Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 235245 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #710 : 04 Mart 2022, 23:03:13 »
Biz ne yapıyoruz , fırsatı değerlendirmeye mi çalışıyoruz anlamadım...

Önce Rusya’nın Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınması kararına çekimser oy verdik sonra Tüm Avrupa Rusya'nın uçaklarına hava sahasını kaparken biz birşey yapmadık , hiçbir ekonomik yaptırıma katılmadık yani Ukrayna üzerindeki Bayraktar'lar Rusları biçmese nerdeyse Ruslar'ı tutuyoruz diyeceğim...(Gerçi onu da savaştan önce vermiştik)

Baktık ki Dünya birleşti Montrö'yü uygulamaya karar verdik sıkıştırmasalar ben Montrö'yü uygulayacağımızı da sanmıyorum...

Hani biz mazlumların sesiydik...Onlarca yıldır "Batı , müslüman kıyımına ses çıkarmıyor , mazlumu desteklemiyor" demiyor muyduk...Şimdi bizim Batı'dan ne farkımız var? Mazlum kimse onun yanında dur bari...Üzerine bomba yağan Rusya olsa aynı şekilde onları da savunurdum burada...

Ulusal çıkarlarımız bunu gerektiriyor desem Karadeniz'in Rusya'ya tesliminin , Rusya'nın sınırlarının-etkisinin genişlemesinin bize ne faydası olacak  anlayamadım ki...?

Ne yapacağız 2.Dünya savaşının son günlerinde müttefiklerin kazanmasının savaşı kazanacağın kesinleştiğinde Almanya-Japonya'ya savaş açtığımız gibi Rusya'ya yaptırım mı açıklayacağız?

Hem mantık hem vicdan karar vermemiz gerektiğini söylüyor...

Zelensky Yahudi yahudi , başladı millet yine siyonizm nutukları atmaya...Sanırsın bir tek siyonistlerin ülküsi var evrende...

Doğru kapatalım hemen hava sahasını Ruslara, Turist gelmesini engelleyelim, gaz almayı da keselim mesela sonra ekonomi daha da kötüye gidince kuru kuru bağırıp çağıralım değil mi? Oturup ekran başında sallamak kolay nasıl olsa. Zaten ekonomik krizdeyiz bir de bizi ilgilendirmeyen bir mesele yüzünden komple Rusya ile köprüleri atalım bunu mu istersin?

Ne yapalım mesela tam olarak? Serkan Bey'in önerilerini dinlemek istiyorum. Kendisinin muhteşem fikirleri ve önerileri olduğunu düşünüyorum. Hatta Twitter'dan yazıp Ukrayna'nın kullanmaya başladığı savaş taktikleri gibi devletimiz Serkan Bey'in fikirleri uygular belki değil mi?(!)

+1
Muhteşem batının aşıkları her zaman vardı. Batı teknolojide, sosyal şartlarda vs her alanda daha gelişmiş. Tabi bu gelişmenin nedeni bilime, araştırmaya vs verdikleri önem değil sadece. Kendileri dışındaki dünyayı sömürerek refah içerisinde yaşamak genel yönetim kültürleri.

Dün haberlerde Başkan Biden'ın açıklamalarından bahsediyordu. Rus oligarklar için şirketlerinizi, evlerinizi, arabalarınızı, yatlarınızı vs bulup el koyacağız dedi. Sanırsın ABD başkanı değil de Karayip korsanlarından Kaptan Kabasakal konuşuyor. Ukraynalıları kurtarmak için ne müthiş yaptırım. Ukraynalılar umurunda değil ki adamın. Onun derdi birilerinin malına çökme! Dünyayı böyle zihniyetler yönettiği için dünya bu kadar pisliğe batmış durumda.

Meselelere at gözlüğüyle bakıp taraf olursanız sonuçlarına da katlanmak zorunda kalırsınız. Bugün bazıları Ukraynalılardan bile daha fazla Rus düşmanlığı yapıyor aramızda! Rusya veya Ruslar yok olsun da ne olursa olsun onlar için. Bilinçaltlarına mı işlemiş yoksa birilerinin paralı elemanları mıdırılar nedir bilemem! Oysa Rus halkının hatırı sayılır bölümü bile bu savaşa karşı.

Mahalllede iki arkadaş, hatta kardeş kavga ediyor. Biri, yan mahallenin veletlerinin gazına gelmiş, diğerine kafa tutumuş. Diğeri de bu durum karşısında kontrolünü kaybetmiş, tekme tokat dalmış. Biz de kavgaya karışmadan ayırmaya çalışıyoruz. İkisi de arkadaşımız ve taraf tutmuyoruz. En gerizekalıya anlatır gibi anlattım.

Geçenlerde ABD'lilerden biri "şimdi Esad'ı devirmenin tam zamanı" demişti. Amaç Ukraynalıları kurtarmak değil ki, Rusya'yı yıpratmak. Bu açıklamaya önemli bir parantez açalım. ABD ve müttefikerinin baskısı sonrası Rusya Suriye'den çekilmek zorunda kalırsa ABD Esad'ı devirip Suriye'nin kuzeyinde önüne taş koyduğumuz bir devleti kurar mı? Hem de nasıl... Tabi bizde bunu o zaman bile S400 aldık diye ABD Suriye'de terör devleti kurdu diye yutturmaya çalışan süperzekalılar yine olacaktır. Biz de o S400'leri alıp...

NATO ve batılı ülkelerin bazı açıklamaları çok göze batmaya başladı. On gün kadar önce tehditler savuranlar bugün 180 derece açıklamalar yapıyorlar. Komik ekonomik yaptırım açıklamaları, NATO'nun ne havada, ne de karada Ukrayna'da kesinlikle savaşmayacağını açıklıyorlar. Kesinlikle silah vermeyeceklerini açıklıyorlar. Kesinlikle Ukrayna üzerinde uçuşa kapalı alan ilan etmeyeceklerini söylüyorlar. Rus birlikleri Kiev'e doğru ilerledikçe buna benzer açıklamaların dozajı da artıyor. Sanki Rusya'nın önünü açıyorlar. 10 gün önce Ukrayna'yı koruma konusunda sert açıklama yapanlar bugün adeta Rusya'nın Ukrayna'nın tamamını işgal etmesini ister gibi açıklamalarda bulunuyorlar.

Gerçekten de Ukrayna'yı yem olarak kullanma niyetleri var gibi. Ancak bu yem ne için?

Peki Rusya'nın Ukrayna işgali sürerken ve batıdan bu kadar tepkiler yükselirken, NATO'nun doğu kanadının askeri olarak daha da güçlendirileceği söylenirken Türkiye hakkında tek kelime etmemeleri sadece benim mi dikkatimi çekiyor?

Enerji kaynaklarına sahip olabilmek için batı Rusya ile savaşı göze alır mı? Yoksa Ukrayna tuzağına düşürdüğü Rusya'yı yaptırımlarla zayıf düşürürken, alternatif olarak Akdeniz'deki kaynakları sadece kendi çıkarlarına uygun kullanmak için bizi saf dışı bırakmayı mı tercih eder?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #711 : 04 Mart 2022, 23:03:52 »
Şu harekata bakıp da günlük 20 milyar dolar, çok uçuk bir tahmin yapmışlar. Rusya sadece gaz satmıyor, Dünya'ya ciddi petrol arzı söz konusu, yani şu Petrol ve Doğalgaz fiyatlarıyla Rus'un aylık Arz geliri 95 ila 115 milyar dolar. Hazinesinde tuttuğu 689 milyar dolar ve 1.800 ton altın. "Rus'un yaptığı yanlış, o zaman vurun abalıya" veya "Ukrayna direniyor-direnecek, Ruslar artık bitti" yaklaşımı, görülmesi gereken gerçeği, zihinde gizlemekten öte gitmez.

Çin'in Tayvan'a saldırısı, Çin'i bu seviyeye getiren güruh için, Çin'nin istediği bir şey olmamasının bir önemi kalmıyor. Uzun perspektifte bir planın getireceği sonuçların, güçlü ihtimali bunlar. 

Olana yani Dünya gerçeklerine bakıp, analizleri paylaşıyorum kendi adıma.  Yoksa insani bakışla hepimiz aynı yerdeyiz.

Diğer bir deyişle; Olaya geniş perspektifte, Askeri Strateji ve Harp tarihi açısından bakarak analiz etmek.. Rus bunu yapmış, Ukrayna şöyle demiş gibi bir bakış açısından bakmak, ormanda ağacı görmekten öteye gitmiyor.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2022, 23:13:30 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #712 : 04 Mart 2022, 23:20:10 »
Ekonomik yaptırımlarla beraber 20 milyar dolar civarı tahmin ediliyor bu savaşın rusyaya günlük zararı
« Son Düzenleme: 04 Mart 2022, 23:24:35 Gönderen: Kapgan »

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #713 : 04 Mart 2022, 23:23:53 »

Enerji kaynaklarına sahip olabilmek için batı Rusya ile savaşı göze alır mı? Yoksa Ukrayna tuzağına düşürdüğü Rusya'yı yaptırımlarla zayıf düşürürken, alternatif olarak Akdeniz'deki kaynakları sadece kendi çıkarlarına uygun kullanmak için bizi saf dışı bırakmayı mı tercih eder?

Bu nasıl olacak üstad?Nasıl Akdenizden bizi bypass geçecekler?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #714 : 04 Mart 2022, 23:30:29 »
Kime yaranmaya çalışıyoruz anlamadım ki ?
Söz konusu olan Rus ayısı. Abd-Batı teröre ne kadar destek veriyorsa Ruslar 10 kat destek verdiler...Yalansa söyleyin...

Ruslara yumuşak davranır , tepkisini çekmez, Batı'nın gösterdiği sert tepkiyi göstermezsek Rusların gazabından kurtuluruz zannediyorsanız fena halde yanılırsınız...Ruslar ahde vefa bilmez doğunuzdan girer batınızdan çıkar...

Ruslarla kara  sınırımızın kalmaması Türk tarihinin en büyük müjdesiydi...Bunu korumak Batı veya Rus olsun tum emperyalistleri sınırımızdan uzak tutmak milli politikamız olmalıydı...

Bir de Ukrayna olayına tarafsız bakayım, sağından bakayım, solundan bakayım diyorum sonuç hep aynı ...
Rusların yaptığı tam bir faşistlik...

Ben sizin gibi çıkarımiz bunu gerektiriyor Rusların üstüne çok gitmeyelim diyemiyorum. Olmuyor çoluk çocuğa roket sallayana " Aman Ukrayna da gaza gelmeseydi " diyemiyorum.

"Abd -Nato bize terörde destek vermedi ambargo koydu demek ki ABD-Nato 'nun Ruslara yaptığı da yanliş , Ruslara ses çıkarmayalım" türü hatalı analojilere de katılmıyorum...

Adam hala Türkiye'nin Rusya'nın gazabından çekindiğini falan sanıyor. Ne gazabı ya? Rusya'nın her tarafı gazap olsa kaç yazar Türkiye için?

Türkiye burada Rusya ile ekonomik çıkarlarının zarar görmesini istemiyor bunu anlamamakta neden ısrar ediyorsun?

Şunu söyleyeyim hadi Almanya Rusya gazını almaktan vazgeçsin. Hala gaz almaya devam ediyorlar. Kalkıp hala diyorsun ki Türkiye hemen Rusya ile ipleri atsın anında batının kanatları altına girsin. Hangi batı? Sana sadece ekonomik ve askeri değil diplomatik yaptırım da uygulayan batı. Sürekli koşa koşa Rusya ile işleri bozalım, hemen batının sözüne girelim demekte ısrar ediyorsun ya şaka gibisin.

Batı dediği 15 Temmuz’da ellerinde cips ve kolayla darbeyi seyredenlerden bahsediyoruz. Darbeden 20 saat sonra Amerikan dışişleri Bakanı John kerry Türkiye’yi  NATO’dan atmakla tehdit edenden bahsediyoruz. Uçak olayın yüzünden Rusya ile aramız bozulurken Adana’da almanların ve Amerikanların Patriot füzelerine apar topar çektiklerini daha dün gibi hatırlıyorum.

Bunun gibi daha saymadığım olaylardan sonra halen batıya Öpücük atma hayranı.

Batının tutumunu ve yaşadığımız durumları kaç kere analiz Edip tartıştık. Belirttiğim gibi ben de ister istemez  bazı şüpheler uyandırıyor.

FETÖ'cü generaller tutuklanırken Bazı Amerikan generalleri çıkıp müttefiklerimizi Türkiye tutukluyor dedi. 16 Temmuz günü NATO'dan atılma tehdidi geldi. 16 Temmuz'dan 18 Temmuz'a kadar ABD hava sahasını Türk uçaklarına kapattı. PYD'ye binlerce tır silah ve mühimmat yardımı yaptılar, Türkiye'nin sınır ötesi harekatlarında Türkiye'yi tehdit ettiler, ambargolar uyguladılar. Hala batıdan pek çok ülke Türkiye'ye askeri ambargo uyguluyor. Doğu Akdeniz'de  Yunanistan safına geçtiler, Libya'da Rusya'ya karşı NATO çıkarlarını korumamıza rağmen bizi Libya'da köşeye sıkıştırmaya çalıştılar. Yani kalkıp bu batı bize bayılıyormuş gibi gibi hemen kollarına atlamamızı istiyor arkadaş hala anlayamıyorum bunu.

Bize F-35 versinler, hiç bir yaptırım yapmasınlar, ambargo uygulamasınlar, istediğimiz her şeyi satsınlar sonra biz de batıyı savunalım batıdan taraf olalım lakin adamlar her gün bizi arkamızdan vururken bizim kalkıp batıya yanlamamızın anlamı nedir? Bunu bir türlü anlayamıyorum. Adamlar diplomatik olarak bile bize ambargo uyguluyor. Bunun nedeni Rusya tarafında olmamız mı? Alakası bile yok. Biden dinozoru Türkiye'ye kendi çıkarlarını yaptıramadıkları için bizi her anlamda köşeye sıkıştırma çabasında. Kusura bakmasınlar Batı Türkiye'nin dostu falan değildir. Kişisel olarak batıya yanlamanızda sorun yok bu devlet batıdan çok kazık yedi. Yoğurdu elbette üfleyerek yiyecek.

+1

Türkiye Rusya ile   aşk gibi ilişki yürütmüyor. Sadece normal karşılıklı siyasi ve ekonomik alanda uzun zamandır ilişkimiz var. Hepsi bu. Batıyla o bile yok. Sayelerinde ikinci adımız ambargo oğlu  oldu.

Ama bunuda kaçıncı kez tartışıp dile getirdik.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #715 : 05 Mart 2022, 00:04:10 »
Kime yaranmaya çalışıyoruz anlamadım ki ?
Söz konusu olan Rus ayısı. Abd-Batı teröre ne kadar destek veriyorsa Ruslar 10 kat destek verdiler...Yalansa söyleyin...

Ruslara yumuşak davranır , tepkisini çekmez, Batı'nın gösterdiği sert tepkiyi göstermezsek Rusların gazabından kurtuluruz zannediyorsanız fena halde yanılırsınız...Ruslar ahde vefa bilmez doğunuzdan girer batınızdan çıkar...

Ruslarla kara  sınırımızın kalmaması Türk tarihinin en büyük müjdesiydi...Bunu korumak Batı veya Rus olsun tum emperyalistleri sınırımızdan uzak tutmak milli politikamız olmalıydı...

Bir de Ukrayna olayına tarafsız bakayım, sağından bakayım, solundan bakayım diyorum sonuç hep aynı ...
Rusların yaptığı tam bir faşistlik...

Ben sizin gibi çıkarımiz bunu gerektiriyor Rusların üstüne çok gitmeyelim diyemiyorum. Olmuyor çoluk çocuğa roket sallayana " Aman Ukrayna da gaza gelmeseydi " diyemiyorum.

"Abd -Nato bize terörde destek vermedi ambargo koydu demek ki ABD-Nato 'nun Ruslara yaptığı da yanliş , Ruslara ses çıkarmayalım" türü hatalı analojilere de katılmıyorum...

Adam hala Türkiye'nin Rusya'nın gazabından çekindiğini falan sanıyor. Ne gazabı ya? Rusya'nın her tarafı gazap olsa kaç yazar Türkiye için?

Türkiye burada Rusya ile ekonomik çıkarlarının zarar görmesini istemiyor bunu anlamamakta neden ısrar ediyorsun?

Şunu söyleyeyim hadi Almanya Rusya gazını almaktan vazgeçsin. Hala gaz almaya devam ediyorlar. Kalkıp hala diyorsun ki Türkiye hemen Rusya ile ipleri atsın anında batının kanatları altına girsin. Hangi batı? Sana sadece ekonomik ve askeri değil diplomatik yaptırım da uygulayan batı. Sürekli koşa koşa Rusya ile işleri bozalım, hemen batının sözüne girelim demekte ısrar ediyorsun ya şaka gibisin.

Batı dediği 15 Temmuz’da ellerinde cips ve kolayla darbeyi seyredenlerden bahsediyoruz. Darbeden 20 saat sonra Amerikan dışişleri Bakanı John kerry Türkiye’yi  NATO’dan atmakla tehdit edenden bahsediyoruz. Uçak olayın yüzünden Rusya ile aramız bozulurken Adana’da almanların ve Amerikanların Patriot füzelerine apar topar çektiklerini daha dün gibi hatırlıyorum.

Bunun gibi daha saymadığım olaylardan sonra halen batıya Öpücük atma hayranı.

Batının tutumunu ve yaşadığımız durumları kaç kere analiz Edip tartıştık. Belirttiğim gibi ben de ister istemez  bazı şüpheler uyandırıyor.

FETÖ'cü generaller tutuklanırken Bazı Amerikan generalleri çıkıp müttefiklerimizi Türkiye tutukluyor dedi. 16 Temmuz günü NATO'dan atılma tehdidi geldi. 16 Temmuz'dan 18 Temmuz'a kadar ABD hava sahasını Türk uçaklarına kapattı. PYD'ye binlerce tır silah ve mühimmat yardımı yaptılar, Türkiye'nin sınır ötesi harekatlarında Türkiye'yi tehdit ettiler, ambargolar uyguladılar. Hala batıdan pek çok ülke Türkiye'ye askeri ambargo uyguluyor. Doğu Akdeniz'de  Yunanistan safına geçtiler, Libya'da Rusya'ya karşı NATO çıkarlarını korumamıza rağmen bizi Libya'da köşeye sıkıştırmaya çalıştılar. Yani kalkıp bu batı bize bayılıyormuş gibi gibi hemen kollarına atlamamızı istiyor arkadaş hala anlayamıyorum bunu.

Bize F-35 versinler, hiç bir yaptırım yapmasınlar, ambargo uygulamasınlar, istediğimiz her şeyi satsınlar sonra biz de batıyı savunalım batıdan taraf olalım lakin adamlar her gün bizi arkamızdan vururken bizim kalkıp batıya yanlamamızın anlamı nedir? Bunu bir türlü anlayamıyorum. Adamlar diplomatik olarak bile bize ambargo uyguluyor. Bunun nedeni Rusya tarafında olmamız mı? Alakası bile yok. Biden dinozoru Türkiye'ye kendi çıkarlarını yaptıramadıkları için bizi her anlamda köşeye sıkıştırma çabasında. Kusura bakmasınlar Batı Türkiye'nin dostu falan değildir. Kişisel olarak batıya yanlamanızda sorun yok bu devlet batıdan çok kazık yedi. Yoğurdu elbette üfleyerek yiyecek.

+1

Türkiye Rusya ile   aşk gibi ilişki yürütmüyor. Sadece normal karşılıklı siyasi ve ekonomik alanda uzun zamandır ilişkimiz var. Hepsi bu. Batıyla o bile yok. Sayelerinde ikinci adımız ambargo oğlu  oldu.

Ama bunuda kaçıncı kez tartışıp dile getirdik.

Aynen öyle. Türkiye-Rusya arasında bir aşk olsa Suriye'de, Libya'da doğrudan Rus çıkarlarına hizmet eder ama karşı saflardayız. Ukrayna meselesinde karşı saflardayız ama Türkiye açıktan Rusya ile ekonomik ilişkilerine de zarar vermeme çabasında. Zaten ekonomik olarak krizdeyken bir de bizimle doğrudan bağlantılı olmayan bir mesele yüzünden Rusya ile de köprüleri atarsak ekonomik anlamda krizi daha da büyütürüz.

Biz ne Rusçu ne NATO'cuyuz lakin bazı kişiler var ki ya gidip Rusya'ya yanlıyor ya da gidip Batının kucağına oturalım diyor.

Türkiye'nin politikası doğrudur. Rusya'nın askeri ve diplomatik gücünün törpülenmesi Türkiye için fırsattır ama ekonomik olarak ciddi ilişkimiz varken Rusya'nın da kaybedilmemesini istiyor. Bu batı günü gelir Rusya ile hemen can ciğer kuzu sarması olur yine. Türkiye ne diye hemen balıklama atlasın batıya?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #716 : 05 Mart 2022, 00:07:49 »
Günün konuyla ilgili gelişmeleri.

Nikolayevdə Kulbakino havalimanı Ukrayna askerleri tarafından geri alındı. >> https://twitter.com/i/status/1499779655645249541

Gostomel >> https://twitter.com/i/status/1499743919889915906

Zaporizhzhia Nükleer Santrali >> https://twitter.com/i/status/1499842934241386497

https://twitter.com/i/status/1499562953112174592

Bucha >> https://twitter.com/i/status/1499837998749343748

https://twitter.com/i/status/1499753321069953030

Harkov, Saltovka >> https://twitter.com/i/status/1499794415799394309

Makarov yakınlarında düşürülen Rus Su-25SM saldırı uçağının görüntüleri >> https://twitter.com/i/status/1499783093691072523

Ochakov'daki askeri depolar, Rus saldırısı sonucu imha edildi. >> https://twitter.com/i/status/1499750782777843717

Sağlam şekilde ele geçirilen Pantsir. >> https://twitter.com/i/status/1499846490683940867

An-225 >> https://twitter.com/i/status/1499682432634732546

Voznesensk yakınlarında dün pusuya düşürülen Rus  konvoyu >> https://twitter.com/i/status/1499728213987282949

Chernigov >> https://twitter.com/i/status/1499657385153118213

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #717 : 05 Mart 2022, 00:12:33 »
Biz ne yapıyoruz , fırsatı değerlendirmeye mi çalışıyoruz anlamadım...

Önce Rusya’nın Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınması kararına çekimser oy verdik sonra Tüm Avrupa Rusya'nın uçaklarına hava sahasını kaparken biz birşey yapmadık , hiçbir ekonomik yaptırıma katılmadık yani Ukrayna üzerindeki Bayraktar'lar Rusları biçmese nerdeyse Ruslar'ı tutuyoruz diyeceğim...(Gerçi onu da savaştan önce vermiştik)

Baktık ki Dünya birleşti Montrö'yü uygulamaya karar verdik sıkıştırmasalar ben Montrö'yü uygulayacağımızı da sanmıyorum...

Hani biz mazlumların sesiydik...Onlarca yıldır "Batı , müslüman kıyımına ses çıkarmıyor , mazlumu desteklemiyor" demiyor muyduk...Şimdi bizim Batı'dan ne farkımız var? Mazlum kimse onun yanında dur bari...Üzerine bomba yağan Rusya olsa aynı şekilde onları da savunurdum burada...

Ulusal çıkarlarımız bunu gerektiriyor desem Karadeniz'in Rusya'ya tesliminin , Rusya'nın sınırlarının-etkisinin genişlemesinin bize ne faydası olacak  anlayamadım ki...?

Ne yapacağız 2.Dünya savaşının son günlerinde müttefiklerin kazanmasının savaşı kazanacağın kesinleştiğinde Almanya-Japonya'ya savaş açtığımız gibi Rusya'ya yaptırım mı açıklayacağız?

Hem mantık hem vicdan karar vermemiz gerektiğini söylüyor...

Zelensky Yahudi yahudi , başladı millet yine siyonizm nutukları atmaya...Sanırsın bir tek siyonistlerin ülküsi var evrende...

Doğru kapatalım hemen hava sahasını Ruslara, Turist gelmesini engelleyelim, gaz almayı da keselim mesela sonra ekonomi daha da kötüye gidince kuru kuru bağırıp çağıralım değil mi? Oturup ekran başında sallamak kolay nasıl olsa. Zaten ekonomik krizdeyiz bir de bizi ilgilendirmeyen bir mesele yüzünden komple Rusya ile köprüleri atalım bunu mu istersin?

Ne yapalım mesela tam olarak? Serkan Bey'in önerilerini dinlemek istiyorum. Kendisinin muhteşem fikirleri ve önerileri olduğunu düşünüyorum. Hatta Twitter'dan yazıp Ukrayna'nın kullanmaya başladığı savaş taktikleri gibi devletimiz Serkan Bey'in fikirleri uygular belki değil mi?(!)

+1
Muhteşem batının aşıkları her zaman vardı. Batı teknolojide, sosyal şartlarda vs her alanda daha gelişmiş. Tabi bu gelişmenin nedeni bilime, araştırmaya vs verdikleri önem değil sadece. Kendileri dışındaki dünyayı sömürerek refah içerisinde yaşamak genel yönetim kültürleri.

Dün haberlerde Başkan Biden'ın açıklamalarından bahsediyordu. Rus oligarklar için şirketlerinizi, evlerinizi, arabalarınızı, yatlarınızı vs bulup el koyacağız dedi. Sanırsın ABD başkanı değil de Karayip korsanlarından Kaptan Kabasakal konuşuyor. Ukraynalıları kurtarmak için ne müthiş yaptırım. Ukraynalılar umurunda değil ki adamın. Onun derdi birilerinin malına çökme! Dünyayı böyle zihniyetler yönettiği için dünya bu kadar pisliğe batmış durumda.

Meselelere at gözlüğüyle bakıp taraf olursanız sonuçlarına da katlanmak zorunda kalırsınız. Bugün bazıları Ukraynalılardan bile daha fazla Rus düşmanlığı yapıyor aramızda! Rusya veya Ruslar yok olsun da ne olursa olsun onlar için. Bilinçaltlarına mı işlemiş yoksa birilerinin paralı elemanları mıdırılar nedir bilemem! Oysa Rus halkının hatırı sayılır bölümü bile bu savaşa karşı.

Mahalllede iki arkadaş, hatta kardeş kavga ediyor. Biri, yan mahallenin veletlerinin gazına gelmiş, diğerine kafa tutumuş. Diğeri de bu durum karşısında kontrolünü kaybetmiş, tekme tokat dalmış. Biz de kavgaya karışmadan ayırmaya çalışıyoruz. İkisi de arkadaşımız ve taraf tutmuyoruz. En gerizekalıya anlatır gibi anlattım.

Geçenlerde ABD'lilerden biri "şimdi Esad'ı devirmenin tam zamanı" demişti. Amaç Ukraynalıları kurtarmak değil ki, Rusya'yı yıpratmak. Bu açıklamaya önemli bir parantez açalım. ABD ve müttefikerinin baskısı sonrası Rusya Suriye'den çekilmek zorunda kalırsa ABD Esad'ı devirip Suriye'nin kuzeyinde önüne taş koyduğumuz bir devleti kurar mı? Hem de nasıl... Tabi bizde bunu o zaman bile S400 aldık diye ABD Suriye'de terör devleti kurdu diye yutturmaya çalışan süperzekalılar yine olacaktır. Biz de o S400'leri alıp...

NATO ve batılı ülkelerin bazı açıklamaları çok göze batmaya başladı. On gün kadar önce tehditler savuranlar bugün 180 derece açıklamalar yapıyorlar. Komik ekonomik yaptırım açıklamaları, NATO'nun ne havada, ne de karada Ukrayna'da kesinlikle savaşmayacağını açıklıyorlar. Kesinlikle silah vermeyeceklerini açıklıyorlar. Kesinlikle Ukrayna üzerinde uçuşa kapalı alan ilan etmeyeceklerini söylüyorlar. Rus birlikleri Kiev'e doğru ilerledikçe buna benzer açıklamaların dozajı da artıyor. Sanki Rusya'nın önünü açıyorlar. 10 gün önce Ukrayna'yı koruma konusunda sert açıklama yapanlar bugün adeta Rusya'nın Ukrayna'nın tamamını işgal etmesini ister gibi açıklamalarda bulunuyorlar.

Gerçekten de Ukrayna'yı yem olarak kullanma niyetleri var gibi. Ancak bu yem ne için?

Peki Rusya'nın Ukrayna işgali sürerken ve batıdan bu kadar tepkiler yükselirken, NATO'nun doğu kanadının askeri olarak daha da güçlendirileceği söylenirken Türkiye hakkında tek kelime etmemeleri sadece benim mi dikkatimi çekiyor?

Geçen gün bir ekonomist batı Rusya'yı bilerek kışkırttı, bilerek öfkelendirdi ve Ukrayna'ya saldırttı. Dertleri Ukrayna falan değil. Covid-19 sonrası ekonomilerini düze çıkartmak için Rus parasına çökmekti ve Rusya dalar dalmaz onlar da Rus mallarına, paralarına çöktü. Trilyon $'lık bir paradan bahsediyoruz. Rusların parasıyla küresel krizi bitirecekler, işleri yollarına koyacaklar sonra Ruslarla ilişkileri yeniden tesis edip yaptırımları kaldıracaklar dedi.

Bu bir komplo teorisi gibi dursa da azımsanmayacak kadar da gerçeklik payı olabilir.

Dediğiniz gibi Rus oligarkların yatı, katı ile Ukrayna'nın ne alakası var? Madem Ukrayna'nı çok dert ediyordun ne diye kimsenin İHA satmasına engel oldular. Twitter'da okuduğum kadarıyla kimse satmasın demişler, adamlar da bize gelip SİHA istemişler biz de satmışız. Madem Ukrayna'yı çok dert edindin bugüne kadar alsaydın ya NATO'ya. Hadi almadın ciddi anlamda askeri olarak donatsaydın ya. Öyle Javelin vermekle, binlerce tüfek, mermi vermekle olmaz o iş. Verseydin ya Patriot, verseydin ya savaş uçağı. verseydin ya daha çok İHA. Verseydin ya Apache.

Batı gerçekten de Rus parasına çökmek için Rusya'yı her gün kışkırtmış olabilir. Çıkıp işgal öncesi her gün ha işgal ettiler, ha edecekler, şu gün girecekler bu gün girdiler deyip durdular. Bir ara 16 Şubat'ta kesin giriyorlar dediler. Resmen kardeşim hadi girsene artık işimiz gücümüz var bizi oyalama dediler. Putin'de garibim iyice gaza gelip girdi sonra adamın tüm ekonomisine çöktüler. Aynısını 2014'te yapsaydın ya, 2008'de yapsaydın ya. Ama krizden çıkmak için gidip paralarına çöktün. Ohh keriz parası der gibi de bu paraları yiyip krizden çıkacaksın.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #718 : 05 Mart 2022, 00:28:22 »

Bu nasıl olacak üstad?Nasıl Akdenizden bizi bypass geçecekler?

Bu sadece bir varsayım.

Ruslarla şöyle bir ortak noktamız var: Batı her ikimizi de her zaman dışlıyor. Bu ilginç. Daha ilginç olanı ise Rusya batının rakibi, batıdan çifte standart görmesi normal. Ancak biz rakip değil müttefikiz. Bize bu şekilde davranmaları ve bunun dozajının her geçen gün artması hiç hayra alamet değil! O kadar NATO tantanasında Türkiye'nin adının hiç geçmemesi, Türkiye üzerindeki ambargoların Rusya'nın saldırganlığı karşısında bile dile getirilmemesi, akıllara sanki bizimle ipleri tamamen koparmak niyetlerinde olduklarını getiriyor.

Biz bölgemizde çıkarlarımıza aykırı hareket eden müttefiklerimize karşı Rusya'yı dayanak noktası gibi kullandık aslında. Ancak o dayanak noktası da olmazsa işimiz daha da zorlaşacak. Ortadoğuda hareket etmemiz güçleşecek. Hatta önümüze çok daha kolay engeller çıkaracaklar. En azından Rusya ile çatışma olasılıkları olmayacak. En büyük risk ekonomik olarak yıpranmış Türkiye ile çatışmak!

Son yıllarda NATO Rusya'ya karşı o kadar yığınak yaptı. Ancak fiziki olarak Ukrayna olayında kılını bile kıpırdarmadı. Benzer yığınağı Yunanistan'a da yapmışlardı!

Bence ihtiyatlı olmakta fayda var.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #719 : 05 Mart 2022, 00:52:17 »
"Batı, Rus parasına çökmek için bu olaylari tezgahladı" tezi bana biraz bile mantıklı gelmiyor...

Adamlar Rus pazarına yaptıkları ticaretle çökeceklerinden çok daha fazla para kazanır...

Batı'nın kucağına oturalım diye bir laf etmedim, o sizin fanteziniz orasına karışmam...

Sadece Batı'nın yarattığı tehlikeyi gösterenlerin( haklı oldukları nokta çok) haritayı açıp bakarlarsa Rusların sınırlarımızı kuşattığını da görmesi lazım...

Bana şimdiye kadar çok sıfat yakıştırıldı ama ilk kez Fetöcü yakıştırması yapıldı ilahi Tigerfish hocam sen beni güldürdün Allah da seni güldürsün🤣🤣🤣

Ben hep şunu gördüm bir Türkler hep kendimizi Dünya'nın merkezi gibi görüyoruz... Sanırsın ABD gazetelerini açınca sadece biz konuşuluyoruz, Avrupa her icraatını bizi düşünerek hareket ediyor...
Yahu bizi kimsenin iplediği felan da yok...

Adamlar da Putin'in işgalleriyle 100 yıllık soğuk savaş paranoyası tekrar hayata geçti...Hepsi bu...Ruslar Avrupa siyasi dengesini alt-üst etti bunun tekrar yerine oturması lazım...

Çıkarımız ne Batı ne de Rusya'yı kaybetmemek diyorsunuz , itidalli bir politika izlemek lazım diyorsunuz...

Ben de diyorum ki itidalli davranmak çoğu durumda iyidir haklısınız ama bu yaşanan çatışma daha keskin kararlar almayı gerektiren , ortada durmanın bizi sıkıntıya sıkacağı bir seviyeye doğru gidiyor...

Bu da benim fikrim...Tarihi kırılmalar yaşanabilir..Tamamen  bağlantısızlar grubuna üye bir ülke görünümüne büründük ki bunun da sonuçları olacaktır...