Anket

Işidin Bölücü Terör Örgütü ile savaşması TÜRKİYE nin çıkarları açısından olumlu olmadımı?

OLUMLU
22 (55%)
OLUMLU DEĞİL
18 (45%)

Toplam Oy Verenler: 40

Gönderen Konu: IŞİD  (Okunma sayısı 220626 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: IŞİD
« Yanıtla #500 : 13 Kasım 2015, 11:58:05 »
Peşmerge Şengal'i ele geçirdi
hurriyet.com.tr13 Kasım 2015
Peşmerge Şengal'i ele geçirdi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge gücünün, Sincar'ı (Şengal) tamamen kontrol altına aldığı bildirildi.

Bölgedeki AA muhabirinin Peşmerge kaynaklarından aldığı bilgiye göre; Sincar Peşmerge'nin kontrolüne geçti.

Peşmerge güçleri kamu binalarına IKBY bayrağı astı.

İlçeye yönelik operasyonda IŞİD, ciddi bir direniş göstermedi.

Yezidi halkın yaşadığı Sincar, 3 Ağustos 2014'te terör örgütü IŞİD'in eline geçmişti.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Peşmerge güçleri dün Şengal'i IŞİD'in elinden kutarmak için taarruz başlatmıştı. Iraklı Kürt birliklerin karadan taarruzuna ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da hava saldırılarıyla destek verdi.

-- OPERASYONUN AMACI NE?
Yaklaşık bir ay önce Kürt birlikler Şengal'in bir bölümünün kontrolünü ele geçirmişti. Kürt güçler bu operasyonla Şengal'i tamamen denetim altına almak istiyor. Daha önceki benzer operasyonlarda IŞİD'e karşı ilerleyişlerin yavaş ve zorlu olduğu görülmüştü.

- ŞENGAL NEDEN ÖNEMLİ?
Kasaba, IŞİD'in iki ana kalesi olarak görülen; Suriye'deki Rakka ve Kuzey Irak'taki Musul kentleri arasında stratejik bir konumda bulunuyor. Şengal'in IŞİD'den geri alınmasıyla örgütün ikmal yollarının da kesilmesi hedefleniyordu.

- NEREDE VE NÜFUSUNU KİMLER OLUŞTURUYOR?
Musul'un merkezinin 120 kilometre batısında bulunan Şengal'de nüfusun çoğunluğu Ezidi'ydi. Ancak Şengal, Ağustos 2014'te IŞİD'in eline geçti ve bölgedeki binlerce Ezidi, evlerini terk ederek Şengal Dağı'na sığındı. Binlerce Ezidi kadın ve çocuk da IŞİD'e esir düştü. Dağda mahsur kalanlar, Peşmerge'nin açtığı güvenlik koridorundan kurtarıldı. Şengal Dağı, IŞİD'den kurtarılsa da ilçe merkezi halen örgütünde kontrolünde.

- ABD'NİN DESTEĞİ HANGİ BOYUTTA?
Kara operasyonuna sadece Peşmerge katılıyor. ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da hava saldırılarıyla destek veriyor. Koalisyon uçakları dün geceden bu yana Şengal ve Telafer'deki IŞİD hedeflerini bombalıyor.
Ağustos 2014’teki Şengal işgali, ABD’nin IŞİD’e karşı hava saldırılarına başlamasının en büyük nedenlerinden biriydi.

- TARAFLARIN GÜÇ DENGESİ NASIL?
'Şengal'e Özgürlük Operasyonu' adı verilen taarruza 7 bin 500 Peşmerge ve Ezidi savaşçının katıldığını belirtiliyordu. Harekâta karşı terör örgütü IŞİD'in de bölgedeki militan sayısını 600'e çıkardığı ifade ediliyordu. Operasyonu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani denetliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/pesmerge-sengali-ele-gecirdi-40013492
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #501 : 14 Kasım 2015, 13:00:41 »
Son Dakika Haberi: Kanlı saldırıyı kimin yaptığı ortaya çıktı...

Fransa'daki kanlı saldırı ile ilgili bir son dakika haberi geldi. IŞİD Paris'teki kanlı saldırıyı yayınladığı bir videoyla resmen üstlendi. Yeni tehditler savurdu. Fransa'dan gelen son dakika haberlerini sizlere anında aktaracağız.

Son Dakika Haberi: Kanlı saldırıyı kimin yaptığı ortaya çıktı...
IŞİD, bir militanın bombalamalar sürdüğü sürece  Fransa'nın barış içinde yaşamayacağını söylediği bir  video yayınladı. Videonun ne zaman çekildiği hakkında bir bilgi verilmedi. (Reuters)

İngiliz Channel 4 muhabiri Jon Snow, IŞİD'in resmi medya organı Al-Hayat Medya Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre terör örgütünün  Paris saldırılarını üstlendiğini belirtti. Örgütün Paris'te en az 128 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar için "mucize" dediği açıklandı.

'BEN IŞİD ÜYESİYİM'
Paris'teki saldırıları IŞİD üstlendi. IŞİD'e yakın sitelerden yapılan açıklamada saldırıların 'Avrupa'nın 11 Eylül'ü' olduğu ifade edildi. Paris'te konser salonundaki sladırgan daha fazla rehine öldürmeden polis operasyonuyla yakalandı. Saldırgan tutuklandığı an ben bir İŞİD üyesiyim diye bağırıyordu. Fransa'daki terör saldırıları sonucu IŞİD bağlantılı sosyal medya hesaplarından zafer paylaşımları yapıldı.

HEDEFTE NİYE FRANSA VARDI?
Fransa IŞİD'e karşı NATO destekli yapılan hava operasyonuna en büyük desteği veren ülkelerden biri. Hava operasyonları sırasında IŞİD çok ciddi kayıp verdi. Aynı zamanda Antalya'da yapılacak zirve IŞİD'in geleceği için çok önemli. Çünkü buradan çıkacak karar IŞİD'in geleceğini belirleyecek. Kararı verecek ayrı kutuplar ise dünya tarihinde belki de ilk kez aynı fikirde. Amerika da, Rusya da, AB de, Çin de IŞİD teröründen kurtulmak istiyor. Tüm ayrı kutupları bir araya getiren IŞİD, bunun farkında. Bu nedenle tüm dünyaya "beni Suriye'de vursanız da, ben ülkenizde sizi vururum" mesajı vermek istiyor.
 http://www.milliyet.com.tr/isid-kanli-saldiriyi-ustlendi/dunya/detay/2147784/default.htm
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #502 : 15 Kasım 2015, 11:21:53 »
IŞİD'in Libya lideri öldürüldü

AA
14 Kasım 2015
IŞİD'in Libya lideri öldürüldü

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, terör örgütü IŞİD'in Libya kolu lideri Ebu Nebil'in, ABD ordusunun hava saldırısında öldürüldüğünü bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, düzenlediği basın açıklamasında, IŞİD'in Libya kolu lideri Ebu Nebil'in, ABD ordusunun cuma gecesi düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğünü belirtti.

Sözcü Cook, Irak vatandaşı Ebu Nebil'in (asıl adı Wissam Najm Abd Zeyd El Zubeydi), aynı zamanda uzun süredir el-Kaide'nin Libya operasyonlarını da yöneten kişi olduğunu ifade etti.

Cook, "Nebil'in ölümü, IŞİD'in Libya'da yeni üyeler bulma ve yeni karargahlar kurma gibi hedeflerine ulaşma ve ABD'ye dışarıdan saldırı yapabilme kapasitesini azaltacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Hava saldırısının, ABD'nin Libya'da doğrudan bir IŞİD liderini hedef alan ilk operasyon olduğunu vurgulayan Cook, bunun, her nerede olursa olsun IŞİD liderlerinin peşini bırakmayacaklarının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Cook, operasyonun Paris'teki terör saldırılardan önce onaylanarak gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

http://www.hurriyet.com.tr/isidin-libya-lideri-olduruldu-40014159

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #503 : 16 Kasım 2015, 08:32:26 »
Fransa, Paris'i kana bulayan IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka'yı bombaladı
hurriyet.com.tr15 Kasım 2015
Fransa, Paris'i kana bulayan IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka'yı bombaladı

Paris kana bulayan IŞİD üyelerinden hayatta kalanlar ve onların suç ortaklarını arama çalışmaları sürerken, Fransa, terör örgütünün Suriye'deki fiili başkenti Rakka'ya bomba yağdırdı. Öte yandan, Fransa polisi tarafından 'ana şüpheli' olarak kimliği yayınlanan 26 yaşındaki Salah Abdeslam'ın, saldırı sonrası Belçika sınırında polis tarafından durdurulup salındığı ortaya çıktı.

Fransa Savunma Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'den kalktığı belirtilen 12 savaş uçağının 20 bomba bıraktığını açıkladı. Operasyonda; IŞİD'in kumanda ve kontrol merkezi, cephanelik, eğitim kampı ile militan alım merkezinin vurulduğu duyuruldu.

Öte yandan, Cuma gecesi 129 kişiyi katleden radikal dinci grubun hayatta kalan üyeleri ve sıç ortaklarını arama çalışmaları sürüyor. Fransız polisi, ana şüpheli olarak 26 yaşındaki Salah Abdeslam'ın ismini belirledi. Abdeslam'ın saldırı sonrasında Belçika sınırında polis tarafından durdurulup salındığı bildirildi.

İddiaya göre; Cumartesi günü polis, Belçika sınırında Abdeslam'ın içinde bulunduğu aracı durdurdu. Sorgulanan ve evrakları kontrol edilen şüpheli, beraberindeki iki kişiyle birlikte salındı. Brüksel doğumlu Abdeslam için uluslararası yakalama kararı çıkarıldı.

Salah Abdeslam'in 89 kişinin hayatını kaybettiği Bataclan konser salonunun yanında bulunan ve saldırganlar tarafından kullanıldığı düşünülen Polo marka aracı kiraladığı sanılıyor.

POLİS İSİMLERİ BELİRLİYOR

Associated Press'in haberine göre; polis intihar bombacılarından ikisinin ismini daha belirledi. Kamuoyuna açıklama yapma yetkisi bulunmadığı için gizlilik kaydıyla konuşan bir yargı kaynağı, polisin, Stade de France stadyumuna yönelik saldırıyı gerçekleştiren üç intihar bombacısından birinin 20 yaşındaki Bilal Hadfi olduğunu belirlediğini aktardı.

Aynı kaynak, Voltaire Bulvarı'nda kendini patlatan saldırganın ise 31 yaşındaki Brahim Abdeslam olduğunu söyledi. Brahim Abdeslam, polis tarafından salındığı ortaya çıkan Salah Abdeslam'ın ağabeyi. 

FRANSA'DA BASKINLAR SÜRÜYOR

Fransa'dan son gelen haberlere göre; katliamı soruşturan polis, Paris'in banliyösü Bobigny'da baskın düzenledi. Fransız medya kuruluşları, Belçika sınırı yakınlarındaki Jeumont'ta ve güneydeki Grenoble kentinde de büyük operasyonların yapıldığını duyuruyor. Fakat operasyonların Paris saldırılarıyla ilgisi olup olmadığı henüz net değil.

Fransız yetkililer, konser saldırısını gerçekleştirenlerden birinin 29 yaşındaki Cezayir asıllı Fransız vatandaşı Omar Ismail Mostefai (Ömer İsmail Mustafa) olduğunu açıklamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/fransa-isidi-bombaliyor-40014456

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #504 : 17 Kasım 2015, 08:37:51 »
IŞİD'den tehdit: Fransa gibi olacaksınız
hurriyet.com.tr16 Kasım 2015
IŞİD'den tehdit: Fransa gibi olacaksınız

Terör örgütü IŞİD'e ait olduğu iddia edilen bir videoda, altyazılardan Cezayirli Al Ghareeb olduğu anlaşılan bir kişi, IŞİD'e yönelik hava operasyonlarına katılan ülkelerin akıbetinin Fransa ile aynı olacağı tehdidini savurdu.

Reuters'ın haberine göre; IŞİD'in mesajlarını duyurmak için kullandığı bir internet sitesinde yayınlanan videoda sarığıyla görülen adam, şu ifadeleri kullanıyor:

"Haçlı seferine katılan devletlere sesleniyoruz, Allah'ın yardımıyla, Fransa'nınki gibi bir gün yaşayacaksınız. Allah'ın yardımıyla, Paris'in merkezini nasıl vurduysak yemin ediyoruz ki Amerika'yı da Washington'daki merkezinden vuracağız."

Cezayirli Al Ghareeb, videoda, Avrupa'ya da tehditler savuruyor.

Reuters, IŞİD'in Bağdat'ın kuzeyindeki Selahattin vilayetindeki IŞİD üyelerine ait olduğu sanılan videonun doğruluğunu teyit edemedi.

http://www.hurriyet.com.tr/isidden-tehdit-fransa-gibi-olacaksiniz-40014765?_sgm_campaign=scn_a0046116293a0000&_sgm_source=40014765&_sgm_action=Click-Dynamic
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2015, 09:06:14 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #505 : 17 Kasım 2015, 09:08:21 »
Elinizde silahlarla masum insanları katlederken Allah'ın yardımını mı aldığınızı sanıyorsunuz? Sizinle aynı düşüncede olmayan herkesi katletmek İslam'a hizmet etmek midir sizin için!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #506 : 19 Kasım 2015, 12:21:14 »
,

Rusya bugün Tu-160, Tu-95MS ve Tu-22M3 uzun menzilli bombardıman uçaklarıyla Suriye'de Işid hedeflerine 34 havadan yere seyir füzesi fırlatmış. Askeri uzmanlar füzelerin Kh-555 seyir füzeleri olabileceğini belirtiyorlar.

https://youtu.be/igzjX1IKULw

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #507 : 21 Kasım 2015, 08:29:46 »
Harcele ve Delha IŞİD'in elinden alındı
AA21 Kasım 2015 - 02:04:00
Harcele ve Delha'yı IŞİD'in elinden alındı

Türkiye-Suriye sınırında DAEŞ'ten arındırılmış güvenli bölge oluşturulması için düzenlenen hava ve kara saldırılarında iki köy, terör örgütünden geri alındı. Muhalif Türkmen grubu Sultan Murat Tugaylarının saldırılarında IŞİD 70'den fazla militanını kaybetti.

Güvenlik kaynakları ve yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye-Suriye sınırında güvenli bölge oluşturulması için ilk adım atıldı.

Muhalif gruplardan Türkmenlere ait Sultan Murad Tümeni ve ortak hareket ettiği Şam Cephesi, Türk ve Amerikan hava unsurlarının desteğinde karadan ilerleyerek, Halep'in kuzeyinde, Türkiye-Suriye sınırına sıfır noktasında, Kilis'in karşısında bulunan Harcele ve Delha'ya girdi.

Türkiye'ye ait altı F-16 ve ABD'ye ait dört F-15, bir AC-130 ve 3 insansız hava aracının (İHA) havadan destek verdiği operasyonda, muhalif gruplar terör örgütünü iki Türkmen köyünden çıkarmayı başardı.

Gece boyu süren çatışmalarda 70'den fazla DAEŞ militanı öldürüldü.

Güvenlik kaynakları, taktik seviyede sağlanan başarının DAEŞ'in bundan sonraki savunmasının kırılması, muhaliflerin savaş isteğini ve yeteneğini arttırması, DAEŞ'in çöle hapsedilerek sınır güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olacağına dikkati çekti.

http://www.hurriyet.com.tr/harcele-ve-delhayi-isidin-elinden-alindi-40016811

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #508 : 21 Kasım 2015, 15:06:45 »
Rusya'dan IŞİD hedeflerine 'Paris' mesajlı füze
hurriyet.com.tr
21 Kasım 2015 - 09:38:00
Rusya'dan IŞİD hedeflerine 'Paris' mesajlı füze

Mısır'ın Sina Yarımadası'nda 224 kişiye mezar olan Rus Metrojet Havayolları'na ait uçağın bombayla düşürüldüğü kesinleşince IŞİD'e yönelik operasyonlarına hız veren Rusya, terör örgütünü vurmak için kullanacağı füzelere 'mesaj' yazdı.

Britanya'daki Rus Büyükelçiliği'nin resmi Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda, Rus havacıların füzelere Rusça "Paris için" yazdığı görülüyor.

Paris'te 13 Kasım düzenlenen ve 129 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından IŞİD'in kalesi Rakka'ya bomba yağdıran Fransa da benzer bir yönteme başvurmuş ve füzelerin üzerine "From Paris With Love" (Paris'ten Sevgilerle) yazmıştı.

IŞİD'in pilot Muaz Kasasbeh'i vahşice katletmesinin ardından Ürdün de, terör örgütünün Irak ve Suriye'deki hedeflerini üzerinde "Bu senin için İslam düşmanı" yazan füzelerle vurmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/rusyadan-isid-hedeflerine-paris-mesajli-fuze-40016822

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #509 : 24 Kasım 2015, 08:32:18 »
ABD: Suriye'de IŞİD'in 238 petrol tankerini imha ettik
BBC Türkçe24 Kasım 2015 - 07:41:14
ABD: Suriye'de IŞİD'in 238 petrol tankerini imha ettik

Amerikan ordusu, Suriye'nin kuzeydoğusunda düzenlenen bir hava saldırısında IŞİD'in 238 petrol tankerinin imha edildiğini açıkladı.

Tankerlerin, Deyr'uz Zor ve Haseke arasındaki bir petrol rafinerisinde, yükleme için bekletildileri sırada vuruldukları sanılıyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, hava saldırısı öncesi sivil kamyon şöförlerinin bölgeden uzaklaşmaları yolunda uyarıldıklarını söyledi.

Pentagon, hafta sonunda düzenlenen saldırının görüntülerinin de kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

ABD geçen hafta da benzer bir hava saldırısında yine IŞİD'e ait 116 petrol tankerini imha etmişti.

BBC Washington muhabiri Gary O'Donoghue, IŞİD'in kaçak petrol ticaretinden yılda yaklaşık 500 milyon dolar gelir elde ettiğinin sanıldığını aktardı.

Fransa saldırılarını yoğunlaştırdı

Öte yandan, Fransa da IŞİD'i ilk kez savaş gemisi Doğu Akdeniz'e gönderdiği Charles de Gaulle'den kalkan uçaklarıyla vurdu.

Fransız ordusu hem Irak hem de Suriye'deki IŞİD hedeflerinin vurulduğunu açıkladı.

Vurulan kentler arasında, IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka kenti de var.

Charles de Gaulle'ün Doğu Akdeniz'de konuşlandırılması, IŞİD'e yönelik hava saldırılarında kullanılan Fransız uçaklarının sayısının üç kat artması anlamına geliyor.

Fransa, 13 Kasım'da 130 kişinin öldüğü ve IŞİD'in üstlendiği Paris saldırıları öncesi örgütün Suriye'deki mevzilerini, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki üslerden kalkan uçakları ile vuruyordu.

Fransız polisinin ise dün akşam Paris'in güneyindeki banliyölerden 'deki bir çöp kutusunda, Paris saldırılarında intihar eylemcilerinin giydiği yeleğe benzeyen bir obje buldukları bildirilmişti.

Saldırılara katıldığı sanılan ve hâlâ aranan zanlılardan Salah Abdeslam'ın, saldırıların düzenlendiği akşam Montrouge'ye gittiği belirtiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/abd-suriyede-isidin-238-petrol-tankerini-imha-ettik-40017884
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2015, 08:42:37 Gönderen: SKYWOLF »