Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 234705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #680 : 03 Mart 2022, 22:22:12 »
Selamlar,
Rusya'ya uygulanan swift sistemi yaptırımı, 4 Rus bankasını ve Petrol/doğalgaz arzını kapsamıyormuş. Rusya her türlü çevirir ekonomisini.   Buyurun size Batı!

Not; Ukrayna Ankara büyükelçisi, sanırım diplomat kökenli değil ama bu twit'in atılmayacağını/atılamayacağını bilmeyecek kadar da pervasız. Silmez ise Türk halkının desteğini kaybeder, o derece kritik hata.

" TÜRSAB Başkanının sabah bizimle, sonrasında ise 🇷🇺 BE ile görüşmesi iki yüzlü politikanın göstergesidir. Saldırgan 🇷🇺 ile kendini savunan 🇺🇦 arasında eşittir işaretinin konulması suç ortağı olmak anlamına gelir. 🇺🇦 seyahat acentalarını @tursaborgtr ile çalışmamaya çağrıyoruz."

Çeviri hatası mı diye baktım, değil baya Türkiye'ye iki yüzlüsünüz ve suç ortağısınız demiş.

Bizim Dışişleri bürokratlarının da dikkatli olması lazım gelir, bilinçli yapılmış bir harekette olma olasılığı var! De port edilip, "Türkiye Ukrayna büyükelçisini kovdu ve Rusya'nın yanında yer aldı" algısı oluşturulup, Batının üzerimize oynama hareketi olabilir...
« Son Düzenleme: 03 Mart 2022, 22:48:03 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #681 : 03 Mart 2022, 23:04:16 »
Maalesef yüzsüz herifler batıdan iyice yüz buldular açık açık bize ikiyüzlü suçlaması yapıyor. Doğan hocanın dediği gibi deport etsen batı medyası manşetten Türkiye, Rusya'dan yana taraf alıp Ukrayna elçisini ülkesinden kovdu diye algı yapar, TB2 ve Möntre ile batıda Türkiye'ye karşı oluşan olumlu algıyı tersine çevirir. Ukrayna Başkanı Zelenskyi ve elçisi resmen Türkiye üzerinden oyunlar çeviriyor. Dikkatli olmak lazım. Ukrayna'ya Neonazi diyor Putin ama bunlar Siyonist ayak oyunları. 30 yıldır sadece Yahudileri cumhurbaşkanı seçmiş(!) bir ülkeye karşı dikkatli olmak lazım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #682 : 03 Mart 2022, 23:11:38 »
Biz ne yapıyoruz , fırsatı değerlendirmeye mi çalışıyoruz anlamadım...

Önce Rusya’nın Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınması kararına çekimser oy verdik sonra Tüm Avrupa Rusya'nın uçaklarına hava sahasını kaparken biz birşey yapmadık , hiçbir ekonomik yaptırıma katılmadık yani Ukrayna üzerindeki Bayraktar'lar Rusları biçmese nerdeyse Ruslar'ı tutuyoruz diyeceğim...(Gerçi onu da savaştan önce vermiştik)

Baktık ki Dünya birleşti Montrö'yü uygulamaya karar verdik sıkıştırmasalar ben Montrö'yü uygulayacağımızı da sanmıyorum...

Hani biz mazlumların sesiydik...Onlarca yıldır "Batı , müslüman kıyımına ses çıkarmıyor , mazlumu desteklemiyor" demiyor muyduk...Şimdi bizim Batı'dan ne farkımız var? Mazlum kimse onun yanında dur bari...Üzerine bomba yağan Rusya olsa aynı şekilde onları da savunurdum burada...

Ulusal çıkarlarımız bunu gerektiriyor desem Karadeniz'in Rusya'ya tesliminin , Rusya'nın sınırlarının-etkisinin genişlemesinin bize ne faydası olacak  anlayamadım ki...?

Ne yapacağız 2.Dünya savaşının son günlerinde müttefiklerin kazanmasının savaşı kazanacağın kesinleştiğinde Almanya-Japonya'ya savaş açtığımız gibi Rusya'ya yaptırım mı açıklayacağız?

Hem mantık hem vicdan karar vermemiz gerektiğini söylüyor...

Zelensky Yahudi yahudi , başladı millet yine siyonizm nutukları atmaya...Sanırsın bir tek siyonistlerin ülküsi var evrende...
« Son Düzenleme: 03 Mart 2022, 23:13:38 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı torik

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #683 : 03 Mart 2022, 23:26:01 »
Ekonomimiz malum. Şu an mevcut hükümet biraz olsun gelecek seçimi düşünüyorsa ki kara kara düşünüyorlar, ekonomiye odaklanmak zorunda. Bu golü yesek de olur diyebilecek bir durumda değiller.

Ruslarla ekonomik başlıklara bakarsak
1-20 milyar dolar Akkuyu'ya bağladık.
2-Turizm
3-Buğday
4-doğalgaz

Bence hiçbir başlık önemsiz değil. Hadi enerji neyse de 2022'de hâla buraya buğday yazıyor olmak üzücü.

Rus'lardan intikam alıcaz diye Ukrayna'ya ek destek vermek bu bağlamda kendi çıkarlarımızla örtüşmüyor. Kaldı ki daha ne yapalım? Gizliden verdiğimiz silahı cümle aleme duyurdular.

Mazlumların sesiydik demişken şunu da belirtmek istiyorum. Haddinden çok fazla parayı yardım için harcıyoruz. Kardeşim paran çok mu var? Vakıf,dernek kur. Paşa gönlünden kopanı kendi cebinden dağıt.Kimse karışamaz. Ama kendi vatandaşına bile vermediğin hizmeti başkasına yardım diye sunamazsın. Bu aptalca bir şov.
Benim evsiz, arabasız bir sürü vatandaşım var. İçişleri bakanım İdlib'e 50000 ev yaptım diye övünüyor. Yahu o parayı benim vatandaşıma harca.
Üniversitede Kyk'dan burs alamayıp kredi alan bir sürü gencimiz var. Onlara burs veremiyorsun. Gidiyorsun Suriyelilere evlilik çeyizi yardımı yapıyorsun.
Dediğim gibi kendi cebinden paşa gönlün ne kadar isterse ver. Ama milletin ortak vergisini bu işe harcamak doğru değil.
Konudan biraz saptım kusra bakmayın ama mazlum sesi konusu açılınca değinmek istedim
« Son Düzenleme: 04 Mart 2022, 00:54:25 Gönderen: torik »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #684 : 03 Mart 2022, 23:38:23 »

Önce Rusya’nın Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınması kararına çekimser oy verdik sonra Tüm Avrupa Rusya'nın uçaklarına hava sahasını kaparken biz birşey yapmadık , hiçbir ekonomik yaptırıma katılmadık yani Ukrayna üzerindeki Bayraktar'lar Rusları biçmese nerdeyse Ruslar'ı tutuyoruz diyeceğim...(Gerçi onu da savaştan önce vermiştik)

Baktık ki Dünya birleşti Montrö'yü uygulamaya karar verdik sıkıştırmasalar ben Montrö'yü uygulayacağımızı da sanmıyorum...

Hani biz mazlumların sesiydik...Onlarca yıldır "Batı , müslüman kıyımına ses çıkarmıyor , mazlumu desteklemiyor" demiyor muyduk...Şimdi bizim Batı'dan ne farkımız var? Mazlum kimse onun yanında dur bari...Üzerine bomba yağan Rusya olsa aynı şekilde onları da savunurdum burada...

Ulusal çıkarlarımız bunu gerektiriyor desem Karadeniz'in Rusya'ya tesliminin , Rusya'nın sınırlarının-etkisinin genişlemesinin bize ne faydası olacak  anlayamadım ki...?

Ne yapacağız 2.Dünya savaşının son günlerinde müttefiklerin kazanmasının savaşı kazanacağın kesinleştiğinde Almanya-Japonya'ya savaş açtığımız gibi Rusya'ya yaptırım mı açıklayacağız?

Zelensky Yahudi yahudi , başladı millet yine siyonizm nutukları atmaya...Sanırsın bir tek siyonistlerin ülküsi var evrende...

Doğru kapatalım hemen hava sahasını Ruslara, Turist gelmesini engelleyelim, gaz almayı da keselim mesela sonra ekonomi daha da kötüye gidince kuru kuru bağırıp çağıralım değil mi? Oturup ekran başında sallamak kolay nasıl olsa. Zaten ekonomik krizdeyiz bir de bizi ilgilendirmeyen bir mesele yüzünden komple Rusya ile köprüleri atalım bunu mu istersin?

Ne yapalım mesela tam olarak? Serkan Bey'in önerilerini dinlemek istiyorum. Kendisinin muhteşem fikirleri ve önerileri olduğunu düşünüyorum. Hatta Twitter'dan yazıp Ukrayna'nın kullanmaya başladığı savaş taktikleri gibi devletimiz Serkan Bey'in fikirleri uygular belki değil mi?(!)

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #685 : 03 Mart 2022, 23:46:52 »

Doğru kapatalım hemen hava sahasını Ruslara, Turist gelmesini engelleyelim, gaz almayı da keselim mesela sonra ekonomi daha da kötüye gidince kuru kuru bağırıp çağıralım değil mi? Oturup ekran başında sallamak kolay nasıl olsa. Zaten ekonomik krizdeyiz bir de bizi ilgilendirmeyen bir mesele yüzünden komple Rusya ile köprüleri atalım bunu mu istersin?

Ne yapalım mesela tam olarak? Serkan Bey'in önerilerini dinlemek istiyorum. Kendisinin muhteşem fikirleri ve önerileri olduğunu düşünüyorum. Hatta Twitter'dan yazıp Ukrayna'nın kullanmaya başladığı savaş taktikleri gibi devletimiz Serkan Bey'in fikirleri uygular belki değil mi?(!)

+1

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #686 : 04 Mart 2022, 00:06:52 »
Maalesef yüzsüz herifler batıdan iyice yüz buldular açık açık bize ikiyüzlü suçlaması yapıyor. Doğan hocanın dediği gibi deport etsen batı medyası manşetten Türkiye, Rusya'dan yana taraf alıp Ukrayna elçisini ülkesinden kovdu diye algı yapar, TB2 ve Möntre ile batıda Türkiye'ye karşı oluşan olumlu algıyı tersine çevirir. Ukrayna Başkanı Zelenskyi ve elçisi resmen Türkiye üzerinden oyunlar çeviriyor. Dikkatli olmak lazım. Ukrayna'ya Neonazi diyor Putin ama bunlar Siyonist ayak oyunları. 30 yıldır sadece Yahudileri cumhurbaşkanı seçmiş(!) bir ülkeye karşı dikkatli olmak lazım.

Putin, Hitler benzetmesini aslında "Hitler Yahudileri öldürdü ama Hitlere, Yahudileri öldürten de Yahudi/Siyonistleriydi" diyor, ki Hitler konusunda haklı olabilir.
 Bu mantık çıkarımıyla bakarsak; Küreselcilerin konuşlandığı(AB-NATO) ve her an Rusya'ya sınırında tehdit oluşturacak bir potansiyeli ortadan kaldırma/törpüleme ihtiyacının sonucu belkide bu işgali doğuran.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #687 : 04 Mart 2022, 00:58:48 »

Ulusal çıkarlarımız böyle bir politika gerektiriyor.Evet bayraktarları savaştan önce verdik ama savaş başladıktan sonra da bir takım sevkiyatlar gerçekleştirdik(Polonya üzerinden).

Rusya'dan çekilen batılı ve çok uluslu şirketlerin yerine Türk firmalarının Rus pazarına agırlık koyması, bir çok ülkeden ayagı kesilecek Rusların  tatillerini Türkiye'de yapması ekonomik artılar olarak gözüküyor şimdilik.Niye bundan kendimizi mahrum bırakalım?

Nato müttefiklerimiz suriyede bizi rusyaya karşı nasıl yalnız bıraktılar unuttuk mu? Libya'da fransa rusya ittifakını unuttuk mu?Amerika hala dev silah sevkiyatları yapıyor pkk denen terör örgütüne.Peki Nato müttefiklerimizden yediğimiz silah ambargoları...Bu adamlara güvenipte Rusyayı düşman devlet ilan etmemizi mi istiyorsunuz?

Amerika Ukrayna halkının acı çekmesini istedi, bunu görmüyormusunuz?Eğer amerika savaştan önce ciddi bir tepki ortaya koysaydı, rusya böyle bir işe kalkışamazdı.Suriyede amerikan güvenlik noktalarına rus askeri yaklaşabiliyor mu mesela?Bir kaç bin amerikan askeriyle aynı sistemi Ukrayna sınırında kursa idi Rusya böyle bir saldırı yapabilir miydi?En fazla rus yanlısı iki bölgeye askeri hareket yapabilirdi.Rusya yaptığı aptallığa yansın.

Ukrayna halkına çok üzülüyorum ama ciddi bedel ödeyecekler malesef ve ulus olacaklar bu süreçte.Şimdiden baya yol kat ettiler

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #688 : 04 Mart 2022, 01:01:06 »
Tarih Tekerrürden ibarettir,

Ne olmuştu tarihte bakarsak, Ne olacağı öngörebiliriz.. Bakın Ne olmuş,

2. Dünya savaşı başlamadan önce, Almanya 1938 itibariyle bir çok antlaşmayı ihlal eder ancak batı (Uk-Fr) tarafından alttan alınır sonra bir sabah Hitler, "bizimle aynı milletler ne gerek var başka devlete" der ve 1 ay içinde Avusturya'yı işgal eder... Batı hoplar, zıplar, "cehennemden çıkmış ordularımız var" dur der...

1939 da Polonya sınırına 8 Tank tümeni, 4000 zırhlı birlik ve 900.000 piyadeyi yığar, Batı yine ayağa kalkar, cehennem ordularıyla geleceğiz sakın girme der, Polonya'ya da "2 ay sabret, girerse yetişiriz" der... Polonya'da bunların sözlerine kanar ve bunca tank ve zırhlı birliğe karşı, Atlı süvariden oluşan 1.200.000 müfreze tertipli ve fitilli tüfekleriyle donanımlı! ordusuna, savunma ve direniş için pozisyon aldırır....

1 Eylül saat 4.30'da harekete geçen Alman ordusu 1 haftada başkente ulaşmış ve 6 Ekimde işgali tamamlamıştır.. Bu 1 aylık dönem içinde bırakın batıdan atıp-tutmanın haricinde desteği, Hollanda savunmasını dahi yapamamışlardır.

İşte burada savaşın kaderini değiştiren bir tuhaflık olmuştur; Alman Tank birlikleri Hollanda da bulunan 270.000 İngiliz askeriyle, 110.000 olan Fransız askeri arasındaki hattı kesmiş ve hat gerisinde sıkışan Fransızlar teslim olurken, Tank birlikleri İngilizlerin peşine düşmüş ve limanlardan kaçmaya fırsat vermeyip, tam çembere alıp yok edeceklerken, Hitler "durun" emri vermiştir. Bu duraklama 48 saat sürmüş ve
ordu komutanlarının istifasına kadar gitmiştir...
Bu duraklama zamanı içinde İngilizler, Hollanda limanlarına kayıkçı tekneleri dahil tüm gemilerini gönderip, askerlerinin tamamını tahliye etmiştir..

İşte bu İngiliz askerleri, daha sonra 6 haziran 1944'de Normandiya Çıkarması olarak bilen çıkartmada yer almış ve Alman kuvvetleri hatlarının yarılmasına ve Hitlerin savaşı kaybetmesinin başlangıcı olmuştur..

Hitlere orada "48 saat Bekle" diyen hangi güç ise, bugünde Hem Rusya'ya gir diyen, hem Rusya'ya yaptırım diyen hem de Ukrayna'ya diren deyip, işe öyle yada böyle NATO'yu sokacak olan aynı güçtür...
« Son Düzenleme: 04 Mart 2022, 01:13:27 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #689 : 04 Mart 2022, 01:34:24 »
Tarih Tekerrürden ibarettir,

Ne olmuştu tarihte bakarsak, Ne olacağı öngörebiliriz.. Bakın Ne olmuş,

2. Dünya savaşı başlamadan önce, Almanya 1938 itibariyle bir çok antlaşmayı ihlal eder ancak batı (Uk-Fr) tarafından alttan alınır sonra bir sabah Hitler, "bizimle aynı milletler ne gerek var başka devlete" der ve 1 ay içinde Avusturya'yı işgal eder... Batı hoplar, zıplar, "cehennemden çıkmış ordularımız var" dur der...

1939 da Polonya sınırına 8 Tank tümeni, 4000 zırhlı birlik ve 900.000 piyadeyi yığar, Batı yine ayağa kalkar, cehennem ordularıyla geleceğiz sakın girme der, Polonya'ya da "2 ay sabret, girerse yetişiriz" der... Polonya'da bunların sözlerine kanar ve bunca tank ve zırhlı birliğe karşı, Atlı süvariden oluşan 1.200.000 müfreze tertipli ve fitilli tüfekleriyle donanımlı! ordusuna, savunma ve direniş için pozisyon aldırır....

1 Eylül saat 4.30'da harekete geçen Alman ordusu 1 haftada başkente ulaşmış ve 6 Ekimde işgali tamamlamıştır.. Bu 1 aylık dönem içinde bırakın batıdan atıp-tutmanın haricinde desteği, Hollanda savunmasını dahi yapamamışlardır.

İşte burada savaşın kaderini değiştiren bir tuhaflık olmuştur; Alman Tank birlikleri Hollanda da bulunan 270.000 İngiliz askeriyle, 110.000 olan Fransız askeri arasındaki hattı kesmiş ve hat gerisinde sıkışan Fransızlar teslim olurken, Tank birlikleri İngilizlerin peşine düşmüş ve limanlardan kaçmaya fırsat vermeyip, tam çembere alıp yok edeceklerken, Hitler "durun" emri vermiştir. Bu duraklama 48 saat sürmüş ve
ordu komutanlarının istifasına kadar gitmiştir...
Bu duraklama zamanı içinde İngilizler, Hollanda limanlarına kayıkçı tekneleri dahil tüm gemilerini gönderip, askerlerinin tamamını tahliye etmiştir..

İşte bu İngiliz askerleri, daha sonra 6 haziran 1944'de Normandiya Çıkarması olarak bilen çıkartmada yer almış ve Alman kuvvetleri hatlarının yarılmasına ve Hitlerin savaşı kaybetmesinin başlangıcı olmuştur..

Hitlere orada "48 saat Bekle" diyen hangi güç ise, bugünde Hem Rusya'ya gir diyen, hem Rusya'ya yaptırım diyen hem de Ukrayna'ya diren deyip, işe öyle yada böyle NATO'yu sokacak olan aynı güçtür...

Hitler'e orada 48 saat bekle diyen kendi iş bilmezliği.Üstelik komutanlarının muhalefetine rağmen.Bu mevzu savaşın sonucunu da değiştirmezdi.Çünkü müttefik devletler hem ekonomik hem de askeri olarak çok daha güçlülerdi.

Nato'nun Ukrayna'ya müdahil olacağını da  zannetmem