Anket

Işidin Bölücü Terör Örgütü ile savaşması TÜRKİYE nin çıkarları açısından olumlu olmadımı?

OLUMLU
22 (55%)
OLUMLU DEĞİL
18 (45%)

Toplam Oy Verenler: 40

Gönderen Konu: IŞİD  (Okunma sayısı 220479 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: IŞİD
« Yanıtla #750 : 04 Temmuz 2016, 21:58:28 »
Yarabbi, ne büyük bir ızdıraptır bu! Çocuğunun kömürleşmiş cesetini tutmuş kaldırmaya çalışıyor. Allah cümlesinin belasını versin. Etme bulma dünyası, kimsenin ettiği bu dünyada yanına kar kalmayacaktır. Belasını bir vesile ile illaki bulacaktır. Beter olsunlar...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #751 : 07 Temmuz 2016, 11:14:13 »
Kaynar suya atıp canlı canlı haşladılar!

Hürriyet Haber
07 Temmuz 2016 - 07:48Son Güncelleme : 07 Temmuz 2016 - 09:16
Kaynar suya atıp canlı canlı haşladılar!

Terör örgütü IŞİD, Irak'ın Selahaddin vilayetinde çatışmadan kaçan yedi militanını canlı canlı haşlayarak öldürdü.

Diğer militanlar tarafından yakalanan kaçaklar cezalandırılmak için yakındaki yerleşime getirildi.

Elleri ve ayakları kaçmamaları için sıkıca bağlanan militanlar daha sonra büyük bir kaynar su kazanına atılarak infaz edildi.

Örgüt geçtiğimiz ay içinde de Felluce'de çatışmadan kaçtığını öne sürdüğü 19 militanı kurşuna dizerek infaz etmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/kaynar-suya-atip-canli-canli-hasladilar-40134290
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #752 : 08 Temmuz 2016, 12:37:27 »
IŞİD'li teröristin kan donduran telefon kayıtları ortaya çıktı!

Felat BOZARSLAN/ DHA
08 Temmuz 2016 - 11:27Son Güncelleme : 08 Temmuz 2016 - 11:40
IŞİD'li teröristin kan donduran telefon kayıtları ortaya çıktı!

IŞİD'in Türkiye yaptığı saldırıların çoğunun sorumlusu olarak gösterilen 'Ebu Bekir' kod adlı İlhami Balı'nın telefon kayıtlarında ilginç detaylar ortaya çıktı.

Kobani’de çatışmaların olduğu 6 Şubat 2015 tarihinde yapılan görüşmede İlhami Balı konuştuğu kişiye Kürt güçlerinin yaklaştığı, bazı kişilerin eşlerini alarak kaçtığı haberlerinin geldiğini söyledi. Dosyada yer alan görüşme kaydı şöyle:

İlhami : Biri kapımı çaldı. ’Çabuk hanımını al, git’ diyor. Peşmerge yaklaşıyormuş.

X Kişi : Cerablus’un emirleri var. Kobani tarafında kardeşlerin tuttuğu askeri alanda çatışma çıkmış diyorlar. PKK saldırıyor, kardeşler saldırıyor. Kardeşler dün ameliye (intihar saldırısı) yapmış. Bazıları çok panik yapıyor.

İlhami : Hanımları alıp götürüyorlar. Tedbir alalım ama bu kadar basit mi yaklaşmaları?

X kişi : Gerek yok paniğe. Surtaları (polis) koysunlar.

MAAŞLAR VE EV KİRASI 4 BİN 500 DOLAR

3 Nisan 2015 günü yapılan konuşmada ise IŞİD’in Türkiye’deki elemanlarına maaş ve ev kirası gönderdiğine ilişkin görüşme yapıldı. İsmail Korkmaz ve İlhami Balı arasında geçen konuşma şöyle:

İsmail : 4 bin 500 dolar sadece maaşlar yatıyor. 500 dolar kiralara denk geliyor değil mi?

İlhami : Ben sana 4 bin 500 dolar gönderdim. Maaşlar, 500 dolar da ev kirası

İsmail : 500 dolar ev kirasına yetmiyor

İlhami : Her zaman 500 dolar gönderiyordum, yetiyordu. Şimdi dolar yükseldi, nasıl yetmiyor?

İsmail : Ev kirasını arttı. Maaştan ekleme yapıyorduk. 500 lira Ebu Furkan’ın, 350 Abdullah’ın, 375 benim, 250 Talha’nın, 450 Osman’ın

İlhami : Duydum ki paranız bitmiş. Maaşlarınızla beraber hallediyorum.

'YAKALANANLAR TÜRK, HİÇ ÜZÜLMEDİM'

4 Nisan 2015 günü sınırı geçerken yakalanan kişilerle ilgili İlhami Balı ve kaçakçı Hüseyin Hano arasında yapılan görüşme şöyle;

Hüseyin : Gelenler Antep’ten, arkalarından buraya kadar gelmiş. Jandarma’ya gidiyorlar.

İlhami : Bunlara az az gelmelerini söyledim. Laf anlamıyorlar. Hiç üzülmedim. Hepsi Türk yakalananların

Hüseyin: Zaten bütün sıkıntıyı kendileri veriyor

İlhami : Bundan sonra ağızlarıyla kuş tutsalar 3-4’ten fazla kabul etmem.

Hüseyin : Yolu da açık ediyorlar. Kendilerinin derdinde değiliz. Yol berbat oluyor.

'ASKERİN YANINDAN GEÇİRECEK'

23 Nisan günü yapılan bir görüşmede IŞİD mensuplarının sınır geçişlerini askerlerin yanından yaptığı bilgisi yer aldı. Geçişi yaptıracak Ebu Cemal kod adlı IŞİD’linin, askerin nöbet saatlerini bildiği konuşma şöyle;

Abu Cemal : Yolu ayarladık. Sürülmüş tarlanın yanındaki kanalın üstünde bekçi var. Adamlar orada nöbette. Oradan çıkaracağız.

İlhami : Çok kişi var, gelsinler mi?

Abu Cemal : Adam başı 40 milyona razı ettik. Başka şoför gönderdim. Yaşar sadece getirecek, 150 milyon alacak. Askerin yanından geçirecek.

İlhami : Ben yolunu göreyim. Hoşuma giderse kendisine uyarım.

Ebu Cemal : Sürülmüş tarla tarafına gidiyoruz. Çabuk olsunlar, 2 saat kaldı nöbet bitmeye

’ELİME GEÇSİN KAFASINI KESECEĞİM’

İlhami Balı’nın 23 Nisan günü yaptığı bir konuşmada sınırdan geçerken yakalanan IŞİD’liler ile ilgili köylüleri tehdit ettiği ortaya çıktı. Görüşme şöyle;

İlhami:Tel Ahmar köyünün hepsi şerefsiz, onun bunun çocuğu. Eğer oraya iki tane bomba atmazsam şerefsizim. Tel Ahmar köyünde yaşayan şerefsizlerin hepsi ile görüşürüm. Tel Ahmar’dan bir tanesi benim elime geçsin, kafasını keseceğim. Sen bana desen asker olmadığını ben 12 kişi birden getirtmem.

Ebu Cemal : Telde sorun oluyorsa, istihbarat olabilir. Birşey yapamıyoruz tele. İki askere alıyoruz biz. Teldekiler hep böyle konuşuyor. Ne tarafa göndersek, tel sıkı, istihbarat var, sivil var diyorlar.

İlhami : Özbekistan’dan gelmiş, Türkistan’dan gelmiş. Bin metre kala adamı yakalat. Sizin hatanız var. Yol sağlam değilse getirtmeyin. Bu kaçakçı 5- 10 kuruşa bakmasın. Getirtme, Antepte onlara bakacak yerim, ekmeğim, param var. Ben bakarım onlara. Bize yol aramayın, istemiyoruz. 3- 5 kuruşa adamları yakalatıyorsunuz. Sağlam çalışmıyorlar, o zaman çalışma bu serefsizlerle.

’TÜRK ASKERİNE BEN SIKARIM’

Balı’nın yaralı geçişi sırasında sorun yaşayan Bilal isimli kişi ile yaptığı görüşmede Türk askerine hakaret etmesi dikkat çekti. Türk askerinin merhametsiz olduğunu söyleyen Balı’nın 12 Mayıs günü yaptığı konuşma şöyle;

Bilal : Tren hattındayım. Bir yaralı var. Türk askeri bırakmıyor, müdahale etti

İlhami : Asker izin vermiyorsa ne yapayım? Askerin kafasına sıkayım mı? En son bunu yapacağım. Şerefsiz asker izin vermiyor. Sadece biz değil, her taraf kapalı. Türk askeri ancak bu kadar merhametsiz olur.

Bilal : Zaten merhametsiz. Gitmiyor, emir istiyor.

İlhami : Türk askeri merhametsiz. Telefonumu dinliyorlarsa bunu kaydetsinler. Türk askeri şerefsiz. Geleyim oraya. Türk askerine ben sıkarım.

'İSLAM DEVLETİ’NDE BÖYLEYSE TÜRKİYE’DE ÇIRILÇIPLAK GEZERLER'

Kayıtlarda Balı’nın Türkiye’ye geçmek için gümrük idaresine gelen bir ailenin kızı ile ilgili konuşmaları da yer aldı. Genç kızın çok açık giyindiğini söyleyen Balı’nın konuşması şöyle;

İlhami : Kızın böyle bir giyimi olamaz. Gerçekten ayıp. İslam devletinde böyle giyiniyorsa Türkiye’de çırılçıplak gezerler.

Yahya : Ben kendilerine dedim. ’Yüzümüz açık değildi. Burundan yukarı sarmıştık. Sadece gözlerimiz açıktı’ dediler.

İlhami : Yüzü değil, her tarafı meydandaydı. Adam diyor ’Ben bunlara nasıl kağıt vereyim?’ Onun için vermedi. Senin aramana bile gerek yok. Yahya’nın tanıdığı dediler, dedim çıkarabilirsin. Karakola gittiler kağıt almaya. Aradım dediler ki; 6-7 kişiler kızlarını gel gör.

'TÜRK ASKERİNE ATEŞ ETMİŞ'

İlhami Balı’nın Türk askerine ateş ettiğini söylediği konuşması da soruşturma dosyasına girdi. HDP mitinginde patlamanın olduğu 5 Haziran tarihli konuşmalar şöyle;

Hüseyin : Çatışma oldu mu askerle Tel Ahmar tarafında

İlhami : Noktanın arkasında, darı yolu var, orada. Veli’nin kardeşini vurdular. Çocuk karnından yaralandı. 2 kişiyi vurdular. Biz de almaya gittik. Bize küfür ettiler. Allah’a küfür ettiler. Allah’a küfür edince başladık vurmaya

Hüseyin : Kendilerine (askerlere) bir şey oldu mu?

Ebu Hişam :Türkleri vurmuşsun?

İlhami: Ateş açtık. Biz yaralıları sınırdan almak için gittik. Allah’a küfür ediyor. Eşimize küfür ettiler. Bize yanlış yaptı, biz de ateş ettik.

'AYRILMAK İSTERSE KAFASINA SIK'

16 Haziran günü İlhami Balı’nın Suriye’ye gelen önemli kişi ile ilgili yaptığı konuşma da dikkat çekti. Balı ve Muhammet isimli kişi arasında geçen konuşma şöyle;

Muhammet: Haberin varmış gelenlerden. 15- 20 dakikaya ulaşırlar.

İlhami : Senin yanında beklesinler. Babamın oğlu gelse verme. Senden ayrılmak isterlerse kafalarına sık. O kadar önemli anladın mı? Ayrılmak isterlerse kafalarına sık. Kefili benim. Sonra söylerim sana.

http://www.hurriyet.com.tr/isidli-teroristin-kan-donduran-telefon-kayitlari-ortaya-cikti-40136384
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #753 : 12 Temmuz 2016, 08:33:12 »
Düğmeye Basıldı! ABD Irak'a 560 Asker Daha Gönderiyor

Irak'ın başkenti Bağdat'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Carter, Musul'a düzenlenecek operasyon için Irak'a 560 ek asker göndereceklerini açıkladı.

Bağdat'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı, ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'un IŞİD'den geri alınması için ilave 560 asker yollayacaklarını duyurdu.

"MUSUL'UN ÇEVRESİNİN SARILIP GERİ ALINMASINI GÖRÜŞÜYORUZ"

Irak hükümetiyle ve askeri yetkililerle Musul harekatını görüşmeye başladıklarını belirten Carter, "Musul'un çevresinin sarılıp geri alınmasını görüşüyoruz. Elbette bu bir süreç alacak. Sonrasındaysa yeniden yapılanma ve inşa süreci olacak" dedi.

HAVA ÜSSÜ KURTARILMIŞTI

Musul'da, son olarak stratejik öneme sahip hava üssü Kayyara IŞİD'den kurtarılmıştı. Ashton Carter, üssün koalisyona bağlı güçler ve ABD tarafından IŞİD'i bombalamak için kullanılacağını da söyledi.

LOJİSTİK MERKEZ KURULACAK

Irak hükümetine bağlı birlikler, Musul'un yaklaşık 60 km güneyinde bulunan üssün ABD'nin hava desteğiyle Cumartesi günü IŞİD'den geri alındığını duyurmuştu. Carter, "Kayyara'nın ele geçirilmesinin devamı gelecek. Amaç, ABD'nin lojistik desteğinin konuşlanması için orada lojistik bir merkez kurmak" dedi.

3 BİN IRAK ASKERİ BULUNUYOR

Irak'ta yaklaşık 3 bin Irak askeri bulunuyor. Bu askerlerin yaklaşık 200'ü cephede IŞİD'e karşı çatışan Iraklı birliklere danışmanlık yapıyor. Irak'ın en büyük ikinci kenti olan Musul, Haziran 2014'ten bu yana IŞİD'in elinde bulunuyor.

IŞİD son olarak Bağdat'ın kuzeyindeki Felluce'den günler süren operasyonla püskürtülmüştü.

http://www.sondakika.com/haber/haber-abd-irak-a-560-asker-daha-gonderiyor-8599689/
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2016, 08:34:37 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #754 : 13 Temmuz 2016, 08:40:52 »
Rus Bombardıman Uçakları Suriye'de IŞİD'i Vurdu

Rusya, Suriye'ye giden altı uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçağının IŞİD'e ait mevzileri vurduğunu açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya'dan Suriye'ye giden 6 uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçağının IŞİD'e ait mevzileri vurduğunu açıkladı.

YÜKSEK PATLAMA GÜCÜNE SAHİP SİLAHLARLA SALDIRI DÜZENLENDİ

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,"12 Temmuz sabahı Rusya topraklarındaki üslerinden havalanan 6 uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçağı, Palmira'nın doğusu, Es Suhana ve Arak'taki IŞİD'e ait mevzilere yüksek patlama gücüne sahip mühimmatlarla yoğun bir saldırı düzenlendi" dendi.

BÜYÜK İŞİD KAMPI VURULDU

Hava saldırısının son bir kaç günde içinde belirlenen ve çeşitli istihbarat kanallarıyla teyit edilen hedeflere düzenlendiği kaydedilen açıklamada, bombardıman uçaklarının çok sayıda militanı öldürdüğü, askeri teçhizatları, IŞİD'e ait büyük bir kampı ve mühimmat depolarını imha ettiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Rus Bombardıman uçaklarının Suriye'deki operasyonun ardından Rusya topraklarındaki üslerine geri döndüğü belirtildi.

KRİTİK ULUSLARARASI KOALİSYON DETAYI

Bu arada uluslararası koalisyona operasyon öncesinde bilgi verildiğinin de altı çizildi.

http://www.sondakika.com/haber/haber-rus-bombardiman-ucaklari-suriye-de-isid-i-vurdu-8602532/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #755 : 15 Temmuz 2016, 08:31:16 »
Fransa'da saldırı / 80 ölü, 50 kişi yaralı

hurriyet.com.tr15 Temmuz 2016 - 00:23Son Güncelleme : 15 Temmuz 2016 - 08:03
Son dakika haberi: Fransa'da saldırı / 80 ölü, 50 kişi yaralı

Fransa'daki saldırıdan ilk görüntülerFransa'daki saldırıdan ilk görüntülerFransa'daki saldırıdan ilk görüntülerFransa'daki saldırıdan ilk görüntüler
Fransa'daki terör saldırısından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Fransa’nın güneyindeki Nice kentinde düzenlenen terör saldırısında en az 80 kişi hayatını kaybetti. Onlarca ağır yaralının olduğu saldırı sırasında meydanda yaklaşık 400 bin kişinin olduğu iddia ediliyor. Yerel Nice Matin gazetesi polisin etkisiz hale getirdiği saldırganın 31 yaşında ve Tunus kökenli olduğunu yazdı. Fransa'daki terör saldırı sonrası Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, olağanüstü hal uygulamasının 3 ay daha uzatılacağını açıkladı..

Nice'da 14 Temmuz kapsamındaki havai fişek gösterisi ve kutlamaları izleyen kalabalığın arasına kamyon daldı. Saldırgan ya da saldırganlar daha sonra kalabalığın üzerine ateş açtı. Nice Savcılığı yaptığı ilk açıklamada saldırıda en az 80 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. 100'den fazla kişi de yaralandı. Yaralılardan 18'inin durumunun ağır olduğu belirtildi. Savcılık olayla ilgili terör soruşturması başlattı.

90 KİLOMETRE HIZLA 2 KİLOMETRE KALABALIĞIN ÜZERİNE İLERLEDİ

Polis yetkilileri kamyonun 90 kilometre hızla 2 kilometre boyunca ilerlediğini açıkladı. Kamyonun durdurulmaya çalışıldığını ancak bu sırada çok sayıda kişinin de hayatını kaybetti açıklandı.

Olay kentte büyük paniğe neden oldu. Polis anons yaparak kent sakinlerine gerekmedikçe evlerinden çıkmama uyarısında bulundu.

Olayın ardından polis ve valilik geniş çaplı operasyon başlattı.

SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ

Alpes Maritime Bölge Valisi Adolphe Colrat, beyaz renkli bir ağır vasıtanın 14 Temmuz Fransa Ulusal Günü kutlamalarına katılan kalabalığın arasına dalarak katliam yapan şoförün polis tarafından vurulup etkisiz hale getirildiğini belirtti. Saldırganın olay yerinden ancak 100 metre uzaklaşabildiğini belirten Vali Colrat, kamyonda ikinci bir saldırganın olma ihtimalinin de bulunduğu ve soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

REHİNE KRİZİ İDDİASI YALANLANDI

Saldırının hemen ardından Nice'de bir rehine krizi yaşandığı iddia edilmişti. Hükümet yetkilileri Nice'de herhangi bir rehine krizinin yaşanmadığını aktardı.

KAMYONDA MÜHİMMAT SİLAH VE EL BOMBASI ELE GEÇİRİLDİ

Nice Valiliğinden yapılan açıklamaya göre polis tarafından etkisiz hale getirilen teröristin kullandığı kamyonda önemli miktarda bomba, mühimmat ve silah ele geçirildi.

KAMYON KİRALIK

Nice'in bağlı olduğu Alpes-Maritimes Bölgesi Başkanı ve Milletvekili Eric Ciotti, saldırıda kullanılan kamyonun kiralık olduğunu açıkladı.   

SALDIRGAN 31 YAŞINDA VE TUNUS KÖKENLİ İDDİASI

Yerel Nice Matin gazetesi ise polisin öldürdüğü saldırganın 31 yaşında ve Tunus kökenli olduğunu yazdı. Gazete, saldırganın Nice kentinde yaşadığını belirtti.     

FRANSA CUMHURBAŞKANI PARİS'E DÖNDÜ

Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın kriz masasını katılmak üzere Paris'e geri döndüğü duyuruldu. Hollande özel bir ziyaret için ülkenin güneyinde bulunan Avignon kentindeydi. Hollande, terör saldırılarıyla ilgili olarak Ulusal Savunma Konseyini Elysee Sarayı'nda toplama kararı aldı. Öte yandan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneve, saldırı haberinin ardından Nice kentine gitti. 

OLAĞANÜSTÜ HAL 3 AY DAHA UZATILACAK

Saldırı sonrası Paris'e gelen ve Başbakan Manuel Valls ve kabine üyeleri ile bir kriz toplantısı yapan Hollande, daha sonra Elysee Sarayı'ndan Fransız halkına seslendi. Hollande, Fransa'nın bir kez daha korkuyla yüz yüze geldiğini belirterek, tüm Fransa'nın terör tehdidi altında olduğunu söyledi.

Saldırının Fransa'nın sembollerinden olan bir günde, özgürlüğün sembolü olan 14 Temmuz'da düzenlendiğinin altını çizen Hollande, saldırganın öldürüldüğünü kaydederek, tüm yetkililerin seferber olduğunu, bölgedeki tüm hastanelerin saldırıda yaralananlara açıldığı acil durum planının devreye sokulduğunu söyledi.

ÖLENLER ARASINDA ÇOCUKLAR VAR

Hollande ölenler arasında çocukların da bulunduğunu vurguladı.

Terörle mücadelede yeni bir döneme girildiğini hatırlatan Hollande, mutlak bir hassasiyet ile hareket ederek güvenliği sağlayacağız dedi.

Hollande, Başbakan ve ilgili bakanlar ile yaptığı toplantı sonrasında alınan kararları da paylaştı. Buna göre, dün 26 Temmuz'da sona ereceği açıklanan olağanüstü hal uygulaması 3 ay daha uzatılacak. 10 bin asker ve polisin devriye gezdiği ve önemli merkezlerde gözetleme görevi yaptığı 'sentinelle' operasyonu devam edecek. Yedek askerlere çağrı çıkarılacak ve sınır kontrolleri dahil gerekli görülen tüm alanlarda görev almaları sağlanacak.
Hollande, konuşmasının sonunda bugün TSİ 10.00'da yapılacak sınırlı savunma konseyi toplantısından sonra Başbakan Manuel Valls ile birlikte Nice'e gideceğini açıkladı.

SALDIRIYA DÜNYA LİDERLERİNDEN TEPKİ YAĞDI

Başbakan Binali Yıldırım, resmi Twitter hesabından Fransa'nın Nice kentinde gerçekleşen saldırıyla ilgili olarak Fransızca kınama mesajı yayımladı. Yıldırım, mesajında "Terörizm insanlığa karşı bir suçtur. Kanlı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verdi.

ABD Başkanı Barack Obama, Fransa’nın güneyindeki Nice kentinde düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Obama, saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Nice kentinde düzinelerce insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan “korkunç terör saldırısını en güçlü şekilde kınadığını” belirtti. Dualarının hayatlarını kaybedenlerin aileleriyle olduğunu ifade eden Obama, yaralılara da acil şifalar diledi.

Obama, Fransız yetkililere saldırının soruşturulması ve sorumluların adalete teslim edilmesi konusunda ihtiyaç duyulması halinde her türlü yardıma hazır olduklarını ilettiklerini kaydetti. ABD Başkanı Obama, saldırı karşısında en eski müttefikleri Fransa ile dayanışma içinde olduklarını bildirdi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da Fransa'daki terör saldırısına ilişkin, "Bunun hüzünlü noktası, saldırıya uğrayanların, özgürlüğü, eşitliği ve kardeşliği kutlayan insanlar olması. Hepimiz, şiddete ve nefrete karşı mücadelede mağdurların aileleri, Fransız halkı ve hükümetiyle birlikteyiz." dedi.

Estonya, Letonya ve Belçika, Fransa'nın Nice kentindeki terör saldırısına tepki gösterdi.

Estonya Başbakanı Taavi Röivas, sosyal medya aracılığıyla yayımladığı mesajında, "Nice'teki Ulusal Gün kutlamaları sırasında masum insanlara yapılan korkunç bir saldırıyı gördüğüm için harap oldum. Düşüncelerim Fransızlarla." ifadesini kullandı.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics de mesajında ,"Nice'teki barbar ve korkunç terör saldırısını kınıyoruz.

Letonya, kederli ve üzüntü içinde olan Fransa ile dayanışma içinde." değerlendirmesinde bulundu.

Belçika Başbakanı Charles Michel de sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, düşüncelerinin dost Fransız halkı ve alçak saldırıda hayatını kaybedenlerle birlikte olduğunu kaydederek, Nice’teki saldırıdan dolayı derin üzüntülü ve duygu yüklü olduğunu kaydetti.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Nice'de bulunan vatandaşları için seyahat uyarısını güncelledi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre bölgede bulunan vatandaşlara Fransız yetkililerin uyarılarını dikkate alma uyarısında bulunuldu.

RIHANNA KONSERİ VE CAZ FESTİVALİ ERTELENDİ

Son saldırının düzenlendiği Nice, Fransa'da 10 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında organize edilen Avrupa Futbol Şampiyonası'nda maçların oynandığı kentlerden biriydi.
Nice'de saldırı sonrası, ünlü şarkıcı Rihanna'nın bugün vereceği konser ile yarın başlayıp Çarşamba gününe kadar sürmesi planlanan Uluslararası Caz Festivali ertelendi.

FRANSA BİR KEZ DAHA HEDEFTE

13 Kasım 2015'te Fransa'nın başkenti Paris benzer bir saldırya hedef olmuştu. Bataclan Konser Salonu ve Stad De France yakınları dahil farklı noktalara düzenlenen saldırılar nedeniyle 130 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlenmişti.

http://www.defenceturk.com/index.php?action=post;board=15.0

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #756 : 15 Temmuz 2016, 17:22:35 »
IŞİD 'kamyonla ezin' emrini bu broşürle verdi!

BAHADIR ÖZGÜR/HÜRRİYET15 Temmuz 2016 - 16:30Son Güncelleme : 15 Temmuz 2016 - 17:05

Fransa'daki saldırıdan görüntülerFransa'daki saldırıdan görüntülerFransa'daki saldırıdan görüntülerFransa'daki saldırıdan görüntüler
Güvenlik uzmanı Metin Gürcan, Fransa'daki vahşi katliamın emrinin bir kaç ay önce üç dilde güncelleyerek yayınlanan “Batı’da Nasıl Hayatta Kalınır: Mücahit için Rehber" başlıklı broşürle verildiğini söyledi. Gürcan, bu broşür ile terör örgütü IŞİD'in artık sadece silah, bomba değil, zehirlemeden tutun da araba ile ezmeye kadar her yöntemi ve her aracı kullanma talimatı verdiğine dikkat çekti.

Özel kuvvetler bünyesinde görev yapmış, terörizm, ayaklanma ve ayaklanmaya karşı koyma konularında çalışmalar yürüten güvenlik uzmanı Metin Gürcan, Fransa'da Nice'deki vahşi katliamın, terör örgütü IŞİD'in saldırılarında önemli bir değişime işaret ettiğini söyledi. Gürcan, "IŞİD bir broşür yayınladı. Orada ister zehirle, ister araba ile ez, ister bıçakla. Ne kadar çok zarar verebiliyorsan ver" emri verdiğini ifade etti.

SALDIRI BROŞÜRÜ ÜÇ DİLDE YAYINLANDI

Gürcan, bir kaç ay önce  İngilizce, Arapça ve Rusça olarak yayınlanan “Batı’da Nasıl Hayatta Kalınır: Mücahit için Rehber (How to survive in the West: A Mujahid Guide” başlıklı bu broşürün önümüzdeki dönemde nasıl saldırılara maruz kalınabileceğine dair önemli ipuçları barındırdığına dikkat çekti. Gürcan, IŞİD'in tecrübeli kadrolarının, uzun süre üzerinde tartışarak hazırladıkları bu broşürle sempatizanlarına, taraftarlarına ve destekçilerine  “Mahallenize (sözde) Cihadın geldiğini hissettiğiniz an sizin için de harekete geçme anıdır” mesajı verdiğini söyledi.

"GEREKİRSE KAFİRLER GİBİ YAŞAYIN"

Gürcan, broşürde sempatizanlarına artık Suriye ve Irak'a gelmelerinin gerek olmadığının anlatıldığını ifade ederek, "Broşürün en başındaki isimsiz ‘Önsöz’ yazısında öncelikle IŞİD’nin sebep olduğu 'İslami ayaklanma' sayesinde Batı dünyasının paniklediği, bu korku ve panik nedeniyle Batı medyasında IŞİD’e karşı yoğun bir karalama kampanyasına girişildiği vurgulanıyor. Önsözde, 'Batılı ülkelerde Suriye ve Irak’taki silahlı Cihad için kendini yeterince hazır hissetmeyen çok fazla sempatizan olduğunun' altı çiziliyor" diye konuştu.Gürcan broşürde anlatılanları şöyle özetledi:

"IŞİD, kendilerini Irak ve Suriye’ye gelmeye hazır hissetmeyen ‘iman sahiplerinin’ aslında bulundukları Batı ülkelerinde de ‘imanları ve davaları’ uğruna yapabilecekleri çok fazla şey olduğunu göstermek istiyor. Broşürde, sezdirmeden nasıl iki kimlikli (biri açık kendi kimlikleri diğeri gizli Cihatçı kimlikleri) hayat sürebileceklerine dair öğretici tavsiyelerde bulunuluyor.  Nitekim Önsöz şu cümlelerle sona eriyor: 'Bu tavsiyelere uyan her Mücahit kendisine bir gizli bir cihatçı kimlik inşa ederek, zamanı gelince Ümmetin çağrısının gereğini yerine getirmek için uyuyan bir hücreye dönüşebilir.'  IŞİD destekçilerinin ‘normal ve sıradan’ bir hayat sürdürmelerinin önemine dikkat çekiliyor. Bunun için de 'kafirler' gibi giyinilebilecekleri, görünüşlerini ve davranışlarını değiştirebilecekleri, Batı’da şüphe uyandıran gerçek isimler yerine popüler takma ad ve kısaltmalar kullanılabilecekleri gibi konular Peygamberimizden hadisler ve Sahabelere atfedilen hikayelerle (menkıbeler) de desteklenerek paylaşılıyor."

DOLANDIRICILIK HELAL!

Gürcan broşürde hırsızlık, dolandırıcılık vb. gibi suçların işlemenin de İslam'a uygun olduğunun anlatıldığını belirterek, "Çünkü IŞİD'e göre Batı'nın zenginliği İslam topraklarını sümürmekten geliyor. Dolayısıyla broşüre göre, internetteki alışveriş sitelerinde, telefonda dolandırıcılık yapmaktan tutun da kimlik hırsızlığı ile para kazanmak, telefon dolandırıcılığı, soygun ve hırsızlık gibi aslında bir Müslümana ‘haram’ olan para kazanma yolları Batı ülkelerinde yaşadıkları müddetçe kendilerine helal" diye konuştu.

'HER TÜRLÜ ARACI KULLANIN'

Gürcan bu broşür ile asıl değişen taktiğin ise saldırı konusunda olduğunu vurguladı. Daha önce bombalama, intihar saldırısı, silahlı saldırı gibi 'askeri' araç ve yöntemleri kullanan IŞİD'in, artık özellikle Batı ülkelerindeki destekçilerine saldırı konusunda her aracı ve yöntemi kullanabilecekleri konusunda emir verdiğini söyledi.Gürcan bu yeni değişen terör saldırısı konseptini şöyle anlattı:

"Bu saldırılar için emir almaya, toplu hareket etmeye de gerek duyulmayacak. Bir kişi Batı'daki 'kafirlere' nasıl zarar vereceğine kendi karar verecek. Suya zehir katma, arabayla ezme, bıçaklama gibi her yöntem kullanılabilir. Burada istenen şey en fazla zararı nasıl verip, ses getirici bir eylem yapılacağı. Nice'deki bu son saldırı gösterdi ki, bundan sonra IŞİD sadece bomba ve silah ile saldırmayacak. Akla gelmeyecek her türlü yöntem ve araç da kullanılacak. Araba çalıp ezecek, bıçaklayacak vb. Bu bakımdan terörle mücadele düşünülürken artık her şeyin IŞİD için bir silah da olabileceğini göz önüne almak gerekiyor."

http://www.hurriyet.com.tr/isid-kamyonla-ezin-emrini-bu-brosurle-verdi-40147865

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #757 : 21 Temmuz 2016, 13:56:55 »
ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, IŞİD'e Menbic'i terk etmesi için 48 saat süre verdi.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri, terör örgütü IŞİD'e, Suriye kenti Menbic'i terk etmesi için iki gün müddet tanıdıklarını açıkladı.

"KENTİ TERK ETMELERİ İÇİN SON ŞANS"

"Bu girişim, kuşatılmış IŞİD'in militanlarına kenti terk etmeleri için son şanstır" denilen açıklama, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin geçen hafta gerçekleştirdiği iki ayrı hava saldırısında 140'tan fazla sivilin hayatını kaybetmesinin ardından geldi.

IŞİD'İN RAKKA'DAN SONRA EN ÖNEMLİ MERKEZİ

Fırat Nehri batısında yer alan Menbic şehri, Suriye'de Rakka'dan sonra IŞİD'in en önemli merkezi olarak kabul ediliyor.

http://www.sondakika.com/haber/haber-koalisyon-dan-isid-e-48-saat-sure-8631899/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #758 : 26 Temmuz 2016, 16:24:23 »
Fransa'daki rehine krizinde saldırganlar öldürüldü

hurriyet.com.tr26 Temmuz 2016 - 11:57Son Güncelleme : 26 Temmuz 2016 - 15:42

Fransa'nın Rouen kentinde bıçaklı iki kişi, kilisedeki insanları rehin aldı. Polisin yaptığı operasyon sonucunda iki saldırgan öldürüldü. Rehin alınan bir papazın ise korkunç şekilde öldürüldüğü bildirildi. Olayın yaşandığı yerin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın memleketi olması dikkat çekti. Saldırıyı IŞİD üstlendi. Saldırganlardan birinin geçmişte Türkiye'ye geldiği iddia edildi.

Fransa'nın Normaniya bölgesindeki Saint-Etienne-du-Rouvray kasabasında bıçaklı iki saldırgan, ayin sırasında 84 yaşındaki bir papaz ve kilisede bulunan dört kişiyi rehin aldı.

Yaşanan rehine krizi nedeniyle olay yerine çok sayıda polis ve itfaiye aracı intikal etti. Yapılan operasyon sonucunda, iki saldırgan da öldürüldü.

Rehin alınan kişiler arasındaki papazın ise öldüğü açıklandı.

"BOĞAZINI KESTİLER"

Reuters'ın haberine göre, Fransız basını saldırganların, papazın boğazını kestiğini bildirdi. Olayda yaralanan bir kişinin de durumunun kritik olduğu belirtildi.

TERÖR SORUŞTURMASI

Paris terörle mücadele savcısı, olaya ilişkin soruşturma başlattı.

HOLLANDE'IN MEMLEKETİ

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve memleketi Rouen olan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande saldırının yaşandığı kasabaya gitti.

Basına kısa bir açıklama yapan Hollande, "Bu aşağılık bir terör saldırısıdır" ifadelerini kullanırken, iki saldırganın da IŞİD'e biat ettiğini söyledi.

IŞİD'e karşı tüm yöntemlerle savaşacaklarının altını çizen Hollande, bu savaşı sürdürürken insan hakları ve demokrasiye de saygı duyacaklarını sözlerine ekledi.

IŞİD'ın yayın organı olarak bilinen Amaq haber ajansı da saldırıyı örgütün düzenlediğini bildirdi.

"TÜRKİYE'YE GELMİŞTİ" İDDİASI

Associated Press'in haberine göre, Normandiya'da yaşayan bir Müslüman lider, saldırganlardan birinin geçmişte Türkiye'ye gittiğini ve bunun üzerine polis tarafından takibe alındığını öne sürdü.

Mohammed Karabila adlı Müslüman lider, saldırganın en az 1.5 yıldır polisin radarında olduğunu belirtti. Karabila, diğer saldırgan hakkında ise bilgi sahibi olmadığını sözlerine ekledi.

http://www.hurriyet.com.tr/fransada-rehine-krizi-40170262

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #759 : 27 Temmuz 2016, 12:36:35 »
Türkiye Sınırına Yakın Kamışlı'da Bomba Yüklü Kamyon Patlatıldı; Bilanço Çok Ağır

Nusaybin'in karşısında bulunan Suriye'nin Kamlışlı kentinde bu sabah bomba yüklü kamyonla yapılan saldırıda 32 kişi öldü, 100'ün üzerinde kişi yaralandı. Saldırı Türkiye'de de hissedildi.

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Rojava bölgesinde yer alan Kamlışlı kentinde bu sabah bomba yüklü kamyonla saldırı düzenlendi. Şiddetli patlamada 32 kişi öldü, 100'ün üzerinde kişi de yaralandı. Patlamanın şiddetiyle Nusaybin'de de kırılan camlardan 2 kişi yaralandı.

SABAH VAKTİ ŞİDDETLİ PATLAMA

Türkiye- Suriye sınırında ve Nusaybin ilçesinin hemen karşasında bulunan Suriye'nin Kamışlı kenti Xerbi mahallesinde Kasimo Camii yakınlarında saat 09.30 sıralarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Nusaybin'den de görülen ve duyulan patlamanın, canlı koyun taşıyan bomba yüklü bir kamyonun patlatılması sonucu meydana geldiği belirtildi.

HEDEF SAVUNMA BAKANLIĞI'YDI

Bomba yüklü aracın Kamışlı'daki kanton yönetiminin Savunma Bakanlığı'na götürülmek istendiği, ancak götürülemeyince halkın arasında patlatıldığı kaydedildi.

ÇOK SAYIDA BİNA YIKILDI! BİLANÇO AĞIR

Patlama ile birlikte çok sayıda bina ve ev yıkılırken, birçok araç da yandı. 32 kişinin öldüğü, 100'ün üzerinde kişinin yaralandığı patlamada enkaz alanda kalan yaralıların çıkarılması çalışmaları sürüyor. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

NUSAYBİN'DE 2 KİŞİ YARALANDI

Kamışlı'daki patlamanın şiddeti ile Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde bir çok ev ve işyerinin camları kırıldı, 2 kişi yaralandı. Patlama nedeniyle Nusaybin'de Ziya Gökalp Caddesi üzerinde kırılan bir iş yerinin camları Mehmet Sait Biçen (68) ve Nasrettin Dikkat'in (76) üzerine düştü. Yaralanan 2 kişi Nusaybin Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Patlamanın ardından sınır boyunda askeri ve polis araçlarının devriye gezdiği görüldü.

http://www.sondakika.com/haber/haber-kamisli-da-bomba-yuklu-kamyon-patlatildi-cok-8651243/