Anket

Işidin Bölücü Terör Örgütü ile savaşması TÜRKİYE nin çıkarları açısından olumlu olmadımı?

OLUMLU
22 (55%)
OLUMLU DEĞİL
18 (45%)

Toplam Oy Verenler: 40

Gönderen Konu: IŞİD  (Okunma sayısı 220559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: IŞİD
« Yanıtla #430 : 14 Ağustos 2015, 08:30:18 »
WSJ: IŞİD Kuzey Irak’ta hardal gazı kullandı
hurriyet.com.tr 14 Ağustos 2015
'IŞİD orada hardal gazı kullandı'

Terör örgütü IŞİD'in geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak'ta peşmergelere yönelik düzenlediği saldırılarda hardal gazı kullandığı öne sürüldü.

Haberini Amerikan ve Alman kaynakların ifadelerine dayandıran Wall Street Journal gazetesinin iddiası, AFP'ye konuşan bir ABD'li yetkili tarafından da "inandırıcı" bulundu. Söz konusu yetkili, "Önceki bilgiler ışığında, bu haberleri inandırıcısı buluyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı'na konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey de ortaya atılan iddiaların farkında olduklarını ve konuyu incelediklerini söyledi. Konuya ilişkin haberleri çok ciddiye aldıklarını belirten Baskey, "IŞİD'in kimyasalları silah olarak kullandığına yönelik önceki iddialarda olduğu gibi, bu son haberlerin de farkındayız ve ek bilgilere ulaşmaya çalışıyoruz. Bu haberleri yakından takip etmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Wall Street Journal'a konuşan ABD'li yetkililer, IŞİD militanlarının bu yasaklı kimyasal silahı Suriye'de ele geçirmiş olabileceğini belirtti.

Peşmergeye kimyasal silahla saldırı iddiası
Şam hükümetinin 2013'te kimyasal silahlarını uluslararası kamuoyunun denetiminde imha etmeyi kabul ettiği dönemde, elinde çok miktarda hardal gazı olduğu açıklanmıştı. Kaynaklar, Suriye'nin elindeki silahların tümünü imha etmek yerine uluslararası denetçilerden gizlemiş olabileceğini öne sürüyor.

SURİYE’DEN Mİ IRAK’TAN MI?
ABD'li yetkililer, IŞİD'in hardal gazını Irak'ta da elde etmiş olabileceğini belirterek, istihbarat kurumlarının duruma dair incelemelerini sürdürdüğünü belirtti.
IŞİD'in hardal gazı kullandığının kesinleşmesi halinde örgütün savaş alanındaki kapasitesi yeni bir boyuta taşınmış olacak.

ALMANYA DA ‘KİMYASAL’ DEDİ
Alman Bild gazetesi de Savunma Bakanlığı'nın Bakan Ursula von der Leyen'e sunduğu bir raporda, Suriye'de peşmerge güçlerine karşı kimyasal silah kullanıldığının bildirildiğini yazmıştı. Gazetenin haberinde olayın Çarşamba günü Erbil’in 40 kilometre güneybatısındaki Mahmur kentinde meydana geldiği ve 60 peşmergenin yaralandığı belirtilmişti. Haberde kullanılan kimyasal silahın türüne dair bir açıklama yer almamıştı.

Alman Savuma Bakanlığı, Iraklı ve ABD'li uzmanların inceleme için olay yerine gittiğini açıkladı.

Savaşlarda hardal gazı kullanımı, Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında yasaklanmıştı.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29807856.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #431 : 18 Ağustos 2015, 08:41:30 »
IŞİD'den İstanbul'u fethedin çağrısı
Irak İslam Şam Devleti (IŞİD), yayınladığı videoda Türkiye'deki insanları cihada ve İstanbul'u fethetmeye çağırdı.

IŞİD'den İstanbul'u fethedin çağrısı
Daha önce birkaç kez Türkiye'yi tehdit eden IŞİD, yeni yayınladığı video ile Türkiye'deki insanlara cihat çağrısı yaptı. Videoda konuşan IŞİD emiri ise geçen sene Türkiye'den IŞİD'e katılmış. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için küstah ifadelerin yer aldığı videoda, Ankara'nın ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyona katılması eleştiriliyor. Türkiye'deki IŞİD sempatizanlarına seslenilen videoda, Türkiyeli bir IŞİD militanının Türkçe konuştuğu ve profesyonel çekim tekniği dikkat çekiyor.

'EY TÜRKİYE HALKI; AYAKLANIN'
Türkiye halkına seslenen IŞİD emiri konuşmasına şöyle devam etti:

"Ey Türkiye halkı; Vakit geçmeden sizin bu ateistlere, haçlılara ve siz kandırıp haçlılara köle yapan bu tağutlara karşı ayaklanıp onlarla bir an evvel savaşmanız lazım. Bundan önce de bu hain tağutun ve arkadaşlarının başınıza musallat olmasına neden olan esbaplardan tevbe etmeniz gerekir. Demokrasiyi, laikliği, beşeri kanunları, kabirperestliği ve bunların dışındaki tağutları inkâr edin. Ta ki savaşınız Allah yolunda cihad ve ölüleriniz Allah katında şehit olsun. Ve savaşınız melun cahiliyye savaşı, ölülerinizde ateist ve haçlılarla beraber ateşte olmasın. İman edenler Allah yolunda savaşırlar, Kâfirler ise tâğut yolunda savaşırlar. O halde şeytanın dostlarına karşı savaşın; şüphe yok ki şeytanın kurduğu düzen zayıftır."

'İSTANBUL'U FETHEDELİM'
"Ebubekir el-Bağdadi'nin Allah onu korusun emriyle, gece gündüz haçlılara teslim edilmek için mücadele edilen İstanbul'u fethedelim" çağrısında bulunan IŞİD emiri, "Allah'ım kavmimi tevhide, cihada ve İslam cemaatine ilet. Ey Allah'ı inkâr edip tağuta iman edenler! Hatta kibirlenerek, hainlik yaparak, Atanız Atatürk'ün yolunda gidip Allah'ın şeriatinin dışında kanunlar çıkararak, haçlıları, mürtedleri ve ateistleri dost edinerek bizatihi tağut olanlar. Allah'a tevbe edin, onun şeraitiyle hükmedin ve İbrahim'in milletinden olduğunuzu ilan edin. Müslümanlara yardım edin, Allah'ı inkâr edenlerle savaşın. Bunu yapmazsanız, ahiret azabından önce dünya rezilliğini bekleyin. Ey Türkiye'deki muvahid kardeşlerimiz! Nerde olursanız olun ve imkânlarınız nispetince devletiniz olan hilafet devletine yardım edin. Buralara hicret edip kanlarıyla ve canlarıyla halifemize ve hilafet devletine yardım eden kardeşleriniz gibi sizi de bu devlete yardıma çağırıyoruz. Allah'a tevekkül edin. Hilafete yardım etmede acele davranın. Tağutların üzerinizdeki zulmünü görmüyor musunuz? Bu tağutlarla savaşan hilafet devletiyle beraber olun" dedi.

http://www.defenceturk.com/index.php?action=post;topic=6558.430;last_msg=66615
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #432 : 18 Ağustos 2015, 08:43:13 »
Bu ruh hastaları fırsatını bulsalar içimizdeki yobazlarla birlikte vatandaşlarımızı da koyun gibi kesecekler!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #433 : 18 Ağustos 2015, 11:22:15 »
IŞİD’e giden İHA yakalandı
DHA 18 Ağustos 2015
Koliden İHA çıktı

Gaziantep’te, polis ekiplerinin şüphe üzerine durdurduğu araçta 1’i Türk 3’ü yabancı 4 kişi gözaltına alındı. IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gidecekleri ileri sürülen 4 şüphelinin aracında yapılan aramada ise 1 insansız hava aracı, çok sayıda mermi, askeri kamuflaj, hücum yelekleri ele geçirildi.

IŞİD’e katılımları önlemek amacıyla çalışma yürüten Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, geçen çarşamba günü IŞİD’e gitmek isteyenler ile örgüte lojistik destek sağladığı belirlenen kişilerin bulunduğu belirlenen şüpheli bir aracı durdurdu. İçinde bulunan 1’i Türk, 3’ü yabancı ülke vatandaşı 4 kişi gözaltına alan polisle; içinde çok sayıda bavul ve koli bulunan aracı ise Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

Savcılık kararıyla açılan araçtaki bavul ve kolilerde; 1 insansız hava aracı ve aparatları, 2 uzun namlulu silah üzerine monte edilebilen gece görüş dürbünü, 352 uzun namlulu Kalaşnikof marka silaha ait şarjör, 2 silah üzerine monte edilebilen dürbün, 1 el dürbünü, 45 milimetre çapında 50 mermi, haki renkli 18 kamuflaj takımı, 7 haki renkli kamuflaj kaban, 5 haki renkli kamuflaj pantolon, 1 fotoğraf makinası, 2 aksiyon kamera, 3 kamuflaj desenli hücum yeleği, 1 siyah renkli kütüklük, 2 kamuflaj desenli dizlik, 2 siyah ve kamuflaj renkli küçük el çantası, 1 adet 6 gözü bulunan teçhizat kemeri, 1 su matarası, 1 ilk yardım çantası, 3 bele takılan korseli şarjörlük, 1 siyah renkli çanta içerisinde silah bakım seti, 4 çiftli şarjörlük, 2 tekli şarjörlük, 6 çift değişik renk ve markalarda bot, 3 poligon atış kulaklığı, 6 askeri kamuflaj desenli tişört, 1 çift sarı renkli tankçı eldiveni ele geçirildi.

Sınırdan geçirilerek IŞİD militanlarına götürülmek istendiği ileri sürülen malzemelere el konulurken, gözaltına alınan 4 şüpheli sorgularının ardından çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/29839548.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #434 : 18 Ağustos 2015, 16:50:06 »
Maliki’den Türkiye’ye ‘Musul’ suçlaması
hurriyet.com.tr 18 Ağustos 2015
Maliki’den Türkiye’ye ‘Musul’ suçlaması

Irak eski Başbakanı Nuri el Maliki, Türkiye’yle ilgili suçlamalarını sürdürüyor.

Maliki, Irak meclis komisyonu tarafından hazırlanan ve Musul kentinin IŞİD’in eline geçmesi nedeniyle kendisi ve diğer üst düzeyli yetkililerin yargılanması çağrısında bulunan raporun "değeri olmadığını" ifade ederek, kentin düşmesinden dolayı Türkiye'yi suçladı.

Reuters’ın haberine göre, Maliki, sosyal medya sitesi Facebook'ta yer alan açıklamasında, Kuzey Irak'taki özerk Kürt yönetiminin başkentine de atıfta bulunarak, "Musul'da olan Ankara'da planlanan bir komploydu, daha sonra bu komplo Erbil'e taşındı" dedi.

MALİKİ’DEN TÜRKİYE’YE AĞIR SUÇLAMA
Başbakan olduğu dönemde Musul'un IŞİD'in eline geçmesinde ihmal ve kusuru olduğu gerekçesiyle yargı önüne çıkması beklenen Maliki, Irak Parlamentosu'nda "Musul'un düşme nedenlerini araştıran komite" tarafından suçlu bulunmuştu.

Irak'ta parlamento kararıyla makamı lağvedilen eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Maliki, İran'ın başkenti Tahran'da yaptığı açıklamalarda da Türkiye yönetimini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı IŞİD terör örgütüne yardım etmek ve bölgede yayılmacı siyaset izlemekle suçlamıştı. Maliki, "IŞİD, İstanbul ve Ankara'da planlanmış bir örgüttür" iddiasında bulunmuştu.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29842695.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #435 : 22 Ağustos 2015, 08:22:03 »
IŞİD'in 2 numaralı ismi Hacı Mutaz öldürüldü
DHA 22 Ağustos 2015
IŞİD'e şok! O isim öldürüldü

Beyaz Saray, terör örgütü IŞİD'in 'Hacı Mutaz' olarak da bilinen iki numaralı ismi Fadıl Ahmet el-Hayali'nin öldürüldüğünü açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri, IŞİD'in iki numarası 'Hacı Mutaz'ın Irak'ın Musul kenti yakınlarında yapılan saldırıda öldürüldüğünü açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, Hacı Mutaz'ın ölümüne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Hacı Mutaz olarak da bilinen Fadıl Ahmet el-Hayali'nin, 18 Ağustos'ta Irak'ın Musul kentinde yapılan hava saldırısıyla öldürüldüğü belirtildi.

Fadıl Ahmet el-Hayali'nin, IŞİD lideri Bağdadi'nin kıdemli yardımcısı olduğu bildirildi.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29874032.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #436 : 23 Ağustos 2015, 18:26:40 »
IŞİD, Irak'ta askerlere pusu kurdu: 50 ölü
İHA
23 Ağustos 2015
IŞİD'den kanlı pusu: 50 ölü

Terör örgütü IŞİD, Irak’ın Anbar vilayetinde kurduğu iki pusuda 50 Irak askeri ve müttefiki Şii milisleri öldürdü.

Anbar Vilayet Konseyi Başkanı Sabah El Karhut AP'ye yaptığı açıklamada, IŞİD’in Anbar’da askerlere iki yerde pusu kurduğunu söyledi.

Karhut, pusuda 50 Irak askeri ve Şii yandaşlarının öldürüldüğünü kaydetti.

Saldırıların vilayetin merkezi Ramadi’de gerçekleştiğini belirten El Karhut, detaylı bir açıklama yapmadı.

Saldırıyla ilgili IŞİD tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Anbar vilayetinde merkez Ramadi ve Felluce olmak üzere pek çok kent IŞİD’in kontrolünde bulunuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29884164.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #437 : 25 Ağustos 2015, 08:24:36 »
ABD'den Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na 'operasyon' yanıtı
hurriyet.com.tr 25 Ağustos 2015
Beyaz Saray'dan önemli açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun IŞİD'e karşı ABD ile ortak operasyona ilişkin sözlerinin ardından Beyaz Saray'dan henüz bir anlaşmaya varılmadığına dair açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest anlaşmaya varıldığını doğrulamadı, "Görüşmeler sürüyor" dedi.

Çavuşoğlu: ABD ile IŞİD'e karşı kapsamlı operasyonları başlatacağız
Earnest'a, günlük basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bir medya organında yayınlanan röportajında yer alan "ABD ile IŞİD'e karşı operasyonlara ilişkin anlaşmanın teknik müzakerelerinin tamamlandığı ve yakın zamanda kapsamlı operasyonların başlayacağına" dair sözleri soruldu.

"Şu anda iki ülke arasındaki herhangi bir anlaşmayı teyit edemem" ifadesini kullanan Earnest, ABD'li ve Türk yetkililerin, IŞİD'in gücünün azaltılması ve tamamen yok edilmesi stratejisinin uygulanmasında, iki ülkenin işbirliğini nasıl derinleştireceklerine dair istişarelerde bulunduklarını hatırlattı.

Bu görüşmelerin, Türkiye'deki hava üslerinin IŞİD'e karşı hava saldırıları için ABD ve diğer koalisyon güçlerine açılması yönündeki esas anlaşmanın parçası olmanın ötesine geçtiğini dile getiren Earnest, Türkiye ile bu konudaki işbirliklerini derinleştirme ile Türkiye'nin Suriye sınırı boyunca güvenlik durumunu geliştirme noktasındaki görüşmelere devam edeceklerini de kaydetti.

Earnest, bu sözlerinin, Çavuşoğlu'nun açıklamasıyla "çelişip çelişmediğine" yönelik soru üzerine, "Dışişleri Bakanı'nın (Çavuşoğlu'nun) söyledikleriyle çelişmiyorum. Sadece, bu görüşmelerin devam ettiğini belirtiyorum ve IŞİD ile mücadele çabalarında ABD ve Türkiye arasındaki işbirliğini derinleştiren anlaşmalarla ilgileniyoruz. Ancak, şu noktada bu görüşmelerin sonuçlarını teyit edemem" diye konuştu.

"TEKNİK DETAYLARA SON ŞEKLİNİ VERİYORUZ"

Öte yandan, Çavuşoğlu'nun açıklamaları ABD Dışişleri Bakanlığı brifinginde de gündeme geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye ile IŞİD'e karşı operasyonlara ilişkin anlaşmanın detaylarına son şeklini vermeye çalıştıklarını söyledi. Türkiye'nin "hava görev emri" doğrultusunda uçaklarını kaldırmadığını, çünkü bunu yapmamalarını daha önce Ankara'ya ilettiklerini hatırlatan Kirby, "Şu anda bu detayların son şeklini veriyoruz ve onların kısa zaman içinde hava görev emrine dahil olduklarını göreceksiniz" dedi.

"Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini mi söylüyorsunuz?" sorusuna Kirby, görüşmelerin "tamamlandığını söyleyemeyeceğini" vurgulayarak, "Ancak şimdi teknik detaylara son halini veriyoruz" yanıtını verdi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29894637.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #438 : 27 Ağustos 2015, 08:31:51 »
IŞİD’e karşı ‘anlık-hassas’ operasyon
Uğur ERGAN / ANKARA 27 Ağustos 2015
İşte Türkiye ile ABD arasındaki o anlaşma

IŞİD’e karşı Türk ve ABD’li askeri makamlar arasında IŞİD’e karşı imzalanan anlaşmaya göre anlık istihbarat doğrultusunda, hedef kişi veya kişilerin bölgeden uzaklaşmadan etkisiz hale getirilmesi için zaman hassasiyetli hava operasyonlarına öncelik verilecek.

HÜRRİYET, Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) yönelik hava operasyonlarına Türkiye’nin katılımcı ülke olarak daha güçlü destek vermesi için Türk ve ABD’li askeri makamlar arasında imzalanan ve teknik konuları içeren anlaşmanın bazı önemli ayrıntılarına ulaştı. Mutabakatta öne çıkan önemli noktalar şunlar:

Türkiye ve ABD Genelkurmay Harekât Merkezleri ile koalisyonun Katar’daki harekat merkezi arasında 24 saat açık koordinasyon iletişimi olacak.
Hava operasyonlarının büyük çoğunluğu İncirlik çıkışlı olacak. Daha önce kamuoyuna açıklandığı gibi Diyarbakır, Batman ve Malatya-Erhaç üsleri de ABD uçaklarına açık olacak ve bu üsler gerek görüldüğünde operasyonel kullanılacak.

KAPSAMLI KOORDİNASYON
Sahadan gelen istihbaratlar doğrultusunda hava operasyonlarının hangi bölgelerde yapılacağı koordineli şekilde hazırlanacak. Operasyonların koordinasyonu en geç 72 saatte bir güncellenecek.
Hedefleri hangi ülke uçaklarının vuracağı önceden belirlenip, buna göre bölge üzerinde güzergâh belirleme yapılacak.
Uçakların ikili veya daha çoklu kollar halinde operasyon yapıp yapmayacağı da önceden kararlaştırılacak. Gerektiğinde bir ülkenin uçakları hedef(leri) vururken, diğer ülke uçakları koruma görevi üstlenebilecek.

HASSAS OPERASYON
Özellikle IŞİD’in bölgede bulunan üst düzey konumdaki yöneticileriyle ilgili anlık istihbarata önem verilecek. Anlık istihbarat doğrultusunda, hedef kişi veya kişilerin bölgeden uzaklaşmadan etkisiz hale getirilmesi için zaman hassasiyetli hava operasyonlarına (Time Sensitive Air Operation-TSAO) öncelik verilecek. Askeri kaynaklar, Türk Hava Kuvvetleri’nin TSAO’da son derece başarılı olduğunu ve son dönemde özellikle Kuzey Irak’ta PKK kamplarına yönelik operasyonlarda bu kabiliyetin gösterildiğini söylediler. Kaynaklar, IŞİD üst düzey liderlerinin etkisiz hale getirilmesinin örgütün bölgede çökmesini hızlandıracağı görüşündeler.

HAVA SAVUNMA SİSTEMİ
Bölgeyi kaplayacak şekilde kısa menzilli hava savunma sistemi kurulacak. Bu sistemin kurulması için gereken malzemelerle birlikte ABD’nin Avrupa’daki filolarından İncirlik’e daha fazla uçak da gelecek. Şimdiye kadar 30’a yakın uçağın geldiği biliniyor.
IŞİD’in hava araçları bulunmadığı için şimdilik uçaklarda, “Dost düşman tanıma tanıtma sistemi” (IFF-Identification Friend and Foe) yüklenmesine gerek görülmüyor. Bir yetkili, “Koalisyon güçleri uçaklarının tanımını biliyoruz. Radarlarda uçak piste çıkar çıkmaz dost veya düşmanı unsuru olduğunu görebiliyoruz. IFF güncellemesine gerek olmayabilir” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29914220.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #439 : 27 Ağustos 2015, 11:40:19 »
IŞİD Türkiye sınırı yakınlarındaki beş köyü ele geçirdi
hurriyet.com.tr 27 Ağustos 2015
Türkiye sınırında çok kötü gelişme

Terör örgütü IŞİD'in, Suriye'nin kuzeyindeki beş köyü ele geçirdiği bildirildi.

Reuters'ın haberine göre, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, beş köyün kontrolünün muhaliflerden IŞİD'in eline geçtiğini belirtti. Köylerden üçünün Marea kasabası civarında olduğu, ikisinin ise daha kuzeydeki Halep kenti sınırları içinde olduğu belirtildi.

Haberi duyuran Reuters, "IŞİD; Türkiye ile ABD'nin örgüte karşı yeni bir cephe açmaya çalıştığı bölgede ilerliyor" yorumunda bulundu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29917369.asp