Gönderen Konu: C295  (Okunma sayısı 11494 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
C295
« : 19 Mayıs 2009, 18:35:43 »
C295

Çekler C295 taktik nakliye uçağı alıyor

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ile Airbus Military arasında, dört adet C295 taktik nakliye uçağı alımına yönelik bir anlaşma imzalandı.

Çek ordusunun halen aynı amaçla kullanımda olan Antonov yapımı An-26 uçakları faydalı kullanım ömürlerini doldurmakta olduğundan, Çek Savunma Bakanlığı, yapılan değerlendirmeler sonucunda C295 uçağı üzerinde karar kıldı.

Anlaşmaya göre İspanya’nın EADS-Casa tesislerinde üretilecek olan dört adet C295 uçağından ilki bu yılın sonunda, sonuncusuysa 2010 yılının sonunda teslim edilerek 4 uçaklık proje bir buçuk sene içinde tamamlanmış olacak.

C295 konsepti, CN235’i baz alarak İspanyol Casa firması tarafından geliştirilen bir nakliye uçağıdır.

CN235 uçağıysa, bir İspanyol-Endonezya müşterek Ar-Ge sonucunda ortaya çıkmış ve İspanyol Casa ile Endonezya’nın eski havacılık şirketi IPTN tarafından geliştirilmiştir. Zaten uçağın kodlamasının CN ile başlaması da projenin iki ülkenin otaklığıyla geliştirilmiş olmasından dolayıdır.

Dolayısıyla Türk kamuoyunda bu uçaklarının model telaffuzunun ‚Casa’ olarak yapılması çok da isabetli bir yaklaşım değildir.

CN235, aralarında ABD ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerin de bulunduğu 24 dünya ülkesinin çeşitli askeri kuvvetleri tarafından kabul görmüştür ve dünyanın en önemli CN235 kullanıcısı, iki proje kapsamında teslim edilen 61 adet CN235 100M uçağıyla Türkiye’dir.

CN235 uçağı güvenilir bir uçak olmasına rağmen ülkemizdeki subjektif algılama, özellikle 16 Mayıs 2001 tarihindeki trajik bir kazadan dolayı pek de pozitif değildir.

Nitekim askeri konulara hakim olmayan ve abartıyı seven Türk medyası da olayın üzerine her zaman olduğu gibi ucuz komplo teorileri ile gitmiştir.

Hatırlanacağı gibi Malatya’nın Akçadağ ilçesindeki söz konusu CN235 kazasında, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli subay, astsubay, er ve erbaştan oluşan çoğu bordo bereli 34 askerimiz şehit olmuştu.

Bu kazadan bir gün sonra, Ankara yakınlarında deneme uçuşu yapan bir başka CN235’in düşmesi sonucunda da, uçakta bulunan 3’ü İspanyol, 1’i de Türk olmak üzere 4 teknisyenin hayatını kaybetmesi medyadaki komplo teorilerinin artmasına yol açmıştı.

CN235 tipi hafif nakliye uçakları, azami kalkış ağırlık kapasiteleri zorlanmadıkça tüm dünyada güvenli olmalarıyla tanınmaktadır.
Yukarıda da dile getirildiği gibi, bu uçaklara ’Casa’ denilmesi çok doğru bir yaklaşım değildir, zira uçağın üreticisi CASA/IPTN’dir.

Bugüne dek Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilen 61 adet CN235 100M uçağından ikisi kaybedilmiştir.

Yukarıda da dile getirildiği gibi, C295 uçağı İspanyol Casa üretimidir ve C295 konseptini baz alarak geliştirilmiş, daha uzun gövdeli ve daha güçlü iki adet turboprop Pratt & Whitney Canada PW127G tipi motorlarla donatılmış, yine kanatları ve iniş takımı güçlendirilmiş bir modeldir. Pervanalerindeki yaprak sayısı da dörtten altıya çıkarılmıştır.

CN235 uçağının nakliye kapasitesi azami 6 ton yük veya 51 asker iken, C295 uçağının azami yük nakliye kapasitesi 9,25 ton yük veya 71 askerdir.

CN235 ve C295 bir arada uçarken görülüyor. C295, baz aldığı CN235’ten 3,1 metre daha uzun gövdeye sahiptir.
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2013, 21:02:51 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Meksika Hava Kuvvetleri İlk C295 Uçağını Teslim Aldı
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2010, 15:47:08 »
Meksika Hava Kuvvetleri İlk C295 Uçağını Teslim Aldı

Meksika Hava Kuvvetleri, Airbus Military’e sipariş ettiği 5 adet C295 uçağının ilkini teslim aldı. Uçak paletli yükleme sistemi ve tıbbi tahliye sistemi ile donatılmıştır. İkinci uçak önümüzdeki haftalarda, diğer uçaklar da yıl sonuna kdar teslim edilecekler.

Ayrıca Meksika Donanması 2009 yılından beri 2 adet C295 uçağı kullanıyor. Bu yıl Nisan ayında deniz karakol görevi için 2 adet daha C295 uçağı Meksika Donanması için üretildi. Bu iki uçak Sevilla’daki Airbus Askeri Eğitim Merkezi’ndeki mürettebat eğitimlerinin tamamlanmasının ardından önümüzdeki haftalarda göreve başlayacaklar.

Meksika’da ayrıca beşi deniz karakol görevinde olmak üzere 7 adet tamamen tümleşik taktik sistem ile donatılmış C212 uçağı da bulunmaktadır. Böylelikle Meksika’nın, Airbus Military üretimi hafif ve orta ölçekli uçaklarından oluşan 12 adetlik bir filosu oluyor.

Airbus Military bugüne kadar 13 farklı kullanıcıya 85 adet C295 uçağı sattı.

DEFENCETURK.COM
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
Çek C-295M’leri dörtte dört
« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2011, 19:37:05 »

6 Oca, 2011 | Kategori: Kısa Kısa (Son Dakika) | info@savunmasanayi.net

- Çek Hava Kuvvetleri için A400M‘in de pazarlayıcısı Airbus Military’den 2009 Nisan’ında sipariş edilen dört adet C-295M tipi turboprop nakliye uçağının tamamının geçtiğimiz 22 Aralık 2010 tarihi itibariyle Prague-Kbely Hava Üssü’nde törenle teslim alınmalarının ardından, uçakların hızla hazırlanarak tam askeri operasyonel özellik kazandıkları açıklandı. Bugüne dek emektar turboprop An-26 uçakları ile nakliye görevlerini icra etmeye çalışan Çek ordusu, söz konusu dört C-295M’yi 242. Nakliye Filosu’nda öncelikli olarak Afganistan‘da ISAF görevi kapsamında kullanacak. Söz konusu ulaştırma uçakları faydalı kullanım ömürleri itibariyle en az 30 sene, 2040′lı yıllara kadar hizmet edecekler.
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2011, 14:22:32 Gönderen: SKYWOLF »
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2011, 10:22:31 »
Çek Cumhuriyeti ve Polonya, silahlanma açısından dikkatimi çekiyor. Özellikle Polonya, askeri üretim yeteneği konusunda çok iyi bir seviyede.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2011, 12:39:10 »
Polonya qaliba Almanyani iskale hazirlaniyor ;D.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2011, 13:14:44 »
Polonya NATO üyesi olduktan sonra, elindeki eski silah sistemlerini NATO standartına uygun olanlarıyla değiştiriyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
C295 Kanatçıklarla Uçuş Testlerine Başladı
« Yanıtla #6 : 11 Ocak 2013, 03:22:37 »
C295 Kanatçıklarla Uçuş Testlerine Başladı

Airbus Military C295 orta sınıf nakliye ve gözetleme uçağına kanatçıklar ekleyerek gerçekleştirdiği değişiklik için uçuş testlerine başlamıştır. Uçağın kanat uçlarının kısa uzantıları olan kanatçıklar, kaldırma-çekme oranını artırarak uçuş kalkış, tırmanış ve seyir aşamalarında performans artışı sağlayacak. Böylelikle yüksek pist performansı dahil, menzil ve dayanıklılık artarken işletme maliyetleri de azalır.

Kanatçıklı uçak ilk uçuşunu 21 Aralık tarihinde İspanya'da Airbus Military'nin Seville tesisinde tam başarı ile gerçekleşti. Uçuş verileri analiz ediliyor ve gelecekteki uçuşlar değerledirilecek.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Kazakistan ilk C295 Uçaklarını Teslim Aldı
« Yanıtla #7 : 16 Ocak 2013, 23:01:35 »

Airbus Military geçtiğimiz yıl Kazakistan'ın verdiği siparişle girdiği bölgesel pazarda ilk uçağı teslim etti. Uçaklar Sevilla'da gerçekleştirilen törenle Kazspetsexport ekibi,  Kazakistan Savunma Bakanlığı ve Kazakistan Hava Kuvvetleri yetkililerini tarafında teslim alındılar. Buradan Astana'daki üslerine uçacaklar. Sözleşmede belirtilen diğer 6 adetlik opsiyon da önümüzdeki yıllarda aynı şekilde teslim edilecekler. Sözleşmeye yedek parça ve yer destek ekipmanları için ilgili hizmetler de dahildir. Uçaklar ülkenin geniş toprakları boyunca ulaşım görevlerine destek olarak kullanılacaklar.

Yeni nesil C295, deniz karakol, çevre gözetleme, insanı yardım gibi görevler için ideal bir uçaktır. Dirençli, güvenilir ve basit sistemlerle; personel için gerekli malzemeleri, piyadeleri, hantal paletli araçları taşıma, yaralı tahliyesi, lojistik ve iletişim görevleri, hava indirme görevleri farklı görevleri yerine getirecek çok yönlü ve esnek bir orta sınıf taktik hava taşıma yeteneği sağlar.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2016, 15:09:37 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #8 : 17 Ocak 2013, 01:31:14 »
Bu habere ek olarak Kolombiya da 2 adet C295 uçağı sipariş etmiş. Mısır da önceki siparişine 6 adet C295 uçağı eklemiş. Airbus Military'de işler gayet yolunda görünüyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
100. C295 Umman Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne Teslim Edildi
« Yanıtla #9 : 24 Haziran 2013, 16:46:21 »
100. C295 Umman Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne Teslim Edildi

Airbus Military, pazar lideri C295 orta nakliye / gözetleme uçaklarının 100. uçağını Paris Havacılık Fuarı'nda Umman Savunma İşleri Sorumlu Bakanı H. E Sayyid Badr bin Saood Al Busaidi ve Airbus Military Başkanı ve CEO'su Domingo Urena-Raso huzurunda Umman Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi. Uçak Umman (RAFO) Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından geçen yıl sipariş edilen sekiz uçağın ilki. Uçak Sevilla'da başlangıç eğitimi için kullanıldıktan sonra bu yılın sonunda Umman'a gönderilecek.

RAFO, hem nakliye, hem de deniz karakol görevlerini yerine getirebilecek bir uçak sipariş etmişti. Bu nedenle uçaklar Airbus Military tescilli Tam Entegre Taktik Sistemine (FITS) sahip olacaklar. Umman ile imzalanan destek paketi sözleşmesiyle ilişkili entegre lojistik sistemi (ILS) de gelecek yıl teslim edilecek bir tam uçuş simülatörünü içeriyor.

DefenceTurk.com