Gönderen Konu: Rusya’da benzersiz uçak yapıldı  (Okunma sayısı 4746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rusya’da benzersiz uçak yapıldı
« : 18 Mayıs 2014, 14:27:01 »

Rusya’da benzersiz uçak yapıldı

Rusya’da Yak-42 uçağı temelinde dünya atmosferini incelemek olanağını veren laboratuvar niteliğinde uçak yapıldı. 100 kadar aygıtın bulunduğu uçakta topu topu 14 yolcu için yer var.

Rusya’da Yak-42 uçağı temelinde dünya atmosferini incelemek olanağını veren laboratuvar niteliğinde uçak yapıldı. 100 kadar aygıtın bulunduğu uçakta topu topu 14 yolcu için yer var. O da bileşik donatımın çalışmasını kontrol eden operatörlerdir. Uçaktaki aygıtlar vasıtası ile aynı zamanda havanın sıcaklığı,nem ve radyasyon oranı ve bulutların kimyasal terkibi konusunda 1000 kadar meteoroloji ölçmesi yapılabiliyor. Denebilir ki tam iklim kontrolü uygulanıyor.Deneme operatörü Dmitriy Kirin bu hususta şunu söyledi:

Aygıtlarımız, fiziksel süreçleri daha iyi anlamak amacı ile atmosferin durumu üzerinde monitoring gerçekleştirmek olanağını veriyor. Biz doğal atmosfer koşullarında, incelediğimiz süreçlerin içerisinde bulunuyoruz. Yerdeki laboratuvarlardan hiçbiri böyle koşullara yaklaşamaz.

Uçan meteoroloji laboratuvarının denenmesi tamamlandı. Uçak 1500 saat uçuş yaptı.Uçuşlar sırasında her levye,her düğme denendi. Denemeler 9000 metre yükseklikte gerçekleştiriliyordu ve elde edilen veriler doğrudan uçakta iki dakika içinde değerlendiriliyordu.

“Akıllı” uçak, Roskosmos kuruluşunun ilgisini ekti. Uçakta gerçekleştirilecek meteoroloji ölçmelerinin sonuçları, uydu seyrüsefer sistemlerinin yetkinleştirilmesi amacı ile kullanılabilecek. Bundan başka böyle incelemelerin sonuçlarından jeoloji işlerinde,ormancılıkta ve tarımda da yararlanmak mümkün olacak. Rusya Tabii Kaynaklar ve Ekoloji bakanı SergeyDonskoy bu sayede daha kesin hava tahminleri yapılacağı kanısını belirterek şunu söyledi:

Askeri ve sivil kuruluşlardan ilgili siparişler alındı. Fakat şimdilik meteoroloji ölçmelerine ağırlık verilecek.

Yeni model uçakta 7,5 ton bilimsel donatım bulunuyor. Bagaj bölümüne bile bir aygıt yerleştirildi. Sıvı azot püskürtecisi. Rusya Hidroloji ve Meteoroloji Dairesi başkanı Aleksandr Frolov’un söylediğine göre bu aygıt vasıtası ile kurak bölgelerde yağışlara yol açılabilir.

ABD’de ve Batı Avrupa ülkelerinde çoktan havadan çevrenin durumu üzerinde kontrol uygulanıyor. Fakat Rusyalı uzmanlara göre hiç bir Batı ülkesinde pekçok değişik görevleri olan bunca güçlü uçan laboratuvarlar yoktur. Rusya’da uçan laboratuvarın yapılması için iki yıl gerekti.

Şimdilik Yak-42D uçağı temelinde yapılan bir tek uçan meteoroloji laboratuvarı var. Bu laboratuvar Mart ayında hizmete girecek. İlk araştırma uçuşu Arktika bölgesine yapılacak.

http://turkish.ruvr.ru/2014_01_15/Rusyada-benzesiz-uchak/

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı komando01

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya’da benzersiz uçak yapıldı
« Yanıtla #1 : 24 Haziran 2014, 15:18:39 »
Vay arkadaş adamlar 3 motorlu nakliye uçağı üretiyor biz daha m400 teyiz hey gidi hey.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #2 : 24 Haziran 2014, 22:26:09 »
Nesi var 400m'in?

Çevrimdışı komando01

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2014, 12:50:33 »
Nesi var 400m'in?

yahu tamam A400M iyi falanda bizimde geliştirmemiz lazım belki projeye veya projelere % bakımından girip parçasının bir kısmını falan üretiyoruz ama artık bizim de ''milli A400M'' yapmamız lazım yani 2 motorlu A400M gibi büyük fakat özellik ve kanat açısından farklı benim düşündüğüm 2 motor kanatlar ise f-22  deki veya f-35 teki kanatlar geniş ve büyük olduğunu düşün en azından yeni bir proje ortaya çıkmış olur bu sebepten A400M alıyoruz yorumunu yazdım ruslar üretiyor bizimde üretmemiz lazım yoksa iyi güzel uçak.bir lafım yok A400m e......

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2014, 02:12:56 »
Rusların kac yıllık bu alanda faliyeti arkadaşım bilmiyormusun biz daha kıyısından köşesinden girdik adamlarda birkactane ucak fabrikası var

Çevrimdışı Cakas

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2014, 10:42:09 »
Nesi var 400m'in?

yahu tamam A400M iyi falanda bizimde geliştirmemiz lazım belki projeye veya projelere % bakımından girip parçasının bir kısmını falan üretiyoruz ama artık bizim de ''milli A400M'' yapmamız lazım yani 2 motorlu A400M gibi büyük fakat özellik ve kanat açısından farklı benim düşündüğüm 2 motor kanatlar ise f-22  deki veya f-35 teki kanatlar geniş ve büyük olduğunu düşün en azından yeni bir proje ortaya çıkmış olur bu sebepten A400M alıyoruz yorumunu yazdım ruslar üretiyor bizimde üretmemiz lazım yoksa iyi güzel uçak.bir lafım yok A400m e......

Bir an ciddi sanmıştım.