Anket

Işidin Bölücü Terör Örgütü ile savaşması TÜRKİYE nin çıkarları açısından olumlu olmadımı?

OLUMLU
22 (55%)
OLUMLU DEĞİL
18 (45%)

Toplam Oy Verenler: 40

Gönderen Konu: IŞİD  (Okunma sayısı 220656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: IŞİD
« Yanıtla #520 : 04 Aralık 2015, 08:30:20 »
Suriye’de savaş kızışıyor
04 Aralık 2015 - 01:15:30
Suriye’de savaş kızışıyor

Suriye’de ABD ve Rusya öncülüğünde IŞİD’e karşı iki koldan yürütülen savaş kızışıyor. Önceki gün meclisten tezkere alan İngiltere, 57 dakika sonra Suriye’deki IŞİD petrol kuyularını vurdu. Almanya da bugün tezkere oyluyor. Suriye’de Esad’ı destekleyen İran’ın da savaş uçağı yollayacağı iddia edildi. ABD Dışişleri Bakanı ise “IŞİD’i havadan yenemeyiz” dedi.

TERÖR örgütü IŞİD’e karşı Suriye’deki operasyonlar genişliyor. İngiltere, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Irak’ta sürdürdüğü hava operasyonlarının Suriye’yi de kapsayacak şekilde genişletilmesini öngören tezkerenin önceki gün parlamentoda kabul edilmesinden sadece 57 dakika sonra dün sabaha karşı Suriye’de IŞİD’i vurdu. Güney Kıbrıs’taki Akrotiri Askeri Üssü’nden havalanan İngiliz savaş uçakları, IŞİD’in kontrolü altında olan Ömer petrol sahalarını bombaladı. Savunma Bakanı Michael Fallon operasyonun amacının IŞİD’in ayakta kalmasını sağlayan petrol satışlarının sonunu getirmek olduğunu dile getirdi. Şu an sadece 8 savaş uçağı olan Güney Kıbrıs’taki üsse, 8 savaş uçağı daha gönderdiklerini açıkladı.

ALMANYA’DA OYLAMA BUGÜN

Almanya da Suriye’de IŞİD mevzilerini belirleyecek 6 Tornado keşif uçağı, Fransa’nın Akdeniz’deki uçak gemisi Charles de Gaulle’i korumak için bir fırkateyn, bir yakıt ikmal uçağı ve bin 200 asker göndermeye hazırlanıyor. Görev süresi bir yıllık olan tezkere bugün parlamentoya geliyor ve büyük koalisyon hükümetinin oylarıyla geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. 2 Tornado keşif uçağının İncirlik Hava Üssü’ne konuşlandırılması bekleniyor. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, bu konuyu görüşmek üzere dün Ankara’ya geldi.

ABD, FRANSA, RUSYA MEMNUN

ABD Başkanı Barack Obama ise hem İngiltere’de tezkerenin kabul edilmesinden hem de Almanya’nın girişimlerinden memnuniyet duyduğunu açıkladı. Uluslararası koalisyonun Irak’taki saldırılarına geçen yıl katılan Fransız savaş uçakları, eylül ayında Suriye’deki IŞİD hedeflerini de vurmaya başlamıştı. Suriye yönetimi de Batılı ülkelerin Rusya gibi Suriye hükümetiyle işbirliği içinde hava operasyonu düzenlemesi gerektiğini söylüyor. Suriye lideri Beşar Esad, Çek kanalına verdiği demeçte ABD öncülüğündeki hava saldırılarının IŞİD’i geriletmediğini, aksine ilerlettiğini öne sürdü.

KERRY: IŞİD’İ HAVADAN YENEMEYİZ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD’in tek başına hava saldırıları ile yenilemeyeceğini, Suriyeli ve Arap kara güçlerinden oluşan bir birliğin bulunması gerektiğini söyledi. Belgrad’da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısına katılan Kerry, “Sanırım, IŞİD’le mücadeleye hazırlanmış kara güçleri bulmadan bu savaşın havadan kazanılamayacağını biliyoruz” dedi. Kerry, gazetecilerin kara kuvvetleri derken Batılı güçleri kastedip etmediğini sorması üzerine, “Sürekli olarak yaptığımız gibi Suriyelilerden ve Araplardan bahsediyorum” dedi.

İRAN DA HAVADAN SALDIRACAK

Askerlerini, üst düzey komutanlarını Suriye’ye göndererek Suriye ordusuna karadaki savaşta destek veren İran’ın, savaş uçaklarıyla da IŞİD’e karşı savaşa katılmaya hazırlandığı bildirildi. Tahran’ın Suriye’ye IŞİD ile mücadele için savaş uçakları göndereceğini Kuveyt gazetesi Al-Rai duyurdu. Kuveyt Savunma Bakanlığının elde ettiği istihbarat bilgisini paylaşan gazete, “İran, önümüzdeki günlerde iki düzine savaş uçağını Suriye’ye göndererek IŞİD karşıtı hava saldırılarına katılacak.

TAHRAN’A S-300 FÜZESİ

İran Hava Kuvvetleri, Şam yönetimiyle görüşerek hava üssünü belirledi. İran jetleri Humus yakınındaki “Tias” havalimanını seçti” bilgisini paylaştı. Rus yetkili Vladimir Kojin, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada ise İran’a S-300 füze savunma sistemi sevkiyatının başladığını söyledi. 5 adet S-300 bataryası sevkıyatının yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

BİLGİ NOTU

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) verilerine göre ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon geçen eylülden beri Suriye’de 2934 hava saldırısı gerçekleştirdi. Suriye’deki hava saldırılarına katılan koalisyon ülkeleri şöyle: “Avustralya, Bahreyn, Kanada (Ekim ayında saldırılardan çekildi), Fransa, Ürdün, Suudi Arabistan, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere.” Rusya da koalisyondan bağımsız 30 Eylül’den beri Suriye’de hava saldırısı düzenliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/suriyede-savas-kizisiyor-40022538
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #521 : 05 Aralık 2015, 08:29:53 »
Musul'a 600 asker

Uğur ERGAN / ANKARA05 Aralık 2015 - 02:18:18
Musul'a 600 asker

Türkiye, Musul’un Başika kentinde 600 askerle üs kuruyor. Mutabakat, eski Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun 4 Kasım’da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’yi ziyaretinde imzalandı.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), iki yılı aşkın süredir Musul’un 32 kilometre kuzeyindeki Başika’da peşmerge güçleri ve diğer IŞİD karşıtı grupları eğiten komando birliği ve tank gücünde nöbet değişimi, Kuzey Irak yönetimi ile varılan bir mutabakatı ortaya çıkardı. Başika’ya Siirt 3. Komando Tugayı’ndan 400 komando gönderildi. Kampta daha önce 90 kadar komando bulunuyordu.

BARZANİ İLE MUTABAKAT

25 tanktan oluşan zırhlı birlikte de nöbet değişimi yapıldı. Tanklar, Trakya’daki zırhlı birliklerden sevk edildi. Başika’ya yerleşen toplam asker sayısı 600’ü buldu. Bölgedeki askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre Başika’daki görev değişimi 2 gün önce yapıldı. Takviyeli görev değişimine ilişkin mutabakata, geçici hükümet döneminde dışişleri bakanı olan Feridun Sinirlioğlu’nun Kuzey Irak’a 4 Kasım’da yaptığı ziyaret sırasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani ile görüşmesinde varıldı.

BAMERNİ ÜSSÜ GİBİ

Başika’daki Türk askeri gücü Dohuk’un Bamerni kentindeki Türk üssü gibi kalıcı olacak. Başika’nın, terör örgütü IŞİD’in kontrolünde olan bölgeye 10 kilometre uzaklıkta olduğu biliniyor. 

EĞİTİME TAKVİYE

Başika’daki görev değişiminin takviye yapılarak gerçekleşmesi, “Musul’da IŞİD’e yönelik bir kara operasyonunun ön hazırlığı” olarak da değerlendiren yorumlar yapılıyor. Başika’da asker sayısının artırılmasıyla birlikte eğitilen peşmerge ve IŞİD’e karşı savaşan güçlerin sayısının da artması bekleniyor.

ABD: KOALİSYON İÇİN DEĞİL

Suriye ve Irak’ta IŞİD’e yönelik hava operasyonları yapan koalisyon güçleri görev değişimiyle ilgili bilgilendirildi. Reuters ajansına konuşan ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, bu faaliyetlerin ABD liderliğindeki IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun faaliyetlerinin bir parçası olmadığını açıkladı.   

IRAK: KABUL EDİLEMEZ

Irak Dışişleri, “Bağdat yönetimi ile koordineli olmadan bir askeri operasyon kesinlikle kabul edilemez” diyerek Türkiye’nin Musul’a asker göndermesini kınadı.

MUSUL NEDEN ÖNEMLİ?

IŞİD'in 2014 yılının Haziran ayında Musul'u kontrolü altına almasıyla dünya ve Türkiye için Musul oldukça önemli hale geldi.

IŞİD terörü Suriye'ye sıçramadan önce Irak'ta, El Kaide'nin bir uzantısı olarak doğmuştu. Irak'ın kuzeyindeki Musul, bu ülkenin Suriye bağlantısı için stratejik bir öneme sahip.

Musul'un IŞİD'den temizlenmesi halinde hem terör örgütünün imajına, hem de Suriye ve Irak'ı bağlayan lojistik ağına darbe vurulacak.

Bu yüzden aralarında Türkiye'nin de olduğu Uluslararası Koalisyon güçleri Musul'u IŞİD'den temizleme planını şekillendirmeye başladılar. Plan kapsamında Irak Ordusu ve peşmerge ABD desteğiyle eğitiliyordu. Bölgede 2 yılı aşkın süredir peşmergenin eğitimi için de bir Türk birliği bulunuyordu.

TARİHİ BİR YERLEŞİM

Musul'un 20 km. kuzeydoğusunda bulunan ve tarihi bir Asur yerleşimi olan Başika'nın ismi, Aramice'de "Bet" (Ev) ve "Aşika" (Aşıklar) sözcüklerinden türetilmiş ve "Aşıklar Evi" anlamına geliyor. Zeytin ağaçlarıyla ünlü yerleşimde, Yezidilerin ve Şabakların yanısıra Süryaniler ve Müslüman Araplar da yaşıyor.

IŞİD bu yerleşimi Haziran 2014'te ele geçirdikten sonra ismini "Dua" olarak değiştirmişti. Dua Halil Esvad, 2007'de Başika'nın kasaba meydanında, bir iddiaya göre İslam'a geçtiği için kalabalıkça recmedilerek öldürülen bir Yezidi genç kızın adıydı. Recmi gösteren video internette yayılmış ve uluslararası kamuoyunun da tepkisini çekmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/musula-600-asker-40023018
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #522 : 05 Aralık 2015, 08:32:37 »
'IŞİD ile mücadelede Esad güçleri ile işbirliği yapılabilir'
DIŞ HABERLER SERVİSİ05 Aralık 2015 - 01:50:24
'IŞİD ile mücadelede Esad güçleri ile işbirliği yapılabilir'

Kıbrıs’taki temaslarının ardından Yunanistan’ın başkenti Atina’ya geçen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, basın toplantısında “Suriye lideri Beşar Esad iktidarda iken Suriye ordusu ile muhalif grupların, IŞİD’e karşı işbirliği yapabileceğini” söyledi.

“Batının desteklediği isyancılar IŞİD’e karşı hükümet güçleriyle işbirliği yapar mı” sorusuna Kerry, “Esad’ın geleceğinin ne olduğu veya olmadığı konusunda netlik olması halinde, ‘gitmek’ zorunda olduğunun net olmadığını düşünüyorum” yanıtını verdi. Kerry, Esad’ın eninde sonunda iktidardan ayrılacağına dair bir inançları olmazsa, muhaliflerin orduyla işbirliğine gitmesinin “aşırı zor olacağını” düşündüğünü de ekledi.

http://www.hurriyet.com.tr/isid-ile-mucadelede-esad-gucleri-ile-isbirligi-yapilabilir-40023072

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #523 : 05 Aralık 2015, 12:59:32 »
Bin 200 Türk askeri, IŞİD kontrolündeki Musul’un 13 kilometre yakınında bulunan Başika kasabasına girdi. 3 gün önce başlayan intikal dün saat 17.00’de tamamlandı. 20-25 kadar tank da birliğe eşlik etti.

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hakimiyetindeki Başika ilçesindeki Türk eğitim birliğinin Peşmergge güçlerini eğittiği kamp, tabur seviyesinde bir kuvvet ile Irak içinde bir Türk üssüne dönüştürüldü.

Başika’daki görev değişiminin takviye yapılarak gerçekleşmesi, “Musul’da IŞİD’e yönelik bir kara operasyonunun ön hazırlığı” olarak da değerlendiren yorumlar yapılıyor. Başika’da asker sayısının artırılmasıyla birlikte eğitilen peşmerge ve IŞİD’e karşı savaşan güçlerin sayısının da artması bekleniyor.

Üssün, IŞİD'in hakim olduğu bölgeye yaklaşık 10 kilometre mesafede olduğu belirtilirken, üs çevresinde M60T tipi 25 dolayında tank konuşlandırıldı. Çok sayıda anti-terör uzmanı Türk subayı, Peşmerge güçlerine yerleşim birimlerininde nasıl operasyon yapılacağı eğitimini veriyor. Kampa; Siirt 3. Komando Tugayı'ndan gönderilen komandoların simgesi ise akrep.

Türkiye, Kuzey Irak'ta Peşmerge güçlerini ağırlık olarak Dohuk ve Süleymaniye'deki kamplarda eğitiyordu. Irak’ın Musul bölgesi, 2014 yılının Haziran ayında IŞİD’in eline geçmişti. Bu bölgede, özellikle Ezidi halka yönelik büyük bir katliam yaşanmıştı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye bağlı peşmerge güçleri, 12 Kasım 2015 tarihinde Şengal (Sincar) bölgesinde terör örgütü IŞİD’e yönelik başarılı harekatta bulunmuştu.

Peşmerge güçlerinin bu başarısının ardında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim desteği önemli faktör olmuştu. Milliyet'in aldığı bilgilere göre, Türk subayları 2 bin 500'ün üzerinde Peşmerge ile bin 100 dolayında Arap kökenli askere eğitim verdi. ABD'nin eğittiği asker sayısının ise bin 500 dolayında olduğu dile getirildi. Türkiye, Kuzey Irak'ta Peşmerge güçlerini ağırlık olarak Dohuk ve Süleymaniye'deki kamplarda eğitiyordu. Türk subaylarının eğitimi nedeniyle yerel güçler IŞİD’e karşı özellikle meskun mekanlarda başarılı olmaya başladı.

Sincar'ın kurtarılması sırasında Peşmerge'nin aldığı eğitimin önemi anlaşıldı.

Türkiye, Kuzey Irak'ta Peşmerge güçlerini ağırlık olarak Dohuk ve Süleymaniye'deki kamplarda eğitiyordu.

Türkiye ile Barzani yönetimi arasında geçen ay varılan mutabakat çerçevesinde Eğit Donat'ın ağırlığı Başika'daki kampa kaydırıldı. Bu çerçevede son 3 gün içinde Başika'daki Türk kuvvetinin sayısı artırıldı. Kampta, 600'ün üzerinde Türk komandosunun konuşlandırıldığı belirtildi. Üssün korunması için 25 dolayında M60T tipi tank görevlendirildi. Tekirdağ Mekanize Tugayı'ndan gönderilen tankların Silopi üzerinden Irak'a geçtiği kaydedildi. Kampta, anti-terör uzmanı Türk subay ve astsubayları, Peşmerge'ye eğitim veriyor. Türk askeri üssüne dönüşen kampın, terör örgütü IŞİD'in hakim olduğu bölgeye yaklaşık 10 kilometre mesafede olduğu belirtildi. Lojistik ve diğer askeri değerlendirmelere paralel olarak kamptaki tank ve kuvvet sayısının artırılabileceği de belirtildi.

Irak merkezi güçleri ile peşmerge güçleri ve diğer yerel güçler, ABD ve Türkiye’nin öne çıktığı koalisyon güçlerinin hava desteğinde bir süredir Musul’a yönelik kapsamlı bir harekat için hazırlık yürütüyor.

Türk subayların eğiteceği Peşmerge güçlerinin Musul'a yönelik muhtemel bir operasyon önemli görevler üslenmesinin planlandığı dile getirildi.

Büyük Musul Operasyonu kapıda mı?

Türk Silahlı Kuvvetleri IŞİD'le mücadele kapsamınde bölgede 2 bin 700 Peşmerge, Eski Musul Vali Esil Nuceyfi'ye bağlı 2 bin 400 sünni Arap ve bin 400 Türkmen'e eğitim verdi. Bölgedeki eğitim faliyetlerinin Mart ayına kadar artarak devam edeceği öğrenildi. Daha önce Duhok ve Ebil'de de eğitim veren tecrübeli birliklerin Başika'ya kaydırılması Büyük Musul Operasyonu'nun habercisi olarak görülüyor. Başika'ya en yakın tank taburunun Kanimasi de istihbarat üssünün de Simele'de olduğu, Türk birliklerine olası saldırı durumuna karşı tüm unsurların teyakkuzda olduğu bildirildi.

http://www.milliyet.com.tr/turk-ordusu-musul-a-neden-girdi--gundem-2158840/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #524 : 05 Aralık 2015, 13:12:20 »
Musul'da peşmergeye eğitim veren Türk birliklerinin fotoğrafları yayınlandı.

Türkiye'nin 600 askerle Musul'a üs kurmasıyla yeniden gündeme geldiler. İşte peşmergeye eğitim veren Türk birliklerinin fotoğrafları...

Türkiye, Musul'un Başika kentinde 600 askerle üs kuruyor. Mutabakat, eski Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun 4 Kasım'da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani'yi ziyaretinde imzalandı. Musul'da 2 yılı aşkın süredir Peşmerge'ye eğitim veren Türk birliklerinin fotoğrafları yayınlandı. Peşmerge Bakanlığı Harekattan Sorumlu Yardımcısı Tümgeneral karaman Kemal Ömer, Türk askerleri tarafından verilen eğitimin 12 Kasım 2015'de başlayan "Sincar'ın IŞİD'den kurtarılması" operasyonları esnasında çok büyük katkı sağladığını belirtti.

SİNCAR'IN KURTARILMASINDA BÜYÜK KATKI SAĞLADI

Peşmerge Bakanlığı Harekattan Sorumlu Yardımcısı Tümgeneral Karaman Kemal Ömer, Türk askerleri tarafından verilen eğitimin 12 Kasım 2015'de başlayan Sincar'ın IŞİD'ten kurtarılması operasyonları esnasında çok büyük katkı sağladığını belirtti.

Tümgeneral Karaman Kemal, özellikle aldıkları şehir içi sokak çatışmaları eğitimi sayesinde Sincar'ın kurtarılması sırasında daha az zayiat verdiklerini ve bu eğitimi alan Peşmerge birliklerinin operasyonun başarısında belirleyici rol oynadıklarını, ilerleyen dönemlerde Türk Komutanların kendilerine eğitim vermeye devam etmesini talep ettiklerini de ifade etti.

PEŞMERGEYE VERİLEN EĞİTİM

1990'lı yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, PKK ile mücadele eden Kürt Gruplara (Talabani-Barzani) aktif olarak destek sağlandı. Günümüzde de IŞİD ile mücadele kapsamında Peşmerge'ye, Türk Silahlı Kuvvetleri destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Irak'ın Kuzeyindeki dört farklı bölgede bir yılı aşkın süredir Peşmergelere; Meskun mahallerde muharebe, El Yapımı Patlayıcı (EYP) ve EYP ile mücadele, Tanksavar, ağır makineli tüfek, havan, topçuluk, ileri gözetleyicilik ve ilk yardım eğitimleri verildiği öğrenildi.

PEŞMERGEYE MALZEME, TEÇHİZAT VE BAKIM DESTEĞİ DE SAĞLANIYOR

Son dönemde Irak ve Suriye'de çok hızlı bir ilerleme göstererek her iki ülkede de önemli yerler işgal eden IŞİD'le mücadele kapsamında; Peşmergelerce icra edilen operasyonlarda, özellikle meskun mahallerde muharebe ile EYP ve EYP ile mücadele konularında kendilerine verilen eğitimden çok büyük fayda sağlandığı bizzat Peşmerge yetkilileri tarafından açıklandı. Bu güne kadar 2 bin 500'den fazla Peşmergeye, Irak kuzeyinde eğitim verildi ve halen belli eğitim merkezlerinde verilmeye devam etiği belirtildi. Ayrıca Peşmergeye belirli seviyede malzeme, teçhizat ve bakım desteği de sağlandığı öğrenildi. Bugüne kadar ki süreçte Peşmergeye verilen eğitimlerde hedeflenen amaçlara ulaşıldığı ve verilen eğitimlerin çok başarılı olduğu bizzat Peşmerge yetkililerince dile getirildi. IKYB Başbakanı Neçirvan Barzani ve IKYB Peşmerge Bakanı Mustafa Seyit Kadir, Türkiye tarafından verilen eğitimler için büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

http://www.milliyet.com.tr/turk-askeri-pesmergeyi-boyle-gundem-2158861/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #525 : 05 Aralık 2015, 20:51:49 »
Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

hurriyet.com.tr
05 Aralık 2015 - 20:20:53
Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Irak, Bağdat'taki Türk Büyükelçisi’ni Türk askerinin Musul'a gitmesiyle ilgili Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Türk askerlerinin çekilmesi talep edildi.

Türkiye'nin Musul'a asker göndermes,nin ardından Irak, Bağdat'taki Türk Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Türk askerleri Bağdat yönetiminin bilgisi olmadan Irak toprağına girmiştir. Irak, Türk askerlerinin varlığını düşmanca bir davranış olarak görüyor" denildi.

http://www.hurriyet.com.tr/buyukelci-disisleri-bakanligina-cagirildi-40023341

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #526 : 05 Aralık 2015, 21:27:03 »
Anlaşılan hükümetimiz yine Merkezi Irak Hükümetini hiçe sayarak dünyaca Kürdistan olarak tanınan Kuzey Irak Yönetimi ile işbirliği içerisine girmiş! Biz nasıl ki hava sahamıza giren Rus uçağını düşürmekte haklıysak, bu durumda Irak Hükümetinin izni olmadan oraya asker göndermemiz konusunda Irak Hükümeti haklı görünüyor!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #527 : 06 Aralık 2015, 02:10:03 »
Kuzey Irak’ta 2 bin Türk askeri
Uğur ERGAN / ANKARA
06 Aralık 2015 - 01:14:13
Kuzey Irak’ta 2 bin Türk askeri

Ankara’nın Kuzey Irak’taki Mesud Barzani yönetimiyle uzlaşma çerçevesinde IŞİD’in kontrolündeki Musul yakınlarındaki Başika bölgesindeki üsse tankçılar dahil 600 asker sevk etmesi dünya gündeminde yer buldu.Türkiye’nin yerel güçleri eğitmek amacıyla Başika’daki varlığını arttırması haftaya da sürecek. Başta Bamerni ve Başika başta olmak üzere bölgedeki Türk asker sayısı 2 bini aşacak. Bağdat, Türk askerinin geri çekilmesini istedi.

TÜRKİYE’nin terör örgütü IŞİD’in elinde bulunan Musul’un 32 km kuzeyindeki Başika bölgesine, tankçılar dahil 600 kişilik asker sevkıyatı, Türkiye ve dünyanın gündemine oturdu. Hürriyet’in güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) önümüzdeki hafta Başika’ya intikalinin devam etmesi ve asker sayısının burada bini geçmesi bekleniyor.

IRAK’TA YABANCI 3. ASKERİ GÜÇ

Başika’da 2.5 yılı aşkın süredir bulunan Türk askerinin görev değişiminin takviyeli yapılması, Kuzey Irak’taki Türk askeri varlığının ciddi şekilde arttığını da ortaya koydu. Kuzey Irak’ta Bamarni’de tanklar ve piyadeden oluşan 500 kişilik bir mekanize taburu var. Sınırın sıfır hattındaki Kanimasi’de ise Bolu Komando Tugayı’ndan 400 kişilik bir grup mevcut.

Bu komandolar PKK’nın sınır geçişlerine karşı konuşlanmış durumdalar. Erbil, Zaho, Dohuk, Batufa, Süleymaniye ve Amadiye’de de irtibat timi olarak 130 kadar Özel Kuvvet (Bordo Bereli) bulunuyor. Özel Kuvvet, Peşmerge’ye eğitim de veriyor. Başika’daki Türk asker sayısının bini geçmesi durumunda 2 binden fazla Türk askeri Kuzey Irak’ta geniş bir alana konuşlanmış olacak. Kuzey Irak’ta konuşlanılmış olsa da Türkiye’nin, İran ve ABD’den sonra Irak genelinde askeri varlığını hissettiren üçüncü büyük ülke durumunda olduğu bildirildi.

Dohuk ve Musul arasındaki Simele bölgesinde yer alan Türk istihbarat birimlerine ait bir merkeze de personel takviyesi yapıldığı öğrenildi. Merkez, Hıristiyanlar, Şii Kürtler ve Türkmenlerin bulunduğu hassas bir bölgede yer alıyor.

MUSULLU SÜNNİ ARAPLAR

Başika’da Musullu Sünni Araplar eğitildi. Şimdiye kadar eğitim alan Musullu Sünni Arapların sayısı 3 bini buldu. Yeni eğitim alacaklar da çoğunlukla Musullu Sünni Araplar olacak. Türk kaynaklar, IŞİD mevzilerine yaklaşık 5 km uzaklıktaki Başika kampının büyük bir yerleşim alanı olduğunu, bu nedenle 80-90 komandonun kampı korumada yeterli olmayacağının tespit edildiğini belirterek, takviyenin yapıldığını söylediler.

IRAK’TAN TEPKİ: DERHAL ÇEKİLİN

Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri varlığını arttırması Bağdat’ın tepkisini çekti. Irak Başbakanı Haydar İbadi yaptığı açıklamada, “Irak yönetimi Türkiye’ye derhal Irak topraklarından çıkmaya çağırıyoruz. Bunu Irak’ın egemenliğine yönelik ciddi bir ihlal olarak görüyoruz” dedi.

‘NAFİLE ŞEYLER’

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da Türk askerinin girmesinin “uluslararası normları, yasaları ve Irak’ın ulusal egemenliğine yönelik bir ihlal” olduğunu söyledi. Irak’ın tepkisini Hürriyet’e değerlendiren Ankara’dan bir kaynak, “Irak’ta doğru dürüst işleyen merkezi bir yönetim yok. Benzer tepkiyi (geçen hafta) ABD’ye de gösterdiler. Nafile şeyler bunlar” dedi.

MUSUL VALİSİ DE KAMPTA

Kampta IŞİD işgalinden kaçan ve Bağdat yönetimi tarafından görevden alınan Musul Valisi Esil Nuceyfi’nin de kaldığı öğrenildi. Türk yetkililer, merkezi Bağdat yönetiminin Başika’ya Türk komandolarının yerleştirilmesine tepki göstermesine anlam veremediklerini belirterek, “Çünkü kısa süre önce bu kampı Irak Savunma Bakanı da ziyaret ederek, verilen eğitim nedeniyle memnuniyetini dile getirmişti” dediler.

SALDIRI OLURSA KARŞILIK VERİLECEK

Türk askerinin Başika’ya intikali, bölgedeki Peşmerge dahil yerel güçlerin IŞİD’e karşı kapsamlı bir taarruza başlayabileceğinin göstergesi olarak değerlendiriliyor. Bölgedeki askeri kaynaklar, Türk askerinin bire bir IŞİD’le mücadeleye girmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladılar. Ancak IŞİD veya PKK, Türk askerine saldırırsa, anında misliyle karşılık verilecek. Türk askerinin konuşlanmasının bölgede Rusya’ya karşı bir yanıt olarak görülmesinin de yanlış olacağı belirtildi.

İSRAİL’İN MODERNİZE ETTİĞİ TANKLAR GİTTİ

Başika’ya giden tankların da İsrail’in modernize ettiği M 60’lar olduğu bildirildi. Bölgedeki yerel güçlerin IŞİD’le mücadelesinde sıkışması ve kamptaki Türk askerine yönelik tehditin artması durumunda M 60’lardan yapılacak tank topu ateşiyle alan temizliği yapılıp, IŞİD karşıtı güçlere saha açılacak.
Peşmerge’ye dört yerde eğitim: Başika dışında, Kuzey Irak’ta TSK’nın IŞİD’le mücadele kapsamında Peşmerge’ye verdiği eğitim desteğinin de bir yılı aşkın süredir dört ayrı bölgede devam ettiği bildirildi. Bu eğitimlerde Peşmergelere, meskun mahallerde muharebe, el yapımı patlayıcı (EYP) ve EYP ile mücadele, tanksavar, ağır makineli tüfek, havan, topçuluk, ileri gözetleyicilik ve ilk yardım eğitimleri veriliyor.
Sincar’ı TSK eğitimiyle aldık: Peşmerge Bakanlığı Harekattan Sorumlu Yardımcısı Tümgeneral Karaman Kemal Ömer, Türk askerleri tarafından verilen eğitimin 12 Kasım’da başlayan Sincar’ın IŞİD’ten kurtarılması operasyonları esnasında çok büyük katkı sağladığını belirtti. TSK, şimdiye kadar aralarında çok sayıda komuta kademesinde yer alan üst rütbeli personel de dahil 2 bin 500’den fazla Peşmerge’ye eğitim verdi.

KİM, NE DEDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: Türkiye’yi Ortadoğu politikasında aktif olarak çatışmanın tarafı haline getirmek sıkıntılı bir adımdır. Türkiye, çatışmanın bir parçası olmaktan kaçınmalıdır.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: Irak yönetiminin ve bölge ülkelerinin husumetine sebep olacak her girişim tehlikeli sonuçlar doğurur. Suriye’nin yapılanma sürecinde sorunun sadece IŞİD olmadığı, IŞİD ile mücadeleye yanaşmayan ve benzer bir dünya görüşüne sahip örgütlerinin de yol ayrımına geleceği bir ortamda Türkiye’nin Suriye yerine Irak’ta pozisyon almaya çalışması, tampon bölge ısrarının kabul görmemesinin bir sonucudur.

http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-irakta-2-bin-turk-askeri-40023349

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #528 : 07 Aralık 2015, 11:30:54 »
Obama'nın özel temsilcisi McGurk: Türkiye'nin Irak topraklarına asker konuşlandırmasını desteklemiyoruz
hurriyet.com.tr07 Aralık 2015 - 10:15:50
Obama'nın özel temsilcisi McGurk: Türkiye'nin Irak topraklarına asker konuşlandırmasını desteklemiyoruz

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, "Türkiye'nin Irak topraklarına Irak hükümetinin rızası olmadan asker konuşlandırmasını desteklemediklerini" belirtti.

Twitter'dan açıklamalarda bulunan McGurk, şu ifadeleri kullandı:

"Buna herhangi bir ülkenin askeri personelinin yanı sıra ABD askeri personelinin de konuşlandırılması dâhildir.

Son 24 saat içerisinde Türk ve Iraklı yetkililerin uygun kanallar aracılığıyla yaşanan durumu tartışmalarını etkin bir şekilde teşvik etik.

Türk ve Iraklı dışişleri bakanları arasında geçen son telefon görüşmesi, ileriye doğru atılan olumlu ve yapıcı bir adımdır.

Diplomatik temaslar sürerken, Türk askeri güçlerinin Irak sınırından çekildiğine yönelik haberlerden güç alıyoruz.
Bu meseleye diplomatik bir çözüm getirmek için IŞİD'le mücadelede birleşen ortaklar ve dostlar olarak tüm tarafları teşvik etmeyi sürdüreceğiz."

http://www.hurriyet.com.tr/obamanin-ozel-temsilcisi-mcgurk-turkiyenin-irak-topraklarina-asker-konuslandirmasini-desteklemiyoruz-40023705?_sgm_campaign=scn_a004850058058000&_sgm_source=40023705&_sgm_action=Click-Dynamic

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #529 : 08 Aralık 2015, 08:24:39 »
NATO, Hıristiyanlar kulübü mü oldu?
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İttifak’ın IŞİD’e karşı savaşmak üzere Suriye’ye asker göndermeyeceğini açıklarken “Bu savaşta Müslümanlar ön cephede, kurbanlar Müslüman. Bu mücadeleyi onlar için yürütemeyiz” dedi

NATO, Hıristiyanlar kulübü mü oldu?
DIŞ HABERLER SERVİSİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak’ın IŞİD’e karşı savaşmak üzere Suriye’ye asker göndermeyeceğini, bunun yerine yerel güçlerin kuvvetlendirilmesi gerektiğini söyledi. “Bu savaşı Müslümanlar için yürütemeyeceğiz” diyen Stoltenberg’in din vurgusu şaşkınlık yarattı.

İsveç gazetesi Tages-Anzeiger’a konuşan NATO Genel Sekreteri, Suriye’deki çatışmanın Batı ve İslam dünyası arasındaki bir savaş değil, “radikalizm ve terörizme karşı savaş olduğunu” söyledi. Stoltenberg, “Bu savaşta Müslümanlar ön cephede. Kurbanların çoğu Müslüman ve IŞİD’e karşı savaşanların çoğu da Müslüman. Bu mücadeleyi onlar için yürütemeyiz” şeklinde konuştu. Stoltenberg, kara gücü gönderme seçeneği sorulduğunda, “Bu, koalisyonun ve NATO müttefiklerinin gündeminde yok. ABD’nin sınırlı sayıda özel kuvvetleri var. Ön planda olan şey ise, yerel güçleri kuvvetlendirmek. Bu kolay değil ama tek seçenek bu” dedi. Genel Sekreter, Rusya ile yaşanan krizin ardından NATO’nun Türkiye’nin hava savunma kapasitesini artırmasına yardım ettiğini hatırlatarak, “Noel bayramından önce” İttifak’ın Türkiye’ye yönelik bir önlem paketi kabul edeceğini söyledi. Türkiye, NATO’nun Müslüman çoğunluğa sahip tek üye ülkesi.

http://www.milliyet.com.tr/nato-hiristiyanlar-kulubu-mu-oldu-/dunya/detay/2159978/default.htm