Gönderen Konu: YENI ALAN BELIRLEMESI  (Okunma sayısı 14073 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teskilati-Mahsusa

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: YENI ALAN BELIRLEMESI
« Yanıtla #10 : 03 Mayıs 2014, 19:07:36 »
Selam a. arkadaslar,

bugün ilk gercek konuyu baslatmak istiyorum. Bildiginiz gibi ingilizlerin görünmez tank projesi var ve yazilanlara bakilirsa bayaga bir ilerleme kayit etmisler. Sundan emin ola biliriz ki, görünmez tanki görünür kilacak ayri bir calisma faaliyeti yürütülüyor. Aksi taktirde böyle bir özellikli tankin bolca reklami yapilmaz.

Üzerinde calistiklari kizil ötesi isinlari eme bilen ve mümkün oldugunca geri yansitmayan malzemeler üzerinde calisiyorlar. Ama sunu bilmek gerekiyor ki, yüzde yüz sayilacak bir görünmezlik elde edilemez. Cok cüzi bir miktar olsa dahi, kullanilan malzemenin kendi isisi var. Malzemeyi buzdolaplarinda oldugu gibi yapay sekilde sogutsalar bile, malzeme ile cevrenin isisi arasinda fark mevcudiyeti vardir.

Bu halde görünmezlik zirhini ortadan kaldirmak icin ne yapmali ?

Öncelikle isinlarin dalgasini algilayan algilayicilarin cözünürlügünü yükseltmek gerekiyor. Bu yapildiktan sonra algilayicinin yakaladigi isinlarin bilgisayar görüntüsü olusturulmali. Sistem bilgisayar destegi ile calistigi icin özel bir yazilim ile cekilen görüntü resiminin kontürlari güclendirilmesi gerekiyor. Bu sayede pek belli olmayan veyahut göze carpmayan kontürler acik sekilde ve rahatlikla görünür olur.

Böyle bir cihaz ile kendi tanklarimiz olsun, helikopterlerimiz olsun, IHA'larimiz olsun, tek er tarafindan tasina bilir özel dürbünler olsun, görünmezlik zirhini ortadan kaldirmis oluruz. Buna ek olarak böyle bir cihazin henüz piyasada mevcut olmadigini göz önünde bulundurdugumuz zaman, kendi ürünlerimizin ragbet görmesinde katki sagliyacagini düsünüyorum. Ayrica ingilizlerin (Ingiltere sirf bir örnek. Baska ülkelerde ola bilir) bu ticari hamlelerini bosa cikarmis oluruz.

Böyle bir teknolojinin görüntüsü nasil ola bilecegini size göstermek icin bir kac resim hazirladim. Resimlerden fazla birsey beklemeyin. Resimler olayin anlasilmasi icin sirf misal teskil ediyor. Resimlere alttaki baglanti üzerinden ulasa bilirsiniz.

https://picasaweb.google.com/106932122173645202894/YeniAlanTanimlamasi?authkey=Gv1sRgCJbI59KWoMrmxAE#6009219780418165394

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 05 Mayıs 2014, 15:51:53 »
Yeni Nesil Denizaltlilar

Denizaltlilar icat edildiklerinden beri pek fazla bir degisiklige ugramamistir.
Halbuki denizaltilar bilinenden ve günümüzde kullanilandan cok fazla potansiyele sahiptirler. Bu potansiyel kullanildiginda, deniz üstü gemilerden cok daha etkin bir güce sahip olacaklardir. Ayrica bu bati'nin savas anlayisini ve savas kültürünü yansitmaktadir. Biz artik batili gibi düsünmekten vaz gecmemiz ve onun yerine artik türk gibi düsünmemiz lazim.

Bu sahada bati'nin silahlarini etkisiz kilmak icin dünyada hic görülmemis yeni bir teknojik atilim gerceklestirmemiz gerekiyor. Rusyayi es gecin. Rusya hic bir zaman özgün birsey gelistirmemistir. Her zaman batili devletlerin akil edip gelistirdigi seyi görüp taklidini yapmistir. Kendine özgünbir yeni sey gelistirmemistir. O yüzden batililari hep bir adim geriden takip ediyor. Biz bu konuda batili gibi degil, türk gibi düsünmemiz gerekiyor. Türkce düsün, türkce davran.

Hatirlayin "Dogu gücsüz yada inanclari yanlis oldugu icin degil, bati'nin sahasinda batinin silahlariyla savastigi icin yenildi."

Oyunu artik bati'nin kurdugu kurallara göre degil, kendi kurdugumuz kurallara göre oynamaliyiz ve bu kurallari (bati'nin kendi kurallarinda yaptigi gibi) istedigimiz zaman da, istedigimiz sekilde degistire biliriz.

Peki nasil bir denizalti olmali ?

1. Havalarin savasan sahinleri nasil F-16'lar ise, denizlerin savasan sahini bu denizaltlilar olmali.

2. Bildik denizalti gemilerinden daha ufak, cevik, atilgan olmali.

3. Yüksek hiz ve manevra kabiliyetine sahip olmali.

4. Mürettebati iki takimdan olusmali. Her takim sayica 6-8 kisiden olusmali.
a. Gemiyi yöneten "pilot" 1 x kisi.
b. Sonar ile arama, takip, bulma vs. gibi islerle ugrasan 3 x kisi.
c. Hava ve su üstü hedeflerini takip eden radari kullanan 2 x kisi.
d. Geminin kaptani pilot mu olsun yada ayrica bir kaptana ihtiyac var mi henüz karar vermis degilim.

Yani mürettebat sayisi toplamda 12-16 kisiden olusuyor.

5. Gemi 10 bin metre derine dala bilmeli.

6. Gemi modüler silah yapisina sahip olmali (torpido haricinde, görev misyonuna göre hava savunma füzeleri, anti gemi füzeleri, seyrüsefer füzeleri vs.vs.).

7. Gemi haftalar hatta aylar boyu su altinda kalma kabiliyetine sahip olmali.

8. Full otomatik calisma kabiliyetine sahip olmali. Yani gerektiginde pilot tüm sistemleri tek basina kullana bilmeli.

9. Geminin kontrolü bir savas ucagindaki gibi olmali.

Görev alani: Hava, deniz üstü ve deniz alti savunma ve saldiri ve su alti kartografi.

Bilinmesi gereken önemli bir hususu yeri gelmisken burda bildirmem gerekiyor.
Böyle bir gemi madalyonun sirf bir yüzünü teskil etmektedir. Madalyonun ikinci yarisi ise geminin silahlaridir ve bu konuda bildigimiz ve alisik oldugumuz silahlarin ilerisine gitmeliyiz, ötesine gecmeliyiz. Eger deginirsem bu konuya belki baska bir zaman deginirim.

Ayrica teknolojiye hakim olundugunda füzeler firlatma rampasi su yüzeyine cikartilmadan firlatila bilinir. Misali iki kaba cizin yaptim. Bu hususta degisik tasarim mümkün.

Füzelerde rampa sistemi su avantaji saglar. Geminin bos rampasini tekrar doldurmak icin füzeleri teker teker rampaya yerlestirmek yerine rampayi görev misyonuna göre tek bir blok halinde gemiye yerlestirile bilinir. Acil durumlarda zaman kazanimi saglar. Ikinci bir avantaji ise rampalar ihtiyaca göre degisik türlerde üretile bilinir. Örnegin sirf hava savunmmasi icin özel rampalar, yada sirf anti gemi füzeleri ile donatilmis rampalar yada cizimlerde göründügü gibi bu iki sistemin bir karisimi.

Çevrimdışı belene64

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #12 : 05 Mayıs 2014, 20:50:10 »
10000 metre derinlikteki basınçtan umarım haberiniz vardır arkadaşım,   Bu derinlikteki basınç 1.086 bar olup, bu basınça dayanıklı nasıl bir denizaltı düşünüyorsunuz

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 06 Mayıs 2014, 00:09:15 »
Evet o basinctan haberim var elbette. O derinlige dalan gemilerin varligindan haberdar oldugunuzu tahmin ediyorum. Kolay birseyden söz etmiyorum. Dünyanin her yeri 10 bin metre derin degil elbette.
Ama bu derinlige göre tasarlanmis bir gemi dünyanin her yerinde istenilen derinlige dala bilir.
Dibe vurdugunda ezilme tehlikesi yok, ya kendi gücü ile kurtulma veyahut kurtarilma imkanini saglar.
Gemiler klasik denizaltilardan daha ufak oldugu icin 3-5'lik takim halinde hareket etmeye cok müsait.
Gemiyi öyle tasarliya biliriz ki, her gemi ayni zamanda bir kurtarma gemisi islevini üstlene bilir. Yani birisi dibe vurdugunda, diger gemi mürettebati kurtara bilir.

Böyle bir gemi icin hangi materyaller kullanilir biraz kafa yormak gerekiyor. Belki karbon fiber, belki titan.
Bakmak lazim iste.

EK: Bir baska hususa deginmeyi unutmusum. Bu konuda kilit noktayi enerjide görüyorum. Gemiyi hic suyun yüzeyine cikmadan, haftalar hatta aylar süren sekilde suyun altinda tutmak, geminin enerjisine bagli. Enerji meselesi cözüldügünde, misyonu kisitlayan sirf mürettebatin yeme ve icmesi olacak. Oksijeni ve icme suyunu deniz suyundan üretiriz. Ama kilit nokta enerji. Atom enerjisi ? Cok gürültü yapiyor. Akkü ? Fazla dayanmiyor.
Hibrit motor ??? hmm bakmaliyiz. Bu konuda bir calisma yürütüyorum. Yil sonuna kadar parayi pencereden disari mi firlattim yoksa basarili mi oldum belli olur. Basariyi Allah'tan niyaz ediyorum ama.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2014, 00:22:33 Gönderen: Teskilati-Mahsusa »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #14 : 06 Mayıs 2014, 00:34:58 »
10000 metreye dalan gemilerin varlığından haberdar olmak mı? Ben hiç duymadım.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 06 Mayıs 2014, 01:40:34 »
10000 metreye dalan gemilerin varlığından haberdar olmak mı? Ben hiç duymadım.

Var o gemiler dostum :-)

http://news.nationalgeographic.com/news/2012/03/120325-james-cameron-mariana-trench-challenger-deep-deepest-science-sub/ ingilizce

http://www.deepseachallenge.com/ ingilizce

http://www.golem.de/news/deep-sea-challenge-james-cameron-taucht-in-den-marianengraben-1203-90738.html almanca

Bir yarisma ile James Cameron özel tasarlanan gemi ile Marian cukuruna dalip (10898 metre ) dalmistir.
Bu dalis ile James Cameron dünyada bu derinlige dalan 6'ci insan, ve tek basina dalan ilk insan olmustur.
Üstte verdigim linklerin google ile cevirisini yap bi zahmet.

Ayrica bu yarismayi kayip eden Virgin oceanic de bu yarismaya katilmistir.

http://www.virginoceanic.com/vehicles/submersible/ ingilizce
http://www.golem.de/1104/82585.html almanca

Çevrimdışı Cakas

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #16 : 06 Mayıs 2014, 11:27:36 »
Yanlız Marianna Adaları Çukuru'na dalan denizaltılar bilimsel amaçlı yanlış bilmiyorsam 15 cm gibi bir çelik ile kaplanmış, küçük araçlar. Savaş için kullanacaksanız sadece denizaltının değil kullanılacak mühimmatında o basınca dayanıklı olması lazım, hele yüzeye atılacak mühimmatta iyice sorun olur, 10000 değil de 5000 metreden attın füzeyi, yüzeye çıkana kadar oluşacak basınç farkını dengelemek bile başlı başına sorun olur sanıyorum.

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 06 Mayıs 2014, 15:53:50 »
Selam ve günaydin,

Evet o gemiler bilimsel arastirmalar icin üretilmis gemiler. Ama burda gördügümüz gibi bu mümkün hemde yillardir.
O akilalmaz derinliklerde calisacak özel yeni tip torpedolar gelistirilmesi gerekiyor elbette. Ama füze konusunu yanlis anladiniz. Füzeler o derinlikte ateslenmiyecek. Hem nereye atesliyeceksin ki. O derinlikte radar calismaz. Ama o derinlikte torpidoyu kullanmak mümkün. Yapilmasi gereken bildigimiz tasarim anlayisindan uzaklasmak. Burda aklimda olan tasarim, basinca basincla karsilik vermek. Torpidonun icini siviyla doldurup icinde hava bulunmamasi gerekiyor. Icindeki elektronigini tabi yeniden tasarlamak gerekiyor. Biraz zaman alir ama bu kesinlikle mümkün cünkü baska alanlarda bunun örnekleri var.

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 11 Mayıs 2014, 23:27:15 »
Selam arkadaslar,

bugün size aklimda olan bir füze hakkinda söz etmek istiyorum. Bu yeni füze sistemi  gemilerdeki phalanx sistemini izlerken aklima geldi. Bitane phalanx sistemini gösteriyorlardi. Üzerine gelen füzeyi vuruyor, füze havada infilak ediyor. Havada infilak edince phalanx sistemi ates etmeyi kesiyor ve normal pozisyonuna geri dönüyor.

Soru 1:  Phalanx sistemi füzeyi vurdugunu nerden biliyor, daha dogrusu füzenin infilak ettigini ve tehlike teskil etmedigini nerden biliyor???

Tahminim bunu patlama esnasinda aniden degisen ve büyüyen radar yansimasindan tesbit ediyor olmali.

Soru 2: Füzelere phalanx sistemini yaniltacak chaff bombaciklari takilmali. Chaff'lari söyle tenis toplari gibi ufak bombacik gibi birsey farz edin. Tanklarin sis bombalari var ya, ayni onun gibi birsey. top gibi birsey düsünün, icine aluminium tozu bulundugunu farz edin ve bu top füzeden atildiginda bir saniye sonra havada patladigini ve aluminium tozundan bir bulut olusturdugunu farz edin. Füzelere böyle bir sistem entegre edilmeli ?

Ayrica böyle bir sistem programlana bilinir. Phalanx sisteminin menziline girdiginde, sag sola  her keskin bir manevra yaptiginda böyle bir chaff topunu firlata bilir.

Böyle bir füze nasil görüne bilir ?
Bir kac kaba cizim yaptim olayin mantiginin anlasilmasi icin. Zaten önemli olanda bu.

Tabi bu arada hem fikirlerinizi ögrenmek istiyorum birde kendi düsünceleriniz varsa sohbetin gelismesi icin paylasmanizi :-)
Cünkü hep ben aktariyorum ve bir kac fikirden sonra bende fikirler tükenmis olacak :-)

« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2014, 04:09:32 Gönderen: Teskilati-Mahsusa »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #19 : 11 Mayıs 2014, 23:40:45 »
Sistemi kullanan askerler hem gözle, hemde radarla füzenin imha olduğunu gördükleri için olabilir mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com