Gönderen Konu: Aselsan CATS Flir (Aselflir-235)  (Okunma sayısı 70957 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Aselsan CATS Flir (Aselflir-235)
« Yanıtla #110 : 16 Mayıs 2022, 16:31:52 »
Aselsan CATS Flir (Aselflir-235) ile WESCAM mx-15 elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemlerinin aynı objeyi çektiği bir görüntü var mı?  Neden CATS'a bu kadar çöp muamelesi yapılıyor ki... 20 km den hedef işaretlemesi yapabildiğini biliyorum CATS'ın...

Kim yapıyor ki çöp muamelesi?

Görüntü kalitesi henüz Mx-15 kadar iyi olmadığını herkes konuşuyor... Konuşmuyor mu?

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #111 : 16 Mayıs 2022, 22:36:31 »
Wescam Mx15in bağlı olduğu L3 Harris taa 1890da kurulmuş 1915lerden itibaren elektro optik, radar teknolojileri geliştiren bir kuruluş.
1970 sonrası zoraki kurulmuş elinde koca ordunun  ihtiyacinin yarısından fazlasını karşılamaya çalışan bir şirketle bir tutmak pek mümkün değil.
Ne kurumun is yükü ne bütçesi ne de ülkenin teknik alt yapısı bu işi hemen kotarmasini beklemek olmaz .
Bu arada 235i hem ataklarda hemde bizim ah 1 modernizasyonunda görmek isterim.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #112 : 16 Mayıs 2022, 22:49:14 »
Wescam Mx15in bağlı olduğu L3 Harris taa 1890da kurulmuş 1915lerden itibaren elektro optik, radar teknolojileri geliştiren bir kuruluş.
1970 sonrası zoraki kurulmuş elinde koca ordunun  ihtiyacinin yarısından fazlasını karşılamaya çalışan bir şirketle bir tutmak pek mümkün değil.
Ne kurumun is yükü ne bütçesi ne de ülkenin teknik alt yapısı bu işi hemen kotarmasini beklemek olmaz .
Bu arada 235i hem ataklarda hemde bizim ah 1 modernizasyonunda görmek isterim.

Aselsan ile tabi gurur duyuyoruz, ama beklentileri de hep yüksek tutuyoruz. Telsiz ile işe başladı, kısa sürede lisansını aldığı Philips Telsizleri geride bıraktı. Smart radarını üretmeye başladı, bugün GaN EASA konuşuyoruz. Bu arada radardaki başarısı devam ederken bini aşkın mühendisini başta Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerine kaptırdı. ECM/ECCM konusunda başarıları da yıllardır gizliden gizliye taktir ediliyor. Yine aynı başarıyı Optik kısmından da beklemek hata değil. Aselsan optik/görüntüleme sistemleri çalışmalarına radardan çok daha önce başlamıştı oysa. Bu arada Roketsan'ın UMTAS gecikmesi sonrası güdümlü füze güdüm sistemlerini ben kendim üreteceğim çıkışını da bir kenara not etmek lazım. Tamam adamlar bir yüzyıldan önce başladı, ama Romayı da yeniden keşfetmiyoruz. Yeni üretim teknikleri, yeni teknolojiler devamlı fark yaratıyor, sıçramalar sağlıyor. Şu yüzyıl önce başladılar klişesi, kusura bakmayın, "zihinlere zincir"lerden sadece bir tanesi. 

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #113 : 16 Mayıs 2022, 23:23:31 »
Efendim mesele sadece yüzyıl meselesi değil
Mevcut proje yükü mali kaynaklar şirketin var olduğu ülkenin teknik üniversiteleri bu üniversitelerin laboratuvar çalışmaları hepsi buna etken. Şirketin içerisinde değilim ama eminim mühendisleri birde kendileri eğitime alıp yetiştiriyorlardır.
Aselsan zaten 300le atak helilerini heronlari uçurmaya başlamıştı az daha sabır bu iside kotarirlar.
İhtiyaçlarımızin acil ve önemli olmasına gelirsek Aselsanin ürettiği ürünlerin yüzde doksani acil ve önemli.
Bu arada benim pek yazmak istemediğim dışarı bedava teknoloji transferi yapan muhendislerini de yazmışsınız.
Buda önemli bir etken.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 47
« Yanıtla #114 : 17 Mayıs 2022, 09:12:47 »
Kamera konusu tek başına Aselsan’ın aşabileceği bir konu değil, örneğin çok ciddi bir petrokimya sanayinizin de  olması gerekli ki ürettiğin camın kırılma indeksi bilmem kaç , aydınlık derece x bilmem nelere ulaşsın, ülkende hedefe odaklı çip üretme kabiliyetinin de bulunması gerekli ki tek çip ile tüm devre işini halledebilesin , kameran 150 kilo olmasın ağustos güneşi altında da aynı performansı versin. Keza çok ciddi bir yazılım sektörün de olmalı, yapay zekayı da es geçmemelisin.
 Özet toplam kaliten yüksek olursa ancak 1.lig de oynayabilirsin. Kameraların camlarını sildiğin mikrofiber bezleri bile dışarıdan almak zorundaysa bir yerde tıkanıyorsun işte. Bunun için de görkemli şatafatlı binalar dışındaki başka şeylere yatırım yapacaksın. O zaman ürünün diğerlerinden daha iyi olur.
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2022, 09:14:33 Gönderen: DelKu »

Çevrimdışı TCG Dumlupınar

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #115 : 17 Mayıs 2022, 11:08:45 »
Aselsan CATS Flir (Aselflir-235) ile WESCAM mx-15 elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemlerinin aynı objeyi çektiği bir görüntü var mı?  Neden CATS'a bu kadar çöp muamelesi yapılıyor ki... 20 km den hedef işaretlemesi yapabildiğini biliyorum CATS'ın...

Görüntü kalitesi henüz Mx-15 kadar iyi olmadığını herkes konuşuyor... Konuşmuyor mu?

Bunu bilmiyoruz, öyle olsa bile bu çöp demek değil ki..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #116 : 17 Mayıs 2022, 14:16:06 »

Bunu bilmiyoruz, öyle olsa bile bu çöp demek değil ki..

Hocam çöp derken avam tabirle söylüyor insanlar , iş görüyor mu görüyor tabi ki...

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Aselsan CATS.
« Yanıtla #117 : 27 Mayıs 2022, 16:20:03 »
Alıntı
CATS'in @BaykarTech AKINCI-B İHA üzerinde.

#TEKNOFESTAZERBAYCAN
#TEKNOFESTAZƏRBAYCAN

Çevrimiçi mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #118 : 27 Mayıs 2022, 19:22:50 »
Bu aselsan cats leri Kanada lı muadilin ağırlık ve performansını yakalayabildi mi?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #119 : 27 Mayıs 2022, 19:38:20 »
Bu aselsan cats leri Kanada lı muadilin ağırlık ve performansını yakalayabildi mi?

Büyük bir gizem... Açıklamıyorlar...
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2022, 19:39:23 Gönderen: serkan1976 »