Anket

Işidin Bölücü Terör Örgütü ile savaşması TÜRKİYE nin çıkarları açısından olumlu olmadımı?

OLUMLU
22 (55%)
OLUMLU DEĞİL
18 (45%)

Toplam Oy Verenler: 40

Gönderen Konu: IŞİD  (Okunma sayısı 220539 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: IŞİD
« Yanıtla #490 : 16 Ekim 2015, 08:34:55 »
Rus ajansından korkunç Türkiye iddiası

Rus ajansından korkunç Türkiye iddiası
Rus haber ajansı Sputnik'in emniyet yetkililerine dayandırdığı haberine göre; IŞİD İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır başta olmak üzere bazı metropollerde bomba yüklü araçlarla terör saldırıları yapmaya hazırlanıyor. Güvenlik güçleri alarm durumuna geçildiğini ve olası saldırılara karşı gereken tedbirlerin alındığını belirtiyor.

Ankara’da 10 Ekim’de, Türkiye tarihinin en kanlı terör saldırısının ardından yeni terör saldırıları olabileceği yönündeki olasılık güncelliğini koruyor. İncirlik Üssü’nün ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarına açılması ve Türkiye’nin sınır güvenliğiyle ilgili önlemleri arttırması da IŞİD’in Türkiye’ye karşı saldırıda bulunma riskini yükseltiyor.

‘10 ADET BOMBA YÜKLÜ ARAÇ VAR’

Emniyet birimlerinin elindeki istihbarata göre, IŞİD’in Türkiye’de 10 adet bomba yüklü aracı var. Bomba yüklü araçların, dikkat çekmemek için bu tür terör eylemlerinde kullanılan, pikap ya da kamyonetlerden değil, lüks sınıfa giren araçlardan seçildiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili konuşan Emniyet yetkilileri, söz konusu istihbaratı doğrulayarak, şu bilgileri verdi: “Örgütün elindeki bomba yüklü araçların patlatılmadan yakalanması için büyük bir çaba içerisindeyiz. Tüm şüpheli araçlara bakıyoruz. Tüm ihbarları değerlendiriyoruz. Bizim edindiğimiz bilgilere göre örgüt büyük bir ilde saldırı yapmak için hazırlık yapıyor.”

http://www.milliyet.com.tr/rus-ajansindan-korkunc-turkiye/dunya/detay/2132821/default.htm
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #491 : 22 Ekim 2015, 13:02:28 »
Pentagon, İncirlik'e Gönderilen A-10'ların Görüntülerini Yayınladı
22 Ekim 2015 Perşembe 04:59
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İncirlik Hava Üssü'ne gönderilen A-10 tipi jetlerin görüntülerini paylaştı.

Pentagon, İncirlik'e Gönderilen A-10'ların Görüntülerini Yayınladı
ABD'nin, Suriye'de IŞİD'e karşı operasyonlara katılması için gönderdiği düşük irtifada uçan ve tank avcısı olarak bilinen A-10 uçakları dün İncirlik Üssü'ne geldi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İncirlik Hava Üssü'ne gönderilen A-10 tipi jetlerin görüntülerini paylaştı.

Görüntülerde 'tank avcısı' olarak bilinen 12 adet A-10'un İncirlik'e inişi görülüyor.

ZIRHLI ARAÇLARI KOLAYCA İMHA EDEBİLİYORLAR

Düşük irtifada uçabilen jetler, taşıdıkları bomba ve güdümlü füzeler ile zırhlı araçları kolayca imha edebiliyor.

MÜCADELEDE ETKİN ROL OYNAMALARI BEKLENİYOR

Terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede etkili rol oynaması beklenen jetler özellikle örgütün sahip olduğu tank ve zırhlı araçları hedef alacak.

Koalisyon güçlerince IŞİD'e yönelik hava saldırılarında bugüne kadar örgüte ait 100'den fazla tank ve 350'den fazla zırhlı araç imha edildi.

http://www.haberler.com/pentagon-incirlik-e-gonderilen-a-10-larin-7801952-haberi/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #492 : 23 Ekim 2015, 08:28:30 »
ABD Kerkük yakınlarındaki Havice'de IŞİD'in elinden 70 rehineyi kurtardı
hurriyet.com.tr22 Ekim 2015
ABD Kerkük yakınlarındaki Havice'de IŞİD'in elinden 70 rehineyi kurtardı

Amerikan askerleri, Irak ordusu ve Peşmerge ile birlikte Irak’ın Kerkük kenti yakınlarındaki Havice’de terör örgütü IŞİD’in hapishane olarak kullandığı bir tavuk çiftliğine operasyon düzenleyerek 70 rehineyi kurtardı. Pentagon, bir ABD askerinin hayatını kaybettiği operasyonunun "rehinelerin yakında öldürüleceği" istihbarı üzerine başlatıldığını açıkladı.

AMERİKAN basınında yer alan iddialara göre ortak operasyon önceki akşam düzenlendi. CNN, CBS ve New York Times’a göre terör örgütünün elindeki onlarca rehine kurtarılırken, çok sayıda cihatçı da ele geçirildi. Kerkük yakınlarındaki Havice’de düzenlenen operasyonda, Amerikalı bir asker hayatını kaybetti. Bu, 2011 yılından bu yana ABD'nin Irak'ta savaşta verdiği ilk kayıp oldu.

ÜST DÜZEY MİLİTANLAR ELE GEÇİRİLDİ

New York Times gazetesine göre Amerikalı komandolar helikopterlerle bölgeye uçtu. Operasyonda başı Kürt özel güçleri çekti, ancak Amerikan komandoları da yer aldı. Amerikalı yetkililer özellikle baskının bir ‘Irak operasyonu’ olduğunu vurguladılar. Amerikan uçakları da cihatçıların olası yollarını kesmek için bombardıman düzenledi. IŞİD’in üst düzey militanlarının ele geçirildiği belirtilirken, bazı rehinelerin kurtarıldığı bildirildi.

PEKİ REHİNELER KİM?

CNN’e bilgi veren Amerikalı yetkililer, 70 rehinenin kurtarıldığını kaydetti. Kurtarılan kişilerin kimlikleri netlik kazanmazken, Kürt savaşçılar olabileceğine dair iddialar söz konusu. Iraklı Kürt güçleri, geçen ay Havice bölgesinde IŞİD’in onlarca erkeği kaçırdığını bildirmişti.

Pentagon sözcüsü, rehinelerin yakında topluca öldürüleceği istihbaratı üzerine harekete geçildiğini ifade etti. ABD, Irak’tan muharip askerlerini çekmişti, ancak IŞİD’in ortaya çıkmasının ardından eğitim ve danışma için 3 bin 500 askerini yeniden bu ülkede konuşlandırmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/70-rehineyi-kurtardilar-40004799

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #493 : 26 Ekim 2015, 08:30:05 »
Diyarbakır'da IŞİD operasyonu: İki polis şehit
DİYARBAKIR (AA)26 Ekim 2015
Diyarbakır'da IŞİD operasyonu: İki polis şehit

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde, güvenlik güçlerince terör örgütü IŞİD mensuplarının bulunduğu eve düzenlenen operasyonda çatışma çıktı. Halen devam eden çatışmada teröristlerin yerleştirdiği bombanın infilak etmesi sonucu 2 polis şehit oldu, 4 polis yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Huzurevleri Mahallesi 53. Sokak'ta, terör örgütü IŞİD mensuplarının bulunduğu belirlenen eve operasyon gerçekleştirdi.

Evin çevresine teröristlerce tuzaklanmış patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 polis şehit oldu, 4 polis yaralandı. Yaralı polis memurları kaldırıldıkları Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı. Etkisiz hale getirilen teröristlerin de olduğu öğrenilen çatışma sürüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/diyarbakirda-isid-operasyonu-iki-sehit-40005958

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #494 : 26 Ekim 2015, 08:31:22 »
Tarihi itiraf
Birce BORA / LONDRA25 Ekim 2015
Tarihi itiraf

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, ABD ile 2003 yılında gerçekleştirdikleri Irak’ın işgali için 12 yıl sonra özür diledi. Saddam sonrası dönemin ne getireceğini anlayamadıklarını kabul eden Blair, IŞİD’in ortaya çıkmasında da işgalin etkisinin olduğunu kabul etti.

ESKİ İngiltere Başbakanı Tony Blair, Amerikan haber kanalı CNN’e verdiği özel röportajda Irak işgali için 12 yıl sonra özür dilerken, terör örgütü IŞİD’in doğuşunda Irak’ın işgalinin önemli etkisi olduğunu da kabul etti. Dün yayınlanan programda Blair, Irak’ın işgaline gerekçe olarak gösterilen Irak lideri Saddam Hüseyin’in kitle imha silahlarına sahip olduğu istihbaratının yanlış çıkması, işgalin planlama aşamasında yapılan hatalar ve Saddam rejiminin devrilmesinden sonra ne olacağını öngöremedikleri için özür dilediğini ifade etti. İngiltere eski başbakanı, Saddam’ı devirdikleri için ise özür dilemeyi reddetti. Blair, “Bize ulaştırılan istihbarat hatalı olduğu için özür diliyorum. Ayrıca planlama sırasında yaptığımız hatalar ve rejimi devirdiğimizde olacakları öngörememiş olmamız nedeniyle de özür diliyorum. Ancak Saddam’ı devirdiğimiz için özür dilemek zor” dedi.

IRAK İŞGALİNİN PAYI

CNN’de gazeteci Fareed Zakaria’nın programında açıklamalarda bulunan Tony Blair, “İnsanlar IŞİD’e baktığında, birçoğu, bunun baş sebebi olarak Irak’ın işgalini gösteriyor. Buna ne diyorsunuz?” şeklindeki soruya da “Ben bunda doğruluk payı olduğunu düşünüyorum. Elbette 2003 yılında Saddam’ı deviren bizlerin 2015 yılındaki durumda hiçbir sorumluluğunun olmadığını söylemek mümkün değil. Ama şunu anlamak önemli ki 2011’de başlayan Arap Baharı, Irak’ı bugün yine de etkileyecekti ve IŞİD aslında Irak’ta değil Suriye’de öne çıktı” diye cevap verdi.

‘SORUMLULUĞU TAŞIYORUZ’

Fareed Zakaria, Blair’e “Sizin jenerasyonunuzun en başarılı İngiliz politikacısından ‘savaş suçlusu’ olarak adlandırılmaya gittiniz. Bu sizi nasıl hissettirdi?” diye bir başka soru daha yöneltti. Blair buna “Benim ‘suçumdan’ bahsettiğinizde, Saddam’ı indirdik, öte yandan, Suriye’de yüzbinlerce insanın ölmesini izledik, geri durduk. Batı olarak bunun sorumluluğunu taşıyoruz. Hiçbir şey yapmadık. Bu tarihin vereceği bir yargı. Öte yandan ben her zaman insanlara işaret ederim. Aslında Irak’tan sonra bir seçim kazandım. Ama kabul ediyorum ki bu (Irak işgali) büyük bir siyasi problem oldu” sözleriyle cevap verdi.

http://www.hurriyet.com.tr/tarihi-itiraf-40005872

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #495 : 28 Ekim 2015, 08:34:26 »
İşte Diyarbakır'da Öldürülen 5 IŞID'li Terörist
28 Ekim 2015 Çarşamba 07:45
Bingöl nüfusuna kayıtlı 5 teröristten birinin Suriye'nin Rakka kentinde idam ve infaz emri veren kadı, diğerininse IŞİD'in Telabyad komutanı olduğu tespit edildi.

İşte Diyarbakır'da Öldürülen 5 IŞID'li Terörist
Diyarbakır'da terör örgütü IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda, koçbaşıyla hücre evine giren özel harekat polislerini, canlı bombanın karşıladığı ortaya çıktı. Canlı bombanın üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 2 polisin şehit olduğu belirtildi.

5 TERÖRİSTİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Diyarbakır'da, eylem hazırlığındayken 'bomba villalarına' yapılan baskında öldürülen 7 teröristten 5'inin kimliği belirlendi. Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıddık Bünül, Veysel Argunağa ve Cahit Ölmez'in Bingöl nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.

ARANAN CANLI BOMBALAR DEĞİLLER!

Kimlikleri tespit edilen teröristler arasında daha önce IŞİD'in canlı bombaları olarak aranan kişilerin bulunmadığı belirlendi.

Operasyonda kendisini patlatarak 2 polisi şehit eden canlı bomba ile yanında bulunan ve parçalanarak ölen diğer teröristin kimlik belirleme çalışmaları sürüyor. Yüz tanıma sistemiyle bilgilerine ulaşılmaya çalışılan 2 canlı bombanın da Türk olduğu tahmin ediliyor.

BİRİ CANLI BOMBA, BİRİ KADI, BİRİ KOMUTAN!

Öldürülen teröristlerin Suriye'de canlı bomba eğitimi aldığı, birinin Suriye'nin Rakka kentinde 'idam ve infaz emri veren kadı', diğerininse Telabyad komutanı olduğu belirlendi.

1 CANLI BOMBA YAKALANDI, GÖZALTI SAYISI 15'E ÇIKTI

Çatışma reflekslerinden, tümünün canlı bomba olduğu belirtilen 7 teröristin haziran ayında Suriye'den Türkiye'ye girdikleri tahmin ediliyor. Telabyad'ın YPG denetimine geçtiği dönemde sığınmacılar arasında Türkiye'ye sızdıkları öngörülüyor. Gözaltına alınan şüpheli sayısıysa 1'i canlı bomba, 3 kişinin daha yakalanmasıyla 15'e çıktı. 3'ü kadın 15 kişinin sorgusu sürüyor. Olayı soruşturan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ek gözaltı süresi verdi. Emniyet yetkilileri, teröristlerin hedefinde Kürt yöneticiler ve kurumlar olabileceği ihtimalini değerlendiriyor.

KAPIYI CANLI BOMBA AÇMIŞ!

Diyarbakır'da terör örgütü IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda, koçbaşıyla hücre evine giren özel harekat polislerini, canlı bombanın karşıladığı ortaya çıktı. Canlı bombanın üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 2 polisin şehit olduğu belirtildi.

Canlı bombaların ölü olarak ele geçirildiği hücre evlerinde yapılan incelemelerde çok miktarda TNT ve RDX, C4, A4 bileşenli patlayıcılar bulundu. Ayrıca 2 Kalaşnikof silah, 8 tabanca, 1 adet av tüfeği, 200 kilogram amonyum nitrat, çok sayıda fünye ve örgütsel doküman ele geçirildi. IŞİD üyelerinin dikkat çekmemek için HDP'ye yakın Emek Akademisi ve Özgür Yurttaş Derneği'ne komşu oldukları belirtildi. Kaldıkları villanın duvarlarına "KCK, Kürdistan IŞİD'e mezar olacak" ve "YDG-H" gibi yazılar yazarak kendilerini kamufle ettikleri anlaşıldı.

5'İ DE BİNGÖLLÜ

5'inin Bingöllü olduğu belirtilen ve ölü ele geçirilen teröristlerin Suriye ve Irak'ta savaştıktan sonra Türkiye'ye geldiği bildirildi. Radikal dini eğitimlerle canlı bomba eylemi yapacak duruma geldikleri belirlenen teröristlerin çatışmada kendilerini patlattıkları tespit edildi.

Öldürülen teröristlerin hücre yapılanması içinde oldukları ve hiç dışarı çıkmadıkları, lojistik, gıda gibi ihtiyaçlarının örgütün Diyarbakır sorumlusu N.T. ve ekibi tarafından sağlandığı açıklandı. N.T.'nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu ifade edildi.

Patlayıcıların hücre evlerine nasıl getirildiğinin araştırıldığı, Suriye'den getirilmiş olabileceği üzerinde duruluyor. Teröristlere destek sağlayan kişilerin de kendilerine öğrenci görüntüsü vermek için taşıdıkları kitapları 'tabanca kabı' olarak kullandıkları belirlendi. Hücre evinde, içine tabanca girecek şekilde oyulmuş matematik kitabı bulundu.

Öldürülen teröristlerle hücre yapılanmaları gereği Suruç, Ankara ve Diyarbakır'daki saldırıları düzenleyenler arasında bağ tespit edilemediği, hücre yapısı dolayısıyla 5-10 kişilik gruplar halinde bağımsız çalıştıkları belirtildi.

HSBC VE SİNAGOG SALDIRILARINI HATIRLATTI

Öte yandan 2003 yılında Bingöllü El Kaide mensubu teröristler İstanbul'da HSBC binası ile sinagoglara bombalı araçlarla saldırı düzenlemişti. Bingöl nüfusuna kayıtlı El Kaide üyesi birçok kişinin son dönemde IŞİD'e katıldığı biliniyor. (Kaynak: Habertürk)

http://www.haberler.com/iste-diyarbakir-da-oldurulen-5-isid-li-terorist-7821208-haberi/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #496 : 31 Ekim 2015, 22:32:07 »
Türk F-16'ları IŞİD'i vurdu
31 Ekim 2015
Türk F-16'ları IŞİD'i vurdu

Türk Savaş Uçakları, Kilis'in karşı tarafında bulunan Harcele Köyü bölgesindeki IŞİD hedeflerini vurdu. Operasyon, 2 F-16 savaş uçağı ile gerçekleştrildi. Hava hareketı Türkiye tarafından da görüntülendi.

Kilis'in Seve Köyü karşısındaki Suriye köylerinde, IŞİD militanları ile muhalifler arasında Harcele, Soran, Havran köylerinde çatışmalar sürerken, bugün bölgede uçak hareketliliği yaşandı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Türk Savaş Uçakları, Kilis'in karşı tarafında bulunan Harcele Köyü bölgesindeki IŞİD hedeflerini vurdu.

Saat 15.00 sıralarında meydana gelen operasyon, 2 F-16 savaş uçağı ile gerçekleştirildi. Hava harekatı Türkiye tarafından da görüntülendi.

http://www.hurriyet.com.tr/turk-f-16lari-isidi-vurdu-40008347

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #497 : 10 Kasım 2015, 08:30:49 »
IŞİD'in 200 Suriyeli çocuğu kurşuna dizdiği iddia edildi
DHA09 Kasım 2015
IŞİD'in 200 Suriyeli çocuğu kurşuna dizdiği iddia edildi

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), 200 Suriyeli çocuğun kurşuna dizilmesiyle ilgili katliam görüntülerini yayınladı. Ancak Independent'ın iddiasına göre IŞİD'in sosyal medya aracılığıyla yayınladığı görüntülerde üzeri buzlanmış halde infaz edilenlerin çocuk değil Suriye ordusuna mensup askerler olduğu öne sürüldü.

IŞİD’in sosyal medya kanadı tarafından yayınlandığı belirtilen videoda çölde yüzüstü yan yana yatırılarak dizilen değişik yaşlardaki kişiler, arkalarında bekleyen silahlı teröristler tarafından öldürülüyor.

20 saniye süren videoda ortalık kan gölüne dönerken, silah sesleriyle, çığlıklar birbirine karışıyor. Videonun sonunda ise bazı IŞİD üyeleri, infaz edilen kişilerin arasında dolaşarak canlı kalan varsa, başlarına ateş ederek öldürüyor.

İNFAZ EDİLENLER ÇOCUK DEĞİL ASKER

IŞİD militanlarının yüzlerce çocuğu infaz ettiği görüntülerin, 2014 yılına ait olduğu ve görüntülerde yer alanların çocuklar değil, Suriye ordusu askerleri olduğu iddia edildi.

IŞİD'in sosyal medya hesapları tarafından yayınlandığı iddia edilen videoda, örgüt militanlarının yüzlerce çocuğu katlettiği bilgisi yer alıyordu.

Ancak, videodaki görüntülerde öldürülen kişilerin çocuk olmadığı, 2014 yılında IŞİD militanlarınca ele geçirilen Suriye ordusu askerleri olduğu açıklandı.

Videonun, Yemen merkezli IŞİD karşıtı bir grup tarafından, örgüte yönelik tepkiyi artırmak için manipüle edilerek yeniden servis edildiği düşünülüyor.

Videoyu Independent’a değerlendiren Quilliam Vakfı araştırmacılarından Charlie Winter, videonun çocukların öldürülmesini içermediğini belirterek, görüntülerin propaganda yapmayı amaçlayan bir IŞİD militanı tarafından çekilmiş olabileceğini belirtti. Görüntülerin yayınlanmasının ve ulaşılabilir hale getirilmesinin “saçmalık” olduğunu belirten Winter, “Bu video IŞİD’in insanlardan korkmasını sağlamak için çekilmiş” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/isid-200-suriyeli-cocugu-kursuna-dizdi-40012079

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #498 : 12 Kasım 2015, 08:46:46 »
Cerablus’ta kara operasyonuna girecek miyiz?
Suriye cephesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Cerablus'ta IŞİD'e karşı ABD ile birlikte ortak bir operasyon yapılması gündemde. Türkiye, sadece hava operasyonlarıyla sonuç alınamayacağını savunuyor. ”Kara operasyonu”, “Güvenli bölge”, “Uçuşa yasak bölge” başından beri önerilerimiz arasında...
Hükümete yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, herkesin sorduğu soruya ilişkin bugün köşesinde şu ilginç yoruma yer verdi..
0Sitene Ekle
Cerablus'a yönelik operasyonda, en stratejik halkayı kara operasyonu oluşturuyor. Burada can alıcı soru şu: Türk askeri kara operasyonuna girecek mi? Türkiye'nin kara operasyonuna katılması konusunda yürüyen bir süreç söz konusu.

IŞİD'i, Cerablus'tan atmaya dönük büyük bir operasyon hazırlığı yapılıyor.

Bu operasyonda şu ana kadar netleşen unsurlar var.

1-ABD-Türkiye ortak hava operasyonları yapacak. Türkiye bu operasyona Diyarbakır ve Malatya'daki üslerde bulunan savaş uçakları ile Batman'da konuşlu insansız hava araçları (İHA) ile katılacak. Operasyonun 60 uçakla yapılması planlanıyor.

ABD, İncirlik'teki hava gücünü takviye ediyor. F-15-E'lerin önümüzdeki günlerde İncirlik'te olacağı açıklandı.

6 adet silahlı İHA'ya takviye olarak 4 adet daha getiriyor. 12 adet KC-135 tanker uçağı operasyon öncesi İncirlik'e konuşlandırıldı. 12 tanker uçağının bulunması, aralıksız ve yoğun bir hava bombardımanı yapılacağını gösteriyor.

Cerablus'a yönelik operasyon öncesinde ABD'nin, Rusya'yla irtibat kurup, ”Bu operasyon Esed rejimine karşı değil, IŞİD'e karşı yapılacak” mesajını ilettiği söyleniyor.

Bu operasyonun en kritik halkasını Türkiye'nin kara operasyonuna girip girmeyeceği noktası oluşturuyor.

Bu sorunun cevabını araştırıyorum. IŞİD'e yönelik operasyondan sonuç alınabilmesi için, müşterek bir plan dahilinde bir kara operasyonunu gerekli görüyor. Eğer ABD kara operasyonuna girerse, Türkiye de girecek. Kara operasyonuyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı tarafından, ”İhtimalat Planları” hazırlanmış durumda. Burada bir noktayı paylaşmak istiyorum. Her iki duruma karşı da ”ihtimalat planları” hazır tutuluyor.

Sadece hava operasyonunda yer alacaksak, ona göre, “İhtimalat Planları” hazır durumda. Ama eğer ABD ile ortak kara operasyonu yapacaksak, buna uygun ayrıntılı planlar hazır, gerekli kuvvetler sınıra kaydırılmış durumda.

Şu anda gündemde olan plan, ABD ile Türkiye'nin yoğun hava operasyonları yapması karada ise hür Suriye Ordusu ile Arap ve Türkmenlerden oluşan Suriyeli unsurların IŞİD'e karşı savaşması.

Türkiye, IŞİD'den temizlendikten sonra Cerablus'un statüsünün belirlenmesi aşamasında masada yer almak istiyor. Cerablus operasyonu PYD'nin bölgeye yönelik planlarının önüne geçilmesi, Türkmenlere ulaşım ve mültecilerin barındırılması açısından hayati bir önem taşıyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın sınırdaki birliklerimizle birlikte İncirlik Üssü'nü ziyaret etmesi bu amaca dönük bir hamle.

Peki Türkiye hangi şartla kara operasyonuna girer? Eğer ABD, orantılı bir güçlü kara operasyonunda yer alırsa Türkiye de etkili bir güçle kara operasyonuna girecek. Yok eğer ABD sembolik bir güçle kara operasyonunda temsil edilmeyi tercih ederse Türkiye girmeyecek.

http://www.milliyet.com.tr/cerablus-ta-kara-operasyonuna/siyaset/detay/2146774/default.htm

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #499 : 13 Kasım 2015, 08:33:01 »
ABD'den IŞİD'in kalesi Rakka'da "Cihatçı John"a operasyon
hurriyet.com.tr13 Kasım 2015
ABD'den IŞİD'in kalesi Rakka'da

ABD güçlerinin IŞİD'in kan donduran infaz videolarında görülen "Cihatçı John" lakaplı Muhammed Emwazi'yi hedef alan bir hava saldırısı düzenledi. CNN'e konuşan ABD'li yetkililer, Emwazi'nin vurulduğuna emin olduklarını belirtti.

Açıklama Pentagon Sözcüsü Peter Cook'tan geldi. Cook dün Suriye'nin Rakka kentinde düzenlenen operasyonun sonuçlarını değerlendirdiklerini ve uygun olduğunda daha fazla bilgi vereceklerini aktardı.

Peter Cook, Kuveyt asıllı İngiliz vatandaşı Emwazi'nin, Amerikalı gazeteciler Steven Sotloff ve James Foley, Amerikalı yardım çalışanı Abdulrahman Kassig, İngiliz yardım çalışanları David Haines ve Alan Henning, Japon gazeteci Kenji Goto ve diğer bazı rehinelerin infaz videolarında göründüğünü hatırlattı.

O İHA İNCİRLİK'TEN Mİ KALKTI?

CNN'e konuşan ABD'li bir yetkili araç vurulduğunda Emwazi'nin içeride olduğunu bildiklerini belirtti. Bir başka üst düzey ABD'li yetkili ise saldırının 'ısrarlı bir takibin ardından' gerçekleştiğini ve Emwazi'nin vurulduğuna emin olduklarını belirtti.

CNN ve Washington Post, yetkililere dayandırdığı haberlerinde Emwazi'nin insansız hava aracıyla (İHA) vurulduğunu aktardı. Adana'daki İncilik Hava Üssü'nden kalkan ABD'ye ait insansız hava araçlarının IŞİD'e yönelik operasyonlara katıldığı biliniyor.

AĞUSTOS'TA VİDEOYLA ORTAYA ÇIKMIŞTI

İngiliz Mail on Sunday gazetesi geçen Ağustos ayında "Cihatçı John" ait görüntüler yayınlamıştı. 1 dakika 17 saniyelik videonun yayınlanan 8 saniyelik bölümünde IŞİD celladı, "kafa kesmeye devam edeceğini" söylerken görülüyordu. Cep telefonuyla çekildiği anlaşılan görüntülerin kayıt yerinin Suriye'nin Deyr ez-Zor kenti olduğu anlaşılıyor.

CNN'nin haberine göre; İngiltere hükümeti ile Cihatçı John tarafından öldürülenlerin yakınları operasyon öncesi bilgilendirildi.

Kuveyt'te 1988 yılında doğan İngiltere vatandaşı Emwazi, 2006 yılında Somali'ye gitmiş, Eşşebab örgütüyle bağlantılı olduğu iddiasıyla hakkında İngiltere'nin terörle mücadele birimi tarafından 'terör riskine karşı halkı koruma amacıyla denetim kararı' çıkarılan şüpheliiler listesine alınmıştı. Emwazi'nin 2013 yılında Suriye'ye gittiği daha sonra IŞİD'e katıldığına inanılıyor.

İNGİLTERE: HABERİMİZ VAR

BBC Türkçe'nin haberine göre; İngiltere Başbakanlık sözcüsü "ABD'nin Muhammed Emwazi'nin hedef alındığı hava saldırısına ilişkin açıklamasından haberimiz var. Onlar gibi biz de şu aşamada daha fazla yorum yapmayacağız" dedi.

İngiliz Daily Mail gazetesi, 'Cihatçı John' lakabıyla tanınan IŞİD militanı Muhammed Emwazi'nin çocukluk fotoğrafını yayınlamıştı.

Dünyayı sarsan infaz videolarında görülen Muhammed Emwazi'yle ilgili bugüne dek birçok bilgi ortaya çıkarıldı. Henüz altı yaşındayken ailesiyle birlikte Kuveyt'ten İngiltere'ye göç ettiği bilinen Emwazi, arkadaşları tarafından "sessiz, popüler ve futbolla ilgili" bir çocuk olarak nitelendirilmişti.

İngiliz The Sun gazetesinin yayınladığı 1996 tarihli okul yıllığında, Emwazi'nin, Manchester United taraftarı olduğu görülüyor. Dünyayı dehşete düşüren celladın Westminster Üniversitesi'nde bilgi teknolojileri eğitimi aldığı da biliniyor. Üniversite, o isimle bir öğrencilerinin olduğunu fakat altı yıl önce okulu bıraktığını doğrulamıştı.

Kimliği ortaya çıkarılmadan önce Cihatçı John'un Londralı rapçi Abdel-Majed Abdel Bary (fotoğraftaki) olduğuna inanılıyordu. Fakat Abdel Bary’nin sesi, boyu ve tavırları üzerinde yapılan analizler sonucu IŞİD videolarınki kişinin o olmadığı belirlenmişti.

Cihatçı John, ilk kez geçen yıl Ağustos ayında yayınlanan Foley'nin vahşice öldürüldüğü videoda görülmüştü.

Muhammed Emwazi'nin öldürdüğüne inanılan ABD'li gazeteci James Foley'nin annesi Diane Foley, ABC News'e konuştu. Anne Foley, "Emwazi eğer ölmüşse, gerçekten bizim için küçük bir teselli olur" dedi. Guardian'ın haberine göre; Foley, "Cihatçı John'u yakalamak için gösterilen çabanın yarısı rehinelerin kurtarılması için harcansaydı, bugün bu çocuklar hayatta olacaktı" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/-abdden-cihatci-johna-operasyon-40013430