Gönderen Konu: Aselsan CATS Flir (Aselflir-235)  (Okunma sayısı 71665 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TCG Dumlupınar

• DefenceTurk
  • *
  • 2
Ynt: Aselsan CATS Flir (Aselflir-235)
« Yanıtla #10 : 20 Mart 2014, 13:29:29 »
Sn.Dumlupınar net verileri daha sonra ekleyeyim ama şunu hemen yazabilirim.300T nin çapı yaklaşık 60 cm iken CATS'ın çapı 40 cm.Ağırlık olarak 300T komple sistem 115-120 kg iken CATS 55-60 kg geliyor.Diğer bazı özelliklerini yukarıdaki postlarımda görebilirizsiniz.Ayrıntılı fiziksel özellikleri için biraz müsade edin.

Teşekkür ederim sayın Avcı, çap bilgiside yeterli benim için.=) demekki göz yanılgısı olmuş bende, zaten sistem genel hatlarıyla bir küreyi andırmakta. 60-40 cm lik çap değişimi sistem ebatlarını 1/3 oranında küçültecektir. Desenize T-129 burnundaki o büyük sivilcemsi şeyden kurtulacak=) (e tabi sistem yeni, ergenlik döneminde olur böyle şeyler) 300t yide seviyoruz tabi ama biraz daha küçük ve hafif bir sistem hiçte fena olmayacak.

yukarıdaki foto stüdyo çekimi ya da render çıktısı yani bu fotoya bakarak karşılaştırma yapılamaz çünü başka nesne yok

Haklısınız zaten bende belirttim göz yanılgısı olabileceğini, ama ben değerlendirme yaparken sistem içerisinde görünen bazı detayların ebatlarına göre değerlendirme yaptım yanında başka nesne yok ama sistemin içinde birçok nesne var örneğin lazer işaretleme cihazının mercek büyüklüğü, ya da sistemin komple, monte hamili kısmı... bunlar az çok bilgi veriyor bu konuda.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2014, 13:30:35 Gönderen: TCG Dumlupınar »

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #11 : 20 Mart 2014, 13:42:47 »
Resimdeki kalitesizlikten ötürü özür dilerim ama CATS ile 300t nin yan yana görüntüsü sanırım bu şekilde olacak, kabataslak bilgi vermesi açısından ekliyorum...

Edit:

Şöyle koysam üstüste daha mı net olur?

« Son Düzenleme: 20 Mart 2014, 13:58:37 Gönderen: TCG Dumlupınar »

Çevrimdışı TAHRIBAT

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 21 Mart 2014, 22:19:58 »
Resimdeki kalitesizlikten ötürü özür dilerim ama CATS ile 300t nin yan yana görüntüsü sanırım bu şekilde olacak, kabataslak bilgi vermesi açısından ekliyorum...

Edit:

Şöyle koysam üstüste daha mı net olur?

Eline sağlık bu paylaşımı baska bir sitede kullanmak istiyorum kaynak belirterek izin verirsen. :)
Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, önce onurlarını, sonra özgürlüklerini daha sonra da geleceklerini kaybetmeye mahkûmdurlar. Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #13 : 14 Ekim 2014, 16:34:30 »
AAD 2014 te Aselsan standında Aselflir serisi,aralarındaki ebat farkı burada daha belirgin halde.Cats ile ASF 300T çokta farklı değilmiş aslında.

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #14 : 14 Ekim 2014, 22:34:10 »
Farklı farklı, altlarındaki standı baz alarak orantılıyorsanız eğer aselflırın altındaki sehpa daha büyük, göz yanılgısı yapıyor. yukarıda önceden paylaştığım resimdeki orantılama büyük ölçüde doğru;)
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2014, 23:07:36 Gönderen: TCG Dumlupınar »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #15 : 15 Ekim 2014, 08:11:26 »
Ben küre boyutu olarak baktım sadece yoksa ağırlığın neredeyse yarı yarıya olduğunu biliyorum ama acaba dedim sadece içindeki sensör ve kartlarda mı bir hafifleme sağlandı küre boyutu çok yakın geldi çünkü.Aslında kürelerin boyutlarıda belli bulunca onuda eklerim o da farklı nihayetinde,ölçüler 60 cm ve 40 cm gibi bişeydi diye kalmış aklımda.

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #16 : 15 Ekim 2014, 09:41:44 »
Yok yok boyut olarakta kucuk sayin avci, siz bana guvenin yaptigim boyutlandirma dogru, hatta eger bulabilirseniz 2 sisteminde olculerini ozelden atin bana ben ona gore tekrar yapayim.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #17 : 19 Ekim 2014, 23:16:50 »
Bogaz kısmı daha geniş CATS'ın hacmi biraz daha küçük ama pek farkettirmiyor gibi görünüyor gerçekten yanılgımı bunu IDEF'te gorecegiz artık.

Bu FLIR'lerin camı daha dogrusu CATS'da bu düzeltilmiş gibi ama Aselflir-300'de özellikle dikkatimi çekti ATAK için bu belki bir dezavantaj değildir ama ANKA'da o ayna gibi cam'ın 24k ft'de yansıma yapıp IHA'yı belli etmesi risk gibi sanki.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 23 Aralık 2014, 00:18:11 »
Yeni Anka larda 235 kullanılacaktı nihayete ulaştı acaba bilgisi olan bir arkadaş varmı

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Aselsan CATS Flir (Aselflir-235)...
« Yanıtla #19 : 23 Haziran 2016, 17:14:06 »
Aselsan 2o16’da 8 CATS Teslimatı Gerçekleştirecek!

2o16 yılı sonuna kadar 8 adet CATS HD Elektro-Optik [EO/IR] Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi teslimatı gerçekleştirecek Aselsan, 2o17’den itibaren teslimat hızını ayda 3 adede çıkarmayı böylelikle yılda 36 adet CATS teslimatı gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Daha önce 1 CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’nin Sistem Entegrasyon Laboratuvarı [SEL/SIL]’nda kullanılmak üzere TAI’ye teslim edildiğini, Ekim-Aralık 2o16’da ise ilave 2 CATS’nin Anka-S İHA’nda kullanılmak üzere yine TAI’ye teslim edileceğini vurgulayan Aselsan yetkilisi geriye kalan 5 CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’nden 2’sinin Baykar Makina ürünü BAYRAKTAR TB2 Silahlı İHA [TB2-S]’na takılacağını diğer 3’ünün ise EGM’ne teslim edileceğini kaydetti.

CATS EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi için yurt dışından da önemli bir talep bulunduğuna dikkat çeken Aselsan yetkilisi bir sorumuza cevaben ortak optik ve ortak pencere yapısının kullanımı sayesinde belli bir hafiflemenin sağlandığı cihazın toplam ağırlığının halihazırda Lazer Hedef İşaretleyici [Laser Designator] ile birlikte yaklaşık 57kg olduğunu kaydetti.

CATS Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’nde AselPOD’da olduğu gibi Diyot Pompalı Lazer Mesafe Bulucu ve Hedef İşaretleyici kullanıldığı için AselFLIR-300T’nin aksine 20.oooft’in [azami 25.oooft] üzerindeki irtifalarda da hassas hedef işaretlemesi yapılabilecek.

http://monch.com.tr/TR,868/-aselsan-2o16da-8-cats-teslimati-gerceklestirecek.html?_tag1=636022878700000000
Guzel haberler pespese geliyor masallah...