Gönderen Konu: SSM Müsteşarı Demeçleri/Röportajları  (Okunma sayısı 51266 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: SSM Müsteşarı Demeçleri/Röportajları
« Yanıtla #120 : 06 Ekim 2021, 14:52:07 »
Isin teknik kisimlarini bir kenara koyarak,

S-400 acele ile verilmis bir karar..

Son 3-4 senedir yerli HSS sistemler kademe kademe devreye giriyor, S-400 muadili olmasada..

"Biz kendi sistemlerimizi yapacagiz" diyip, ambargolara vs bahane veremeden ilerlenebilirdi..

Ambargolar agirlasmadan yerli sistemlerde daha da hizli yol alinabilir, F-35lerin en azindan ilk partisini alabilirdik.

Orta-uzun vadede S-400/500 alimi tam ipler koparsa yapilabilirdi..

En son yapilacak hamleyi en basta yaparak kendi kendimize zorluk cikardik bos yere, manevra alanamizi daralttik..

"Alinsin, alinmasin, ise yarar, yaramaz" tartismalarina daha gelmeden, temel olarak esas sorun bu..

Neresinden bakarsan bak en azindan zamanlamasi yanlis bir hamle..
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2021, 14:54:18 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #121 : 06 Ekim 2021, 17:21:07 »
S-400 meselesinde bir cinlik var.Ama perde arkasında neden aldıklarını söylemiyorlar.
 Ben bu alımın kesinlikle yüksek irtifa hava savunma füze ihtiyacıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum ...

Ben bu S-400 , kimler - neden aldırdı bilmediğimizden sağlıklı bir yorum çıkmaz bu tartışmadan....

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #122 : 06 Ekim 2021, 19:25:27 »
S-400 meselesinde bir cinlik var.Ama perde arkasında neden aldıklarını söylemiyorlar.
 Ben bu alımın kesinlikle yüksek irtifa hava savunma füze ihtiyacıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum ...

Ben bu S-400 , kimler - neden aldırdı bilmediğimizden sağlıklı bir yorum çıkmaz bu tartışmadan....

ABD her zamanki gibi kazık fiyata satacağı füzeye deneme izni bile vermemiş, SAMP-T desen yüzde bir milyon Fransızlar taş koyacaktı bu işe bir tek İsrail'in Arrow seçeneği kalıyor ve İsrail'le durumlar malum biz hala S-400'ler neden alındı diye tartışıyoruz. Senin hava sahan kabak çiçeği gibi açık ne doğru dürüst uzun menzilli ne de orta menzilli hava savunma füzelerin var. Taş devrinden kalma Nike Hercules ve Hawk'ara kalmışsın ne yapacaktı koskoca ülke ?

Ben zaten ikinci parti S-400'lerin alınacağına inanmıyorum fakat ABD'nin de tavrını yumuşatması şart yoksa bizi iyice Rusya'nın yanına savuracaklar. Bunu bildikleri halde daha hala niye bir NATO ülkesine bu kadar baskı ve yaptırım uygulama derdindeler anlamak mümkün değil. Zaten işe de yaramıyor bu tehditleri.

S-400 meselesi ABD'nin istediği şekilde çözülürse sanki aramız düzelecek diye düşünenler hayal kuruyorlar. Daha geçenlerde haberlerde Türklerin ürettiği İHA'lar tehdit oluşturmaya başladı diye ABD başkanına ağlayan kongre üyeleri vardı. Bu kadar Türkiye karşıtı bir kongre ve senato varken değil F-16 tüfek bile satmazlar bize ki satmıyorlarda zaten.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #123 : 06 Ekim 2021, 20:32:17 »
Görünüş-Gerçeklik ayrımına dikkat....

Perde arkasında ne konuşuldu biliyor muyuz, hayır...

Bu alımın 2. bahane nedenleri  Fetö'ye ABD desteği , Suriye'de bize yaptıkları ihanet , YPG desteği vb...  olabilir...

Bu alımda tek şey olamaz ; o da bizim hava savunma füzesi ihtiyacımız...Tamam öngörüsü sıfır bir idaremiz var da bu kadar reste rağmen kör göze parmak sokar gibi inadına bunu almak başka birşey...

Benim cevabım şu; Özellikle bilinçli bir gladio ülkemizin Batı'dan uzaklaşması için bilinçli bir politika yürütüyor...
Zaten Siper'i yapıyoruz eğer acil ihtiyaç varsa 4 batarya PATRİOT,STAMP kiralarsın bu geçiş sürecini idare edersin...

« Son Düzenleme: 06 Ekim 2021, 20:33:57 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #124 : 06 Ekim 2021, 20:39:40 »
Görünüş-Gerçeklik ayrımına dikkat....

Perde arkasında ne konuşuldu biliyor muyuz, hayır...

Bu alımın 2. bahane nedenleri  Fetö'ye ABD desteği , Suriye'de bize yaptıkları ihanet , YPG desteği vb...  olabilir...

Bu alımda tek şey olamaz ; o da bizim hava savunma füzesi ihtiyacımız...Tamam öngörüsü sıfır bir idaremiz var da bu kadar reste rağmen kör göze parmak sokar gibi inadına bunu almak başka birşey...

Benim cevabım şu; Özellikle bilinçli bir gladio ülkemizin Batı'dan uzaklaşması için bilinçli bir politika yürütüyor...
Zaten Siper'i yapıyoruz eğer acil ihtiyaç varsa 4 batarya PATRİOT,STAMP kiralarsın bu geçiş sürecini idare edersin...

Gerçekler ortada hocam ABD'nin uydu devleti olma rotasından çıkmış bir Türkiye ve onu işine gelmediği ve alışık olmadığından cezalandırmaya kalkmak için her türlü pisliği yapan bir ABD var. ABD dışişleri bakanı Blinken'in tek haklı olduğu bir lafı var o da sözde müttefik olmamız şu an gerçeklik bu.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #125 : 06 Ekim 2021, 20:40:07 »
bir tek İsrail'in Arrow seçeneği kalıyor

Arrow ABD desteği ile geliştirildi. Yani sadece İsrail'in değil ve hiç olmadı. ;D Eminim ki içinde bol kepçe ABD teknolojisi ve ekipmanı vardır. ABD "ııı-ıh" derse, İsrail o sistemi satamaz. Hoş, sadece İsrail'in olsa da ABD istemedikçe satamaz, o da işin başka bir yönü.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2021, 20:42:12 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #126 : 07 Ekim 2021, 07:46:36 »
"Korsan hocam ; görünen o ki Patriot almamak doğru bir iş. Fakat Rusya' nın ihraç ürünlerinden memnun olan da pek yok gibi.(Hindistan hava-hava savunma füzeleri vb.)
s-400 gibi kritik bir sistem de ise neler olur kim bilir. Acaba Km-Sam tarzı bir proje ile Hisar'larda eksik olduğumuz bir teknoloji tamamlansa daha iyi olmaz mıydı ?

Sürecimizi çok hızlandırırdı. "

hocam, ben  s400'ın alındığı ihalede açıkçası MEADS yanlısıydım.
ha, belki sonunda o da gümleyecekti.
Km-Sam gibi bir yol izleyebileceğimizi de pek düşünmüyorum; zira ne bizde bu şekilde bir uğraşa girebilecek kadar zaman ve kaynak vardı;  ne de Rusya  iki elma yiyebileceğini bile bile bir elmaya razı olurdu.
  tamamen başka bir dünyanın hava savunma felsefesine uygun olarak üretilmiş bir füzeyi alıp kendi sistemlerine entegre etmek öyle yazıldığı kadar kolay iş  değildir.
ya füzeyi değiştirip kendi sistemlerine uyumlu bir füzeye dönüştürmek gerekir;  ya da o füzenin uyumlu çalışacağı radar ve komuta geliştirmek gerekir.
uzun sürer ve bizim sınır vilayetlerimize roketler felan düşüyordu o zaman.
bize acil bir sakinleştirici gerekiyordu anlayacağınız, Rus da orada  az daha iyi bir fiyat vermiş olabilir yani.
acil sakinleştirici ihtiyacının üzerine bir de ABD'nin Pensilvanya  konusundaki  duruşu bindiriverdi.
tüm bunlar da yetmezmiş gibi bir de yukarıdaki televizyon yayınında ilk defa duyduğumuz bu  saçma şart ile ihaleyi mındar etme çabası olduğunu anlıyoruz.
bunlar birleşince hızlıca bol köpüklü bir kahve pişiverdi,  adı da s400 oluverdi.
dediğim gibi,  ben daha düşük profilli bir  iş birliğiyle parmak sallardım  Amerika'ya.
ha,  yine de sadece s400  ile  yürümek tercih miydi? zorunluluk muydu? tartışmalı bir konu;  çünkü hatırlarsanız  o dönemde km sam değil de bizim euro  sam ile ilgili de ayrı bir talebimiz olmuştu zaten.
uğraşıldı aslında; ama yedirmediler, kısmet değilmiş.

s400 gibi bir sistemde neler olabileceğini, en azından tahmin edebiliyoruz Dağlık Karabağ  savaşından.
s300'ın  başına ne geldiyse  ağabeyinin başına da böyle tek başına takılırken  buna yakın bir şeyler gelebilir.
 hava savunma sistemlerinde, ben dahil,  konuya uzaktan meraklı olanlar,  hava savunma işini genelde  menzil,  irtifa ve hız başlıklarıyla tanımlıyorduk,  yani  hangisi daha uzun menzile ve yüksek irtifaya çıkıyorsa o daha iyiydi;  ama gerek Arap ülkelerinin Yemen'den aldığı darbeler,  gerek bizim ihaların çeşitli noktalarda  bu sistemlere karşı kazandığı taktiksel başarılar ve gerekse Dağlık Karabağ savaşı bize bu işin bu üç başlıktan ibaret olamayacağını gösteriyor.
açıkçası şu,  hiçbir savunma sistemi geçilemez değilmiş.
siz sanıyor musunuz ki Arap ülkeleri şu an Patriot'tan çok memnun?
o cephede  Rus ürünlerinden memnun olmayanlar vardır ve doğaldır;  ama emin olun bu cephede de batı ürünlerinden memnun olmayan çok artık.

bize, batıyla ilişkileri yeniden düzenleyecek bir çerçeve plan gerekiyordu.  .
hoş,  hala da gerekiyor.

karşı taraf ta bizden çok akıllı değil ha,  akıllı olsalar  yanlarına gitmemiz için surda bir delik açarlardı.
örneğin Mavi Marmara olayında  o askerlerin eline bayıltıcı silahlar verilemez miydi?
sözde kararlılık gösterdiler de sonuç çok mu iyi oldu?
düşmanları en sonunda çok güvendikleri demirkubbelerini de delip geçmedi mi?
Irak'ta onlardan izinsiz kuş uçamıyordu,  şimdi  etkileri yok,  İran ise hala yerinde.
böyle bir coğrafya mı hayal ediyorlardı yani?
hayır,  evdeki hiç bir hesap çarşıya uyamadı bir güç gösterisi yüzünden.
ABD ise eski küreselcilerle yeni küreselciler arasında gidip geliyor.
yeni küreselciler  eski müttefiklerle devam etmeye mecbur hissetmiyorlar da;  eski müttefik dediğin NATO'nun en büyük ordularından birisi,  yerlerine  koymaya çalıştıkların hiç Türkiye'nin yerini tutar mı?
  sen Pasifik'te Çin'e giderken, Çin  bu gün İran'da,  yarın belki başka boş noktalarda  sana geliyor,  böyle bir ortamda bu tercihlerdeki  gerçekçiliği de pek anlayamıyorum artık.
sen tutturmuşsun bir sdg-ypg türküsü,  bir düşünelim.
sen bunları bıraksan ne olacak?
yaslanacakları yer hazır,  sen gideceksin, Rusya'ya yaslanacaklar.
özerk yönetim olarak bize karşı her an hazır tutulacaklar.
senin istediğin ne peki?
tam da bu,  ha Rusya korumuş,  ha sen.  netice aynı.
peki,  sonuçta sen olmasan da orada bir özerklik oluşuyorsa sen ne diye  NATO'nun en büyük müttefiklerinden birisiyle aranı bozuk tutma konusunda bu kadar  inatçısın?
pragmatizim de,  gerçekçilik de yok bu inatta.

işin aslı eski dostum,   tamam güçlüsün,  tamam büyüksün,  tamam  akıllıca olmayan tercihlerinin bile altını doldurabilecek hazır imkanlara sahipsin;  ama bu işin boku çıkıyor,  haberiniz olsun.

şu raporun okunmasında fayda var,    vakti olmayanlar ilk ve son kısımlarına bir göz gezdirebilir.

https://file.setav.org/Files/Pdf/20150916125435_fuze-rapor-16-9-15.pdf

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #127 : 20 Ekim 2021, 12:06:38 »
Alıntı
Ismail Demir @IsmailDemirSSB
Birazdan yeni bir müjdemiz olacak, beklemede kalın.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #128 : 20 Ekim 2021, 13:09:22 »
Hisar U  bu günmü

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk