Gönderen Konu: Aselsan CATS Flir (Aselflir-235)  (Okunma sayısı 71760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: Aselsan Cats sistemi gerçekten arızalı mı ?
« Yanıtla #40 : 23 Şubat 2018, 19:48:55 »
Hepsi aynı yere çıkıyor optikle uğraşmanın zorlukları. Bunlar çok zor aletler. Mesela merceği bildiğin cam değil özel kristal sonra üsütüne kaplamalar var uygun ışıüı filitrelemesi lazım filan. Yazılımı derttir mekaniği derttir ısınınca soğuyunca süratte formu zorlanınca halleri dertttir. Bunun dışında sensörü var gündüz gece ortak bişeyleri var hangi birini yapsın hepsi başlı başına işinde uzman firmaların işi. Amerikalı flir yaparken merceği dünyanın en iyi Aselsan büyüklüğündeki firmadan alıyor bizimki ise fabrikanın bir köşesinde aynısını üretmeye kalkıyor iki tane mühendis ile. Rakip ülkelerde Flir firması var ise birde ondan büyük lens firması var yüz yaşında mesela. Biz chip i arka odada yapıyoruz onlar flir firmasından büyük bin tane mühendisi olan firmadan satın alıyorlar. Hadi bizde yapalım dediğin şeyi ABD de on bin mühendiz yüz tane fabrikaya yayılmış kalde üretiyor sen bir düzine adamla yapmaya kalkıyon. Olmuyorda olmuyor olmuyorda olmuyor olacak gibi oluyor yine olmuyor. Aselpod niye yok mesela aynı şey sanki oldu gibi oluyor ama olmuyor bir türlü

Bir şeyi bilmezsen iş kola ybilmiyorum yapamam dersin ama Aselsan her şeyi biliyor ama o kadar çok iş varki yaparım dediği şey olmuyor bir türlü. Bir inşaat işçisine stadyumdaki her hangi bir işi sorun kalıp yaparmısın demir söşermisin sıva yaparmısın şunu sıkarmısın hepsine evet der hadi o zaman stadı yap desen yapar gibi teorikte ama iki yüz yıl lazım bitirmesine. Aselsan ın olmuyorda olmuyor durumu bu işte bilmese yapamam der ama bildiği için yaparım diyor ama olmuyor bir türlü. Bazen yaparım dersin bitmez ben yazılımcıyım çok yaşadım onu her şeyi biliyoru mama bitmiyor bir türlü 3 ayda biter sanıpta üç yılda bitiremediğim işler oluyor.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2018, 19:57:27 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 23 Şubat 2018, 20:26:26 »
Hepsi aynı yere çıkıyor optikle uğraşmanın zorlukları. Bunlar çok zor aletler. Mesela merceği bildiğin cam değil özel kristal sonra üsütüne kaplamalar var uygun ışıüı filitrelemesi lazım filan. Yazılımı derttir mekaniği derttir ısınınca soğuyunca süratte formu zorlanınca halleri dertttir. Bunun dışında sensörü var gündüz gece ortak bişeyleri var hangi birini yapsın hepsi başlı başına işinde uzman firmaların işi. Amerikalı flir yaparken merceği dünyanın en iyi Aselsan büyüklüğündeki firmadan alıyor bizimki ise fabrikanın bir köşesinde aynısını üretmeye kalkıyor iki tane mühendis ile. Rakip ülkelerde Flir firması var ise birde ondan büyük lens firması var yüz yaşında mesela. Biz chip i arka odada yapıyoruz onlar flir firmasından büyük bin tane mühendisi olan firmadan satın alıyorlar. Hadi bizde yapalım dediğin şeyi ABD de on bin mühendiz yüz tane fabrikaya yayılmış kalde üretiyor sen bir düzine adamla yapmaya kalkıyon. Olmuyorda olmuyor olmuyorda olmuyor olacak gibi oluyor yine olmuyor. Aselpod niye yok mesela aynı şey sanki oldu gibi oluyor ama olmuyor bir türlü

Bir şeyi bilmezsen iş kola ybilmiyorum yapamam dersin ama Aselsan her şeyi biliyor ama o kadar çok iş varki yaparım dediği şey olmuyor bir türlü. Bir inşaat işçisine stadyumdaki her hangi bir işi sorun kalıp yaparmısın demir söşermisin sıva yaparmısın şunu sıkarmısın hepsine evet der hadi o zaman stadı yap desen yapar gibi teorikte ama iki yüz yıl lazım bitirmesine. Aselsan ın olmuyorda olmuyor durumu bu işte bilmese yapamam der ama bildiği için yaparım diyor ama olmuyor bir türlü. Bazen yaparım dersin bitmez ben yazılımcıyım çok yaşadım onu her şeyi biliyoru mama bitmiyor bir türlü 3 ayda biter sanıpta üç yılda bitiremediğim işler oluyor.
Aselsan da bildiğim kadarıyla 3 bin civarında mühendis çalışıyor , yıllık 1.5 milyar tl kar ediyor ve çok hızlı büyüyor ancak siz Aselsan dan merdivenalti bir isletme gibi bahsediyorsunuz.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: Aselsan CATS Flir (Aselflir-235)
« Yanıtla #42 : 23 Şubat 2018, 20:46:14 »
Aselsan da ki 3000 kişi yada daha fazlası radardan telsize füzeye stamp a her şeyi yapıyor ama öbür tarafta 3000 kişi kendini optiğa adamış sadece. Aselsan da belki en fazla 10 mühendis flir projesindedir yada 20 belkide 3. Şapkadan tavşan çıkartmaya çalışıyorlar yani. Beklentiyi makul tutmazsak biz yabancı ürünle rekabet istersek bu iş hiç olmaz ben onu söyleyim. Aslflir 300 e mesela razı geleceksin HD görüntü olmasada olur diyeceksin yada HD yi yaparsa bir şeylere razı geleceksin. Aselsan ı böyle zor bir yarışa sokmak böyle şeylerle karşı karşıya kalmamıza sebep oluyordur. Birileri bir yerlerde dünyanın en iyisini yapar en yi bir tanedir sende en iyisini yapamazsınki. MErcedes i sök bak her şeyi ortada ama yapamıyorsun flir de öyle her şey öyle en iyi en iyidir onun kadar iyisini isteyemezsin. Ayrıca Aselsan dan senede 10 flir istiyorlar rakibi Amerikalı yılda belki 5000 flir yapıyor yanı sıra fabrikaya sıcaklık ölçme aletinden hava alanına termal sensöre kadar her türlü optiği termali kendine iş edinmiş yapıyor satıyor. Daha fecisi fabrikada 3000 kişi flir yaparken başka fabrikada 3000 kişi mercek yapıyor amerikada başka fabrikada merceğin kristalini üretiyorlar ama bizde hiç biri yok garibim Aselsan o köşede mercek bu köşede kaplama öbür üniversitede merceğin kristalini yapıyor

Bak bu lazım mesela yapamadıysan olmuyor flir belkide. Sadece bir makine değil fiziğin kimyanın malzemenin en dibi

http://fotonik.gazi.edu.tr/posts/view/title/tek-kristal-germanyum-uretimi-176548
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2018, 20:53:26 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 24 Şubat 2018, 15:36:00 »
@serkan, dediklerin doğru olsa da bence şimdiye kadar faal olmalıydı. Ya tasarım hatası var, ya da geliştirme takımındaki kritik biri bir nedenle ayrıldı. (FETÖ, Maaş, vs vs) Veya kullanılıyor da bizim haberimiz yok.

http://www.defenceturk.net/15-adet-cats-hazir
Bu haberde 2017 haziranda 15 adet cats teslim edilmiş yazıyor acaba star safire den adetli miktarda aldıkları için mi catslari kullanmıyorlar ?Ayrıca cats , star safire den 12 kg daha ağırmış Ankada sıkıntı olmayabilir ama tb2 için sıkıntı olabilir mi ?

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 09 Mart 2018, 19:58:34 »
Arkadaşlar kusura bakmayın sürekli cats sorup duruyorum şu an aktif olarak kullanıyor mu sorunlu falan denilmisti bilginiz var mı?

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #45 : 10 Mart 2018, 11:34:59 »
Arkadaşlar kusura bakmayın sürekli cats sorup duruyorum şu an aktif olarak kullanıyor mu sorunlu falan denilmisti bilginiz var mı?

Aselsan 2017 faaliyet raporundan: CATS Elektro-Optik Keşif Gözetleme ve Hedefleme Sistemi
teslimatlarına devam edilmiştir

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #46 : 10 Mart 2018, 11:44:05 »
Son teslim edilen ANKA iha ve ATAK helikopterleri üzerinde yoktu yanlış hatırlamıyorsam!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #47 : 10 Mart 2018, 11:50:27 »
Son teslim edilen ANKA iha ve ATAK helikopterleri üzerinde yoktu yanlış hatırlamıyorsam!

ATAK'larda olacağını sanmıyorum.

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 10 Mart 2018, 16:37:15 »
Ataklarda cats in olması için yapısal değişiklik olması gerekir. Aselsan flir 300 ağır olduğu için arka kısma ağırlıklar eklenmişti. Helikoptere zamanında az sorun çıkarmadı asel flir300. Şimdi onun yerine cats takalım dersek yine birdünya çalışma isteyecek.

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 10 Mart 2018, 22:34:49 »
Bayraktar tb2 de de yoktu galiba hocam nereye gitti bu catslar ?Galiba gerçekten arızalı çıktı ürün 😔😔