Anket

Işidin Bölücü Terör Örgütü ile savaşması TÜRKİYE nin çıkarları açısından olumlu olmadımı?

OLUMLU
22 (55%)
OLUMLU DEĞİL
18 (45%)

Toplam Oy Verenler: 40

Gönderen Konu: IŞİD  (Okunma sayısı 218560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: IŞİD
« Yanıtla #70 : 18 Ağustos 2014, 23:35:59 »

PKK'lılar M-16 ile Kuzey Irak'ta

Ramazan YAVUZ/DHA
18 Ağustos 2014
PKK'lılar M-16 ile Kuzey Irak'ta

IŞİD örgütünün Musul'un ardından ele geçirdiği Şengal (Sincar) İlçesi'nde, Ezdilere yönelik katliamları sürdürmesi üzerine Kandil Dağı'ndan Şengal Dağı'na gönderilen ve Saddam Hüseyin döneminden kalan karakollara yerleşen PKK'lılar, DHA tarafından görüntülendi. Üslendikleri karakollara PKK flamaları ile Abdullah Öcalan posterlerini asan PKK'lıların sorumlusu Agit Civyan, Şengal Dağı'nda üslenip artık çıkmayacakları ve burada, Suriye'nin Rojava bölgesindekine benzer yeni bir Kanton inşaa edecekleri iddialarının asılsız olduğunu söyledi. Görüntülenen PKK'lıların elindeki M-16 silahları ise dikkat çekti. Amerikan yapımı bu silahlar daha önce de PKK'nın elinde görülmüştü. 2007 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise silahlarla ilgili olarak ABD'den resmi olarak bilgi istemişti.

IŞİD örgütünün Musul'un ardından ele geçirdiği Şengal (Sincar) İlçesi'nde, Ezdilere yönelik katliamları sürdürmesi üzerine Kandil Dağı'ndan Şengal Dağı'na gönderilen ve Saddam Hüseyin döneminden kalan karakollara yerleşen PKK'lılar, DHA tarafından görüntülendi. Üslendikleri karakollara PKK flamaları ile Abdullah Öcalan posterlerini asan PKK'lıların sorumlusu Agit Civyan, Şengal Dağı'nda üslenip artık çıkmayacakları ve burada, Suriye'nin Rojava bölgesindekine benzer yeni bir Kanton inşaa edecekleri iddialarının asılsız olduğunu söyledi.

IŞİD'E KARŞI MEVZİLENDİLER

IŞİD'in Ezidilerin yoğun olduğu Musul'a bağlı Şengal (Sincar) İlçesi'ni ele geçirip birçok köyde katliamlarda bulunması üzerine Kandil'deki PKK yöneticileri, silahlı militanlarını kaydırma kararı aldı. Bunun üzerine Suriye'de Kürtlerin denetiminde bulunan Rojava bölgesinden Şengal'e gelen, PKK'nın bu ülkedeki kolu PYD'nın silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) destek olmak ve bölgeden kaçan Ezidilere güvenlik koridoru açmak için gönderilen PKK'lılar, dağda bölgede DHA muhabiri tarafından görüntülendi. Şengal Dağı zirvesinin yanı sıra eteklerinde bulunan ve daha önce Irak merkezi hükümetine bağlı askerler, peşmergeler ve son olarakta IŞİD'in kullandığı karakol ve straejik noktaları denetim altına alan PKK'lılar, buralara örgütün silahlı kanadı HPG'nin flamalarını astı.

EZİDİLERE YARDIM EDİYORLAR

Dağdaki bir çok Ezidi köyünde de ağır silahlarla üslenen PKK'lılar dağın bir çok noktasında tetikte bekliyor. Suriye'deki Rojava bölgesinden gelen YPG ile birlikte zaman zaman IŞİD'in bölgeden tamamen temizlenmesi için ağır silahlarla baskınlar düzenleyen PKK'lılar kaçmaya devam eden Ezidi Kürtleri'nin sağ salim gitmek istedikleri yere ulaşmaları için de köylülerden oluşturdukları milislerle onlara yardımcı olmaya çalışıyor.

PKK'LILARIN ŞENGAL HATIRASI

Şengal (Sincar) Dağı'nın birçok noktasında Peşmergeyle koordineli olarak kontrolü sağlayan ve aralarında suikast silahı kullanan kadınların da bulunduğu PKK'lılar yerleştikleri taştan yapılan kale gibi karakolların önünde hatıra fotoğrafı da çekti. PKK'lılar Saddam Hüseyin döneminden kalan veya terk edilen evlerden bozma karakolların yanı sıra dinlenmek amacıyla üslendikleri binalarda IŞİD'e karşı mevzileniyor. Örgüt üyelerinin 'Doçka' olarak bilinen uçaksavarları monte ettikleri kamyonetler ve kullandıkları bir çok araca Abdullah Öcalan posterleri astıkları dikkat çekti. Şengal Dağı zirvesinde Şengal İlçesi ile IŞİD'in bulunduğu köyleri dürbünlerle sürekli izleyen PKK'lılar, zaman zaman IŞİD'e karşı harekete geçerek çatışmalara giriyor.

"ŞENGAL'İ TAMAMEN KURTARMAK İÇİN SAYIMIZ YETERLİ DEĞİL"

Kandil'den Şengal Dağı'na gönderilen PKK'lıların sorumlularından Agit Civyan, Ezidileri IŞİD katliamından kurtarmak için bölgeye gelen YPG'ye destek amacıyla Kandil tarafından gönderildiklerini anlatırken şöyle dedi: "Koridoru sağlamlaştırmak ve Ezidi halkımızı kurtarmak ve korumak için buraya geldik. Kısa sürede de on binlercesini YPG ile birlikte tahliye ettik."

Şengal Dağı'nın bir tarafında güçlerinin bulunduğunu anlatan Civyan, Şengal ilçe merkezi ile dağın altındaki ovalarda bulunan yerlerde ise IŞİD'in bulunduğunu bildirirken şöyle devam etti:"Halen köylerde mahsur kalan yüzlerce Ezidi bulunuyor. Birçok köy IŞİD tarafından çembere alınmış durumda. Biz bu çemberi kaldırmak için çabalıyoruz. Ezidilere Müslüman olmaları yönünde baskı yapılıyor. Bu insanlarımızı kurtararak tahliye etmek için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bizim Şengal Dağı'nda ve dağa yakın kesimlerinde bulunan köylülere yardım edebilecek kadar gücümüz var. Mevcut gücümüzle dağa yerleşen insanları koruyabiliriz. Ancak ovadaki köyler ile Şengal ilçe merkezi veya bir bütün olarak Şengal bölgesini kurtarabilecek sayımız yok. Geliş amacımız; ilk etapta halkımızı tahliye etmeye dönüktür. Daha önce burada bulunan silahlı güçler halkı IŞİD'in saldırmasıyla birlikte bölgeyi terk etti. Biz buraya gelir gelmez güvenlik koridoru açtıktan sonra bu koridorun etrafında bulunan köylerdeki IŞİD güçleri temizlemek için küçük gerilla tarzı eylemler ve kapsamlı büyük baskınlar yaptık."

PKK'lı Agit Civyan, çeşitli çevrelerin 'Türkiye ile anlaşma yaptıkları, sınırda HPG güçlerinin kalmaması için Türk devleti bile buna sanki göz yumduğu, silahlı PKK'lıların Şengal'de kalmasının belli bir anlaşma dahilinde olduğunu öne sürdüklerini vurgularken şöyle dedi:
“Bunun hiç bir insani yanı yok. Herkesin özellikle de İslami kesimin bunu bilmesi gerekiyor. Ezidiler farklı inanca sahip insanlardır. Kürt, Arap, farklı halklardan da olsa onları korumak, yardım etmek bir insani değer, ahlaktır. Bizim buraya geliş amacımız tamamen bu temeldedir. Bu koridor açılmasaydı Ezidi, Asuri katliamı olmayacak mıydı? 73'üncü katliamın olmasının kime faydası olacaktı. Kendileri bir şey yapamıyorsa biraz insani davransınlar. Bizim Şengal'i tutma, kalma gibi bir derdimiz yok. Burada kalmamızı istemiyorsanız uluslararası güçler de dahil gelin güçlerimizi birleştirelim. IŞİD sadece Ezidiler ve üzerinde tehdit değil, bir virüs mikrop ve bütün dünya halkları için bir tehlikedir. Uluslararası bu terör örgütüne karşı hiç bir uluslararası güç askeri bir girişimde bulunmuyor. Her yerde 'Hava saldırısı var' diye propaganda yapıyorlar. Bir kısmı doğru ancak doğru dürüst yapılmıyor bu hava harekatları. Kimi vurdukları belli değil. Arada sivil insanlar ölüyor."
PKK'lı Agit Civyan, IŞİD'e karşı uluslararası bir güç kurulması gerektiğini, bu gücün içinde yer alabileceklerini anlatırken, "Buraya tamamen yerleşip çıkmayacağımızla ilgili söylemlerden vaz geçilsin. Herkes biliyor bizim özgürlük dağlarımız zaten var" dedi.

PKK'LI BİR KADININ OMZUNDAKİ M-16

KANTON KURMA NİYETİMİZ YOK

Agit Civyan, bazı kesimlerin PKK'nın Sincar Dağı'nda Suriye'nin Rojava bölgesi benzeri bir Kanton kuracaklarına dair iddialarda bulunduğunu ifade ederken “Bizim gelip burda kalma, üslenme gibi derdimiz yok. Herkes rahat olsun bizim gelip bir toprak parçasını işgal gibi, yeni bir Kanton kurma gibi bir derdimiz yok. Biz sadece insani yardım için buradayız" diye konuştu

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27027728.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #71 : 24 Ağustos 2014, 21:19:05 »
Birleşmiş Milletler'den Türkmenler İçin Acil Katliam Uyarısı

BM: Şii Türkmenler Amerli'de katliam riskiyle karşı karşıya
BBC Türkçe

24 Ağustos 2014
Türkmenler için katliam uyarısı

Birleşmiş Milletler, Kuzey Irak'ta Şii Türkmenlerin yaşadığı Amerli kasabasında katliam riski olduğu uyarısı yaptı ve bunun önlenmesi çağrısında bulundu.

BM özel temsilcisi Nickolay Mladenov, kent sakinlerinin yaşadığı koşulların ciddi ölçüde kaygı verici olduğunu söyledi.

Irak Şam İslam Devleti IŞİD'in kuşatmasında bulunan kentte elektrik ve su bulunmadığını, gıda ve tıbbi malzemelerin de tükenmekte olduğu haberleri geliyor.

Kentin büyük bölümünü Türkmen Şiiler oluşturuyor.

Mladenov, ''Amerli'deki halkın içinde bulunduğu çaresiz durum oradaki halkın katliamının önlenmesi için derhal harekete geçilmesini gerektiriyor. Irak hükümetine ablukayı hafifletmesi için elinden geleni yapması yaşam kurtarmak için gereken insani yardımı ve bölgedekilerin onurlu bir şekilde tahliyesini sağlaması çağrısında bulunuyoruz'' dedi.

Önde gelen Şii din adamlarından Büyük Ayetullah Ali el Sistani, kent sakinlerinin sıkıntıları konusunda kaygılarını dile getirmişti.

Kent sakinleri, IŞİD'e karşı direnmek için kendi başlarına çaba gösterdiklerini ve kasabaya ablukanın başlamasından bu yana herhangi bir yardım ulaşmadığını söylüyor.

Bağdat'ın 180 km kuzeyinde, Kerkük'ün ise güneyindeki bu küçük Şii Türkmen kasabası iki aydır, çevrelerindeki bütün köy ve kasabaları ele geçiren adını İslam Devleti olarak değiştirip bölgede hilafet ilan eden IŞİD milislerinin ablukası altında.

Amerli halkının çoğunluğunu Irak nüfusu içindeki oranları yüzde 4 olan Şii Türkmenler oluşturuyor.

Şii oldukları için IŞİD tarafından "kafir" sayılıyor ve doğrudan hedef alınıyorlar.

Doktor Nihat Elbayati, "70 gündür direniyoruz. Elektriğimiz yok, suyumuz akmıyor" diyor.

"Sadece tuzlu su var, o da ishal ve diğer hastalıklara yol açıyor. Kuşatma başladığından bu yana yaşlı ve hasta 50'yi aşkın kişiyi kaybettik. Susuzluk ve hastalıktan ölenler arasında çocuklar da var" diye sürdürüyor.

“ÖLÜMLE SAVAŞ”
Amerli halkının çoğu geçimini topraktan sağlıyor ama çatışmalar yüzünden tarlalarına gidemiyor ve ürün alamıyorlar.

O yüzden kasabaya şu anda yiyecek sadece Irak askeri helikopterleri ile ulaşabiliyor. Bu helikopterler günde en fazla bir kere gelebiliyor ve bütün kasabaya yetecek kadar yiyecek ve ihtiyaç malzemesi taşıyamıyorlar.

"İnsani bir felaketle karşı karşıyayız" diyor Doktor Elbayati. "20 bin Amerlili ölümle savaşıyor. Üç günde bir yemek yiyebilen çocuklar var. Durumu anlatabilmem imkansız. Ne diyeceğimi bilemiyorum."

Doktor Elbayati, Irak çapında Türkmen toplumunun yaşam koşullarını geliştirmeyi hedefleyen Türkmen Koruma Vakfı adlı bir sivil toplum kuruluşuyla çalışıyor. Irak ordusuna ait helikopterlerle gidip gelebiliyor ve en gerekli malzemelerin getirilmesini sağlamaya çalışıyor.

Fakat birçokları yardımın çok geç ve çok yetersiz olduğunu düşünüyor.

Eşi ve yedi çocuğuyla Amerli'de yaşayan Nihat el Bayati, "Doktor yokluğundan doğum sırasında ölen kadınlar var. İnsanlar çok basit yaralardan ölüyor çünkü tedavi edilemiyorlar" diyor.

Irak askeri helikopterleri her bir gelişlerinde 30 kişiyi alıp kasaba dışına taşıyabiliyorlar ve bazı yaralılar hükümet kontrolündeki bölgelerde bulunan hastanelere kaldırılıyor. Fakat Irak ordusu zorlanıyor ve helikopterlerin uçuş yolu çok tehlikeli, bazen geri dönmek zorunda kalıyorlar.

Kasabanın savunulması işini ise tamamen halk üstlenmiş.

El Bayati, "Asker yok aramızda" diyor. "Aileler IŞİD'e karşı biraraya geldik, kendimizi ve toprağımızı korumak için savaşıyoruz."

Savunma güçleri arasında Nihat'ın 13 yaşındaki oğlu da var.

"Oğlumun savaşması beni korkutuyor mu?" diye sorup yine kendi yanıtlıyor, "Hayır, onunla gurur duyuyorum. Biz anne babalar çocuklarımızın da bu savaşa katkıda bulunmasından gururluyuz. Bu da bizim cihadımız. IŞİDçiler allahsız ve merhametsiz insanlar."

Doktor Elbayati, "IŞİD bir köyü ele geçirdiğinde ne yapıyor biliyor musunuz?" diyor ve yanıtlıyor, "Bütün erkekleri, kadınları ve çocukları toplayıp öldürüyorlar. İnanın bana. Sadece bazı kızları ayırıyorlar, anlıyorsunuz ya, başka amaçlarla..."

Amerli aşırı görüşlü Sünni grupların şiddetiyle ilk kez karşılaşmıyor. ABD işgalinden sonra yaşanan en kanlı saldırılardan birine sahne oldu burası.

2007 yılında El Kaide'nin bir kamyona yüklediği patlayıcılarla gerçekleştirdiği saldırıda Amerli halkı 159 insanını kaybetmiş, 350 kişi yaralanmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27064529.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 24 Ağustos 2014, 22:32:46 »
sii türkmenler oldugu icindir

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #73 : 30 Ağustos 2014, 21:56:12 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #74 : 31 Ağustos 2014, 14:19:00 »
Kral'dan dünyaya IŞİD uyarısı
Ana Sayfa» ULUSAL
31.08.2014 07:41
Kral'dan dünyaya IŞİD uyarısı

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, dünyanın IŞİD tehdidiyle yüzleşmemesi durumunda, örgütün Avrupa ve ABD'ye ulaşacağını söyledi.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, dünyaya Ortadoğu konusunda uyarılarda bulundu. Kral , dünyanın IŞİD tehdidine karşı birleşmemesi halinde, Avrupa ve ABD ’nin de tehlike altında olacağını vurguladı.

Evinde, büyükelçileri ağırladığı bir resepsiyon düzenleyen Kral Abdullah’ın konukları arasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de bulunduğu bildirildi. Kral, şu ifadeleri kullandı:

“Terörizm sınır tanımıyor ve tehlikesi Ortadoğu’nun dışındaki birkaç ülkeyi de etkileyebilir. Cihatçıların kafa kestiğini ve sokaklarda çocuklara bunları sergilediğini görüyoruz. Onların neler yaptıkları ve neler yapabilecekleri bir sır değil.

Sizden bu mesajı liderlerinize iletmenizi rica ediyorum: Şeytanî bir güç olan terörizmle, bilgelikle ve hızlı bir şekilde savaşılmalıdır. Eğer ihmal edilirse, terörizmin bir ay sonra Avrupa’ya ve iki ay sonra ABD’ye sıçrayacağından eminim.”

http://www.ulusalpost.com/kraldan-dunyaya-isid-uyarisi-24268h.htm

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #75 : 31 Ağustos 2014, 18:23:17 »

Irak ordusu Amerli'ye girdi

AA
31 Ağustos 2014
Irak ordusu Amerli'ye girdi

80 gündür IŞİD'in kuşatması altında bulunan 20 bin nüfuslu Türkmen kasabası Amerli'ye, Irak ordu birlikleri ulaştı.

Irak güvenlik birimleri IŞİD’in kuşatmasını kırarak Amerli’ye girdi. Irak ordu sözcüsü Komutan Kassem Atta AFP’ye yaptığı açıklamada, “Birliklerimiz kuşatmayı kırdı ve Amerli’ye girdi” dedi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak ordusu, gece başlayan geniş çaplı operasyon sonucunda, Amerli'nin çevresindeki terör örgütü IŞİD kuşatmasını kırdı.

Peşmerge ve Şii milislerin yanı sıra ABD savaş uçaklarının da hava desteği verdiği birlikler, Amerli çevresindeki Habeş, Lokum, Hafriye ve Yengice köylerini de ele geçirdikten sonra nahiyeye girdi.

Çok sayıda kayıp veren IŞİD militanları, bölgeden çekilmek zorunda kaldı.

Sakinlerinin çoğunluğu Türkmen olan 20 bin nüfuslu Amerli nahiyesi, 2 aydan uzun süredir IŞİD kuşatması altındaydı.

Karadan ulaşılamayan nahiyeye Bağdat'tan kalkan helikopterlerle insani yardım gönderiliyordu. Nahiyedeki insani durumun kötüye gitmesi üzerine ABD savaş uçakları, gece Amerli çevresindeki IŞİD hedeflerini vurmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27113223.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #76 : 01 Eylül 2014, 16:28:29 »

Acaba öfkeden bir araya gelmiş bu insalar topluluğu bu füzeleri kullanmayı biliyor mu?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #77 : 01 Eylül 2014, 22:50:29 »
Irak'daki kargaşanın sonucu...

Türk Yapımı Zırhlı Araç PKK’nın Eline Geçti!
Tarih: 01-09-2014 20:35:42 Güncelleme: 01-09-2014 20:38:42 + -

Otakar'ın Irak ordusu için ürettiği zırhlı araç PKK terör örgütünün eline geçti.

Otokar tarafından Irak Ordusu için üretilen ve Irak Ordusu’nda bir süredir görev yapan Land Rover Shorland tipi hafif zırhlı personel taşıyıcı PKK’nın eline geçti. Terör örgütü mensupları tarafından spreylerle boyanan araca terör örgütü PKK flamaları da asıldı. Aracın Peşmerge tarafından ele geçirilip PKK'lılara teslim edildiği iddia ediliyor.
http://tarafsizhaber.com/turk-yapimi-zirhli-arac-pkk-nin-eline-gecti/6055/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #78 : 02 Eylül 2014, 11:39:07 »

‘IŞİD militanları tecavüz etti’

2014-09-01 15:17:07
‘IŞİD militanları tecavüz etti’

IŞİD’in Ezidi kenti Sincar’da (Şengal) yaptığı katliam ve tecavüzlere ilişkin her gün yeni bir detay ortaya çıkıyor.
IŞİD’in elinden kurtulan bir Ezidi kızının anlatımları yaşananların boyutunu ortaya koydu. Ezidi kızı, IŞİD üyelerinin önce, “Müslüman olursunuz, kardeş oluruz, evlilikler yaparız” dediklerini daha sonra genç kız ve kadınları Telafer’e götürüp tecavüz ettiklerini, her türlü insanlık dışı uygulamayı yaptıklarını anlattı. “Bizi sürekli taciz ettiler. IŞİD emiri üç kız alıp götürdü” diyen Ezidi kızı, yanlarından alınan kızların önce şeyhe sunulduğunu daha sonra satıldığını söyledi. Kürt sosyal paylaşım sitesinde yayınlanan görüntülü video kaydında, genç Ezidi kızın anlatımı IŞİD tecavüzlerini gözler önüne serdi.

Milliyet
http://www.haberinyeri.net/isid-militanlari-tecavuz-etti-3264h.htm

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #79 : 02 Eylül 2014, 13:18:08 »
Allah sonumuzu hayır etsin bu iş yavaş yavaş bize bulaşacak artık bundan şüphem kalmadı.İnşallah yanılırım ama gidişat belli, artık doğudan çıkacak kıvılcım'ı bekliyorum.Ondan sonra herşey değişecek hiçbir şey eskisi gibi olmayacak bizlerde bu günlerimizi çok arayacağız.