneral Hulusi Akar ile ABD'li mevkidaşının yaptığı görüşmede, Münbiç'ten PYD/YPG terör örgütünün çıkarılması ile Rakka'daki son durum, Musul Harekatı, PYD/YPG terör örgütünün Suriye ve Irak'taki faaliyetleri ve bölgedeki mezhepsel çatışma riski konularında karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda, Orgeneral Akar ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford arasında gerçekleşen görüşmede, bölgesel güvenlik konuları ile Irak ve Suriye'de meydana gelen son gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile görüştü. Dunford, görüşmenin ardından Ankara'dan ayrılmak üzere Esenboğa Havalimanı'na geldi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasının ve terörizmle mücadelenin müştereken yürütülmesinin öneminin altı bir kez daha çizilmiştir.

İcrası başarı ile devam eden Fırat Kalkanı Harekatı'na Koalisyon'un hava desteği vermesinin önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, yerinden edilmiş halkın Cerablus ve diğer yerleşim yerlerine geri dönüşünün bölgede istikrarın sağlanmasına katkısı dile getirilmiştir.

Münbiç'ten PYD/YPG terör örgütünün çıkarılması ile Rakka'daki son durum, Musul Harekatı, PYD/YPG terör örgütünün Suriye ve Irak'taki faaliyetleri ve bölgedeki mezhepsel çatışma riski konularında karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunulmuştur. Müteakip dönemde El-Bab ve Rakka başta olmak üzere, Suriye ve Irak'ta DEAŞ'a karşı ortak mücadele yolları görüşülmüştür.

Ülkemizin Telafer ve Sincar'daki hassasiyetleri ve konunun tarafımızdan yakinen takip edildiği karşı tarafa iletilmiştir."

Görüşmede ayrıca, Türkiye'nin, FETÖ terör örgütünün ABD'de devam eden faaliyetlerine ilişkin rahatsızlığının da tekrar dile getirildiği vurgulandı.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, ABD tarafının talebi üzerine, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford, Türkiye'ye resmi ziyarette bulundu.

Genelkurmay Başkanlığından, Orgeneral Hulusi Akar ile ABD'li mevkidaşının görüşmesinde, Münbiç'ten PYD/YPG terör örgütünün çıkarılması ile Rakka'daki son durum, Musul Harekatı, PYD/YPG terör örgütünün Suriye ve Irak'taki faaliyetleri ve bölgedeki mezhepsel çatışma riski konularında karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığından, Orgeneral Akar'ın ABD'li mevkidaşı ile yaptığı görüşmede, FETÖ terör örgütünün ABD'de devam eden faaliyetleri hakkında duyulan rahatsızlığı tekrar dile getirdiği bildirildi.

GÖRÜŞMEDE DİKKAT ÇEKEN DETAY

Görüşmeden bir detay ise dikkat çekti. Joseph Dunford'un dosyasında "merhaba" kelimesini söylemek için yaptığı heceleme çalışması objektiflere takıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/akar-ile-dunford-suriye-ve-iraki-gorustu-40270074
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #871 : 07 Kasım 2016, 00:31:30 »
Aylar geçmesine rağmen  Kürt Koridoru denilen alanı tam olarak kapatamadık.  Cumhur başkanı El-bab'a gideceğiz, Rakka'ya gideceğiz demişti. YPG Menbiç'den çıkacak da demişti. Musul Operasyonuna katılacağız da demişti. Görünen o ki dediklerinin hiç biri gerçekleşmeyecek!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AltayBaba

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #872 : 07 Kasım 2016, 01:28:41 »
Aylar geçmesine rağmen  Kürt Koridoru denilen alanı tam olarak kapatamadık.  Cumhur başkanı El-bab'a gideceğiz, Rakka'ya gideceğiz demişti. YPG Menbiç'den çıkacak da demişti. Musul Operasyonuna katılacağız da demişti. Görünen o ki dediklerinin hiç biri gerçekleşmeyecek!

Konuşması kolay, uygulaması zor kararlar özellikle Türkiye gibi düşmanı çok bir ülke için. Bu tarz adımların kolay kolay hayata geçirileceğini düşünmüyorum. Beklemek lazım neticeyi görmek için.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #873 : 07 Kasım 2016, 08:25:51 »
Sorun da o zaten. Dış siyasetimiz yok. Hep bekleyip görüyoruz. Gördüklerimiz de istemediğimiz şeyler. Akıntıya kapılmış yaprak gibiyiz!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #874 : 07 Kasım 2016, 08:35:59 »
Peşmerge, Başika'nın Merkezine Operasyon Başlattı

Irak'ta Peşmerge güçleri, Musul'un Başika kasabasının merkezini IŞİD'den temizlemek için operasyon başlattı. En az 100 IŞİD'li öldürüldü.

Peşmerge güçleri, Musul'un kent merkezine 20 kilometre mesafede bulunan Başika kasabasına girmek için bu sabah harekete geçti.

3 KOLDAN IŞİD'E SALDIRDILAR! EN AZ 100 IŞİD'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin başkomutanlık ettiği zırhlı özel kuvvetler (Zerevani) birlikleri, üç koldan IŞİD'e saldırdı. Başika'nın merkezinde tünellere ve evlere gizlenmiş en az 100 IŞİD üyesinin olduğu belirtiliyor.

BARZANİ, "BAŞİKA ABLUKAYA ALINDI VE ASKERİ AÇIDAN DÜŞTÜ" DEMİŞTİ

Barzani, daha önce Zerdık Dağı'nda düzenlediği basın toplantısında, Başika'nın ablukaya alındığını ve askeri açıdan düştüğünü belirtmişti.

Peşmerge güçleri, çoğunlukla Hristiyan ve Ezidilerin yaşadığı Başika'yı 23 Ekim'de kuşatma altına almıştı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-pesmerge-basika-icin-operasyon-baslatti-8935076/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #875 : 08 Kasım 2016, 09:43:36 »
Ankara'dan Sevk Edilen Üçüncü Askeri Konvoy Mardin'den Silopi'ye Hareket Etti

Ankara'dan Şırnak'ın Silopi ilçesine sevk edilen tank yüklü yaklaşık 20 TIR'dan oluşan üçüncü askeri konvoy, Mardin'den geçiş yaparak sınıra doğru hareket etti.

Ankara'dan Şırnak'ın Silopi ilçesine sevk edilen üçüncü askeri konvoy, Mardin'den geçiş yaparak sınıra doğru hareket etti.

20 TIR HAREKET ETTİ

Ankara'dan Irak sınırındaki Şırnak'ın Silopi ilçesine sevk edilen tank ve zırhlı araçlar, demiryolu ile getirildiği Gaziantep'ten karayolu ile Mardin'in Kızıltepe ilçesine sevk edildi. 28'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na ait askeri tank yüklü yaklaşık 20 TIR, Mardin'in Kızıltepe ilçesinden Nusaybin istikametine doğru hareket etti.

ŞEHİR İÇİNDE EMNİYET EKİPLERİ EŞLİK ETTİ

Kızıltepe-Nusaybin karayolunu kullanarak Irak sınırına giden askeri konvoya şehir içinde emniyet ekiplerinin eşlik ettiği görüldü.

http://www.sondakika.com/haber/haber-ankara-dan-sevk-edilen-ucuncu-askeri-konvoy-8938169/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #876 : 08 Kasım 2016, 12:59:35 »
Başika'yı aldılar
Hürriyet Haber08 Kasım 2016 - 12:03Son Güncelleme : 08 Kasım 2016 - 12:34
Son dakika haberi Başikayı aldılar

Peşmerge güçlerinin, Türkiye'nin askeri eğitim verdiği kamp yakınlarındaki Başika kasabasını DEAŞ'ın elinden aldığını duyurdu.

AFP'nin haberine göre Peşmerge güçleri, terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'un kuzeydoğusundaki Başika kasabasında kontrolü ele aldı. Peşmerge güçlerinden Cabbar Yawar, telefonla verdiği mülakatta kasabanın tamamen DEAŞ'tan temizlendiğini açıkladı.

DEAŞ Başika'yı 3 Ağustos 2014 tarihinden bu yana elinde tutuyordu.

Dün peşmerge güçleri kent merkezine girdiği bildirilmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-haberi-basikayi-aldilar-40271725

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #877 : 08 Kasım 2016, 21:13:32 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #878 : 16 Kasım 2016, 13:05:50 »
Irak Ordusunun Şovu Elinde Patladı! Musul Savaşı Böyle Bitmez!

Irak'ın şovla başladığı Musul operasyonunda 1 aydır ilerleme sağlayamıyor. IŞİD'le savaşmak için giden Şii'ler, Sünni kadınları kırbaçlıyor, erkekleri araçların arkasında ölene kadar sürüklüyor.

Irak ordusunun eski albaylarından Galip el-Salih, Musul operasyonuna katılan güçlerin taktik beceri ve stratejik üstünlükten yoksun olduğunu belirterek, "Savaş bu haliyle 6 aydan uzun sürer. Ordunun tek amacı daha fazla Sünni öldürmek. Bu da zafer için yeterli değil" dedi.

KABUSA DÖNDÜ

Irak ordusu için kabusa dönüşen Musul operasyonu, önümüzdeki yıl da sürecek gibi görünüyor. Zira ordu güçleri, haftalar geçmesine rağmen kenti IŞİD'ten temizleme adına önemli bir adım atamadı.

"STRATEJİK ÜSTÜNLÜK YOK"

Irak ordusunda yıllarca görev yapmış eski albay Galip el-Salih, gelinen durumu yorumladı. Hem Irak ordusu hem de bileşen grupların 2016 yılı boyunca Musul'da kontrolü sağlamasının imkansız olduğunu dile getiren Salih, "Harekâta katılan güçlerde taktik beceri ve stratejik üstünlük yok. Tek amaçları daha fazla Sünni öldürmek, bu da zafer için yeterli değil" dedi.

"6 AYDAN UZUN SÜREBİLİR"

Birinci ayını dolduran operasyonda Irak ordusu ve Şii milislerin kente doğu yönünden girmeye çalıştığını hatırlatan Salih, "Bu savaş mevcut haliyle 6 aydan uzun sürebilir. Çünkü hedef Musul'u IŞİD'ten kurtarmak değil, Sünnilerden intikam almak" yorumunda bulundu. Salih şunları söyledi:

BİR AYDIR İLERLEME YOK

" Irak ordusu ve Haşdi Şabi milisleri doğu yönünden şehre girmek üzere strateji geliştirdi. Burası çöle açılan ve önü açık bir alan. Giriş yapılan İntisar ve Gökçeli mahallelerinde gece IŞİD, gündüz ise Irak ordusu kontrol sağlıyor. Diğer hatlarda ise güneyde Hammam el-Alil, kuzeyde de Muhallebiye ele geçirildi. Ancak merkeze uzaklık halen 10-15 kilometre. Bilhassa kuzeydeki Haşdi Şabi milisleri, 'havalimanı' bahanesiyle Musul'dan çok Tel Afer'e yaklaşmak istiyor."

Şİİ'LER SUNNİ KADINLARI KIRBAÇLIYOR, ERKEKLERİ SÜRÜKLÜYOR

Ele geçirilen köylerde 11 yaşında çocuğu ellerini arkadan bağlayarak tankla ezen Şiiler, Sünni kadınları ise 'Neden IŞİD'e karşı savaşmadınız?' diyerek kırbaçla cezalandırıyor. Bazı köylerde girdikleri her canlıyı tarıyorlar. Sivil Sünni erkekleri araçların arkasına bağlayarak ölene kadar sürüklüyorlar. Yüzde 90'ı Şiilerden oluşan Irak ordusu ve destek unsurlarının sergilediği bu vahşet IŞİD'e yarıyor. İnsanlar Musul'da Şiilere sağ yakalanma korkusu taşıyor. Örgüt de bunu fırsata çevirerek süreci kendi lehine çevirme çabası veriyor."

400 ASKER ÖLDÜ

Irak ordusunda görevli eski albay Galip el-Salih, Musul operasyonunun gidişatı hakkında şu bilgileri verdi: "Çatışmalar Argup bölgesinde yoğun olarak devam ediyor. Terör örgütü IŞİD aylardır bu saldırıya yönelik hazırlıklar yaptı. ABD insansız hava araçları her hareketi gözetlediği için IŞİD yeraltında kazılan tünellerle şehrin her bölgesine ulaşabiliyor. Militanlar tünelleri kullanarak şok saldırılarla her gün onlarca asker ve Şii milis öldürüyor.

ŞEHİR MERKEZİ SURLARLA ÖRÜLDÜ, AŞILMASI GÜÇ

Diğer yandan örgüt kuzey, güney ve batıda tüm şehir merkezini adeta beton surlarla ördü. Yerel kaynaklar bu surların aşılmasının çok güç olacağını bildiriyor. ABD uçak ve helikopterlerinin yoğun desteğine rağmen ciddi bir ilerleme sağlayamayan Irak ordusu ve Şii milislere karşı IŞİD'in en büyük silahı ise canlı bomba eylemleri. IŞİD, intihar saldırılarında 400'den fazla Irak askeri ve Şii milisi öldürdü."

82 MAHALLENİN 6'SINA GİRİLDİ

Irak ordusu 82 mahalleden oluşan Musul'da şu ana dek yalnızca birkaç mahallede kontrol sağlayabildi. Dicle Nehri'nin ikiye ayırdığı Musul'un sol, yani doğu yakası Eyser, sağı ise Eymen şeklinde isimlendiriliyor. Ordu güçleri Eyser bölgesindeki Gökçeli, Semah, Kerame, İntisar, Kudüs ve Aden mahallelerine girmesine rağmen IŞİD'lilerle zaman zaman şiddetli sokak çatışmaları yaşıyor.

200'DEN FAZLA BOMBALI ARAÇLA SALDIRI

Irak ordusunda tim komutanı olarak görev yapan Albay Meıyn Sadi, "Kente girdiğimizden bu yana örgüt 200'den fazla bombalı araçla intihar saldırısı düzenledi. IŞİD'in elinde bazı ağır silahlardan da var" dedi.

MUSUL'DAN ATILSALAR BİLE...

Musul'un Eymen, yani batı bölgesi ise Musul vilayeti ve Suriye'yi birbirine bağlayan geniş bir çöle bitişik konumda bulunuyor. IŞİD, bu çöl sayesinde Suriye'de elinde tuttuğu bölgelerle teması sağlıyor. Örgütün kentten atılması halinde bile militanların Musul ve Suriye arasındaki söz konusu bölgede kendilerini gizleyebileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Bunun yanı sıra, Eymen'de birçok askeri bina, havaalanı, tren istasyonu ve örgütün bomba yapmak için kullandığı sanayi bölgesinin yeralması, konum olarak da önemini artırıyor. (Kaynak: Yeni Şafak)

http://www.sondakika.com/haber/haber-irak-ordusunun-sovu-elinde-patladi-musul-savasi-8964830/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #879 : 17 Kasım 2016, 08:51:21 »
Haşdi Şabi: Telafer Havaalanı'nı IŞİD'ten Geri Aldık

Haşdi Şabi basın ofisinden yapılan açıklamada, "IŞİD ile girilen yoğun çatışmalar sonucu Telafer Havaalanı geri alındı." ifadesi kullanıldı.

Irak'ta Şii Haşdi Şabi birlikleri, Musul'a bağlı Telafer Havaalanı'nı terör örgütü IŞİD'ten geri aldığını duyurdu.

TELAFER HAVAALANI GERİ ALINDI

Haşdi Şabi basın ofisinden yapılan açıklamada, "IŞİD ile girilen yoğun çatışmalar sonucu Telafer Havaalanı geri alındı." ifadesi kullanıldı.

Başbakan Haydar el-İbadi, dün yaptığı açıklamada, Telafer'e orduya bağlı 92. ve 72. tugayla Telaferli Şii ve Sünni Türkmenlerden oluşan gücün gireceğini söylemişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-hasdi-sabi-telafer-havaalani-ni-isid-ten-geri-8968213/