Gönderen Konu: SSM Müsteşarı Demeçleri/Röportajları  (Okunma sayısı 51451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
Ynt: SSM Müsteşarı Demeçleri/Röportajları
« Yanıtla #230 : 28 Mart 2023, 15:12:50 »
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, NTV canlı yayınında savunma sanayii projelerindeki son durumu anlattı.

Demir'in konuşmasından satır başları şöyle:
Hürjet ilk testi tamamladı. Türkiye'nin ilk jet insanlı uçağı olacak. Üzerini silahlandırabileceğiz ve ileri safhalarda eğitim uçağının ötesine geçebilecek. Türkiye'de ilk insanlı jet uçağı tecrübemiz Hürjet ile oldu. Gökyüzü için gün sayıyoruz, önümüzdeki ayı bekleyelim.

İlk etapta 40 adet HÜRJET üretmeyi planlıyoruz. Ayrıca, çok sayıda sipariş bekliyoruz

AFETLERDE SAVUNMA SANAYİİ DESTEĞİ
İHA'larımız havadaydı, havadan baz istasyonu devreye girdi.

YERLİ SAVAŞ UÇAĞINDA SON DURUM
Tünelin ucundaki ışığı görünce daha fazla gaza basıyoruz."

"KIZILELMA" PROJESİ NE AŞAMADA?
Kızılelma ilk jet motorlu İHA'mız. Orada da iyi bir gidişimiz var. Tatlı bir sürpriz yaptı. 2022 sonunda uçuşu görebildik. Test uçuşları yapmaya devam edecek.

YERLİ TANK PROJESİ "ALTAY"
Süreç içinde Altay'a yeni kabiliyetler eklendi.

SİLAHLI İNSANSIZ DENİZ ARACI MARLİN
Kuzgun mühimmatını attı. Başarılı bir atış oldu. Çok sayıda insansız deniz aracımız var. NATO tatbikatına da katıldı."

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #231 : 28 Mart 2023, 15:26:00 »
CNN deki programda sayın müsteşar Hürjet i anlatırken Anadolu'ya benzer bir uçak gemisine inecek şekilde de çalışıldığı açıklamasını yaptı. Yani biz artık yolumuzu uçak gemisi ve klasik uçak havalandırma üzerine kurduk.  Anadolu gemisi gibi bir gemiye inip kalkması üzerine çalışıyoruz dedi buradan kesinlikle Anadolu ya inecek hatta ona çok benzeyen bir gemiye inecek anlamı çıkmamalı bu Anadolu ya gönderme yaparak konuşma müsteşarın açıklanmamış bir projeyi anlatmada yaşadığı sıkıntıdır kafalardaki şey boyutu şekli tartışılır ama bildiğin uçak gemisidir.

İlgili kısma bu şekilde ulaşabilirsiniz. 1:00:005 de     https://youtu.be/a_Ai0qt3NTs?t=3608

<a href="http://youtu.be/a_Ai0qt3NTs?t=3608" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/a_Ai0qt3NTs?t=3608</a>
« Son Düzenleme: 28 Mart 2023, 15:29:52 Gönderen: re »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
SSM Müsteşarı Demeçleri/Röportajları
« Yanıtla #232 : 02 Nisan 2023, 14:37:00 »
Alıntı
SSB İsmail DEMİR:

▫️Herkes AKINCI'yı konuşurken KIZILELMA'yı kim biliyordu? Bohçamızda her zaman bir şeyler var
▫️ANKA-3'te radar görünmezlik önemli bir parametre. Ses hızına yakın  uçacak ve ses hızını da geçecek.

"TF-2000 hava savunma fırkateyninin başlangıç kararını aldık. Onunla ilgili tasarım çalışmaları başladı."

TF-2000 bünyesinde aynı anda binlerce hedefi takip ederek üç boyutlu haritalandırma yapabilen faz dizinli radar teknolojisi #Aselsan ÇAFRAD ve milli ve yerli olarak geliştirilmiş GENESİS ADVENT Savaş Yönetim Sistemi bulunacak .

▫️İ sınıfı fırkateynlere hava savunma sistemini kuruyoruz. İstanbul bu yıl hizmete girecek
▫️KIZILELMA safha safha ilerliyor. Ses hızına yakın hızda uçacak. 5. Nesil uçakların özelliklerini taşıyacak.

#SSB
https://mobile.twitter.com/ogzhn_uyg

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #233 : 02 Nisan 2023, 15:39:04 »
İzledim programı ... Yeni bir bilgi yok...

"Hürjet'i TCG Anadolu tipi gemiden kaldırma planımız var" dedi...

""Hürjet'i silahlı muharip yapma niyetimiz var" dedi...

Motor konusunda konuşulmadı ya da ben o kısımları izleyemedim...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #234 : 02 Nisan 2023, 17:51:35 »
İzledim programı ... Yeni bir bilgi yok...

"Hürjet'i TCG Anadolu tipi gemiden kaldırma planımız var" dedi...

""Hürjet'i silahlı muharip yapma niyetimiz var" dedi...

Motor konusunda konuşulmadı ya da ben o kısımları izleyemedim...
Bazı iddialarda bulunmuş Sn Demir.
Birtanesi sizin yazdığınız. Hürjeti TCG Anadolu’dan kaldırma. Zekice söylenmiş. Doğru motorla Hürjet bir şekilde o gemiden kalkar. Ama inmesi ayrı bir hesap işi. O arkadaki asansöre çarpmadan 150 metrelik bir piste inecek. Bunun için de yepyeni geminin arka yüzeyini delip halat sistemi yerleştirecekler.
Zaten Sn Re yazısında Anadolu’ya “benzer” bir gemiden bahsetti Sn Demir demiş ki bu olayı değiştirir.

Hürjet’i silahlı yapacağım dediğinizde de ABD size motor verecek mi?

Anka-3 Uçan Kanat İha’sına artyakıcı takıp süpersonik yapacağız demiş. Dünyada uçan kanat olup süpersonik hızda olan “uçan kanat” yok. Olmazmı? Olur ama kanatlarının çok ince olması gerekir. Hani, kanat yapısını deltaya yaklaştırırsınız o zaman olur. Ama o zaman da Anka-3 olmaz. Uçan Kanat uçak için ideal olanı subsonik olmasıdır. Anka-3, B2’nin ufağı ve derin saldırı içinse ve de stealth özelliği ön plandaysa, bunu bozmadan subsonik bırakmak en doğrusudur.
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2023, 18:14:34 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #235 : 03 Nisan 2023, 02:43:37 »
Bence şöyle bir olay olabilir. Bizimkiler Anadolu’da bu sistemleri deneyip tecrübe ve olursa diye bir beyin fırtınası ve mühendislik yapıyor.Asıl amaç yeni yapılacak savaş gemisine bir ön hazırlık ve ona göre yapılacak geminin isterilerinin belirlenmesi ve nasıl bir şey yapılacak fikir sahibi olmak olabilir.Ki eğer yeni gemi yapacaklarsa çok çok mantıklı olur ve Anadolu’da da helikopter ve çıkarma gemisi olarak kalır ki bu gemi Anti denizaltı görevlerini yapması filo için daha sağlıklı.TB3 uçar helikopterlerin yanında ben TB3 te sorun olmaz diye düşünüyorum.Baykar yapay zeka ve yazılım ile inme olayını becerir.
Yeri gelmişken çok beğendiğim bir sitenin çok çok beğendiğim bir konsept çalışmasını atayım.

https://alarga.uskudar.biz/kemere/baybars-2.html
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #236 : 03 Nisan 2023, 03:07:56 »
TB3 haricindeki Anadolu ile anılan tüm uçaklar aslında henüz adı konmamış olan uçak gemisi projesi için düşünülüyor ama bürokratlar ilan edilmemiş bir projeyi dillendiremedikleri için bu gelecekte gemiden kullanma niyetlerinin Anadolu ile anılmasına sessiz kalıyorlar. Bizimde haliyle kafamız pazıl oluyor o gemiye Kızıl Elma Hürjet inemez diyoruz. Tabi ki inemez ama adam ne desin biz uçak gemisi yapacağız ona inecek diyemiyor ki. Kişisel görüşüm TB3 için Anadolu'ya inerse kalkarsa şaşırmam ama ben doğrusu TB3 ü de Anadolu da düşünemiyorum
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2023, 03:10:27 Gönderen: re »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #237 : 03 Nisan 2023, 03:45:17 »
Kişisel görüşüm TB3 için Anadolu'ya inerse kalkarsa şaşırmam ama ben doğrusu TB3 ü de Anadolu da düşünemiyorum

Diğer fikirlerinize tamamen katılıyorum ama; TCG Anadolu için, TB3 mecburen olacak, olmak zorunda. Çünkü, o gemiye ve ona eşlik edecek filoya, çok ciddi bir ISR desteği vermemiz şart.

Bu nedenle TB3, tıpkı Polonya'nın TB2'leri gibi, FLIR hariç, çok yüksek ihtimalle mini AESA radar yüküne de sahip olacaktır.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2023, 03:48:34 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #238 : 03 Nisan 2023, 04:11:42 »
Kişisel görüşüm TB3 için Anadolu'ya inerse kalkarsa şaşırmam ama ben doğrusu TB3 ü de Anadolu da düşünemiyorum

Diğer fikirlerinize tamamen katılıyorum ama; TCG Anadolu için, TB3 mecburen olacak, olmak zorunda. Çünkü, o gemiye ve ona eşlik edecek filoya, çok ciddi bir ISR desteği vermemiz şart.

Bu nedenle TB3, tıpkı Polonya'nın TB2'leri gibi, FLIR hariç, çok yüksek ihtimalle mini AESA radar yüküne de sahip olacaktır.

Söyledim zaten bende onu. Öbürleri kesinlikle ihtimal dahilinde bile değil ama TB3 denenmek istiyor olabilir ve başarılabilirde. Ben hissiyat olarak TB3 ü Anadolu da çok pratik olacağı kanısında değilim. Ama ısrar edip deneyebilirler ve aşırı zorlamayla başarılabilirde. Olmaz demiyorum olabilir ama ben normal bulmuyorum. Doğrusu düşüncem birazda Baykar ın hatırı ile olursa olur şartlar aşırı zorlanır belki. Aşırı zorlama nedir mesela? Geminin üstünde hiç helikopter bulundurmazlar hepsini asansörle aşağı indirirler TB3 inecek diye

Geminin kardeşi bu . Buna TB3 indirin hadi hayalinizde. Bütün helikopterleri aşağı indirin pisti boşaltın TB3 geliyor

« Son Düzenleme: 03 Nisan 2023, 04:19:18 Gönderen: re »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #239 : 03 Nisan 2023, 04:42:25 »
Aşırı zorlama nedir mesela? Geminin üstünde hiç helikopter bulundurmazlar hepsini asansörle aşağı indirirler TB3 inecek diye

Dron öncesi çağda, bu geminin pistinde helikopter taşımak çok normaldi. Çünkü adı üstünde, havuzlu çıkartma gemisi. Ancak artık bu gemi aynı zamanda bir dron gemisidir. Bu çağda eskisi gibi işleyemez.

Olacak olan bence şu: Bir şekilde asansör sistemini otomatize edecekler ve hızlandıracaklar. Operasyonlarda, önce dronlar havalanacak ve tepede devriye atmaya başlayacaklar. Ardından da uçması gereken helikopterler varsa, onlar seri şekilde piste alınacak.

Her an uçabilecek şekilde bekletilmesi gereken 1-2 tanesi hariç, üst güvertede ne TB3 ne de helikopter bulunmayacak. Geminin pisti her türlü acil iniş-kalkışa karşı her daim boş tutulacak. TCG Anadolu tıpkı standart uçak gemileri gibi işletilecek.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2023, 04:55:23 Gönderen: Merzifonlu »