Anket

Işidin Bölücü Terör Örgütü ile savaşması TÜRKİYE nin çıkarları açısından olumlu olmadımı?

OLUMLU
22 (55%)
OLUMLU DEĞİL
18 (45%)

Toplam Oy Verenler: 40

Gönderen Konu: IŞİD  (Okunma sayısı 220373 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: IŞİD
« Yanıtla #140 : 03 Ekim 2014, 00:56:59 »
İran'dan flaş tezkere telefonu

2 Ekim 2014
İran'dan flaş tezkere telefonu

TBMM’de tezkerenin oylanmasının ardından, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak Türkiye’nin bölgede tansiyonun artmasına neden olacak hiçbir şey yapmaması konusunda uyardı.

İran’ın resmi IRNA ajansının bildirdiğine göre, Zarif Türkiye’nin terörizmle mücadele etmek için seçtiği yöntemi eleştirerek, “Şu anki durumda, bölge ülkeleri sorumlulukla hareket etmeli ve durumu kötüleştirmekten kaçınmalı” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27319228.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #141 : 03 Ekim 2014, 00:58:45 »

ABD uçakları IŞİD hedeflerini vurdu

Hadi KURT-Metin İLİKSOY/ AKÇAKALE,(Şanlıurfa),(DHA)
2 Ekim 2014
ABD uçakları IŞİD hedeflerini vurdu

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait jetler, Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’ne komşu Telabyad ve Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nin karşısındaki Cerablus’taki IŞİD hedeflerini havadan vurdu.

ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından Suriye’deki IŞİD hedeflerine karşı başlatılan operasyon kapsamında akşam saatlerinde Rakka’ya bağlı Telabyad ve Halep’e bağlı Esad Gölü’nün kuzeyindeki Cerablus’taki IŞİD hedefleri havadan bombalandı. Jetlerin gürültüsü Türkiye tarafından Akçakale ve Karkamış’ta heyecana yol açarken, vatandaşlar tedirginlik yaşadı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27319242.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #142 : 03 Ekim 2014, 22:04:38 »
IŞİD'le Mücadeleye Katılım Artıyor

Kanada Başbakanı Stephen Harper bugün Kanada meclisinde yaptığı konuşmada, IŞİD'e karşı mücadele eden ABD ve müttefiklerinin listesine katılmak için planlarını açıkladı. Plana göre Kanada Irak güçlerine destek için 69 askeri personel gönderecek. Buna ek olarak 6 CF-18 Hornet savaş uçağı, bir yakıt ikmal uçağı ve iki keşif uçağı da müttefikler arasında Kanada adına görev yapacak. Kanada uçakları kesinlikle Suriye'deki olaylara müdahale etmeyecekler.

Bu plan Kanada meclisinde pazartesi günü oylanacak. Başbakana göre zaten oylama sonucunda planın kabul edilmesi kesin. Kanada'da yapılan son ankete göre Kanadalıların %64'ü silahlı kuvvetlerine ait savaş uçaklarının IŞİD'e karşı mücadelede görev almalarını istiyor.

Dün de  Avustralyalı yetkililer altı F/A-18F Süper Hornet uçağı ve yaklaşık 200 Avustralyalı özel kuvvetler askeri göndereceklerini duyurmuşlardı.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #143 : 04 Ekim 2014, 02:51:18 »
IŞİD Irak Mi-35 Saldırı Helikopterini Düşürdü

Işid militanları dün Irak ordusuna ait Mi-35 tipi bir saldırı helikopterini roketatarla vurarak düşürdüler. Yetkiler Mi-35 saldırı helikopterinin Bağdat'ın 200km kuzeyinde bulunan ve aynı zamanda Irak'ın en büyük petrol rafinerisinin de bulunduğu Beiji kenti yakınlarında düştüğünü söylediler. Irak Savunma Bakanlığı sözcüsü Muhammed el-Askari, resmi Iraki televizyonunda verdiği demeçte olayda iki pilotun hayatını kaybettiğini ve soruşturma başlatıldığını söyledi.

Irak 2012'de Rusya'dan 28 Mi-35M saldırı helikopteri alımı için bir anlaşma imzalamıştı. Bugüne kadar bu helikopterlerin 8 adedinin teslim edildiği tahmin ediliyor. >> http://www.defenceturk.com/index.php/topic,4862.10.html

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #144 : 04 Ekim 2014, 12:49:38 »
Daha iki gün önce Irak'ın teslim aldığı saldırı helikopterleri ile ilgili haberi hazırlarken kendi kendime "Irak bu helikopterleri kullanmıyor mu ki Işidin ilerleyişini durduramıyor" demiştim. Demek ki kullanıyormuş.

Peki Işid ile mücadele kullanılan yeni saldırı helikoptleri, sürekli hava saldırıları, gönderilen onca silah ve cephaneye rağmen Işid halen ilerleyişini nasıl oluyor da sürdüyor?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #145 : 05 Ekim 2014, 12:31:11 »
ABD ve Arap Uçakları Işid'i Bombaladı

ABD Merkez Komutanlığı, ABD ve Arap savaş uçaklarının dün gece Suriye'deki Işid hedeflerine 9 hava saldırı düzenlediklerini açıkladı. Son saldırılar Işid militanlarının kafasını keserek katlettikleri dördüncü batılı rehine İngiliz yardım görevlisi Alan Henning'in infaz görüntülerinin intertte yayılması sonrası gerçekleşti.

ABD, Urdün, Birleşik Arap Emirlikler ve Suudi Arabistan hava kuvvetlerine ait uçakların gerçekleştirdiği Suriye'deki bu 9 hava saldırısına ek olarak ABD savaş uçakları ayrıca Irak'daki Işid hedeflerine 5 hava saldırısı daha düzenledi.

İnsan Hakları Suriye Gözlemevi dün geceki saldırılarıda 35 Işid militanının öldüğünü bildirdi. ABD Merkez Komutanlığı, saldırılarda topçu mevzileri, muherebe istasyonları ve militanların hedef alındığını duyurdu. Açıklama göre Ayn El- Arab kasabasının batısındaki iki saldırıda bir bina, 3 topçu mevzi ve bir araç vuruldu. Aynı bölgeye düzenlenen diğer bir saldırıda da bir gurup militan, bir zırhlı personel taşıyıcı ve iki araç vuruldu. Hasaki'de bombalanan bir depo ve lojizsitk komplex de 30 militanın öldüğü rapor edildi. Raka'nın güneybatısındaki hasarlı havaalanında bulunan başka bir top yok edildi. Deir Ezzor'un güneydoğusuna düzenlenen başka bir saldırıda bir tank ve bir araç imha edildi.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #146 : 05 Ekim 2014, 22:39:06 »
ABD IŞİD'e Karşı Apache Helikopterlerini Kullanmaya Başladı

ABD, Irak içlerindeki Işid hedeflerini vurmak için AH-64D Apache helikopterlerini kullanmaya başladı. Bu helikopterler Temmuz ayında Irak'a geldiklerinden beri ilk defa kullanıldılar. Işid ile mücadelede bu helikopterlerin kullanımı yeni bir yetenek kazanımı olarak faydalı olmasına rağmen bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bunların başında Işid'in elindeki güdümlü roketlerin bu helikopterleri vurma olasılığı. Geçtiğimiz gün Işid Irak ordusuna ait bir Mi-35 saldırı helikopterini böyle bir silah sistemiyle vurmuş ve iki pilot hayatını kaybetmişti.

Bir askeri yetkili, Apache helikopterlerinin bu hafta sonu Felluce'nin kuzeybatısındaki büyük bir Işid kuvvetine düzenlenen 4 hava saldırısında savaş uçaklarına destek olarak kullanıldığını belirtti. Helikopterler savaş uçakları ile koordineli olarak çalıştılar.

ABD Merkez Komutanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre Felluce yakınlarındaki saldırıda iki havan mevzi, büyük bir Işid ünitesi ve iki küçük ışid grubu vuruldu.

ABD'nin Bağdat büyükelçiliği ve Bağdat Havaalanı'nı korumak için Bağdat'da görevlendirilen birkaç yüz ABD askerine destek olarak Temmuz ayında Apache helikopterleri gönderilmişti.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #147 : 05 Ekim 2014, 22:47:36 »

Sınırda köyler boşaltılıyor

DHA
5 Ekim 2014
Sınıra tank sevkiyatı

Suriye tarafından ateşlenen bir havan mermisi sınırı aştı ve Suruç’un Atmanek Mahallesi’ndeki bir eve isabet etti. Şanlıurfa Valiliği karar aldı. Mürşitpınar'da köyün boşaltılması için anons yapılıyor. Bölgeye giriş-çıkışlar yasaklanırken, sınır hattına tank sevkiyatı da yapıldı.

SINIRDA İKİ MAHALLE BOŞALTILIYOR   

SINIRA TANK YIĞINAĞI YAPILIYOR

Son günlerde sınıra aşan mermilerin Türkiye tarafına gelmesi ve bugün de 4 kişinin yaralanmasının ardından Şanlıurfa Valiliği sınır hattında bulunan ve güvenlik riski taşıdığı saptanan eski Kürtçe adı Atmanek olan Küçükkendirli ile Büyükkendirli mahallelerinin boşaltılmasına karar verdi. Karar sonra güvenlik güçleri mahallelerde yaşayanlara kararı tebliğ ederek, tahliyelerin biran önce yapılmasını istedi. Zırhlı araçlardan da sık sık tahliye kararı duyuruldu.
Yetkililer mahallelerde yaşayan ve gidecek yerleri olmayan kişilerin geçici süreyle resmi kurumların misafirhanelerine yerleştirileceğini bildirdi.

SINIRA TANK SEVKİYATI           

Çatışmaların yoğunlaştığı Kobani'den Türkiye tarafına havan topu ve uçaksavar mermisi düşmesinin ardından askeri yetkililerin sınır hattındaki güvenlik önlemlerini artırdığı görüldü. Bölgeye giriş-çıkışlar yasaklanırken, sınır hattına tank sevkiyatı da yapıldı.

GAZETECİLER SINIR HATTINDAN İLÇEYE DÖNDÜ

Bu arada sınır hattında günlerdir görev yapan basın mensuplarının bulunduğu alan da riskli olduğu gerekçesiyle güvenlik güçlerince boşaltıldı. Askeri yetkililerin boşaltılması yönünde verdiği karar sonrası gazeteciler Kobani'yi gören yüksek noktadan indirildi. Ancak, gazeteciler bu kez Kobani'ye destek için bölgede toplanan grupların hedefi olma endişesi taşıması üzerine, askeri zırhlı araçlar eşliğinde sınır hattından ilçe merkezine dönmek zorunda kaldı. Yetkililer, yarın sabah basın mensupları için sınır bölgesinde daha güvenli uygun bir yer bulunacağını belirttiler.

Öte yandan çatışmaların yoğunlaşması ve Türkiye tarafına mermiler gelmesi üzerine 2'inci Hudut Taburu'ndan 4 Zırhlı Personel Taşıyıcı sınır hattına sevk edildi.

Ayrıca güvenlik güçleri, sınıra yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan gazetecilerden de bulundukları bölgenin riskli olduğu için daha geriye gitmelerini istedi.

OBÜSLE “SURUÇ” YANITI

KOBANİ’de IŞİD ile PKK’nın Suriye kolu PYD’nin askeri gücü YPG arasında devam eden çatışmalarda bir havan mermisinin Suruç’ta bir evin duvarına isabet ederek 4 kişinin yaralanması üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) angajman kuralları kapsamında anında yanıt vererek Suriye tarafını top ateşine tuttu.

Askeri kaynaklar, daha önceki olaylarda olduğu gibi Suriye tarafında atış yapılan yerlerin koordinatlarının anında tespit edildiğini ve yakınlardaki karakollarda konuşlu 155 milimetrelik Obüs toplarıyla hemen yanıt verildiğini söylediler. Yetkililer, koordinat ölçümü yapılırken, karşı taraftan ateşlemenin kim tarafından yapıldığına bakılmaksızın misliyle yanıt verildiğini vurguladılar. Türkiye topraklarına yönelik tacizlerin sürmesi halinde, yine aynı yöntemle misliyle yanıt verilmeye devam edileceği bildirildi. Sınır boyunca zırhlı birlikler dahil tüm askeri güçlerin teyakkuz durumda olduğu, bölgedeki birliklerin an be an gelişmelerle ilgili Genelkurmay Karargahı’nı bilgilendirdiği ifade edildi. Uğur ERGAN / ANKARA

TOP MERMİSİ BİR EVE DÜŞTÜ

Öğle saatlerinden itibaren çatışmaların şiddetlendiği Suriye’nin Kobani tarafından saat 13.20’de atılan bir havan mermisi, sınırı aştı ve 2 kilometre mesafedeki Suruç’un Atmanek Mahallesi’nde bir evin duvarına isabet ederek patladı. Patlamada, şarapnel parçaları ve kırılan duvardan seken taşlardan, evde bulunan 4 kişiyi yaraladı. Yaralananlar otomobillerle Suruç Devlet Hastanesi’ne götürülürken, bölgede güvenlik güçleri önlemlerini artırdı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27332052.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #148 : 06 Ekim 2014, 12:51:34 »
Avustralya Irak'da Göreve Başladı

Işid'e karşı kurulan koalisyona katılan Avustralya, Irak'da ilk defa askeri bir operasyona katıldı. İki Süper Hornet Kuzey Irak'daki hedeflere düzenlenen operasyonda ABD savaş uçaklarına destek sağladı. Ancak hiçbir hedefe saldırmadılar.

Avustralya, Eylül ayında Işid'le mücadele için 600 asker ve savaş uçaklarını Birleşk Arap Emirlikleri'ne göndermişti.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #149 : 07 Ekim 2014, 01:53:30 »

Peygamber efendimizin mührünü bayrakları olarak gösteren bu maskeli siyonistlerin de, bunları müslüman sanıp destek veren ahmakların da Allah belasını versin!  >:( >:(